Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна
 Re: След ехпорт от Lightroom проблем
Автор: uzsree   
Дата:   06-03-17 12:29

Спри да ползваш FastStone. Тази програма не ползва color management и ти показва снимката във стандартното цветово пространство на монитора (в случая adobeRGB). Затова ти пресатурира цветовете. Windows Viewr ползва color management ако профила е v2 и ти показва верния цвят, ако в снимката е вграден профил.

Толкова по въпроса...

Отговори на това съобщение
 Re: След ехпорт от Lightroom проблем
Автор: s_l   
Дата:   06-03-17 12:36

"И какво? Да дойда Асахи да ти каже, че Лайтрум и Фотошоп не използват профила, създаден от калибрацията? Не е ли по-лесно да се попиташ откъде го "знаеш" това и да провериш дали наистина е вярно?"

Как така не използват профила?

Отговори на това съобщение
 Re: След ехпорт от Lightroom проблем
Автор: asahi   
Дата:   06-03-17 12:45

Fast Stone ползва колор мениджмънт. Само трябва да се включи.
F12 > CMS > Enable color management system.

Отговори на това съобщение
 Re: След ехпорт от Lightroom проблем
Автор: ANASTAS   
Дата:   06-03-17 19:52

Вече няколко колеги казаха да забравиш FastStone.Аз също препоръчвам.Ше си позволя и да спомена с какво го замених лично аз за сега:
http://www.fastpictureviewer.com/

Необходимо е само ръчно да укажеш кой е актуалния мониторен профил
[beer]


Отговори на това съобщение
 Re: След ехпорт от Lightroom проблем
Автор: Pavlov   
Дата:   06-03-17 19:56

FastStone Image Viewer е много свястна програма. Може да не е идеална, но не е причинител за проблема, описан в темата. Ясно съм показал, че при мен няма разлика на една и съща снимка, отворена с LR и FS.

Отговори на това съобщение
 Re: След ехпорт от Lightroom проблем
Автор: sherbit   
Дата:   06-03-17 19:58

От четенето до тук разбирам, че няма никакъв смисъл от калибриране на монитори при условие, че хора нямат идея от управлението на цветовете.

Отговори на това съобщение
 Re: След ехпорт от Lightroom проблем
Автор: uzsree   
Дата:   06-03-17 22:34

@asahi

Мерси, не знаех това. Защо не е включен по подразбиране, така само става хаос.

@sherbit
Има, има. Просто е една от стъпките при работа с цвят.

Отговори на това съобщение
 Re: След ехпорт от Lightroom проблем
Автор: asahi   
Дата:   07-03-17 10:13

CMS е опция. Някои я ползват, други не. Който я ползва трябва да е наясно защо и как да я включи. За останалите е излишна.

Отговори на това съобщение
 Re: След ехпорт от Lightroom проблем
Автор: uzsree   
Дата:   07-03-17 14:07

[smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: След ехпорт от Lightroom проблем
Автор: ANASTAS   
Дата:   07-03-17 14:27

Не съм съгласен с колегата asahi.FastStone има CMS която прочита коректно профила на снимката, но не се съобразява с мониторния профил.Проблема е видим главно при снимки в sRGB и монитор способен да покаже ARGB.Проблем няма както спомена колегата Pavlov при липса на профил от калибрация който да се зареди коректно от шопа.


Отговори на това съобщение
 Re: След ехпорт от Lightroom проблем
Автор: asahi   
Дата:   07-03-17 16:09

Кажете една-две програми, които четат мониторския профил.

Отговори на това съобщение
 Re: След ехпорт от Lightroom проблем
Автор: ANASTAS   
Дата:   07-03-17 16:13

Няколко поста по-нагоре съм споделил какво ползвам сега.Всъщност намерих я когато зададох твоя въпрос на Google.



Публикацията е редактирана (07-03-17 16:17)

Отговори на това съобщение
 Re: След ехпорт от Lightroom проблем
Автор: asahi   
Дата:   07-03-17 16:23

Сори, пропуснах я. Други програми някой да знае?

Отговори на това съобщение
 Re: След ехпорт от Lightroom проблем
Автор: Daniel_P   
Дата:   07-03-17 21:02

Здравейте колеги в крайна сметка никой не каза имам ли проблем нямам ли ?? :D
Колегите който ме посъветваха просто да сменя апликацията с такава която позволява icc профила за да ги виждам както в Lightroom и Photoshop са прави, свалих програмата която препоръча Атанас на който благодаря в нея си избираш icc профила и си излизат като в шопа.
Не разбрах обаче нещо asahi, че Photoshop и Lightroom не ползват профила от калибрацията???? Как тогава преди да направя калибрацията в Lightroom и в Fastone виждам снимките по един и същи начин а след калибрацията различно ???
Sherbit също не го разбрах точно какво иска да каже, ако има желание да разясни?( От четенето до тук разбирам, че няма никакъв смисъл от калибриране на монитори при условие, че хора нямат идея от управлението на цветовете.)???

Аз след доста четене попаднах на информацията която обяснява притесненията ми:
The "bad" surpise of wide gamut monitors

A new monitor generation appeared: wide gamut monitors. Those monitors are able to reproduce at least 98% of the Adobe RGB 98 color space and can even reach 110%. However we have our habits with our monitors displaying sRGB only

Almost all icon colors will appear very saturated in the task bar or in the Dock before and after calibration. Mac OS and Windows can't manage colors. You will only enjoy the benefits of your monitor calibration in programs featuring color management, like Photoshop or the Viewer. Your images will be beautiful in Photoshop and highly saturated/contrasted in the Windows or Mac explorer...

As for the web, it will depend a lot on the browser you're using

Някойя от колегите споменаха за тези неща в началото! За съжаление ще трябва да свикна, макар да е доста голяма разликата в различните приложения!
Благодаря на всички!
Ако някой все пак има нещо да допълни е добре дошъл!
И ако някой знае още приложения които могат да ползват icc профила и да са удобни като Fastone да сподели. Fastone е страхотна програма но уви и с вкл. CMS не става.[shtrak] [beer]



Публикацията е редактирана (07-03-17 21:16)

Отговори на това съобщение
 Re: След ехпорт от Lightroom проблем
Автор: compur   
Дата:   07-03-17 21:31

аз, лично, не разбирам "целта на упражнението"... да се тестват програми които работят с профили ли? или кои програми работят и кои не? или, между другото, да се докаже че няма смисъл от скъпи монитори? [smilie10]

Отговори на това съобщение
 Re: След ехпорт от Lightroom проблем
Автор: uzsree   
Дата:   07-03-17 22:10

wide gamut със софтуерно профилиране е "гадно" преживяване в началото, лично имам такъв и в началото ме дразнеше доста но свикнах с времето. Знам, че множество приложения не ползват читав начин CMS. За верен цват в интернет ползвам Мозила, въпреки че харесвам повече Chrome. Windows photo viewer ми в достатъчен, има го на всеки уиндовс.

Ако сега трябваше да си купувам монитор от нисък клас, бих си взел просто някой дето покрива sRGB и би ми било достатъчно.

За монитор от висок клас е препоръчително хардуерното профилиране в монитора.

Да се знае от хората които тепърва ще избират монитор.

Отговори на това съобщение
 Re: След ехпорт от Lightroom проблем
Автор: Daniel_P   
Дата:   07-03-17 23:08

Uzsree аз стигнах до друг извод! За проблема който обсъждаме няма значение дали ще е хардуерна или софтуерна калибрацията, аз направих и хардуерна калибрация но в процеса се изкл една настойка на монитора която без нея след завършване на калибрацията, се получи бъг и имах леко зеленнене в лявата част на монитора но снимките в Lightroom и Photoshop пак си бяха различни от в faststone и в др приложения, както при софтуерната! Така че с хардуерната може би ще е най точна но до там! Стария ми монитор като го включих той дава по лека разлика. Просто предимството на wide gamut реално е и голям недостатък! След време може би ще се променят нещата, ако направят всичко да работи на ProPhoto RGB :p



Публикацията е редактирана (07-03-17 23:21)

Отговори на това съобщение
 Re: След ехпорт от Lightroom проблем
Автор: Daniel_P   
Дата:   07-03-17 23:20

Compur не е задължително скъпя монитор да е Wide Gamut! Моя специално е такъв, като картинка ми харесва много по остър е и с по наситени цветове но се оказа че системно нещата не са толкова цветни и са по сложни :D



Публикацията е редактирана (07-03-17 23:24)

Отговори на това съобщение
 Re: След ехпорт от Lightroom проблем
Автор: uzsree   
Дата:   08-03-17 14:39

Daniel_P не знам при твоя монитор какво означава хардуерна калибрация (знам всъчност) но при НР Z24x (монитор с хардуерна калибрация) си избираш от монитора цветовото пространство в което да работиш.
Пример: избираш sRGB, тогава монитора се ограничава само в sRGB и всяка снимка, във всяка една програма ти я показва до мах. sRGB. т.е. снимки с таг за аRGB и ProPhoto се показват като sRGB и са по-измити цветовете (колкото може sRGB демек). За уеб и ежедневна работа си е супер.

За сериозна работа го прехвърляш на аRGB (има и други цветови пространства за видео) и там по същия начин. Естествено, всеки който работи в аRGB, трябва да знае защо го прави.

Отговори на това съобщение
 Re: След ехпорт от Lightroom проблем
Автор: colorphoto   
Дата:   08-03-17 16:40

Не е ли най-добре да се използват услугите на специалист по калибрация и настройка на цветови профили.

Искаме да си правим сами от банята през колата та до цветните профили и си хабим времето и нервите.

В смисъл че цветните профили касаят печатането а не снимането не са ми толкова интересни за да ги изучавам задълбочено.

Тук повечето имат навик да се изкарват компетентни по всичко и сега ще ме критикуват за липса на ученолюбие...[smilie3]



Публикацията е редактирана (08-03-17 16:52)

Отговори на това съобщение
 Re: След ехпорт от Lightroom проблем
Автор: ANASTAS   
Дата:   08-03-17 18:32

Тва последното е вярно ако имаш компетентен специалист на който да заплатиш наблизо.Я сега да помислим кво правим когато си от провинцията и такъв специалист няма наблизо?Питаме в форумите... Там обаче знаещите отговарят доста пестено и условно за да покажат какви са корифеи.И кво ни остава да потърсиме в нета да прочетем и да опитаме да го направим сами.Лично аз бях в ситоацията на питащия преди няколко месеца.Търсих съдействие от специалисти и познати приятели и проблема си оставаше.Докато случайно в една подобна тема се появи линк от 2010г та там имаше един пост че FastStone не прилага мониторния профил.Останалото беше лесно правилно зададен въпрос на чичко Гугъл после 10мин ровене по тракарите и въпроса е решен.
[smilie3]


Отговори на това съобщение
 Re: След ехпорт от Lightroom проблем
Автор: colorphoto   
Дата:   08-03-17 19:07

Ми той Фаст стоуна едва ли е за сериозна работа създаден.

Отговори на това съобщение
 Re: След ехпорт от Lightroom проблем
Автор: Daniel_P   
Дата:   08-03-17 20:02

Uzsree от горе колегата S_l по нагоре в темата даде линк в който обясняваха как става хардуерната калибрация като директно се калибрира в хардуера на монитора чрез избрания color spase, като калибрацията стана но при този тип калибрация се налага да изкл една вградена функция на монитора и се получава проблем, явно има проблем по софтуера, чудех се дали да не се занимавам да го връщам но ще отнеме много време и нерви и ме се знае новия дали ще ок понеже и др потребители се оплакват от проблема.

Colourphoto по принцип съм съгласен с теб и не ми свидят парите да отида и някой да ми го направи като хората, аз по принцип съм от Казанлък и знам че асахи и той е от там и бих се свързал с него за да помогне, но живея извън страната и няма как. А наоколо не знам никой да се занимава с това. Освен това калибрацията според специалисти се препоръчва поне веднъж месечно. Та не случайно съм инвестирал над 300лв в устройството за калибриране и за това се опитам да се науча!
И за това питам тук, все пак се очаква много от фотографите тук да са минали през това и да имат понятие но уви малко хора дадаха напътствия, на който благодаря!
Монитора ми е wide Gamut и подържа 100% Adobe RGB и 100 sRGB и в крайна сметка поне аз това което четах из нета и от съветите е че разликата която се получава е нормална понеже системата и много от апликациите не подържат тези 100% и не могат да ползват зададения в файла цветен профил! Ако някой смята че греша и има какво да се допълни да пише.



Публикацията е редактирана (08-03-17 20:04)

Отговори на това съобщение
 Re: След ехпорт от Lightroom проблем
Автор: colorphoto   
Дата:   09-03-17 05:07

Ако не се правят напълно професионални неща в областта на рекламата, графичния дизайн,анимацията и видеото може и да минеш с по-редки калибрации от веднъж месечно ми се струва.

Отговори на това съобщение
 Re: След ехпорт от Lightroom проблем
Автор: s_l   
Дата:   09-03-17 09:45

Аз няма какво да добавя в момента, така е както си го написал - естествено има много тънкости в зависимост от конкретното занимание и цел. С времето може би ще разбереш повече за CMS и ще почнеш не да се спасяваш, а да си служиш с нея.
Единственото нередно е как така си дал 300 лева за калибратор а аз над 500?!
Майтапа настрана, малко и за калибрацията..
Този клас монитори се ползва за приложения чувствителни към цвета и не са подходящи за всички потребители. Този монитор за да прави стойност трябва цялостна pipeline.. и да, калибратора е едната част. Стени, разположение, светлина, видеокарта, селектирани приложения и опитен оператор са останалите не маловажни компоненети.

По отношение честотата на калибрация - преди Led подсветлите бе препоръчителното 2 седмици период за прота. Сега Led имат по малка спектрална промяна и интензитет във времето. Месечна за прота. Разбира се преди повечето калибрирахме на месец, че и по рядко, а сега на 3.. все пак зависи. Аз преди всеки по голям проект си калибрирам.

И последно - Този клас монитори имат фабрична калибрация което е много благо нещо. Ако си на зор, може да я използваш. Например вадиш монитора от кашона и трябва да почнеш веднага, на терен си и няма време и смисъл.. По смисъла на предишният абзац тя не може да бъде толкова точна във времето.
Uniformity Compensation отпада при internal LUT калибрация, а това петно което виждаш е дефект, скрит от нея.

Монитор от такъв клас е инструмент за определени практики и ако има дефект и си в бяла държава - аз бих го връщал докато не дойде работещ.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »