Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4  5     всички  напред  последна
 Re: СКАНИРАНЕ/Къде в София има хубав барабанен скенер?/
Автор: i_v   
Дата:   23-11-15 15:11

Italian, китайците „разработват” IT и комуникационно оборудване с ревърс инженеринг, че на последък почват да стават монополисти в някой области.. не ми се вярва да им се опре филмов скенер ;), явно въпросната пазарна ниша не е толкова голяма щом никой не я ще :(.
Относно нещо по-стабилно за сканиране с DSLR… пак трябва да си го разработиш, ако имаш някви стари чаркалъци от увеличители, рамки за репродукция на диапозитиви… може но аз нямам и не ми се търси. Ако имаш струг, фреза и добра шлосерка работилница в къщи, също става ;)

Отговори на това съобщение
 Re: СКАНИРАНЕ/Къде в София има хубав барабанен скенер?/
Автор: itilien   
Дата:   23-11-15 15:21

Ами аз това казвам, че разработката струва пари, а нишата е много малка, за да се направят сериозни инвестиции. Независимо дали ще е в собствена разработка, ривърс инженеринг или купени технологии. А и някои неща се правят по-лесно от други. Едно е да сложиш една платка и един дисплей в кутия и да стане телефон, друго е да има намесена фина механика и оптика. Все още не съм чувал за китайски фотоапарати :)

Иначе вкъщи имам дърводелска работилница, шлосерка за съжаление нямам [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: СКАНИРАНЕ/Къде в София има хубав барабанен скенер?/
Автор: i_v   
Дата:   23-11-15 15:29

И дърводелска върши работа ;), само за водачите/държачите на филма ще трябва малко дърворезба, шлайфане и лакиране

Отговори на това съобщение
 Re: СКАНИРАНЕ/Къде в София има хубав барабанен скенер?/
Автор: hose   
Дата:   23-11-15 15:48

скенер от лакиран махагон [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: СКАНИРАНЕ/Къде в София има хубав барабанен скенер?/
Автор: colorphoto   
Дата:   23-11-15 16:06

Има китайски апарати ,но не са идвали на европейския пазар

Скоро гледах един SEAGUL китайски в нета - добър дизайн на вид поне.



Публикацията е редактирана (23-11-15 16:12)

Отговори на това съобщение
 Re: СКАНИРАНЕ/Къде в София има хубав барабанен скенер?/
Автор: pstoev   
Дата:   23-11-15 16:39

Някой пробвал ли е да калибрира с it8 target?

Отговори на това съобщение
 Re: СКАНИРАНЕ/Къде в София има хубав барабанен скенер?/
Автор: uri64   
Дата:   23-11-15 18:04

все се каня да си поръчам таргет за калибриране и все нещо не сколасвам...би ми било интересно да го пробвам...иначе засега си избирам с пипетите средно сивото, бялото и черното в софтуера за сканиране...

Отговори на това съобщение
 Re: СКАНИРАНЕ/Къде в София има хубав барабанен скенер?/
Автор: max-1   
Дата:   23-11-15 18:07

Мисля да си продам скенера Nikon coolscan LS8000 + 2 holdera

Отговори на това съобщение
 Re: СКАНИРАНЕ/Къде в София има хубав барабанен скенер?/
Автор: uri64   
Дата:   23-11-15 18:30

хм...изкушаващо...8000 си е добър отвсякъде...ако и цената му е добра ..[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: СКАНИРАНЕ/Къде в София има хубав барабанен скенер?/
Автор: hose   
Дата:   24-11-15 00:50

а някой пробвал ли е диа адаптора на Никон Nikon ES-1

от много подръчни средства забравяме, че има и оригинални… не знам само дали ще сработва с кроп матрици - най-вероятно ще реже част от кадъра



Публикацията е редактирана (24-11-15 00:52)

Отговори на това съобщение
 Re: СКАНИРАНЕ/Къде в София има хубав барабанен скенер?/
Автор: colorphoto   
Дата:   24-11-15 02:22

И аз питам същото,ама май няма такива тук.....

Отговори на това съобщение
 Re: СКАНИРАНЕ/Къде в София има хубав барабанен скенер?/
Автор: stef7   
Дата:   24-11-15 08:51

Ами пробвайте го вие. На мен метода с приставка не ми върши работа, защото
1 Му трябва допълнително осветление, най-често светкавица
2 Не може да сканира среден формат


Отговори на това съобщение
 Re: СКАНИРАНЕ/Къде в София има хубав барабанен скенер?/
Автор: hose   
Дата:   24-11-15 11:10

stef7 - ти имаш скенер, за какво са ти такива дивотии?! [smilie5]

до колкото четох из нета - работи с голeми матрици, и много хора го ползват с новия микро 40мм, който не е споменат, но се оказва удобен защото е направо на 52мм и e DX - явно за кроп става чудесно…


http://www.microglobe.co.uk/images/NIKON-ES1-40.jpg





Публикацията е редактирана (24-11-15 11:15)

Отговори на това съобщение
 Re: СКАНИРАНЕ/Къде в София има хубав барабанен скенер?/
Автор: PeterVulchev   
Дата:   24-11-15 11:21

Явно говорим за различни студиа. Аз сканирах във ФАТУМ. Което се намираше в близост до НДК.

Отговори на това съобщение
 Re: СКАНИРАНЕ/Къде в София има хубав барабанен скенер?/
Автор: hose   
Дата:   24-11-15 19:24

https://www.youtube.com/watch?v=X_fMcAsAYdc

Отговори на това съобщение
 Re: СКАНИРАНЕ/Къде в София има хубав барабанен скенер?/
Автор: uri64   
Дата:   24-11-15 19:42

Просто вземи и си го купи тоя ЕС-1 и ще видиш как е...по принцип е проектиран за работа с ФФ тяло и 55 мм макро никор + РК 13 пръстен..пръстенът е за да имаш 1:1 увеличение...може да се ползва и с 40 мм макро и с 60 мм макро и на ДХ, но трябва да си го донатъкмиш докато постигнеш еквивалента на комбото 55 микро + РК 13 + ФФ...трябва ти и подсветка (което само по себе си може би не е голям проблем ако си имаш светкавица)....плюс това този държач си е за рамкирани слайдове, което в твоя случай е ОК, защото твоите са си такива, но за ЧБ и цветни негативи на отрязъци ще трябва да се приспособява ...но даваш 100 кинта на Фотосинтезис и адаптера става твой :)...Никон имат и друг адаптор за копиране с държачи за отрязъци, забравих какво му е означението...

Отговори на това съобщение
 Re: СКАНИРАНЕ/Къде в София има хубав барабанен скенер?/
Автор: hose   
Дата:   24-11-15 22:48

[smilie24]

проблема е че ми липсва ФФ тяло [smilie3] иначе честно казано изглежда доста добре системата…

гугъл вади още два - Nikon ES-E28 и Nikon PB-4 които не знам колко са приложими...

Отговори на това съобщение
 Re: СКАНИРАНЕ/Къде в София има хубав барабанен скенер?/
Автор: colorphoto   
Дата:   25-11-15 03:32

ES-E28 го пишат за куулпийкс камерите,но има фотоси,където е монтиран на камери с по-големи сензори.

Отговори на това съобщение
 Re: СКАНИРАНЕ/Къде в София има хубав барабанен скенер?/
Автор: hose   
Дата:   25-11-15 23:13

Review: The Nikon ES-1 Slide Copier

Отговори на това съобщение
 Re: СКАНИРАНЕ/Къде в София има хубав барабанен скенер?/
Автор: colorphoto   
Дата:   25-11-15 23:56

Тук преди 4 дни колега с никнейм Pliska даде насока към фотото на ул. Лидице в София и помоли да пишем впечетленията си от работата там.

Аз оставих там един 35мм филм негативен цветен за проявяване и последващо сканиране на 3024х2005.

Цветове много добри,прашинки добре изчистени,плътност адекватна на филма,НО по дължината на филмовата лента се забелязват две хоризонтални ленти,като едната лента преминава и през всички сканирани кадри!

Точно да ги похваля,пък с този банд през всички кадри съсипват и филмчето и цялата си работа!

Е,как не го видя човека там,нито на монитора,нито визуално на самия филм?!

От този тип филми съм закупил доста и няколко от тях вече съм изснимал,проявил и сканирал и няма подобен дефект на лентата.


Аз по принцип проявявам на Бул Мадрид във фото Ралица и там и ще продължавам да го правя.



Публикацията е редактирана (25-11-15 23:59)

Отговори на това съобщение
 Re: СКАНИРАНЕ/Къде в София има хубав барабанен скенер?/
Автор: stef7   
Дата:   26-11-15 00:36

@hose
Защо са ми тия дивотии ?
1. Скенера ми е само за 35мм филм, а имам и среден формат, който няма как да сканирам
2. Любопитен съм да разбера кое е по-доброто или поне каде се намира DSLR метода спрямо филмовите скенери. Има различни мнения също съм си създал някакво, но като човек на точните науки мнението не значи много докато не се докаже.

Тук повечето застъпвате тезата че филмовия скенер е по-доброто а и по-бързото, но повечето нямате опит с такъв, с DSLR още по-малко, т.е. мненията са чисто субективни. В интернет има публикации и мнения на поне няколко човека които имат опит и с двете и всички твърдят че с DSLR е по-бързо и поне толкова добро и качествено колкото с филмов скенер. Опита ми с филмовите скенери ме карат да си мисля че тези хора са прави и DSLR ще са по-добрата алтернатива. Отдавна се каня да направя този тест а и имам всичко под ръка освен един Light Pad. Искам да проверя доколко това е вярно. Око да види ръка да пипне :)

Ако DSLR сканирането e поне толкова добро, колкото филмов скенер ще ми спести доста време а то е ценен и ограничен ресурс.

Филмчето което си постнал за Никонската приставка има един момент в който сравняват резултата със скан от Epson V700 и показват как DSLR снимката/скана е хванал текстурата на дрехата а Epson скенера не е успял. Epson V700 го дават 2200dpi реални. Т.е. скана с DSLR със сигурност е повече от това и със сигурност по-добър от Epson V700. Доста обещаващо е и дори да не стигне 3900dpi колкото са най-добрите Coolscan, ще е много близко.

Но надявам се до около седмица, две отговора да е ясен и мога да покажа къде точно се намира DSLR сканирането спрямо филмовите скенери.


Отговори на това съобщение
 Re: СКАНИРАНЕ/Къде в София има хубав барабанен скенер?/
Автор: itilien   
Дата:   26-11-15 00:51

Според мен, чисто теоретично сканирането с ДСЛР ще има един недостатък - намалена цветна резолюция заради байер сензора. При скенерите няма байер филтър и резолюцията е еднаква за трите цвята, докато при дслр-а има интерполация. Само не знам доколко това би си проличало на практика.

Друг момент са цветните корекции. Всеки дслр си има някакви цветни отмествания и сигурно ще трябва да се направи профил, за да се коригират. Спектърът и стабилността на цветната температура на източника на светлина също ще е от значение. Аз поне не бих се доверил на светодиодни източници на светлина.

И накрая - фотоапаратът е хубаво да е с 14битов роу, особено ако се сканират цветни негативи, тъй като те са много равни откъм плътност и после има нужда да се разпъват яко, което поражда постеризации. Всъщност може би най-добрия начин за сканиране на такива негативи би било да се осветяват с точно подходяща на цвят светлина, която да неутрализира цвета на маската, така ще се минимизира обработката и влошаването на качеството, което причинява.



Публикацията е редактирана (26-11-15 00:53)

Отговори на това съобщение
 Re: СКАНИРАНЕ/Къде в София има хубав барабанен скенер?/
Автор: uri64   
Дата:   26-11-15 02:40

така е...а е важно да се ползва и наистина добър макро обектив.....за това не е коректно да се сравняват резултати от сканиране и преснимане на единични кадри, а да се вземат сумарно усилията за докарване на краен резултат по двата метода от няколко филма - ЧБ и цветни негативи и диапозитиви...и тогава може да се каже, че единия метод е по-добър...и то с оглед на желания краен резултат - разпечатка на съответен формат ли ще е, за уеб или каквото там....
За мен е много по-удобно и бързо да си пусна "лентите" през куулпикса, отколкото да се връткам с разни постановки, да мисля за подсветки и как да елиминирам цвета на маската и да чистя прах и драскотини, но това вероятно е субективно -друг може да вижда щастието в сканирането с дслр...който иска -да мези, който иска -да вечеря, както се казваше в една реклама за салам [smile]


Отговори на това съобщение
 Re: СКАНИРАНЕ/Къде в София има хубав барабанен скенер?/
Автор: lamerko   
Дата:   26-11-15 03:08

При DSLR-а имаш по-голяма свобода на действие. Другата седмица ще си поръчвам да ми направят метална тръба с резба 67мм. Правил съм опити за сканиране, но с нестабилна система и силно замърсени филми. Все пак многа смело да твърдя, че поне за черно-белите ми филми тази система ще бъде много по-удачна. Да се има предвид и техниката, която ще се ползва - Canon 6D с ФФ матрица и макро обектив 1:1 Canon 100/2.8L, а за осветление смятам да ползвам насочена светкавица. тази комбинация според мен ще даде по-добри резултати от който и да било скенер, като се има предвид, че тия филми не се чистят с маски. За цветните филми може да се наложи да използвам цветен филтър на подсветката за компенсация на цветната маска, но тях вероятно ще ги мъча на скенера си да видим дали ще има ефект за чистене :)

Отговори на това съобщение
 Re: СКАНИРАНЕ/Къде в София има хубав барабанен скенер?/
Автор: colorphoto   
Дата:   26-11-15 03:29

Обърната наопаки с преходна гривна петдесетка няма ли да може да замести макрообектива,предвид че макростъкла не възнамерявам да купувам?



Публикацията е редактирана (26-11-15 03:29)

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4  5     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »