Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна
 Дигиталната фотография, ренесанс или криза?
Автор: BXMarkov   
Дата:   16-06-15 14:32

С появата на дигиталното изображение фотография несъмнено преживява ренесанс, от сравнително елитарна се превръща в масова и достъпна, но какви ще бъдат последствията за самото изкуство от ценностна гледна точка? Не текат ли същите процеси като при изобразителното изкуство в края на 19-ти и началото на 20-ти век, които по мое лично мнение са началото на сериозен упадък на изкуството като ценност и превръщането му в комерсиален проект с единствена цел слава и пари? Интересно ми е какво мислите по въпроса, изкуство ли е фотографията?

Отговори на това съобщение
 Re: Дигиталната фотография, ренесанс или криза?
Автор: nyamago   
Дата:   16-06-15 14:40

Всичко е изкуство. Аз си падам по кулинарното, някой друг - по бойните изкуства.

Защо питаш?
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Дигиталната фотография, ренесанс или криза?
Автор: kvakioh   
Дата:   16-06-15 14:41

Занаят и различни гледни точки, това е фотографията днес. Някои творби/кадри са като изкуство, някои просто изкусно са заснети.

Отговори на това съобщение
 Re: Дигиталната фотография, ренесанс или криза?
Автор: fraction   
Дата:   16-06-15 14:42

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Дигиталната фотография, ренесанс или криза?
Автор: nikon_f2   
Дата:   16-06-15 14:59




То всичко отдавна е казано...



Публикацията е редактирана (16-06-15 15:01)

Отговори на това съобщение
 Re: Дигиталната фотография, ренесанс или криза?
Автор: chill   
Дата:   16-06-15 15:03

Да, бе, цели 6 ... [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Дигиталната фотография, ренесанс или криза?
Автор: Slivenski   
Дата:   16-06-15 15:06

Картие-Бресон беше казал май, че първите 10 000 снимки са кофти. Но със съвременните апарати може да ги направи човек за една седмица.

Така че трябва да вдигнем бройката на 1 милион... поне. [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Дигиталната фотография, ренесанс или криза?
Автор: J0R0   
Дата:   16-06-15 16:29

Това сериозно ли?
Музиката дали изпада в криза от това че китарите стават електрически и във всеки по-голям град има по няколко магазина, откъдето можеш да си ги купиш?
В едни по-класически времена ей тоя циганин нямаше да го пуснат даже да бърше праха от лютнята на Вивалди. Което може да е добре за Вивалди, но не е добре за музиката като цяло.
[cool] [cool] [cool] [cool] [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Дигиталната фотография, ренесанс или криза?
Автор: fraction   
Дата:   16-06-15 16:37

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Дигиталната фотография, ренесанс или криза?
Автор: jivkojj   
Дата:   16-06-15 16:54

Изкуството си е изкуство. Хората масово си купуват апарати да си снимат за спомен.

По същия начин, това че колите са се увеличили количествено от 50-те насам, не се е отразило на броя на автомобилните състезатели.
Изключвам пишлеметата, дето вземат книжка и се показват. Тях може да ги приравним към тея, дето вземат дигитален апарат с 32ГБ карта и на разходка в парка "опукват" 4-500 кадъра със съзнанието, че "творят". [smilie21]


Отговори на това съобщение
 Re: Дигиталната фотография, ренесанс или криза?
Автор: fotorafi   
Дата:   16-06-15 17:32

Един от големите български фотографи казваше: "През целия си живот един фотограф прави 3 велики снимки, всичко друго е за шир потреба".
Независимо дали на филм или цифрово.[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Дигиталната фотография, ренесанс или криза?
Автор: zeromx   
Дата:   16-06-15 17:33

Не съм съгласен,че в края на 19ти век има упадък в изобразителното изкуство.Та тогава възниква Импресионизма,който за мен е един от най-интересните стилове в изкуството.
Разбира се,че фотографията е изкуство,тя има много общо с изобразителното изкуство.
Относно фотографията не виждам нищо лошо,че става масова и достъпна,напротив,даже още по-добре.
Повече творци>Повече творби>Повече конкуренция-какво по хубаво от това?
Истинското изкуство винаги ще се отличава.

Отговори на това съобщение
 Re: Дигиталната фотография, ренесанс или криза?
Автор: BXMarkov   
Дата:   16-06-15 17:52

fraction, имах предвид че и Пикасо си е харесвал синия и розовия период, но е рисувал жени с които не би си легнал(според неговите думи)защото добре се продават [smilie24] Маркетинга е голяма работа, изкуството няма значение. Пример - пикливите картини на Уорхол. Публиката купува марката, не качествата.

Жоро, добър пример със Сантана, а какво ще кажеш по въпроса изкуство ли е фотографията?

Отговори на това съобщение
 Re: Дигиталната фотография, ренесанс или криза?
Автор: radikyokushin   
Дата:   16-06-15 17:55

А какво е изкуство?

Отговори на това съобщение
 Re: Дигиталната фотография, ренесанс или криза?
Автор: zeromx   
Дата:   16-06-15 18:26

Уорхол :) , за тебе пикливи за други изкуство.Всеки възприема по различен начин изкуството.Твоето възприемане и критерий не са мерна единица за изкуство :)



Публикацията е редактирана (16-06-15 18:32)

Отговори на това съобщение
 Re: Дигиталната фотография, ренесанс или криза?
Автор: ss_sgp   
Дата:   16-06-15 18:27

фотографията е донякъде изкуство. Снимането е физическо занимание, както копането, както карането на кола.
Карането на кола не те прави състезател както споменаха по-горе, драскането и мацането с четка не те прави художник. Снимането не те прави фотограф [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Дигиталната фотография, ренесанс или криза?
Автор: zeromx   
Дата:   16-06-15 18:31

Има цял дял във фотографията посветен на художествената фотография.Не случайно е наречена художествена ;)

Отговори на това съобщение
 Re: Дигиталната фотография, ренесанс или криза?
Автор: Gecata   
Дата:   16-06-15 23:06

Самата тема тръгва от абсолютно погрешна теза: "фотографията от сравнително елитарна се превръща в масова и достъпна,"
Сори, ама само лентовия "Киев 4" до 1976 г е произведен в над 40 000 000 (40 милиона) екземпляра. Ако това не е масовост и достъпност на фотографията здраве му кажи!Фотографията е излязла от елитарността преди 70 г, но фотографското изкуство винаги е било елитарно.... или пък не?! ...повод за размисъл :)

Отговори на това съобщение
 Re: Дигиталната фотография, ренесанс или криза?
Автор: BXMarkov   
Дата:   16-06-15 23:43

Геца, написал съм не "абсолютно" а "сравнително" елитарна.[smile] Иначе не съм много съгласен за апаратите. Киев, Фед и Зенит бяха мечта за редовия любител,особено за по-младите, които нямаха пари. Да не говорим че на 1000 снимащи тогава основно със Смени,Байретки и т.н. 1-2 имаха лаборатория. Масово апаратите се ползваха 1-2 пъти годишно на море и планина. С цел художествена фотография снимаха неизмеримо по-малко хора от сега.

Отговори на това съобщение
 Re: Дигиталната фотография, ренесанс или криза?
Автор: lamerko   
Дата:   17-06-15 01:16

80-те и 90-те години филмовата фотография беше сравнително достъпна финансово. Имаше евтини масиви модели на апарати, а и руските SLR-и не бяха кой знае колко скъпи (аз като хлапе съм имал три Зенит-а). Фотохартия и хмикали за черно-бяла фотография бяха много евтини и винаги налични - завода Фохар все още бачкаше и бълваше продукция на пазара. Отделно почти всички химически съставки, нужни за фотографията се продаваха свободно в специализираните щандове на магазините. Реален проблем бяха филмите - не защото бяха непосилно скъпи, а защото просто ги нямаше. Най-често пускаха руски филми "Свема" БЕЗ кутийки , а понякога и без ролки. Често имаха фабрични дефекти, но кой ти се оплакваше тогава... И в наистина редките моменти, в които пускаха немските "ORWO" - ако не разбереш веднага, изчезваха от витрината за минути. резервен вариант си оставаше "познат" в местния киноцентър, който да изнесе някоя друга кутия с 35мм филм :)

Спомените ми са за град Шумен - предполагам, че в София по него време е имало някой друг показен магазин, в който е имало налична продукция постоянно.

Отговори на това съобщение
 Re: Дигиталната фотография, ренесанс или криза?
Автор: virosh   
Дата:   17-06-15 07:57

@lamerko, аз нямам подобни спомени за липса на филми. Даже напротив - винаги имаше ORWO в малкото фото покрай което минавах три пъти седмично когато се прибирах от курсовете по информатика началото на 90-те.

Та те така заради това минаване един ден се сдобих с една Смена Символ и доста филми. Последва щракане, даване за проявяване и накрая нашите изхвърлили всичко един ден... Остана ми само Смената от онова време.

Иначе аз се каня да си направя един експеримент (принципно се каня от няколко месеца но здравословното ми състояние все още не го позволява много), който е - купувам си 3-6 карти памет от по 1GB. Камерата с която снимам вади RAW файл около 30MB, което прави приблизително 34 кадъра върху картата. Надписвам ги коя с колко ISO е и картите стават ролки филми за мен. Излизам, снимам на ISO-то което е отбелязано на картата без да поглеждам екрана на камерата. Щом мястото свърши - вадя картата, слагам новата с другото ISO. И чак като се прибера гледам какво всъщност съм заснел.
Смятам че това е едно доста добро упражнение което може доста добре да те накара да се замислиш преди да натиснеш спусъка.[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Дигиталната фотография, ренесанс или криза?
Автор: rimohit   
Дата:   17-06-15 08:16

Ако осъзнаваш , че трябва да се замислиш преди да натиснеш спусъка , то това упражнение ми се струва излишно ..[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Дигиталната фотография, ренесанс или криза?
Автор: virosh   
Дата:   17-06-15 08:19

Абе аз си се замислям, но понякога пак се връщам на "щракачески режим" и почвам да пуцам макар и не като преди две-три години.[smilie18]

Поне аз смятам че това освен друго е и упражнение да се държиш във форма, особенно когато с новите камери и карти може да изщракаш няколко хиляди кадъра като за "добър ден"...

Преди като излезнех да снимам се прибирах с поне няколко стотин кадъра. Сега ако имам сто значи съм се отпуснал някъде. [beer]



Публикацията е редактирана (17-06-15 08:20)

Отговори на това съобщение
 Re: Дигиталната фотография, ренесанс или криза?
Автор: fraction   
Дата:   17-06-15 09:18

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Дигиталната фотография, ренесанс или криза?
Автор: J0R0   
Дата:   17-06-15 09:55

E, хайде сега, под пиклива картина се разбира буквалното, а не в преносен смисъл. Платна върху които Уорхол пикае и след това се продават.

Упражнението с картите и исото, според мен няма много смисъл, освен за личен кеф. Като се яви ситуация изискваща високо исо, а ти си с ниско, просто нямаш снимката, която иначе би имал. И защо, какво доказваш? Да нямаш снимката или да ти е некачествена, по ли е добре отколкото да я имаш качествена?

Масовизацията, цифровизацията неимоверно разви фотографията като изкуство.
Нещата са просто несравними. На светлинни години са.
Бресон (да ме прощават феновете) погледнат от днешна гледна точка е средно ниво репортер.
В пейзажната фотография, само тук в този форум има неща, които са немислими за Ансел Адамс. И като естетика, внушение, техническо изпълнение и каквото още се сетиш.

Дори такива титани като Салгадо днес са излишни.
За какво да прекараш 10 години в някоя страна, когато там милиони от местните хора вече имат фотоапарати и както беше казал Генчо "и най-големия професионалист не може да се конкурира с хиляди любители".
Така е.

Помня корица на НГ с някаква подводна снимка от екзотичните морета.
В класическата епоха за да се направи такава, трябва хем да да имаш достъп до професионална техника, хем да имаш физическата сила и издръжливост да се гмуркаш. Рядко съчетание. Затова и такива снимки бяха рядкост. Днес все повече младежи се гмуркат, все повече хора пътуват по екзотични дестинации, а всички те правят хиляди снимки. Минимален процент от тях да са добри, това е пак много повече отколкото през 80-те един командирован фотограф на НГ би създал.

Днес не репортерите на световните агенции, ами местните с телефоните творят шедьоврите. Най-разтърсващата снимка от Майдана за мен беше как една простреляна студентка си прави селфи и пуска в мрежите на момента пръскащата кръв от гърлото и. Как външен, командирован репортер ще улови такъв миг?

Ансел Адамс май беше казал, че хубавата снимка е да си в подходящото време на подходящото място.
Е, могат ли 20-30 или дори 200 супер професионалисти да бъдат във всяка точка на света, точно в подходящия момент?
Или няколко милиарда щракалки в ръцете на любители имат повече шанс?

Пак казвам, от гледна точка на фотографията НИКОГА ПРЕДИ нивото не е било толкова високо. Това е видно и за слепия даже.
Друг е въпросът че процентно добрите снимки към общо създадените са много по-малко отколкото в предната епоха, но това едва ли има значение за някого.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »