Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4  5     всички  напред  последна
 Re: СКАНИРАНЕ/Къде в София има хубав барабанен скенер?/
Автор: stef7   
Дата:   23-11-15 09:41

От предишната тема, колегата max-1 има Coolscan 8000 и предлага сканиране. За среден формат това май е най-доброто с което разполагаме. При Булгед изглежда е другата опция.

За моя изненада филмови скенери се произвеждат, макар и от неизвестни (разбирай китайски) фирми. Дори за среден формат. Като този например:
http://www.scandig.com/filmscanner/reflecta/reflecta-mf-5000.html

http://www.filmscanner.info/en/ReflectaMF5000.html

Не е на нивото на Coolscan но е близко.

За 35мм ето един който който дори надминава Coolscan по резолюция:
http://www.scandig.com/filmscanner/reflecta/reflecta-rps-10m.html

http://www.filmscanner.info/en/ReflectaRPS10M.html

Изглежда като подобрено копие на един доста по-стар скенер - Kodak RFS 3600.

Цените са доста под тези на Coolscan. За тези които държат на филмово сканиране това според мен са приемливи опции.

Но за мен правилната посока е по-скоро към DSLR(безогледалка) сканиране. Има доста дебати колко добро е но най-грубо за мен се налага извода че е достатъчно добро за повечето неща които правим с получения дигитален файл.

Jamie когото споменахте от предишната тема и който твърди че DSLR е най-добрият скенер пише, че има 15 години опит с филмови скенери. Т.е. това е човек който знае какво говори. Когато прави подобно изявление той има много сериозна база за сравнение. Наскоро четох писанките на един друг ветеран на филмовото сканиране и те бяха в същата посока. Доброто филмово сканиране е капризен процес който е трудоемък и времеемък, DSLR пестят време. Моят личен опит е в същата посока. Имам Coolscan IV от годината на неговото появяване на пазара и съм имал още един друг филмов скенер преди него, тествал съм още 2-3 скенера по същото време, преди 12 и повече години, преди DSLR и дигиталната ера. И мисля че филмовото сканиране е доста капризна работа и получаването на добър резултата изисква сериозна инвестиция във време във всички случаи много повече то това да включиш скенера и да пуснеш софтуера. Трудностите идват в две три основни направления.

1. Поддържане на идеално плосък филм. Филмовите скенери дори Coolscan има много плитък фокус. И най-малкото закривяване на филма, което е естествено дори и монтиран на рамка, води до загуба на острота по краищата. На времето това беше най-дискутираната тема за филм скенерите. То не бяха, специални приставки със стъкло, мокро закрепване по подобие на барабанните скенери и т.н. DSLR сканирането решава този проблем много лесно. Не всички скенери (дори Coolscan) идват идеално калибрирани, трябва да се пуснат множество сканирания за да се убедиш че няма загуба на рязкост, че всичко по скенера работи както трябва, че автофокуса е ОК. Ако не е трябва да се мести точката на автофокус и т.н и т.н.
2.Софтуера. Много капризна работа. Една не малка част от успеха на Coolscan се дължи на добрия софтуер. Да има Vuescan и Silverfast но докато докараш цвят, наситеност, детайли в сенките за всеки отделен тип филм си е доста играчка.
3. Поддържането на самият скенер. С времето вътре се натрупва прах и скенера трябва да се почисти - лещи, огледало, сенсор. Трябва да се разглоби една доста прецизна оптико механическа система и да се сглоби отново. Е кой и къде може да направи това ?

Скенерите имат едно голямо предимство обаче особенно за по-стари филми и то се нарича Digital ICE. Възможността да чисти прах и други дефекти по филма, които колкото и да се старае човек неизбежно остават, пести маса време.



Публикацията е редактирана (23-11-15 09:56)

Отговори на това съобщение
 Re: СКАНИРАНЕ/Къде в София има хубав барабанен скенер?/
Автор: itilien   
Дата:   23-11-15 10:49

Рефлектите имат голяма резолюция само на хартия. Според редица ревюта реалната им е около 3500 дпи. Но резолюцията не е проблем, лошото е, че имат разни други кусури и проблеми. Примерно не измъкват много детайл от сенките, някои модели поне допреди 2 години са имали проблеми с бандинг.

Кулскан 9000 и той имаше някакви проблематики. Като се сканираше с май беше никонския софтуер, след като загрееше почваше да губи острота. Даже Ладислав Камарад има цяла статия в сайта си, в която обяснява как е преборил проблема с пробиване на кутията и монтиране на вентилатор...
Аз тогава открих, че има далеч по-лесно решение - при сканиране с вюскан не се наблюдаваше проблема, явно драйвера му управлява по друг начин скенера.

Но при всички случаи тия стари скенери ще стават все по-малко и все по-неподатливи на ремонти, най-малкото защото няма да има резервни части за тях. А нови качествени (по-добри от рефлектите и от плъстеците) едва ли някой ще се хване да разработва. То не е и лъжица за всяка уста.

Отговори на това съобщение
 Re: СКАНИРАНЕ/Къде в София има хубав барабанен скенер?/
Автор: pstoev   
Дата:   23-11-15 11:12

май някой хора пишат наизуст..
скенери се произвеждат, на Никон е Coolscan 9000
http://www.nikonusa.com/en/nikon-products/product-archive/film-scanners/super-coolscan-9000-ed.html


на plustek е OpticFilm 120
http://plustek.com/oeu/products/opticfilm-series/opticfilm-120/

плюстек имат нов модел 35мм'ов
http://plustek.com/oeu/products/opticfilm-series/opticfilm-135/


Колкото и да ви се струва анатема, OpticFilm 120 и Coolscan 9000 са на едно ниво. Но най-добрия си остава Minolta multi pro, нищо че е по-дърт с 15 години[cool]

Reflecta е немска марка...



Публикацията е редактирана (23-11-15 11:14)

Отговори на това съобщение
 Re: СКАНИРАНЕ/Къде в София има хубав барабанен скенер?/
Автор: stef7   
Дата:   23-11-15 11:27

@pstoev - Бъркаш. Виж какво пише в URL адреса на този Coolscan - PROCUCT-ARCHIVE. Страницата е само поддръжка на стар продукт. Мисля 2009 е последната година когато е могло да си ги купиш от магазин. Сега се намират но само втора ръка и то за доста високи цени

@itilien - Да рефлектите ги дават реално около 3050 dpi за среден формат, което е ОК, но виж динамичния диапазон не го споменават в ревюто. А той абсолютно съм съгласен с теб е много важен. Coolscan там го бива, ако рефлектата не може да докара добър динамичен диапазон, значи не става уви.


Отговори на това съобщение
 Re: СКАНИРАНЕ/Къде в София има хубав барабанен скенер?/
Автор: itilien   
Дата:   23-11-15 11:27

Ами то на линка, който си пуснал си пише, че кулскан 9000 е спрян от производство.

Според ето това ревю http://www.filmscanner.info/en/PlustekOpticFilm120.html


"The Plustek OpticFilm 120 does not have many competitors on the film scanner market. The extremely fast film scanners Nikon Super Coolscan 9000ED or Hasselblad Flextight X1/X5 play in a different league both in terms of price and in terms of quality"

Плъстека дори няма автофокус...



Публикацията е редактирана (23-11-15 11:32)

Отговори на това съобщение
 Re: СКАНИРАНЕ/Къде в София има хубав барабанен скенер?/
Автор: stef7   
Дата:   23-11-15 11:36

@pstoev - Reflecta е търговска марка. Производителя са някакви китайци, в САЩ го продават под марката Pacific Image.
Не съм убеден че Plustek OpticFilm 120 го докарва до нивото на Coolscana. Дай някакво ревю, мнение или нещо от рода. Ревюто на filmscannet.info не го хвали, никак даже. Да не говорим че е много бавен и много скъп. Останах с впечатление че Reflecta за среден формат е по-добрия а и два пъти по-евтин.

Minolta multi pro е легенда във филмовите скенери, да не говорим че е по-малък и по-лек от Coolscan но го спряха от производство и продажби уви много много отдавна.


Отговори на това съобщение
 Re: СКАНИРАНЕ/Къде в София има хубав барабанен скенер?/
Автор: i_v   
Дата:   23-11-15 11:38

От минолтите не беше ли Minolta Scan Elite 5400 II най-доброто?
След 15 години техническо развитие, новите скенери в най –добрият случай се изравняват(почти) с тези от преди 15г.
Сканирането с DSLR не е лоша опция, но за съжаление е за хора със свободно време ;), в крайна сметка се оказва че губиш повече време(дори сравнено с най-бавните представители на филмовите скенери).

Отговори на това съобщение
 Re: СКАНИРАНЕ/Къде в София има хубав барабанен скенер?/
Автор: lamerko   
Дата:   23-11-15 11:42

Имам скенера на Pacific Image, но е леко казано "пълен боклук". Общо взето само дето си дадох парите... и то само заради това, че се подлъгах по някакви спецификации, че имал автофокус. Има, ама друг път, както се казваше в едно филмче. Нямам нито един слад на фокус, а малко след началните сканове нещо се прецака (не иска да сканира целия кадър, а само част от него и забива). Общо взето - боклуци. С моя Canon 6D и 100/2.8 Macro (1:1) смятам, че мога да направя много по-добри сканове от повечето скенери на пазара!

Отговори на това съобщение
 Re: СКАНИРАНЕ/Къде в София има хубав барабанен скенер?/
Автор: i_v   
Дата:   23-11-15 11:50

Май най-добре е да си купиш 2-3 от добрите стари скенера от един модел(ще излезе по-евтино от reflecta-та)и да ги ползваш за донори.

Отговори на това съобщение
 Re: СКАНИРАНЕ/Къде в София има хубав барабанен скенер?/
Автор: itilien   
Дата:   23-11-15 11:51

"След 15 години техническо развитие, новите скенери в най –добрият случай се изравняват(почти) с тези от преди 15г."

Ами то проблемът е, че всъщност няма 15 години техническо развитие. Компаниите с опит в областта като Никон и Минолта вече не произвеждат скенери, съответно не развиват нищо в тази област. А тези, които се произвеждат понастоящем са разработени неотдавна от китайски компании без особен опит. Така че няма как да се очаква особено качество.



Публикацията е редактирана (23-11-15 11:51)

Отговори на това съобщение
 Re: СКАНИРАНЕ/Къде в София има хубав барабанен скенер?/
Автор: i_v   
Дата:   23-11-15 11:58

Имах предвид техническо развитие на технологиите за основните компоненти, които обуславят качествен резултат при сканиране, CCD/CMOS, осветление, оптика,процесори, софтуер, а че никой не се е занимавал да ги интегрира тези работи във филмов скенер, е ясно.

Отговори на това съобщение
 Re: СКАНИРАНЕ/Къде в София има хубав барабанен скенер?/
Автор: pstoev   
Дата:   23-11-15 12:01

имаше някъв тест между плюстек 120 и никон 9000, но не го намирам. та разликата беше само в цветовете. ето тест между плюстек 120 и минолта мулти про, като плюстека е със Silverfast. тази програма е пълен ташак, едновременно преекспонира и недоекспонира. Vuescan е много по-добра!

http://www.snowhenge.net/pblog/article/the_plustek_opticfilm_120_film_scanner

Отговори на това съобщение
 Re: СКАНИРАНЕ/Къде в София има хубав барабанен скенер?/
Автор: itilien   
Дата:   23-11-15 12:11

i_v - Технологиите се развиват от големите компании, като повечето неща са патентовани, други са фирмена тайна и т.н. Тоест развитието в тези компании не помага особено за развитието на по-малки компании. Няма как плъстек или която е там компанията, която стои зад тази марка да се базира на последните достижения на примерно Сони и да направи добър скенер. Това, което може да направи е или да купи някакви патенти, или да прави собствен развой. Едното навярно изисква много средства, които едва ли ще са оправдани при тесния пазар на тези устройства, а другото изисква много опит, време и пари.

Отговори на това съобщение
 Re: СКАНИРАНЕ/Къде в София има хубав барабанен скенер?/
Автор: uri64   
Дата:   23-11-15 12:21

> Колкото и да ви се струва анатема,
> OpticFilm 120 и Coolscan 9000 са на едно ниво.
> Но най-добрия си остава Minolta multi pro,
> нищо че е по-дърт с 15 години[cool]
>


това просто няма как да бъде по-НЕвярно [smilie10]



Публикацията е редактирана (23-11-15 12:21)

Отговори на това съобщение
 Re: СКАНИРАНЕ/Къде в София има хубав барабанен скенер?/
Автор: stef7   
Дата:   23-11-15 12:27

@i_v Напротив досега всички които имат сериозен опит с филмовите скенери казват че с DSLR е много по-бързо. Сигурен съм че е така, защото един качествен скан от филмов скенер е от бавен до много бавен. Като пуснеш Multi scan на 2-4 за да извадиш максимума от сенките и да намалиш шума, някой от трите компонента на Digital ICE и отиваш на минути. С DSLR e няколко секунди ако си си нагласил нещата както трябва. Времето за слагане на филма или диапозитива е едно и също горе долу. Нещата се обръщат обаче ако филма е проблематичен има драскотини, дефекти и т.н. Digital ICE ги чисти доста добре, ако го правиш във Фотошоп тази операция отнема повече време. Но за нормален, запазен филм DSLR са по-бързи

Да си купиш 2-3 стари скенери от един модел ? Много скъпо, понеже са добри и вече не ги произвеждат цените дори на употребявани модели на Coolscan са до небето. Струват повече отколкото когато бяха нови. Да не говирим, че не ти спестяват проблемите и обгрижването нищо че са добри. А ако някой се развали дали може въобще някой да ги ремонтира, дори и да има части ? За почистване от прах, настойки на капризната им оптика и механика да не говорим.

Нещата отиват към ДСЛР и при сканирането.Ще взема накрая да го изтествам това DSLR сканиране. :)


Отговори на това съобщение
 Re: СКАНИРАНЕ/Къде в София има хубав барабанен скенер?/
Автор: itilien   
Дата:   23-11-15 12:29

Малее, тия кулскани 9000 в момента из ибея вървят по 2500-2900 паунда...
Трябваше моя да не го продавам едно време, ами да го държа на склад и да направя печалба :)))
Не знам какви психични отклонения трябва да има човек, че да даде толкова пари.

Отговори на това съобщение
 Re: СКАНИРАНЕ/Къде в София има хубав барабанен скенер?/
Автор: uri64   
Дата:   23-11-15 13:33

Е, те вървят по толкова, ама купуват ли се на тия цени? В ЮКейския ибей са излизали читави 9000 и на цени до 700 паунда.

Отговори на това съобщение
 Re: СКАНИРАНЕ/Къде в София има хубав барабанен скенер?/
Автор: uri64   
Дата:   23-11-15 13:40

написа:

> @i_v Напротив досега всички които
> имат сериозен опит с филмовите
> скенери казват че с DSLR е много
> по-бързо. Сигурен съм че е така,
> защото един качествен скан от
> филмов скенер е от бавен до много
> бавен. Като пуснеш Multi scan на 2-4 за да
> извадиш максимума от сенките и да
> намалиш шума, някой от трите
> компонента на Digital ICE и отиваш на
> минути. С DSLR e няколко секунди ако
> си си нагласил нещата както
> трябва. Времето за слагане на
> филма или диапозитива е едно и
> също горе долу. Нещата се обръщат
> обаче ако филма е проблематичен
> има драскотини, дефекти и т.н. Digital
> ICE ги чисти доста добре, ако го
> правиш във Фотошоп тази операция
> отнема повече време. Но за
> нормален, запазен филм DSLR са
> по-бързи
>


Ако се вземе цялото време за сканиране на един филм и оправяне на струващите си кадри от него, като се има предвид и времето за нагласяне на цялата среда за сканиране, определено смятам, че ще стане по-бързо и удобно със скенер от сорта на Никон куллскан 5/5000 (за 35 мм), от колкото с дслр.

Отговори на това съобщение
 Re: СКАНИРАНЕ/Къде в София има хубав барабанен скенер?/
Автор: i_v   
Дата:   23-11-15 13:53

itilien, при производство на дадено устройство не е необходимо всеки компонент от него да го разработиш или да купуваш лицензи и да си го произвеждаш . Примерно, повечето фирми производители на цифрови фотоапарати не си произвеждат сами матриците. А какъв е пазара и прогнозните печалби… не знам.
Относно колко по-бързо е сканирането с DSLR… зависи дали отчиташ общото време за което сканираш един кадър или времето през което ти си зает със сканирането на един кадър. Пробвал съм и двата варианта.
С ДСЛР бях направил една кутия от обувки в която странично слагах светкавицата, разни бели листове за дифузери от горе закрепен филма с ръчно направена рамка от подръчни материали, апарата добре нивелиран, пространството м/у обектива и филма защитено от външна светлина., чудесия от всякъде.
1. Иска си време да разпънеш и стабилизираш цялата система.
2. Ако не ползваш някакъв фабрично направен държач на филма пак си е играчка да го нагласиш и обтегнеш добре.
3. При всяко преместване на филма за следващ кадър точка 2 се повтаря.
4. Трябва да щракнеш няколко пъти да нагласиш светкавицата за да изпълниш оптимално хистограмата.
5. Когато сканираш някой чувствително по-тъмни/светли кадри точка 4 се повтаря.
6. На мен почти не ми се е налагало но може да ти са наложи някой кадри да им правиш HDR, при скенерите не ти отнема допълнително време.
7. Матрицата на апарата трябва да е успоредна на филма, ако пипаш по апарата и променяш настройки може да се наложи да го нивелираш на ново.
8. Липсва чистене на прах/драскотини.
9. Когато сканираш негативи, не си наясно какъв точно е резултатът, докато не го обработиш. Може да се наложи да го затваряш.
По време на целият този процес си зает със сканирането и се занимаваш само с това. Но че може да получиш много качествен резултат, няма спор.
Когато сканираш със скенер отнема като време повече, но не те държи зает през цялото време.
1. Зареждаш лентата.
2. Пускаш превю.
3. Правиш необходимите корекции.
4. Сканираш.
Аз ползвам един от най бавните скенери изобщо(Canoscan FS4000), сканирането като цялостно време ми отнема доста повече време, но през 95% от времето скенера си сканира, а аз правя нещо друго. Чистенето на прах и драскотини е незаменимо. Относно качеството… 4000dpi са достатъчни да ти изкарат детайли от зърното на лентата, динамиката си му е ок.

Отговори на това съобщение
 Re: СКАНИРАНЕ/Къде в София има хубав барабанен скенер?/
Автор: lamerko   
Дата:   23-11-15 13:59

stef7
Кви пари искаш за да ми изчистиш старите сребърни филми с това Digital ICE [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: СКАНИРАНЕ/Къде в София има хубав барабанен скенер?/
Автор: i_v   
Дата:   23-11-15 14:04

Digital ICE-то или там който като му вика на infrared почистването не работи и с диапозитиви kodachrome , ама пълно щастие няма.

Отговори на това съобщение
 Re: СКАНИРАНЕ/Къде в София има хубав барабанен скенер?/
Автор: lamerko   
Дата:   23-11-15 14:10

99.99 от фимите ми са такива... взех си скенер, който има такава лампа (който чел - чел, останалите дават пари на вятъра) - нито фокус (на слайдовете), ното бързина (близо 2 минути за 1 пас), нито някаква динамика. То е ясно, че ще правя някаква по-стабилна система за DSLR сканире, още повече, че имам вече оптимална за целта техника. Ама все няма време...

Отговори на това съобщение
 Re: СКАНИРАНЕ/Къде в София има хубав барабанен скенер?/
Автор: itilien   
Дата:   23-11-15 14:10

Някои от производителите наистина купуват сензорите готови, но това все пак са сензори за фотоапарат - компонент, който се влага в куп фотоапарати. Докато компонентите на един скенер са друго нещо. При положение, че никой голям не произвежда скенери, няма от къде да има и компоненти за тях. А и компонентите са едно на ръка, фърмуера е друго. Там също има нужда от сериозна работа.

А относно постановката за сканиране - ако се направи нещо стабилно, което да не се налага да сглобяваш и настройваш всеки път, тогава времето ще намалее доста. А и няколко кадъра за нагласяне на оптимална хистограма не ми изглеждат кой знае колко времеемък процес.

Отговори на това съобщение
 Re: СКАНИРАНЕ/Къде в София има хубав барабанен скенер?/
Автор: hose   
Дата:   23-11-15 14:15

то не работи и на черно бяло до колкото си спомням…

Отговори на това съобщение
 Re: СКАНИРАНЕ/Къде в София има хубав барабанен скенер?/
Автор: stef7   
Дата:   23-11-15 15:04

@lamerko - Ти си втория който пита. :) Колегата MAX-1 предлага сканиране на Coolscan 8000 (4000dpi) срещу заплащане. Моя е Coolscan IV (само 2700dpi) и предвид годините и състоянието му, а поради това че за мен това е хоби, не предлагам подобни услуги. Пък и честно казано въобще не ми се занимава, нямам време и нерви за тази работа.

Но може да измислим нещо, за инфо на Л.С.



Публикацията е редактирана (23-11-15 15:59)

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4  5     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »