Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна
 Re: Как и къде гледате 4К видео?
Автор: marves   
Дата:   07-10-14 14:00

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Как и къде гледате 4К видео?
Автор: IDA   
Дата:   07-10-14 14:19

А ти правил ли си опит да гледаш на такъв телевизор собствено 4К видео, заснето с твоя апарат? Ще споделиш ли впечатления?

Въпросът се отнася и към останалите. Ако някой има опит, нека сподели.

Отговори на това съобщение
 Re: Как и къде гледате 4К видео?
Автор: prisonbreak   
Дата:   07-10-14 14:29

Точно сони имат проблеми с кодеци и аудио файлове.Четох че правят някво криптиране на файловете, който само техни продукти могат да ги възпроизведат и криейтнат.

Отговори на това съобщение
 Re: Как и къде гледате 4К видео?
Автор: prisonbreak   
Дата:   07-10-14 14:38

Има ся усб 3.0 четец. Слагаш една трансендка 16гб 600Х.
Но Тия тв-та имат ли усб 3.0?

Май трябва само през ХДМИ...

Абе смърди тая работа с тва 4к, поне за момента...

Отговори на това съобщение
 Re: Как и къде гледате 4К видео?
Автор: dimidumi   
Дата:   07-10-14 15:19

написа:

> Има ся усб 3.0 четец. Слагаш една
> трансендка 16гб 600Х.
> Но Тия тв-та имат ли усб 3.0?
>
> Май трябва само през ХДМИ...
>
> Абе смърди тая работа с тва 4к, поне
> за момента...

Мдаа, битрейта на файла на IDA го дава 61.6 mbs, замислих се и аз дали ТВ-тата имат УСБ 3.0, а дори и да имат такава флашка не съм виждал, едва ли ще върви нормално.[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Как и къде гледате 4К видео?
Автор: IDA   
Дата:   07-10-14 15:34

Димидуми,

61,6 мбс нищо не е. Това е под 8 мБайта/с. Настолният ми компютър (този с Q6600) го проиграва директно от флашката през USB 2.0 без никакъв проблем. Скоростта на четене от флашката е около 31 МБ/с., т.е едва половината от максималната скорост на USB 2.0 но 4 пъти по-бърза от 61,6 мб/с.

Отговори на това съобщение
 Re: Как и къде гледате 4К видео?
Автор: prisonbreak   
Дата:   07-10-14 15:53

Как?[smilie10]

Отговори на това съобщение
 Re: Как и къде гледате 4К видео?
Автор: prisonbreak   
Дата:   08-10-14 08:28

Не предендирам, че съм много знаещ, но?
Как точно ще ми възпризнведе 4к пред HDMI при положение че резолюцията му е 1920х1080?

Обяснете ?[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Как и къде гледате 4К видео?
Автор: hotsnail   
Дата:   08-10-14 09:51

Призън на кабела ли това ти е резолюцията [smilie25] [smilie25] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Как и къде гледате 4К видео?
Автор: prisonbreak   
Дата:   08-10-14 10:39

Новите гъзета, с огледала и без огледала, и те са с усб3.0 и хдми?
Как точно ще ми го плейне.
Нито тв-то има Дисплей порт, нито тялото?

Отговори на това съобщение
 Re: Как и къде гледате 4К видео?
Автор: marves   
Дата:   08-10-14 10:50

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Как и къде гледате 4К видео?
Автор: IDA   
Дата:   08-10-14 11:00

Затворник,

Не четеш. Файлчето от първа страница е с резолюция 3840х2160 (UHD). Всеки, който има достатъчно бърз компютър, може да си го свали и да го проиграе. Ако компютърът има и HDMI изход, може да го свърже с телевизора и да го види на екрана му в пълната му резолюция. Това е целта и с тази мисъл пуснах темата.

За съжаление, Da.fo не е успял да пусне файлчето. Лаптопът му е бил твърде слаб и е забил. На моя забива след първата секунда, а на десктопа с четириядрения Q6600 се проиграва без проблем, при това със старата ми видеокарта, която го преоразмерява в реално време до резолюцията на също толкова стария ми CRT монитор (1280х960). Липсва ми само 4К телевизор и HDMI изход на видео картата, за да го видя в пълната му резолюция.

Както писах по-горе, физическото ми състояние не позволява да отида до Технополис и сам да пробвам. Затова, ако някой може да се справи с това упражнение и сподели впечатления, ще съм му благодарен. Каченото от мен файлче ще е на разположение в транзита още 3 денонощия.


Отговори на това съобщение
 Re: Как и къде гледате 4К видео?
Автор: prisonbreak   
Дата:   08-10-14 11:33

[beer][smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Как и къде гледате 4К видео?
Автор: rapesco   
Дата:   08-10-14 14:43

Полезна тема. Аз пък го качих в Corel video studio и само там го плейнах ( на малкото екранче). Компа ми е двуядрен Интел на 3гхц. Иначе успя за около минута да го конвертира от mp4 на avc ultra HD 4K - 50 кадъра.
За да се види явно трябва добър комп свързан в 4К телевизор.
Иначе Блурей чете ли го това 4К. Довечера ще го пусна от Блурея, но на FullHD телевизор да видя дали ще се подкара.

Отговори на това съобщение
 Re: Как и къде гледате 4К видео?
Автор: IDA   
Дата:   08-10-14 14:55

"Иначе успя за около минута да го конвертира от mp4 на avc ultra HD 4K"

При такова конвертиране ще му скапеш качеството. Най-добре е да се проиграе оригиналният .мп4 файл на по-мощен лаптоп свързан към 4к-телевизор или директно в телевизора от флашка, ако поддържа мп4.



Публикацията е редактирана (08-10-14 14:57)

Отговори на това съобщение
 Re: Как и къде гледате 4К видео?
Автор: rapesco   
Дата:   08-10-14 16:39

Защо да се скапва качеството. Единствено data rate от 61636 Kbps спада на 50000 Kbps, всичко останало си е като в оригиналния файл - резолюция, брой кадри и т.н. Довечера ако тръгне на блурея ще видя има ли видим спад на качеството.

Отговори на това съобщение
 Re: Как и къде гледате 4К видео?
Автор: volkov61   
Дата:   08-10-14 16:50

Начина е ....картата сваляш от апарата....купуваш картрейдър с usb3 и като го занасеш в Техномаркет....ще го пуснат....[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Как и къде гледате 4К видео?
Автор: IDA   
Дата:   08-10-14 17:26

Rapesco,

Просто пробвай и сподели резултата. Не ми стана ясно, кое налага това конвертиране. Блу-рей плеърът ли?

Отговори на това съобщение
 Re: Как и къде гледате 4К видео?
Автор: rapesco   
Дата:   09-10-14 08:54

Беше за проба на програмата и компа дали ще се справят с обработка на 4К. Иначе Блурея въобще не можа да подкара файловете.



Публикацията е редактирана (10-10-14 12:07)

Отговори на това съобщение
 Re: Как и къде гледате 4К видео?
Автор: vdm57   
Дата:   10-10-14 18:05

Без практически опит твърдя, че:

Към сегашните UHD телевизори (те не са 4К) можете да плейвате(подадете видеоматериал с 3840 х 2160 резолюция) само:

1. от съвременен компютър със съвременна видеокарта, поддържаща резолюцията (поне 3840 х 2160) и изход:
или HDMI версия > 1.4,
или Display port версия > 2.0;

2. от видеокамера 4К;

3. от сет-топ бокс 4К;

4. смартфон с MHL 3.0

Съмнявам се, че може да се плейва 4К видео през USB, дори 3.0 !

Видеокартите, които поддържат 4К:
NVIDIA ;

AMD Radeon


Отговори на това съобщение
 Re: Как и къде гледате 4К видео?
Автор: vdm57   
Дата:   10-10-14 18:13

Допълнение:

Мисля, но не съм сигурен, че в България има блу-рей плеър с изход 4К, и с носител (разбирай блу-рей диск носител със запис 4К), а не "ъпскейл" с такъв видео материал !?!


Отговори на това съобщение
 Re: Как и къде гледате 4К видео?
Автор: IDA   
Дата:   10-10-14 18:44

Rapesco,

Ти успя ли да проиграеш файлчето? Нали щеше да пробваш с блурей плеъра?

Отговори на това съобщение
 Re: Как и къде гледате 4К видео?
Автор: langel   
Дата:   10-10-14 22:14

Да пробва, да пробва, първите 4К BR плеери ще излязат на пазара за коледа.

Отговори на това съобщение
 Re: Как и къде гледате 4К видео?
Автор: IDA   
Дата:   11-10-14 10:52

И така, след близо 50 поста предположения и без задоволителен отговор на въпроса от заглавието на темата, нека обобщим проверената информация до този момент.

1) С помощта на функцията "full-resolution silent pictures" на Magic Lantern се постига качество на 4к RAW видео кадрите идентично с това на CR2 кадри, заснети с механичния затвор на апарата. Това означава, че горната функция позволява да се снимат видео поредици с максималното възможно качество и резолюция, на които са способни канонските апарати в RAW формат при фото заснемане. Сам по себе си, този факт представлява иновационна революция във видео заснемането с DSLR апарат.

2) 4к-видеото заснето по гореописания начин представлява поредица от DNG кадри, които се обработват, преоразмеряват до 4к размер и конвертират в желания формат автоматично с ACR и Lightroom по същия начин, както и RAW кадрите от канонските апарати.

3) Така полученото 4к-видео, записано в .mp4 формат, се проиграва със скорост 61,6 Мб/с. при 24 к./с. гладко и без накъсване с настолен компютър с 4-ядрен процесор Q6600 и видеокарта Nvidia 7300 (с 256 MB RAM), като безпроблемно се преоразмерява в реално време до резолюцията на обикновен CRT монитор (1280х960). Проиграването е безпроблемно и от външна флашка по USB 2.0 интерфейса, при което се ползва едва 1/8 от неговата пропускливост (480 Мб/с.). В процеса на проиграване, процесорът на горната конфигурация се товари на около 90% от мощността си.

4) Опитите за проиграване на 4к-видеото на двуядрен лаптоп са безуспешни, вероятно поради слаб процесор и видеокарта. Лаптопът забива на първата секунда от видеото.

5) 4к-видеото се конвертира успешно от .mp4 в avc ultra HD 4K формат. Благодаря на Rapesco за този тест.

6) Въпреки големия брой компютри и телевизори, внесени в България, способни да проиграват 4к-видео, до този момент няма данни, че някой съфорумец е правил опити да проиграва собствено заснето 4к-видео с такива устройства. За мен е необяснима липсата на какъвто и да било интерес към 4к-видео формата, при положение че това е форматът на близкото бъдеще.

7) В този форум сме свидетели на множество теми за най-нови модели фото техника, в които дежурните форумни експерти се опитват да демонстрират компетентност изписвайки хиляди постове с хвалебствия за модели на SONY, Panasonic, Fuji и др., поради способността им да снимат 4к видео. Със същото усърдие въпросните "експерти" оплюват други модели фотоапарати, които нямат тази възможност. Истината обаче е, че всичките тези "експертни" мнения се базират на материали, прочетени от тук там по диагонал от мрежата. В действителност, в 99% от случаите, въпросните "copy-paste експерти" дори не са се и докосвали до техниката, която с такова усърдие възхваляват или оплюват, а в най-добрия случай са я виждали само на картинка. И когато им зададеш някой конкретен въпрос, веднага лъсва тяхната псевдокомпетентност. Те тутакси се покриват вдън земя, така че отговор от тях не чакай. Затова, един приятелски съвет - ако ви трябва някаква сериозна информация, не я търсете от дежурните форумни псевдоексперти. Или се обърнете към хора професионалисти с личен опит или идете в магазина и сами пробвайте техниката, която ви интересува.

Заключение:
---------------

Отговорът на въпроса:

Що е 4к-видео и има ли то почва у нас?

към днешна дата е по-скоро отрицателен.


Отговори на това съобщение
 Re: Как и къде гледате 4К видео?
Автор: vdm57   
Дата:   11-10-14 14:14

То "НЯМА НАЛИЧНИ 4К УСТРОЙСТВА В БЪЛГАРИЯ" (по-точно които да могат да възпроизвеждат(подават) към UHD TV/монитор/дисплей/ 4К видео), а ти си почнал да вменяваш вина в съфорумците си...[smilie23]


Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »