Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна
 Re: Нобеловата награда за литература
Автор: мара   
Дата:   14-10-16 21:55

толкова ми е благо, кат съм невежа...[smilie5]
таман ся чета един роман от един нобелист...питър уайт...то добре, че са му присъдили наградата за преводи.
ама па тоя, който е превел таз книга - "пояс от листа" - требе да го оставят за 1 година в една душегубка само с тоя му труд и без нито ред литература повече...

Отговори на това съобщение
 Re: Нобеловата награда за литература
Автор: geokar   
Дата:   14-10-16 23:04

Всъщност най-сериозните български кандидати за Нобелова награда са били Пенчо Славейков и Йордан Радичков. Интересно, че никой от дискутиращите не ги спомена. Те наистина заслужаваха наградата и тя не им беше присъдена отчасти поради типично нашенски интриги.

Отговори на това съобщение
 Re: Нобеловата награда за литература
Автор: мара   
Дата:   14-10-16 23:52

За кървава песен на пенчо славейков...ми тва ни се чете, бе...[smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Нобеловата награда за литература
Автор: colorphoto   
Дата:   15-10-16 00:00

Тука се изпокарахте кой е по-наясно с истинските майстори на перото,достойни за нобелова награда,а пък аз ще ви кажа че според мен нобеловите награди отдавна са девалвирали и има фрапиращи случаи когато отиват баш където не трябва.

Не само за литература разбира се.....



Публикацията е редактирана (15-10-16 00:01)

Отговори на това съобщение
 Re: Нобеловата награда за литература
Автор: geokar   
Дата:   15-10-16 00:13

Пък да не забравяме, че България може и да няма нобелист, обаче Русе има...[smile] Аз щото съм малко нещо русенски зет де...



Публикацията е редактирана (15-10-16 14:23)

Отговори на това съобщение
 Re: Нобеловата награда за литература
Автор: slivenski   
Дата:   15-10-16 09:42

Боб Дилън е СВЕТОВЕН поет и музикант! Символ за някалко поколения. Допринесъл е за световното културно развитие и е известен на стотици милиони хора по целия свят.

Вие пак го обърнахте на типична българска комплексарщина... Що не го били дали на Мишо Белчев или на не знам си кого... Ами, щото не заслужават, затова! [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Нобеловата награда за литература
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   15-10-16 09:45

Горкият Веско Маринов, пак го пренебрегнаха! А можеше да вземе освен за литература и за медицина.На негов концерт едно момче проходило! Станало от инвалидната количка и избягало.

Отговори на това съобщение
 Re: Нобеловата награда за литература
Автор: Jk.freeman   
Дата:   15-10-16 09:46

[smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Нобеловата награда за литература
Автор: Антивик   
Дата:   15-10-16 10:29

Малей къв щастливец съм, че не отбирам от литература и не раздавам Нобелови[smilie3]. Ма се ми се чини, че и ние си имаме автори и то таквизи де могат да делят мегдан с някои от изброените в онзи списък от първата страница на темата.....
Ма от де да знам[smilie8] ...може кат захапем още възрожденските с техните "Зех тъ Радке" или па "Криво разбраната цивилизация", Де хубаво ди дава акъл, че требе да си гледаме и у собствената копанка, а не да залитаме само по чуждото, по Европата[smilie5] .
Па кат се сетя, че някъде бях чел или чул, че ботевото
"Настане вечер... " е преведено и издялкано на камик някъде в Париж /ако бъркав по-знаещите да ме коригират[smilie2] /. Славейков го споменаха преди мен, а Дебелянов с неговите
"Помниш ли помниш ли..." и "Да се завърнеш в бащината..."/ако задълбая още ще станат много от него/. А Вапцаров с "Ти помниш ли морето и машините...".
Изобщо ако не си правехме сами мръсотийките, сигурно и нашенци щеше да има в онзи списък....[smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Нобеловата награда за литература
Автор: bijud   
Дата:   15-10-16 18:17


Българин достоен за нобелова награда е Иван Карчев.

"За взаимоотношенията между българите в чужбина"
Иван Карчев

Не е като поръчковият писател Антон Дончев.
Нито като позьора Калин Терзийски.


Отговори на това съобщение
 Re: Нобеловата награда за литература
Автор: тьма   
Дата:   15-10-16 23:06

Парадоксалното е, че номинацията на Йордан Йовков идва от турски професор по литература! Всъщност май изобщо не е парадоксално[smile]


Отговори на това съобщение
 Re: Нобеловата награда за литература
Автор: nikon_f2   
Дата:   15-10-16 23:37

Гледам темата още не е потънала.
Да цитирам нещо от нета:
[smilie7]
"Yavor Dachkov
13. Oktober um 22:28 ·

Да не забравя: Боб дилън е най скучния певец, който съм слушал след Пинк Флойд. Ангажиран глупак. Под него е само Пийт Сийгър. Западен еквивалент на Висоцки - музикално бездарие, компенсирано с тъпи текстове за ширемоционална употреба.
Помня, че като малък се засилвах към днешния нобелов лауреат от любопитство към западната музика и неизбежно ме блъскаше стена от скука. Не разбирах текстовете му (не знам английски), но ме убиваше музикалното му бездарие. Пее като шофьор на автобус, който обявява спирките. Носово мрънкаща идентичност.
Висоцки, който по същия начин е ангажиран на макс крещи емоционалните си пиандурски изблици с ужасяващо грозен глас на руски - все същите ангажирани песни. Потрес.
Публицистиката е друг жанр. Оставете Ела и Луис да пеят и не ни занимавайте с пубертетските си увлечения.
Боб Дилън е името на нобеловата награда за пенсионирана скука. Ален мак от шейсетте.
Мърляв глас с три акорда на китара - просто потрес"

[smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: Нобеловата награда за литература
Автор: шдфдшд   
Дата:   16-10-16 00:00

[smilie10] ...стига бе...вярно ли това...[smilie18] [smilie18] [smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: Нобеловата награда за литература
Автор: шдфдшд   
Дата:   16-10-16 00:03

...впрочем , Боб Дилън сам не си харесва гласа и казва , че не може да се слуша...в едно интервю...

Отговори на това съобщение
 Re: Нобеловата награда за литература
Автор: val2007   
Дата:   16-10-16 02:57

Винаги съм харесвал песните на Робърт Алън Цимерман, познат с артистичния си псевдоним Боб Дилън (на английски: Bob Dylan).

Харесвам го от най-най-ранните времена, т.е. повече от половин век вече...
Той със сигурност заслужава Награда за идеите, лансирани в лайриксите и на неговите ранни песни, а защо и на не по-късните... Приносът му в Поп музиката несъмнено е огромен, и не случайно Джон Ленън го харесваше...

Но в задачката се пита - при толкова много други Изключителни и Влиятелни американски Поети - защо Нобеловият комитет не даде Награда за поезия на такива Личности като Карл САНДБЪРГ или Уолт УИТМАН, например...



Публикацията е редактирана (16-10-16 02:58)

Отговори на това съобщение
 Re: Нобеловата награда за литература
Автор: мара   
Дата:   16-10-16 09:08

ЗАЩОТО ТАКА!

[smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]
явор дачко не е много далече от истината, ама подобен маниер на изказваме много ми мяза на диандимов...се едно му е хакнал профила [smilie5] изказване в типичния стил "дай да разбъркаме ла.ната" [beer]

бърка според мен основно в частта за високия емоционален градус при висоцки. там няма таквоз нещо...по-скоро има черен хумор. а при дилан, от малкото на което съм обръщала внимание, има яко емоционален заряд, объркан щедро с декламаторски тон. трудно ми е да се изказвам по темата смислено и непредубедено. все пак не мога никак да отрека, че ми е харесвало туй-онуй.

п.п. - впрочем на мен флойд никак не са ми скучни. те самите викат, че били калпави музиканти, нямали глас и талант да бъдат перфекционисти и затва минали в сферата на тоя вид музика [smilie18] [smilie18] [smilie18] е, слава тебе господи, за мен е ок![smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Нобеловата награда за литература
Автор: slivenski   
Дата:   16-10-16 09:31

Начи, първо Нобеловата награда се дава само на живи хора.
Второ, специално тази за литература се присъжда за... как да го кажа, създаването на висши идеали - например мир, любов, хуманност и прочие.
Такова е завещанието на Алфред Нобел.

[beer] [beer]



Публикацията е редактирана (16-10-16 09:46)

Отговори на това съобщение
 Re: Нобеловата награда за литература
Автор: шдфдшд   
Дата:   16-10-16 09:35

..Дилън е като мастиката ..не секи я харесва , обаче който я харесва се пристрастява [smilie5] ...е сега, не е като Енгелберет Хъмпърдинг , ама...
..обаче , много скромен...гледам го наскоро ...в интервю отпреди няколко години в ютюб...сух, остарял , уморен...викат му : .."вие сте автор на едни от най-добрите песни на нашето съвремие! ".. пък той нещо не вярва и пита : " кой казва това?"...[smilie5]
..после вика:.."абе, едно време беше лесно...течеше ми отнякъде"...и почва така-така-така-така-така-така-така-така , така-така-така-така....началните строфи от Its allright mama (Im only bleeding) от Bringing it all back home...
...сега , вика , такова нещо не мога да напиша....сега мога други работи , ама такова нещо сега не мога да напиша...
...Кенет Кларк говореше навремето за "плодотворна радиоактивност" в определени , къси периоди от историята на културата...та през 60те се е случило нещо таково , май ...от Виена нататък , де..

Отговори на това съобщение
 Re: Нобеловата награда за литература
Автор: шдфдшд   
Дата:   16-10-16 09:48

..дават му я сега , щото поостаря...да не го изтървът...[smilie7]
..може и нещо "по спешност" да е...

Отговори на това съобщение
 Re: Нобеловата награда за литература
Автор: Антивик   
Дата:   16-10-16 10:54

slivenski написа:

> Начи, първо Нобеловата награда се
> дава само на живи хора........................
>
> Публикацията е редактирана (16-10-16
> 09:46)

Бива бре Сливенски, ма що така в списъка от първата страница има имена с присъдена посмъртно.....[smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Нобеловата награда за литература
Автор: шдфдшд   
Дата:   16-10-16 10:58

..да не са били математици...[smilie5] ...или пък са били добри по мамтематика...[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Нобеловата награда за литература
Автор: e-mil   
Дата:   16-10-16 11:44

Автор: catandgoddess
Дата: 14-10-16 16:46
"Тази дама -Селма Лагерльоф, мисля, че ми е позната, но като разгледах заглавията не си спомням нищо. Странно."


Едно време беше много известна в България с най-известната си книга "Чудното пътуване на Нилс Холгерсон през Швеция". Имаше поне 5-6 издания между 60-те и 80-те и предполагам още е известна, защото съм виждал и по-нови (макар и със съкратено заглавие). Родителите ми бяха купили изданието от 1976.

https://assets.chitanka.info/thumb/book-cover/07/1869.max.jpg



* * *
Автор: catandgoddess
Дата: 14-10-16 16:46
"1914 не се връчва – Ерик Аксел Карлфелт (Швеция) я отказва"


Не е това причината - през 1914 Карлфедт дори не е номиниран.
По това време Европа е разделена заради Първата световна война, като противопоставянето засяга всички сфери, включително хора на изкуството. Дори предишни нобелови лауерати яростно се атакуват едни други - Метерлинк, Хауптман, Ойкен и Киплинг.
Харалд Йерне (тогавашният председател на Нобеловия комитет в Академията) пише в доклада си, че наградата трябва да смекчава неправдите и ексцесиите породени от националистическите тенденции в тогавашната литература и от сблъсъка на Великите сили като цяло.
Това е и причината в следващите години чак до 1920 да награждават само скандинавци, защото са от невоюващи страни. Ромен Ролан е изключение - макар и французин, той заема твърда антивоенна идеалистична позиция и по това време вече живее в Швейцария.

A Карлфелдт отказва наградата през 1919. Мотивът му е, че от години е не само член, но и постоянен секретар на Шведската академия. Това е известно от едно писмо на Селма Лагерльоф до Софи Елкан - нейна близка приятелка, любовница и също писателка.
"Вчера... гласувахме Карлфелдт за една от наградите... Карлфелдт не присъстваше, когато взехме решението. Но когато всичко свърши, той дойде, каза, че е научил за своя успех и твърдо отказва. Не иска да получава никаква награда, докато е Секретар на Шведската академия. Беше забележителна и величава постъпка и ние се почувствахме много възвисени, атмосферата се нагорещи, беше силен момент, който имахме щастието да изпитаме, а Шук [Хенрик Шук - тогавашният председател на борда на Нобеловата фондация] беше на седмото небе:
"Вижте само, какъв човек имаме за секретар!"
Това беше един от онези моменти, за които съм чела в романите и сама съм писала подобни, но никога преди не бях изживявала."


* * *
Автор: slivenski
Дата: 16-10-16 09:31
"Начи, първо Нобеловата награда се дава само на живи хора.
Второ, специално тази за литература се присъжда за... как да го кажа, създаването на висши идеали - например мир, любов, хуманност и прочие.
Такова е завещанието на Алфред Нобел."


Това за живите хора го няма в завещанието. Всъщност е по-съвременно изискване въведено през 70-те години. Преди това има наградени след смъртта си и единият от тях е именно Ерик Аксел Карлфелдт през 1931. Другият е Даг Хамаршьолд (награда за мир).

Отговори на това съобщение
 Re: Нобеловата награда за литература
Автор: catandgoddess   
Дата:   16-10-16 13:58

e-mil : Да бе :)) Знаех си, че ми е познато името. Сега с картинката се сетих[beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Нобеловата награда за литература
Автор: camelasign   
Дата:   16-10-16 19:43

...преди да започна да разбирам текстовете на Дилан, на мен също ми беше скучен...може би Дачков и сега не ги разбира, иначе не проумявам как може да пише така...

Отговори на това съобщение
 Re: Нобеловата награда за литература
Автор: Dora93   
Дата:   16-10-16 22:43

Дачков е едно поръчково нищожество, служило на коя ли не партия. Да блести с нещо реално? Пораства в собствените и очи като сипе храчки по големите. Нещо подобно е и "критиката" му към Калин Янакиев.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »