Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Помощ при обевяване на хонорар
Автор: ivaivalito   
Дата:   09-02-16 01:08

Здравейте ,винаги ми е било трудно да давам цени за неща които не са точно определени .Не искам да е много скъпо както не искам и да е много евтино .Снимам главно продуктова фотография и главно храна и менюта .Обаче този път имам запитване за около 3К артикула бижута .Снимки на бял фон за сайт ,дайте ми идея колко$$$ да кажа за кадър .

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ при обевяване на хонорар
Автор: hotsnail   
Дата:   09-02-16 01:31

Извинявай, че се намесвам. Аз не снимам професионално. Обаче на какъв отговор се надяваш?

Първо много вероятно е тук да четат и пишат твои конкуренти. Какъв ли съвет биха ти дали за да вземат поръчката?

Второ какво качество се гони? Обработени кадри ли ще им дадеш? Трябва ли да плащаш за обработката? Колко време ти ще инвестираш? Колко пари ти трябват за това време и за времето до следващата поръчка ако се прехранваш от снимане? Колко пари ще ти трябват да си подновиш техниката, да си поддържаш сайта и т.н. Разделено на поръчките за една година? Колко е вноската на къщата ти и колата ти ако имаш заеми...

Осветление имаш ли подходящо или наемаш? Помещение имаш ли? Трябва ли да наемаш охрана? А застраховка на стоката? А транспорт? 3000 диамантени бижута на средна стойност 10 бона биха били апетитна плячка.......

Та не знам какво мислиш че би получил като информация? Има доста книги и статии как един фотограф да си определи цената. Ако искаш за кураж изгледай някое видео или прочети статия. Според мен си виж разходите да са ти покрити и издръжката ти и на семейството, пък нагоре ако може нещо да има ще е супер.

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ при обевяване на хонорар
Автор: camelasign   
Дата:   09-02-16 14:43

Зависи от изискванията, бижута се снимат трудно, обаче на някои клиенти им стига и цък в палатка с равна светкавица. Една верига магазини в София даваше 0.80лв за снимка в палатка на бял фон за няколко хиляди броя. И си намериха човек, малко дървено ги снимаше, но им стигаше. Почти без обработка на снимките. Аз съм снимал и на 3, и на 5, и на 10лв...но за по-малко бройки.

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ при обевяване на хонорар
Автор: catandgoddess   
Дата:   09-02-16 17:21

Здрасти. По темата : зависи какви бижута ще снимаш - мъниста, кожени гривни, сребро, злато, камъни, перли, диаманти? На бял фон заснето е едно, друго е в каква степен на завършеност ще ги искат. Селекции, ретуш, монтирани на бял фон, добавяне на сенки, отражение, аранжирани снимки или просто на белия фон...

Снимал съм от 4 до повече лв. на използваема снимка. Три хиляди артикула ако искат сериозни резултати са поне 3 - 4 месеца работа с обработката и то яка работа. От тук насетне си мисли :)

Поздрави


Отговори на това съобщение
 Re: Помощ при обевяване на хонорар
Автор: ecobo   
Дата:   09-02-16 17:34

20 лв. на кадър е добра цена за снимане на бижута за магазин.

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ при обевяване на хонорар
Автор: Dr.Strangelove   
Дата:   09-02-16 17:39

Ако изкараш някой лев след това инвестирай в буквар. [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ при обевяване на хонорар
Автор: catandgoddess   
Дата:   09-02-16 17:49

Ecobo, ти можеш ли да вземеш 20 лв на използваем кадър при 3000 броя в България. Извън - да, взимат се и повече[smile] [smile]

Ако да, браво [smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: Помощ при обевяване на хонорар
Автор: ecobo   
Дата:   09-02-16 18:06

Какво значение има дали са 30 или 30 000 броя? Ако мислиш да свършиш работата като хората, работата на кадър е все толкова, при повече бройки се увеличават само общия обем работа и времето до финализиране на поръчката.
Това, че ще се снимат бижута е утежняващо обстоятелство. Който е снимал бижута, знае за какво става въпрос.
А колко може да вземеш при такава поръчка се определя главно от това колко идиоти има на пазара, които биха се навили да снимат за жълти стотинки и от разбирането на клиента за качествено свършена работа.
На фона на поскъпването на техниката, цените падат. Сива икономика? Да, малко сива икономика и много идиоти, които не спират да реват колко е скъпа техниката и снимат за под себестойността на кадър. Щото който си мисли, че след като няма филм в апарата, кадъра му е безплатен и 50-те стотинки са му чиста файда, е идиот.

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ при обевяване на хонорар
Автор: itilien   
Дата:   09-02-16 18:16

силно ме съмнява, че някой в българия ще има бюджет от 60 000 лева за фотография на бижута. То това като нищо може да е съпоставимо със стойността им.

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ при обевяване на хонорар
Автор: catandgoddess   
Дата:   09-02-16 18:20

Така казано съм абсолютно съгласен. И за колко време да се поеме такъв ангажимент. 12 месеца ? За 60 000 лв :) Абсолютно вярна ти е логиката, но не е реална...в смисъл невъзможна :)

Продуктовата фотография не е художествено ценна, просто техническа и дори и много качествената такава си има определени параметри. С увеличаването на бройките цените се намаляват. Докато се достигне до цена която приравнена към времето, нужно за заснемане е равна на една дневна заплата. Така поне аз съм го смятал за себе си.

За 5 пръстена не мога да се съглася за 10 лв. Но ако имам капацитет 50 на ден и ми предложат да снимам 50 ще приема 10 за кадър като цена. Така някак ми върви логиката. Не съм икономист :)


Отговори на това съобщение
 Re: Помощ при обевяване на хонорар
Автор: victory13   
Дата:   09-02-16 18:20

Начи не иде реч за бижута...

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ при обевяване на хонорар
Автор: roumen6   
Дата:   09-02-16 19:05

колко от писалите в темата имат реален опит в осветяваенто и снимането на бижута?
на чужд гръб и 2 лева са много [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ при обевяване на хонорар
Автор: catandgoddess   
Дата:   09-02-16 19:08

Аз имам [smilie5]

Не че не мога и на теория да си пиша!

Тъкмо селектирам едни и ми е досадно вече

/ трябва да има емотикон с полуприпаднал и изпълнен с досада и отчаяние тип пред ПеЦе/


Отговори на това съобщение
 Re: Помощ при обевяване на хонорар
Автор: juliyan   
Дата:   09-02-16 22:29

Под лев за кадър е цената

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ при обевяване на хонорар
Автор: Lycan   
Дата:   09-02-16 22:55

Изсипваш по стотина на мушамата и имаш 30 кадъра. После кропи кропи.
20 стинки смело им обЕвявай!

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ при обевяване на хонорар
Автор: Slivenski   
Дата:   09-02-16 23:07

Като си нагласиш сета, ако приемем, че отиват по 5 минути на артикул, стават 20 бижута на час. Ако снимаш 8 часа, това прави стотина бижута на ден. Като го смятам, отива двайсетина дни работа.

Също зависи от бижутата... Ако са от онези евтини кичове, дето са по 5 лева парчето - 3 бона. Ако са диаманти, значи имат кинти.

[smilie21] [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ при обевяване на хонорар
Автор: catandgoddess   
Дата:   09-02-16 23:27

juliyan: ей така, без да знаеш какво се иска и колко време ще отнеме ?

Авторитетно звучи, но не е така[smile]


Отговори на това съобщение
 Re: Помощ при обевяване на хонорар
Автор: Станчев   
Дата:   10-02-16 09:50

Това за идиотите/чудя се дали не са повече от китайците/ е сериозен проблем.В края на миналата година се нагледах на "снимки от коледни фотосесии"/Канон70Д и 50-1,2L/ за по 20лева за 50-100кадъра записани на диск. Живея в малко градче, с фотография се прехранвам от почти 20 години,хората ми харесват работата, но при заплати от по 400-500лева цената, а не качеството е определящо. Няма спор, че става въпрос за сива икономика.
Иначе 3К бижута е работа за цял месец, така, че поне една месечна заплата/депутатска[smilie19]/



Публикацията е редактирана (10-02-16 09:55)

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ при обевяване на хонорар
Автор: juliyan   
Дата:   10-02-16 10:16

CatandGoddess: Заснел съм над 6 000 бижута в палатка, за сайт. Не е като да не съм снимал. На ден снимам 120-150 бижута. Обработвам снимките за 1ден! Хубав ден:)

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ при обевяване на хонорар
Автор: camelasign   
Дата:   10-02-16 10:35

...и аз ви казах, че цената е под 1 лв. Цената, която плащат търговците с много артикули. Един артист, който прави уникални бижута би платил по 5-10лв на кадър или обект сниман от 2-3 гледни точки, може би и повече, но за нещо повече от снимка в палатка, обработена за няколко минути. Така че, в дадения случай за 3к бижута работата е конвейрна.

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ при обевяване на хонорар
Автор: moto12   
Дата:   10-02-16 10:36

Защо никой не показва снимка, а само казва аз това аз онова.
juliyan, покажи нещо от бижутата. Обектив, мофикатори - кажи нещо.
На такива като мен е интересна информацията (спорадично съм снимал продуктова).
А ако имаш и такова качество, за под левче на снимка, си факир бих казал -
https://i.imgsafe.org/95d3c3c.jpg


*снимката е на Алекс Колосков


Отговори на това съобщение
 Re: Помощ при обевяване на хонорар
Автор: Pac   
Дата:   10-02-16 10:44

Имам скромен опит с предметната фотография, но ако имам такова запитване бих обадил 2лв на кадър вероятно.
Нормално искам 3-5лв, но това при малки обеми (между 10 и 50 снимки да речем). Бройката кадри няма как да е без значение.

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ при обевяване на хонорар
Автор: catandgoddess   
Дата:   10-02-16 10:44

Julian, взимам си думите назад. Ако можеш да ги направиш по 120 - 150 и да ги обработиш за 1 ден си перфектен. Аз стигам до 50 заснети и поне 2-3 дена за обработката им.


Отговори на това съобщение
 Re: Помощ при обевяване на хонорар
Автор: catandgoddess   
Дата:   10-02-16 10:50

Алекс Колосков [smilie24]

Точно тоя пример не е най-добрия. Има обаче много силни работи.


Отговори на това съобщение
 Re: Помощ при обевяване на хонорар
Автор: DD5   
Дата:   10-02-16 11:03

Снимката на Колосков е достатъчна по темата
Но който е запознат знае че това не струва левчета, а левове [smile]
И много време работа...

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ при обевяване на хонорар
Автор: catandgoddess   
Дата:   10-02-16 11:04

camelasign: значи говорим и за различни неща, комуникацията е ключова, както се оказва :)

Снощи селектирам колие с 3 големи и 16 малки камъка със верижка. Само селекцията на верижката е над тези 2-3-4 минути. Камъните - отделно, корекции на дефекти по метала - неизбежно има, ретуш, бял фон, сенки... и рисуването! не мога да го направя за под 15 - 20 минути, но е оптимизъм тоя срок. По-скоро 30 - 35.


Отговори на това съобщение
 Re: Помощ при обевяване на хонорар
Автор: catandgoddess   
Дата:   10-02-16 11:05

DD5 : [smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: Помощ при обевяване на хонорар
Автор: ecobo   
Дата:   10-02-16 11:14

Заплати, надници... Какви са тия неща бе хора? Какви заплати, какви пет лева? В бизнеса заплатите са само и единствено това, което плащате на работниците си! Да определяш хонорара си на база това колко някой друг ти плаща за някаква друга работа е поредния идиотизъм!
Явно хората, които не се занимават основно с фотография, никога не могат да надскочат лимита на дохода, който им е определил шефа им!

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ при обевяване на хонорар
Автор: DD5   
Дата:   10-02-16 12:10

ecobo,

много точно казано [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ при обевяване на хонорар
Автор: asahi   
Дата:   10-02-16 14:42

Пропуските в образованието обикновено се връщат тъпкано в живота.

По темата: Самият анонс "Дай цена за 3 000 артикула" е несериозен. В тази сделка трябва да се уточнят още доста неща, за да се стигне до цена и пазарлък. Приемам, че клиентът не разбира и това му се струва ОК и достатъчно, но ако и фотографът не разбира вероятността да се разочароват взаимно е много голяма.

Бижута могат да се снимат по две за левче, може и по 20 лева за снимка. Важното е да се уточни какво иска клиентът и после готов ли е да го плати. След това идват срокове, ДДС, фактури - както се разберете. Цената май не е най-важното, защото не цената ще стои в продуктовия каталог/сайта.

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ при обевяване на хонорар
Автор: goldstar   
Дата:   10-02-16 14:56

Алекс Колосков [smitten]
Определено съм съгласен с DD5 [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ при обевяване на хонорар
Автор: Станчев   
Дата:   10-02-16 16:59

"Явно хората, които не се занимават основно с фотография, никога не могат да надскочат лимита на дохода, който им е определил шефа им!
Вярно е, че работата може да се свърши за 20, за 2 лева, даже за 20стотинки, но лимит има. Има бюждет на възложителя и някаква граница за изпълнителя.Фотографа предлага възможности в рамките на бюджета.

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ при обевяване на хонорар
Автор: ecobo   
Дата:   10-02-16 18:21

Станчев, къде видя да е посочен бюджет? Ако има бюджет, защо изобщо ги говорим всички тия работи за цени? Би трябвало да дискутираме качество. Щото при ясно дефиниран бюджет, клиента търси най-доброто качество в рамките на този бюджет, а не не най-ниската цена при някакво неопределено качество.
Бюджетът най-често е неопределен, особено при малките фирми, които не са узряли за работа с бюджет. Клиентите, в огромната си част, гледат най-вече цената, просто защото за тях снимка значи снимка и нищо повече, във фотото има я копират от телефона за 50 ст., и това за тях е отправна точка за ценообразуване. А хората, които практикуват фотография в сивия сектор, съвсем първосигнално се хлъзгат по плоскостта: "Аз бачкам цял месец за ХХХ лв, значи, ако свърша работата за един месец, трябва да взема ХХХ лв. и това е супер - ще си удвоя заплатата.". Тотално грешна логика, ако изобщо може да се нарече "логика". Защо да си удвояваш заплатата, ако може да я утроиш? Ами ако можеш да е удесеториш?
И резултата е този, който виждаме по родните онлайн магазини - трагедия откъм снимки.
Каквито ни клиентите, такава ни и фотографията. Добре, че има изключения, та да не е съвсем срамно човек да каже че е фотограф.

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ при обевяване на хонорар
Автор: ilcoin   
Дата:   10-02-16 22:25

От това да си кадърен фотограф до това да си кадърен мениджър, превръщаш идеи в устойчиви бизнес-модели, има доста голяма разлика.

Повечето хора у нас са деца на соц-а. Те са бачкали на заплати, родителите им са бачкали на заплати - нормално е да имат за отправна точка някаква заплата и да не се сетят за един куп неща, които би трябвало да вземат под внимание.

От чисто търговска гледна точка - аз бих постъпил по следният начин. Бих взел някакво количество и бих го наснимал. С някакви вариации на качеството и на крайния резултат. След като имате уговорка за това какво качество се иска, на база на пробните снимки определяш времето за което ще ги наснимаш нещата и калкулираш на почасова ставка. Вземаш под внимание амортизацията на техниката - по начина по който си решила да я амортизираш. Добавяш едни 30% марж на цялата сума (фирмата трябва да има и печалба, за да расте).

Фактура или граждански договор за финал. Последното ще определи и данъчната ставка.

[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ при обевяване на хонорар
Автор: catandgoddess   
Дата:   10-02-16 23:37

[smilie5] Деца на Соца. Това е като Децата на Царевицата[smilie5]

Почасова ставка звучи по- разумно. За цена на бройка без значение от бройката... още си е абстрактно[smilie5]

ПП : Почасовата ставка като я умножиш по възможните работни часове на ден става дневна такава и се доближава до идеята за дневна заплата[smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: Помощ при обевяване на хонорар
Автор: ivaivalito   
Дата:   11-02-16 00:35

ilcoin написа:

> От това да си кадърен фотограф до
> това да си кадърен мениджър,
> превръщаш идеи в устойчиви
> бизнес-модели, има доста голяма
> разлика.
>
> Повечето хора у нас са деца на
> соц-а. Те са бачкали на заплати,
> родителите им са бачкали на
> заплати - нормално е да имат за
> отправна точка някаква заплата и
> да не се сетят за един куп неща,
> които би трябвало да вземат под
> внимание.
>
> От чисто търговска гледна точка -
> аз бих постъпил по следният начин.
> Бих взел някакво количество и бих
> го наснимал. С някакви вариации на
> качеството и на крайния резултат.
> След като имате уговорка за това
> какво качество се иска, на база на
> пробните снимки определяш времето
> за което ще ги наснимаш нещата и
> калкулираш на почасова ставка.
> Вземаш под внимание амортизацията
> на техниката - по начина по който
> си решила да я амортизираш.
> Добавяш едни 30% марж на цялата сума
> (фирмата трябва да има и печалба,
> за да расте).
>
> Фактура или граждански договор за
> финал. Последното ще определи и
> данъчната ставка.
>
> [shtrak]

Точно това се разбрах да направя ;)Фактура ще се

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ при обевяване на хонорар
Автор: hotsnail   
Дата:   11-02-16 00:54

Ще ме извинява екобо но това дето пише са пълни глупости. Разбира се че всеки си гледа разходите, особено ако не си гении в някаква област а занаятчия това е единствения показател под който ако минеш е кофти. Ако ти трябва месец за 3000 снимки слагаш си "заплатата" плюс амортизацията на активите и малко печалба. Това е.

Ако си корифей на бижутата и си печелил конкурси имаш референции и ще снимаш колекцията на Сваровски за следващата година с множество професионални модели, стилисти и гримьори ....малко по-друго е да. Ама дори и да си на това ниво поръчки за целта колекция на Сваровски няма да падат всеки ден. От друга страна ти няма да искаш да правиш много занаятчийски неща за да не си затриеш името и ....

В случая видно човека не е топ име във фотографията на бижута, вероятно и клиента му не е Сваровски .....

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ при обевяване на хонорар
Автор: asahi   
Дата:   11-02-16 01:27

То и Сваровски не е връхта.

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ при обевяване на хонорар
Автор: ecobo   
Дата:   11-02-16 02:02

Ще ме извинявате господин ТопълОхлюв, ама глупостите ги говорите тука всички вие, които смятате разходи и проценти. Това да не е бакалия: купуваш хляб за 60 ст., продаваш го за 90 и си в бизнеса?!
Това е все едно художник да пита колко да иска за да нарисува една, две или пет картини. Ако художника не знае колко да иска, кой да знае???
Изобщо цялата тема е нонсенс. Глупав въпрос с още по глупави отговори. Като много други подобни теми за ценообразуване. Просто защото неизвестните параметри са много повече от известните. Но дори и по-голямата част от параметрите да са известни, вие не отчитате най-важното: че всеки снима различно, има различно разбиране за естетика, по различен начин работи със светлината, с техниката, по различен начин вижда цветове, полутонове... Фотографията е в голяма степен творчество, а в творчеството няма и не може да има надценки в проценти и смятане на база заплатата (която дадения "фотограф" взема за основната си работа на трудов договор). Да, разходите трябва да се смятат, но само за да не се окажат по-големи от приходите, както май много често се получава.
Аз познавам доста хора, които снимат страшно много, снимат прилично, някои дори много добре, но като им се строши нещо почват да търсят пари назаем, защото просто са работили за (още) една заплата и дотам - нямат пари за един евтин обектив дори.
Еле пък като става въпрос за бижута, това пък е толкова коварна дума... Има бижута и бижута. Има такива, които мога да снимам по 100 на ден, има обаче и такива, за които деня не стига и десет да се снимат. Да не говорим, че има и още по-драстични случаи. Затова НЕ МОЖЕ да се даде цена така на сляпо, затова и се избъзиках с 20-те лева на кадър...
Сяда се с клиента, говори се, правят се проби, поръчката се дели на лотове според характеристиките на продуктите, дава се цена на всеки лот и ако клиента е ОК с цената, подписва се договор и се почва да се работи. Ако на клиента не му изнася цената, значи това не е моя клиент. Няма по-глупаво пазарно поведение от това да нагласяш цената според желанието на клиента. Днес му снимаш за малко пари, утре друг му снима за още по-малко, и накрая трябва без пари да му снимаш. Не може така. От това губят всички, вкл. клиента, но той го разбира на по-късен етап, като се окаже, че конкурента му дърпа напред, а той обикаля да търси ниски цени. Винаги е било така и така ще бъде. Икономиката е сравнително точна наука. А го знам, защото съм икономист по образование.

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ при обевяване на хонорар
Автор: Konstantinov   
Дата:   11-02-16 03:07

Щом клиента се е обърнал към определен фотограф той е сметнал че ще му свърши работа,в този случай аз бих му казал, че за изработка на оферта за 3000 броя бижута да ми даде 10 типови по негов избор , да ги снимам и да остави 50 лева за заплащане на моя труд за тези предварителни снимки и изработка на офертата.
Сумата от 50 лева ,както и предварителната бройка може да варира,аз работя в друга област правя машини и отделни метални изделия при мен сумата е 30-400 лева без ддс преведени по банков път,давам сметката и така разговорът приключва, ако клиента реши превежда сумата и носи мострите,без пари не гледам нищо.
Така ако клиента се откаже поне ще си платите дневните разходи.Клиента може и само за оферта да ви използва.



Публикацията е редактирана (11-02-16 03:10)

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ при обевяване на хонорар
Автор: piknik   
Дата:   11-02-16 04:35

Аз ще оставя на Колегата 50 лв без ДДС по банков път - да ми заснеме (понеже закупуване е модерно): Изстрелване на ракети от
Байконур, Кейп Канаверъл, Улан Батор и Чирпан.
Цитирам Колегата:
"Така ако клиента се откаже поне ще си платите дневните разходи."

Той Екобо го е казал, ама нема кой да слуша...



Публикацията е редактирана (11-02-16 04:58)

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ при обевяване на хонорар
Автор: catandgoddess   
Дата:   11-02-16 09:57

Еле пък като става въпрос за бижута, това пък е толкова коварна дума... Има бижута и бижута. Има такива, които мога да снимам по 100 на ден, има обаче и такива, за които деня не стига и десет да се снимат. Да не говорим, че има и още по-драстични случаи. Затова НЕ МОЖЕ да се даде цена така на сляпо, затова и се избъзиках с 20-те лева на кадър...

Сяда се с клиента, говори се, правят се проби, поръчката се дели на лотове според характеристиките на продуктите, дава се цена на всеки лот и ако клиента е ОК с цената, подписва се договор и се почва да се работи. Ако на клиента не му изнася цената, значи това не е моя клиент. Няма по-глупаво пазарно поведение от това да нагласяш цената според желанието на клиента. Днес му снимаш за малко пари, утре друг му снима за още по-малко, и накрая трябва без пари да му снимаш. Не може така. От това губят всички, вкл. клиента, но той го разбира на по-късен етап, като се окаже, че конкурента му дърпа напред, а той обикаля да търси ниски цени. Винаги е било така и така ще бъде. Икономиката е сравнително точна наука. А го знам, защото съм икономист по образование.


Сега вече говорим. Или съм поумнял от вчера или Екобо леко промени смисъла.

особено абзац 1 определя посоката на всиюки договорки!


Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »