Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4     всички  напред  последна
 Re: Да снимам сватби безплатно...
Автор: sky-fan   
Дата:   24-04-15 21:13

Killer, за добрите винаги има работа. Не бих ти налетял на бой ако си ми конкуренция...но виж ти имаш друго виждане по въпроса. Бях гост на сватба преди година, даже май 2 бяха. Имам лош спомен. На следващия ден бях много зле. Май от ракията беше. Гледах снимки после, а и видях как се снимаше. Не бях очарован, но цената не беше по-различна от на останалите фотографи в бранша. Тоест дали съм аз или ти...цената е горе долу еднаква, но в качеството може да има огромна разлика. Като за начало ще почна да снимам на приятели...те ще споделят на техни приятели и така гилдията няма да разбере въобще.

Отговори на това съобщение
 Re: Да снимам сватби безплатно...
Автор: KiIIer   
Дата:   24-04-15 21:27

sky-fan не искам да се заяждам, не съм такъв по природа..

в цената за сниман е не е формирана само за снимки а има и много други неща..

Например, като сигурност, че снимките няма да изчезнат.. бекъп. например..

Когато снимаш безплатно много неща се игнорират.
Ако младоженците са готови да се разделят евентуално със снимките си от примерно един от важните им дни в живота.. Да действат..

Както казах.. безплатно сирене само в капана.. Може да те хване може и да не те хване..

Аз ако се жених, нямаше да искам да е безплатно. Щях да си платя колкото кажат и да спя спокойно, че има някой отговорен:)

Един сигурно не много добър пример.. защо взимаме пари..



Ако ви се снима безплатно снимайте:) Не че аз не съм го правил.. но младоженците приятели са предупредени за всички рискове, които носят след себе си безплатното снимане на приятели..

Както и да е.. В случая младоженците винаги плащат точно толкова колкото заслужават:)

Отговори на това съобщение
 Re: Да снимам сватби безплатно...
Автор: sky-fan   
Дата:   24-04-15 22:02

Сигурност има само на оня свят. Както казва къци и ицето - риск печели риск губи, който не играe не пИчели. Тук говорим за съвсем други ценности и въобще не става дума за пари. Обърни палачинката...уговаряш се с фотографа, плащаш си, спиш спокойно няколко месеца. Идва най-важния ти ден, макар, че някои се женят по 2-3 пъти и ще имат шанса да го повторят този ми ти важен ден. Та идва датата и ти чакаш ама фотографа не идва на време...и се почва абе ей...аз за какво ти плащам на теб? В договора едва ли има някакви неустойки в ущърб на фотографа, ако въобще има договор. В повечето случаи се дава капаро и остатъка, като получиш снимките. Тоест гаранция франция. И да си платиш и да не си платиш всичко може да се обърка. Или с други думи всичко се свежда до морал и отговорност, а парите са паричното им измерение просто.



Публикацията е редактирана (24-04-15 22:18)

Отговори на това съобщение
 Re: Да снимам сватби безплатно...
Автор: m.djorov   
Дата:   24-04-15 22:18

Мен видеото ми прецакаха цялото посрещане в ресторанта - там менчета, питки, чупене на чаши. Цялата сцена липсва. Оправдаха се с камерата. Разправии. Та уж си плащах, уж едни от добрите студия в Пловдив и кво? От трите най-дългото.

Отговори на това съобщение
 Re: Да снимам сватби безплатно...
Автор: sky-fan   
Дата:   24-04-15 22:36

Ей за това говоря и аз.

Отговори на това съобщение
 Re: Да снимам сватби безплатно...
Автор: mbs   
Дата:   24-04-15 22:47

Хм... и кой ще те "наеме" да му снимаш без пари? Ако вече са си наели фотограф срещу заплащане ще трябва и теб да те мислят... какъв си и що си и какво ще правиш със заснетото. Примерно, наел съм си оркестър обаче идва някой си да ми пее без пари. Нито съм го виждал, нито съм го чувал... да бе.

Ако пък си единствено поканен рискуват да си останат без една снимка... щото, като нямат ангажимент да ти платят ти що да имаш ангажимент да им даваш снимки?

Отговори на това съобщение
 Re: Да снимам сватби безплатно...
Автор: Тед   
Дата:   24-04-15 23:02

Автор: sky-fan

Ами снимай, какво ти пречи?
Да не би да заплашваш с нещо си сватбените фотографи?

Ти след 1 сватба от заснемането до албума или т.нар. А до Я и бой може да изядеш
без пари....не се знае.

Кой те е спрял да снимаш за без пари?
Някой да не би да те разубеждава?
Давай, чакаме 1-ите Фри Сватбени шидьоври.
Пък това как са избрали младоженците фотографа, стила и индивидуалните им желания и какви са им очакванията...и какво е станало накрая важи приказката "кьорав карти не играе".

Отговори на това съобщение
 Re: Да снимам сватби безплатно...
Автор: sky-fan   
Дата:   25-04-15 00:21

Неееее...аз албуми не предлагам. Който иска албуми има си други фирми за това. Отива, дава си снимките и те му правят албума какъвто си иска. Аз само ще снимам и ще обработвам кадрите. В големи филми се вкарвате. Никой никого не заплашва. То тук снимането като заплаха ли стана вече? И дайте да се разберем...не претендирам да съм добър фотограф камо ли пък сватбен. Идеята е съвсем друга и като цяло не аз ще си търся клиенти, те ще ме търсят на база портфолио. Предполагам и вас така ви избират нали? Та твойта поговорка важи за всички...

Отговори на това съобщение
 Re: Да снимам сватби безплатно...
Автор: pif   
Дата:   25-04-15 00:28

Добре де. Аз печеля доста пари. Бачкам 5 дена по 10 часа и взимам 10 бона на месец. Купил съм си всичките едноцифрени канони и всичките обективи. И много ми се снима. Какво пречи да направя подарък на някои младоженци като им заснема сватбата без пари. Снимам добре. Ще си получат всички снимки. Има една приказка, че добрите аматьори правят по-добри неща от професионалистите защото се стараят.
В същото направление преди време някой се оплака, че дал много пари на някой професионалист и тоя професионалист се осрал генерално. Кадрите не ставали за нищо. Добре, че били гостите със сапунерки за да има хубави кадри. Човека каза, че на следващото такова събитие (сватба) ще купи на 10 човека сапунерки за по 150 лева и със сигурност ще има по-хубави снимки от тоя дето го е ожулил с 1500 лева.
Можем да направим асоциация на безплатно снимащите фотографи. Така ще подкопаем бизнеса на тея дето снимат с китаци и взимат 1500 лева за сватба.

Отговори на това съобщение
 Re: Да снимам сватби безплатно...
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   25-04-15 00:29

Ей затова си избирам професии,дето изискват диплома и специален лиценз.Да не може всеки шушляк да го работи ;)

Отговори на това съобщение
 Re: Да снимам сватби безплатно...
Автор: Saxon   
Дата:   25-04-15 01:10

Ми снимай бе, какво дърдориш само.
Нищо няма да снимаш, чешеш си езика. Дъра-бъра. Сериозните хора първо го правят и след това казват какво са направили.Не обратното.
Ти си лаладжия.

Отговори на това съобщение
 Re: Да снимам сватби безплатно...
Автор: sky-fan   
Дата:   25-04-15 01:33

Казва се ланкаджия...:)

Отговори на това съобщение
 Re: Да снимам сватби безплатно...
Автор: goldstar   
Дата:   25-04-15 01:36

Напротив ! Сериозните хора го правят това което са наумили да правят , а след това ГИ ГОВОРЯТ другите хора ,а не те да се " хвалят" ![beer] [shtrak]
УСПЕХ В НАЧИНАНИЕТО [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Да снимам сватби безплатно...
Автор: kireto_a   
Дата:   25-04-15 07:31

sky-fen да снимаш на сватба безплатно е същото кота да убедиш някой от държаваната администрация да инсталира свободен софтуеър или да купи дачии - файда за него е нулева от където и да го погледне - нито ще прибере нещо под масата, нито ще може да се похавали каква отстъка е догорил, нито колко е похарчил(ака колко работа е свършил).

не знам дали си се женил, но основната цел на сватбата е да се похарчат пари и да видят как го правиш. дори и да се счупиш от снимане, обработка, накрая ръчно изрисуваш дувдето и го подпечатиш(това е много важно май) и снимките до една са шедьоври, булката като каже "ми те снимките беха без пари", горе долу никой нема ги погледне. но ако каже, че са платили 3 бона и всъщност датата на сватбата е била определена според фотогрфа, а не термина, тогава е друга работа. у а мали, че са хубави, ма много добър тоя и т. н.

и така, не се чуди що искат да те бият, щот ако тоя мит се размити, много хора ще са нещастни.

Отговори на това съобщение
 Re: Да снимам сватби безплатно...
Автор: J0R0   
Дата:   25-04-15 08:32

Глен Хюз направи безплатен концерт в Кюстендил.
Не забелязах чалгарите от околните кръчми да му налитат на бой.

Отговори на това съобщение
 Re: Да снимам сватби безплатно...
Автор: ishootraw   
Дата:   25-04-15 08:43

На последните две сватби, на които бях гост си взех апарата и заснех някой интересни моменги за мен. След това и на двете ми казаха, че снимките ми са по-хубави от тези на платените им фотографи. Тогава даже имах само един 35мм 1.8. Даже на едната сватба за малко да набият единия фотограф, щото си беше решиш да си танцува там с гостите, вместо да снима. Та хонорарът далеч не е гаранция за качество, а още по-малко спасение от бой :) А относно идеята на sky fan, все пак пазарът е свободен, може пък това да е иновативен продукт, който да се монетаризира по-друг начин. Въпреки,че чисто мотивационно ще е трудно да се направи повече от веднъж, защото все пак си е доста работа и време това. Е ако си има добри доходи и го прави като ексцентрично хоби, защо не...Пък ако прави добри снимки и на следващата сватба му предложат добри пари едва ли ще отлаже.

Отговори на това съобщение
 Re: Да снимам сватби безплатно...
Автор: paolo_n1   
Дата:   25-04-15 08:55

Малко си закъснял с безплатното снимане на сватби ;) С новите телефоно и с функцийте които притежават хората вече сами си снимат сватбите и кое е най хубавото в случая ,на секундата ги публикуват в фейса :)
Пусни обява да видиш че ще ти кажат ако искаш ела да снимаш но да си платиш куверта и танца на булката хахаха така стоят нещата пич :)


Отговори на това съобщение
 Re: Да снимам сватби безплатно...
Автор: kireto_a   
Дата:   25-04-15 09:07

Глен Хюз е друга бира и въпроса е защо го прави. Със сигурност не е зада вземе хляба на чалгарите.

А и не ме разбирайте погрешно, аз съм с двете ръце(толкова имам) за всяка една услуга да се заплаща, по възможност според качеството и търсенето. Също така търсените(дано да е зарад качеството) фотографи е нормално да искат повече пари - таки работи пазарната икономика. И както казахме никой не се е родил научен и сиреното е с пари - човек е полижил усилия да се научи, нормално да си получи наградата за това. Но според мен безплатните работи, трябва да се правят от доказали се професионалисти с цел демонстрация на умения и как се прави, да се даде насока или благотворителност. Правенето на нещата без пари за да изместиш някой, дето иска пари за това или да се наложиш, трудно може да ти спечели уважение(а и не знам колко е законно), защото както преди казах хората гледат не много сериозно и с други очи на това, а и от без пари към пари се минава трудно. Правилният начин е да предложиш по-добра или различна услуга, ако не можеш единственето нещо, което ти остава, е отново цената и следващата от нея ниша.

Отговори на това съобщение
 Re: Да снимам сватби безплатно...
Автор: pif   
Дата:   25-04-15 09:14

Кирето,
представи си един свят в който хората са задоволени и имат всичко. Не им трябват пари. Имат храна, дом, дрехи, транспорт, фотоапарати - колкото си поискат и то без пари. Тогава всеки ще прави нещата само за кеф. Искаш да пееш - отиваш и правиш концерт. Искаш да снимаш - отиваш и снимаш. От това не ти зависи храната или оцеляването.
Дали не е това посоката към която човечеството се стреми ?

Отговори на това съобщение
 Re: Да снимам сватби безплатно...
Автор: vkk1   
Дата:   25-04-15 09:20

Вчера ходих в един строителен хипермаркет да купувам разни дреболии.
Зад мен ходиха двама младежи, единият от които крайно разпалено обясняваше на другия:
- фотограф: 1200лв.
- куверти: 3500лв.
- шампанско: 1лв само да го отвориш
и още някакви неща, в които не се заслушах особено, накрая тотала беше нещо от рода на 10к.
Очевидно този младеж говореше с нескрита гордост за това постижение, а другия цъкаше.
Така че за мен, както и каза някой по-нагоре, целта на сватбата е да се потрошат едни пари на изстрадали родители, за които отрочетата изобщо не ги е еня.
Имам познати, които теглиха кредит, защото трябвало Канарите да свирят обезателно. И до ден днешен изплащат този кредит хорицата.
И предполагам ако фотографът е безплатен, ще се загуби идеята на мероприятието :)
Присъствал съм и на друг случай: Сватба. Идат хора от другия край на България, вкл и аз пътувах доста по нощите. На сватбата за гостите имаше по една салата, една бира и 50гр алкохол. Всичко останало си плащаха гостите, като за пример 50гр водка беше 12лв. По-късно стана дума, че този тормоз е бил наложен, само защото младоженците искали да имат хубав интериор за снимките /в Драгалевци някъде беше това/, а гостите кучета ги яли :)
Т.е. - и тук фотографът е героят, пак безплатно няма да сработи :)

Отговори на това съобщение
 Re: Да снимам сватби безплатно...
Автор: kvakioh   
Дата:   25-04-15 09:22

Преди доста години, 5 мисля бях на последната сватба. Снимах с Никон Д50 и Сигма 18-50/4-5.6 и булката ме обяви за достатъчно добър, за да почна. Аз не снимах и няма да снимам много пъти хора. Не ме кефи. Но видях какво се пропуска и т.н.
След това започнах да се виждам с доста хора, снимащи за кеф и събития от всякакъв род. Най-много останах разочарован от индустрията, където все още снимат с телефони неща за милиони. Явно им върви. Така и не съм намерил все още идеалната работа за макро и микроскопия, макар че с това ми се занимава. Даже им снимах безплатно веднъж-два пъти и останаха предоволни. С микроскопите няма как безплатно все пак.
Преди година един човек в Холандия се жени инцидентно и няма дати и свободни. Намери се накрая един за 1800 евра набързо за 2 часа да снима.
Ние, 5 човека, масово и почти всекидневно снимащи му предложихме да снимаме без пари, хайде да не беше така, но да ни покани да се повеселим. Той си предпочете 1800-те, защото били сигурни. Да, наистина е така. А истинските заснемания само с кадри, без видео започват от 2500-3000 евра само за 100-150 кадъра Jpeg на запад.
Не си ги давайте нещата ей така. Странни са ми хората, все едно се женят всеки ден или това не толкова важно как се уговарят за час, за до точно определени моменти ("Снимаш ми до подписването ни, преди кумовете като подписват спираш и дотам") навън 1-2 кадъра и толкова.
Или пък събитийното заснемане и последващото в студио, в гори, сред морето и т.н. За това си трябват средства, идеи и др.
Може на приятели или други близки без пари, но така или иначе си има зестри, подаръци и др.
Най-добре заснетата сватба съм я видял с 2 албума с 25 кадъра само- 12 цветни и 13 черно-бели.

Отговори на това съобщение
 Re: Да снимам сватби безплатно...
Автор: kireto_a   
Дата:   25-04-15 09:28

@ishootraw най-вероятно всеки от нас снима на сватбите на приятели и родата за кеф, най-вероятно и всички правим 2-3 кадъра дето са по-добри от тия на фотографа. правим, но може и да не направим и да се накъркаме още от вкъщи или решим да гоним някоя шаферка. за разлика от това фотографа ТРЯБВА да направи и то 500 кадъра. и да ако не успее, трябва да има механизъм да си плати и тъй като в България никой няма пари, боя е добра алтернатива. затова и залагането на утвърдени имена е някаква гаранция, макар и не 100%. но утвърдените имена си имат цена. нещата са навързани.

също така правенето на портфолио е може би най-трудният период за един фограф, нещо като първия милион. е да някои спират на първите 1000 и това им е достатъчно, както на тях, така и на клиенте им.

Отговори на това съобщение
 Re: Да снимам сватби безплатно...
Автор: burningice   
Дата:   25-04-15 09:34

Има интересна зависимост между това, че колкото повече хора снимат сватби "тънко" или без пари, толкова повече се увеличава работата на тези, които снимат комерсиално.

Отговори на това съобщение
 Re: Да снимам сватби безплатно...
Автор: ishootraw   
Дата:   25-04-15 10:18

@kireto_a, съгласен съм с теб. Идеята ми беше, че при нас дори заплащането на не малък хонорар не е гаранция за добри кадри след това, а и че фотографът няма да си удари на забавления на сватбата, на каквото бях свидетел аз. Иначе си прав, че изборът на утвърдени имена, които снимат със стил имат свой почерк, трябва да си има своята цена! Същевременно нещата доста се промениха напоследък (е поне малко по на Запад от нас), предлагат се иновативни продукти, нови технологии, всеки търси да даде или получи някаква добавена стойност (added value), нещо ново като продукт/услуга. Мисля, че имаше пример по-горе с ресторанта, където плащаш колкото искаш накрая. Та в тази връзка, идеята на автора на темата е интересна, може да се намери начин за монетаризиране на усилията му индиректно или по друг начин, но пак да вземе пари накрая. Пазарът е както казах свободен, има клиенти и клиенти. Със сигурност повечето от тях, ще искат да си платят дори като един вид гаранция за хубави снимки. Иначе на Запад се прави с договори, фотографите имат застраховки и др. И един случай с един тунингован ретро мотор, който е бил изложен за продажба в Щатите. Бил много хубав и с цена около 30к долари, никой не го купил доста време. Накрая фирмата, която го направила решила да.....вдигне цената му почти двойно. Моторът бил купен след 3 дни! Така и с цената за снимки, ниската цена или липсата на такава, не са гаранция за успех!

Отговори на това съобщение
 Re: Да снимам сватби безплатно...
Автор: kireto_a   
Дата:   25-04-15 10:34

@kvakioh този холандец е бил мъдър. ако използваш за сватбата си каквото и да е без пари, но нямаш проблем да го платиш, и то се обърка, моли се жена ти да се разведе с теб. щото после ще си го плащаш с лихвите дълги години, дори и да се разведеш. човека си е купил спокойствие, не фотограф, защото винаги може да каже "ама той беше толкова скъп", може да же да рискува с "е ти нали го одобри".

за съжаление това нещо се използва от всички свързани със сватбите и то с пълна сила - от роклята, през фотографа, та до чорапите на младоженеца.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »