Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7     всички  напред  последна
 Re: Омагьосаните цветове на фотографията в новото ни съвремие.
Автор: pif   
Дата:   14-10-14 21:34

Стой2,
много си се изнежил. Всеки който не признава твоето велико его за отправна точка и е хейтър или те "хейтва". Не виждам нищо омразно или обидно което съм написал. Ако много държиш, да си велик само и единственно защото това си ти самия - единствен и неповторим май трябва да си говориш с мама и тати или поне в някоя фейсбук групичка с такива като тебе.
Поставяш въпрос: защо цветовете дето правя на великия си монитор който на всичко отгоре е калибриран другите хора на другите монитори ги виждат гадни. И аз ги виждам гадни на другите монитори и от другите различни сайтове. Хората ти отговориха, че си има подходящ колор спейс за всяка медия през която ще се разпространява изображението и също така това, че си си калибрирал монитора по дадена крива не означава нищо. Още повече ти не си референция за "правилен" цвят. За това има едни устройства които се наричат спектрометри. (Те също са хейтъри защото ще ти кажат, че не виждаш правилно)
Като начало фотоапарата ти не заснема вярно цветовете които са пред него. Но предполагам това няма никакво значение за теб, защото това е Твоя фотоапарат и е велик поне колкото Теб. Не може в обкръжаващият те свят всичко да се върти около твоето его и твоите лични възприятия. По-скоро ти трябва да се научиш да се нагодиш към света, колкото и старомодно и скучно и хейтърско да ти звучи. В противен случай ще си общуваш само с лиемери и хейтъри.

Отговори на това съобщение
 Re: Омагьосаните цветове на фотографията в новото ни съвремие.
Автор: Stoi2   
Дата:   15-10-14 00:44

Pif, Понеже май ще се наложи по простичко за асимилиране да ти се обясни, та слушай !
Нахейти ми монитора, нахейти ми и фотоапарата. В това видяхме, че си номер едно. Нито монитора, нито фотоапарата ми може за пресъздаде реалността, онази която се намира отвъд очите ни и фотоапарата. Дори очите ни виждат една малка част от спектъра. Повтарям, че си чел още първия ми пост през ред и си бързал без да мислиш. Бързал си защото не се стърпяваш да избълваш бълвоча.

Обяснявам отново по простичкия начин както ти обещах.
Фотографа е едни вид художник. Художника рисува това което вижда пред себе си и то с ясната представа , че не може да пресъздаде точния честотния спектър (цветовете), осветеност и т.н със своята четка , платно и бой. Той иска да пресъздаде своето виждане за това, което е пред него+това което се случва в мислите м,. Фотоапарата е същото нещо, но просто по-осъвършенствано. Художника чрез избора на бои , четка , техники , индивидуалност пресъздава неговото виждане за това което вижда пред себе си. Фотографа е едни вид художник който , чрез експозицията, експониране, после обработка на фотошоп примерно, прави същото. Та аз казвам кофти е като трябва да покажеш картината си на много хора, някой я вземе и я пренарисува в 1000 копия със същия размер , но с малко по-китайски боички, на по-жълта хартия и т.н, защото видиш ли с това разполагали (а художниците не обичат да рисуват с китайски боички на жълта евтина хартия ). Те ще видят нещо, което не си видял ти и твоето съзнание. Това което ще видят хората, който ще я гледат няма да е това което е искал да пресъздаде художника ...никой не ти говори за точния контраст , спектър, гама , честота и т.н която се е намирала в дадения момент в реалния свят пред очите на твореца.

По друг начин да ти го бясна ли ? Може би с ябълки като в първи клас ? Но се повтарям за последно, че на хронични хейтъри и със сливи да го обясниш все тая. Ти си говориш абсолютни малоумщини в твоята паралелна вселена, нямащи нищо общо с темата която засегнах.



Публикацията е редактирана (15-10-14 00:47)

Отговори на това съобщение
 Re: Омагьосаните цветове на фотографията в новото ни съвремие.
Автор: nsirakov   
Дата:   15-10-14 01:10

Стой2... като ти гледам шидьоврите, все едно какъв ти е монитора...

Докато се взираш в пикселите, няма да имаш фотография

Отговори на това съобщение
 Re: Омагьосаните цветове на фотографията в новото ни съвремие.
Автор: pif   
Дата:   15-10-14 07:09

Стой2,
май проблема пак е в твоята градина а не моето хейтване. Аз може да мразя тебе, фотоапарата ти, обувките ти, пералнята ти, ако щеш съседите ти но не виждам това какво променя от твоята мечта за точно цветопредаване. Ти си видял нещо и искаш да го пресъздадеш - ами пресъздай го. Щом не можеш посредством текущия метод който ползващ - намери си друг метод. Ти си артиста. Ти си този който иска да сведе до знанието на другите своето виждане за нещо. И след като ти си некадърен и не можеш да го направиш - весто да се научиш как да го направиш се оплакваш от потребителите (на които искаш да си покажеш изкуството) и техните "китайски" бои дето не ставали за нищо и не успявали да пресъздадът величието на твоето творение.
Щом този вид медиа (електронната) не те устройва заради ограниченията които ти поставя - ползвай друга медия. Може да печаташ на хартия и да показваш своите творби по този начин. Както правят художниците. Не съм ги чул да се оплакват от китайски боички дето не били такива каквито искали и затова картината им е грозна.
Като начало можеш да прочетеш защо се калибрира монитора и към какво се калибрира. След това може да започнеш да различаваш повече от 3 цвята. Накарай някой художник да ти нарисува картина само с 3 боички и ще видиш, че не става. Самата идея за 3-те цвята вече ти налага ограничения. Вместо да се жалваш от тези ограничения може да се научиш как да използваш само тези 3 цвята и да създаваш изкуство с тях.
И не забвавяй, че не хората искат да гледат твоето изкуство а ти искаш хората да го видят. Никой не живее за идеята да вижда твоето изкуство. Хората си имат други приоритети пред неразбраните автори на които китайските боички им съсипват творчеството.

Отговори на това съобщение
 Re: Омагьосаните цветове на фотографията в новото ни съвремие.
Автор: Stoi2   
Дата:   15-10-14 08:49

Pifq с теб спирам да се занимавам, защото казах с човек, с такъв заложен софтуер в главата е абсурд да се води диалог ! Ти ще изкривяваш до безкрай с хейт дървената си философия темата, а нещата които дрънкаш, както казах нямат нищо общо с това което исках да кажа в първия пост. Завлече темата на кънда-мънда в далечината там при твоя изкривен свят

Що се отнася до nsirakov , ти си типично бЪлгарче , дошло само да се изплюе в някоя тема типично по български. Ако бях хейтърче и аз щях да заключа доста неща за твоите фотоси , но не се прави така. И няма да падна на нивото ти. Като няма какво да кажеш нормално конкретно по темата иде си изливай злобата, хейта някъде другаде. Пред огледалото примерно, не да ми ровиш в профила да търсиш в сеното игла по която да се изплюеш.

"В американски форум: пишеш нещо, допълват.
В руски форум: пишеш нещо и теб те питат, допълват
В български форум: пишеш нещо нещо и всички, които нямат какво нормално да кажат се напъват да изакат нещо и да ти обясняват колко си тъп, само защото днес трябва да се изакат някъде"



Публикацията е редактирана (15-10-14 08:52)

Отговори на това съобщение
 Re: Омагьосаните цветове на фотографията в новото ни съвремие.
Автор: serjy   
Дата:   15-10-14 09:02

вземи си някакъв монитор втора ръка с S-PVA матрица, според мен, най-точно предава цветовете без настройки и калибрация, така по подразбиране.

Отговори на това съобщение
 Re: Омагьосаните цветове на фотографията в новото ни съвремие.
Автор: pif   
Дата:   15-10-14 09:10

Всеки който не ме одобрява е хейтър. Всеки който не ми харесва творението ме хейтва. Всеки който не ме смята за господ е някакъв заухав с който не си струва да се занимавам и да си губя от ценното време. Всеки който не ми съчувства на страданието по липса на разбиране от публиката е злобар. Всеки който има мнение различно от моето и си позволява да го каже в моя тема е ...
Аз друг довод в отговорите не прочетох освен думата "хейтър" и "хейтва". Дали да преброя колко пъти я има тази дума в темата?

Отговори на това съобщение
 Re: Омагьосаните цветове на фотографията в новото ни съвремие.
Автор: Stoi2   
Дата:   15-10-14 09:17

serjy, точно това проучвам в момента. Снощи направих едни опит с един S-PVA Philips. Интересното е че на 7000К и 2.4 гама, най се приближава до EIZO-то ( IPS матрица ), което го държа на 6500К и 2.2 гама и при фабричната му калибровка . Благодаря, че се придържаш към темата. [beer]



Публикацията е редактирана (15-10-14 09:34)

Отговори на това съобщение
 Re: Омагьосаните цветове на фотографията в новото ни съвремие.
Автор: Stoi2   
Дата:   15-10-14 09:24

Pif, бих одобрил всяка една твоя критика, ако имаше нещо общо с темата от първия ми пост. Но ти говориш за съвсем други неща и толкова измести темата, критикувайки за неща, които изобщо съм нямал впредвид и които не съм засегнал. Още не може да разбереш това ! Обясних ти защо ! Четеш през редовете бързайки да нахейти нещо, но то до каква степен засяга точно темата и идеята, която съм имал в предвид от първия ми пост ти е все тая...пак и това ти обясних, защо е така при теб.

Отговори на това съобщение
 Re: Омагьосаните цветове на фотографията в новото ни съвремие.
Автор: compur   
Дата:   15-10-14 12:14

към автора: може ли да разпишеш процеса, който използваш? например - обработвам снимките си и след това ги записвам като... и по следния начин... благодаря предварително за отделеното време за отговор! [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Омагьосаните цветове на фотографията в новото ни съвремие.
Автор: Stoi2   
Дата:   15-10-14 14:16

compur , да разбира се.

- Снимам в RAW
- после във фотошоп нагласям баланса на бялото, експозиция, ако се наложи , шумо-подтискане и т.н от RAW camera tool-са
- ако реша да правя допълнителна обработка на цветове, ефекти и т.н го правя веднага след това на 1:1 от резолюцията.
- преди да запиша в JPEG избирам Mode- 8bits/channel
- едва след това оразмерявам най-често на 2048px с алгоритъма "Bicubic sharper"
- записвам в JPEG с чекнат ICC profile на sRGB, на quality maximum (12) и Baseline (standard)

ако някъде има нещо което изпускам, или допълнително мога да направя моля да споделиш като съвет [beer]



Публикацията е редактирана (15-10-14 14:30)

Отговори на това съобщение
 Re: Омагьосаните цветове на фотографията в новото ни съвремие.
Автор: compur   
Дата:   17-10-14 19:46

така...
като за начало:

1. в какво цветно пространство снимаш - sRGB, RGB, ProPhoto?
2. ако снимаш в RGB, ProPhoto, никъде не видях да конвертираш едно в друго цветно пространство
3. Пробвай опцията Save for WEB

[beer] [beer] [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Омагьосаните цветове на фотографията в новото ни съвремие.
Автор: nqkojsitam   
Дата:   17-10-14 21:24

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Омагьосаните цветове на фотографията в новото ни съвремие.
Автор: nomadsl   
Дата:   18-10-14 09:45

Това, което коментирате за дигиталните изображения и мониторната им интерпретация напълно важи и за живопис, стенописи и проччие.

В музейните и реставрационни среди има ожесточени спорове относно "верния" цвят на някои открити фрески отпреди 3 000 години. И се предлагат варианти за реставрация. Същото е за стари маслени платна. Тъй като няма живи очевидци се използват писмени /ако ги има/ и други аргументи при реставрационната дейност. Освен стандартните за анализ на пигментите и пълнителите.

Примерно при Ван Гог, който поради факта, че е бил доста беден човек и си е позволявал най-евтините достъпни бои /на Танги/ и това рефлектира в техните бързи промени. Дори хора, които са негови съвременници са писали, че дори в рамките на един човешки живот багрилата му са претърпели силна деградация и неговото пламтящо жълто вече не е такова.

Но така е с всичко. Сигурни ли сме, че тълкуваме правилно стари текстове при вече липстващи контексти, конотации и митологеми? [smilie3]


Отговори на това съобщение
 Re: Омагьосаните цветове на фотографията в новото ни съвремие.
Автор: nqkojsitam   
Дата:   18-10-14 20:35

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Омагьосаните цветове на фотографията в новото ни съвремие.
Автор: Emoxide   
Дата:   19-10-14 04:59

...според мен дигиталното представяне на изкуството все повече губи смисъл.
Докато някаква стандартизация не се масовизира до такава степен, че да достигне до поне 50% от домакинствата, няма как хората да виждат нещата уравнено при настройки по дефолт.

Pif [smilie23]

Отговори на това съобщение
 Re: Омагьосаните цветове на фотографията в новото ни съвремие.
Автор: kireto_a   
Дата:   19-10-14 08:01

аз не че рабирам много, но тоя супер дупер монитор не е ли wide gammut? Също така lightroom-а и photoshop-a най-вероятно работят в профоторъгъбъ. Или с други думи ти работиш в цветото пространство дето е към 80% от видимия спектър, което се определя по скоро от монитора. профотото май е по широко от колкото е необходимо изобщо.

сега бедните ти гледатели на снимките най-вероятно ползват монитори sRGB и в интернет на теория всичко е sRGB. Дори и по жицата нуличките и единичките да идват както ти си ги написал, фирафокса и подобните му показват снимката в sRGB. или с други думи навират 80% видимия спектър цветове в 39%.

затова хората са измислили софтпруфинга, нямам wide gammut монитор, но предполагам, че има спесифика някаква с него зада покаже как би изглеждало творението на баба гина на скапания монитор. пробвай, седващия път да го използваш. да верно не е панацея, но би те приближило достатъчно.

също така, няма да е лошо да намериш сайт за споделяне където може да контролираш обработките, които прави сайта. ако няма такъв, хостинг компании хиляди - направи си сайт.

Отговори на това съобщение
 Re: Омагьосаните цветове на фотографията в новото ни съвремие.
Автор: pif   
Дата:   19-10-14 10:28

Emoxide

[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Омагьосаните цветове на фотографията в новото ни съвремие.
Автор: Stoi2   
Дата:   19-10-14 11:06

compur , снимам в sRGB

nqkojsitam, прекрасно е това което си пратил , но няма нищо общо с темата и идеята която засегнах

kireto_a, монитора ми е на sRGB. И до колкото съм чел за този модел е ръчно калибрирано за всeки отделен монитор това sRGB още в завода. Мисля, че това sRGB което виждам е възможно най-близко до стандартизираното sRGB.

Относно сайтовете лично за мен най-доброто е flickr. Там не оразмеряват и правят компресия на изображения над 2048px и винаги може да си дръпнеш оригинала след време 1:1 както си го качил. Пазят го. Затова там качвам дори и на 4000px ако се наложи да се гледа на голям монитор.

Ето едни пример на една снимка от галерията от форума и същата от flickr

https://www.flickr.com/photos/122586988@N08/15306565521/in/photostream/

https://photo-forum.net//i/1861994

Пробвайте да го отворите в два отделни прозореца и сравните компресията, които е направил алгоритъма при качването. (в клоните на дърветата под моста най си личи)

Когато се бях заиграл да експерементирам по спомен бях качил снимка 2048px 1MB във flickr и 500px , след като я свалих обратно , тази от 500px беше около 700-800 кб, а тази свалена от фликър с оригиналните 1MB.
Пак не съм сигурен, но скоро 500px.com май фикснаха този проблем и вече не правят компресия на изображения под 2048px , но за снимки над 2048px пак правят мазало.

Правил съм експерименти и с други известни големи платформи за споделяне на фотографии. Там положението беше още по-зле от 500px.

Може би нещата са по-добре при premium платената регистация в 500px и другите сайтове, но не съм опитвал.



Като за финал на темата sRGB, аз мисля, че с една дума sRGB при мониторите няма как да се показва на 100% в заложена в спесификацията и стандартизация. При все толкова различни марки матрици, модели , жълти, бели и черни производители, висок-нисък ценови клас, къде с добър контрол на производството , къде със съмнителен.

Аз лично вече съм с два монитора. EIZO-то и едни филипс среден клас и преди да кача сравнявам и коригирам.



Публикацията е редактирана (19-10-14 12:03)

Отговори на това съобщение
 Re: Омагьосаните цветове на фотографията в новото ни съвремие.
Автор: compur   
Дата:   19-10-14 11:44

човек и добре да живее си калибрира хардуерно монитора, за да може да говори за цветове. останалото, това дето някой го бил направил в завода... не е за коментар.

снимаш в sRGB. Съфтуерът с който обработваш снимките си, дали е настроен да показва sRGB или някой "в завода" го е направил да показва друго?

Провери ли как стават нещата с опцията Save for WEB?

Радвам се, че вечи си с два монитора, но... те трябва да са калибрирани хардуерно, за да... виж първото изречение.

Успех!

Отговори на това съобщение
 Re: Омагьосаните цветове на фотографията в новото ни съвремие.
Автор: Stoi2   
Дата:   19-10-14 12:02

compur, да Photoshop-а ми е на / Color Settings/ Working spaces - на Monitor sRGB

а относно втория монитор мисля да го държа да пълен default ! Нали до тази идея стигнахме в крайна сметка, да се напаснем към 80%-90% от гледащите.

А на EIZO-то си имам и custom профил вкаран с настройка на ръчно правена калибрация с някаква джаджа , която ми слагаха на монитора, но не намирам разлика чак такава от ръчното заводско sRGB и нея.



Публикацията е редактирана (19-10-14 12:06)

Отговори на това съобщение
 Re: Омагьосаните цветове на фотографията в новото ни съвремие.
Автор: compur   
Дата:   19-10-14 12:26

значи остана само : Провери ли как стават нещата с опцията Save for WEB?

Отговори на това съобщение
 Re: Омагьосаните цветове на фотографията в новото ни съвремие.
Автор: Stoi2   
Дата:   19-10-14 12:30

compur, да, ще опитам в понеделник за да видя отново гледани на няколкото служебни лаптопа и настолни PC дали ще има съществена разлика, както преди. [beer] Ще пиша за резултата.

Отговори на това съобщение
 Re: Омагьосаните цветове на фотографията в новото ни съвремие.
Автор: nqkojsitam   
Дата:   19-10-14 18:47

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Омагьосаните цветове на фотографията в новото ни съвремие.
Автор: Stoi2   
Дата:   19-10-14 21:30

nqkojsitam, би ли обяснил какво виждаш , ама с думи [smile] Относно "проблема" ми препрочети първия ми пост.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »