Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна
 Re: Цифрова фотография - правим ли по-добри снимки?
Автор: jigsaw   
Дата:   25-08-14 17:53

Правим да.

Отговори на това съобщение
 Re: Цифрова фотография - правим ли по-добри снимки?
Автор: MarinY   
Дата:   25-08-14 18:07

"Да броиш до пет" е/не е ограничение. Това е подход. Без него изчезват някои мисловни процеси. [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Цифрова фотография - правим ли по-добри снимки?
Автор: quazimodo   
Дата:   25-08-14 18:57

То на сегашното поколение с имплантиран таблет в ръката и без това мисловните процеси са ...

П.П. Да не е само спам - и с цифровата техника все тая, щото ептен одъртях и трудно се дигам да пътувам, а хубави снимки без пътуване йок [smilie21].



Публикацията е редактирана (25-08-14 19:00)

Отговори на това съобщение
 Re: Цифрова фотография - правим ли по-добри снимки?
Автор: AseasRoa   
Дата:   25-08-14 19:01

Явно хората просто обичат да им е трудно :)

Аудиофилите от онова време възхваляват грамофони и лампови усилватели. Били по-шумни, ама издавали по-истински звук. И аз на принципа "око да види - ръка да пипне" взех че си взех един грамофон (2 употреба с нова игличка) за да видя колко пък голяма разлика има с цифровата техника? Съжалявам драги аудиофили, след като направих обстойни тестове не намерих причина защо трябва да слушам музика на грамофон. Вярно, забавно е когато нещо се върти, но откъм звук не е по-хубаво, а и се износва.

Всяко нещо с времето си! Иначе уважавам носталгията, и аз бях фен на магнитната лента до преди 15 години и дебнех песни от радиото за да ги запиша.

Технологията решава проблеми и недостатъци. Но хората сме удивителни същества - ако ни липсват проблеми просто си ги създаваме, така че няма страшно - трудното никога не свършва!

Производителите на фото техника знаят това и затова всеки следващ фотоапарат е само с 1% по-хубав от предишния. За съжаление на всички пишман фотографи като мене дето просто искат перфектния фотоапарат, за да запечатат младините си във възможно най-доброто качество :)

Отговори на това съобщение
 Re: Цифрова фотография - правим ли по-добри снимки?
Автор: quazimodo   
Дата:   25-08-14 19:04

AseasRoa, не ти трябва фотоапарат а телефон[smilie21]!


Отговори на това съобщение
 Re: Цифрова фотография - правим ли по-добри снимки?
Автор: AseasRoa   
Дата:   25-08-14 19:30

А и както вървят нещата, аз предвиждам преминаване към 3D в близкото бъдеще. Ще има много милеещи за старите цифрови 2D фотографии тогава. Ще се търсят кусурите на хаотичните 3D снимки и ще се сравняват с класическия DOF ефект при 2D, защото 3D снимката е точно обратното на 2D снимката. Плиткия DOF ще бъде недостатък, а по-малко от 3 елемента в снимката ще бъде просто скучно. Който може да "види" това, знае :)
http://fc06.deviantart.net/fs70/f/2011/288/6/9/lower_harz_3d_hdr____cross_eye_by_zour-d4cw77c.png


quazimodo, снимките от телефона изглеждат добре само на него, няма зуум, а творческите му възможности се свеждат до това да се развали снимката по някакъв начин. Наскоро обмислях голям 4K телевизор, нещо което съвсем не пасва с телефоните, колкото и да са напреднали. По принцип целта е да се запише и възпроизведе нещото 1:1 :) Иначе да, има творчески шок когато възможностите станат прекалено големи.



Публикацията е редактирана (25-08-14 19:39)

Отговори на това съобщение
 Re: Цифрова фотография - правим ли по-добри снимки?
Автор: MarinY   
Дата:   25-08-14 19:38

AseasRoa, твърде крайно становище. Електронното пиано не фалира производителите на класически пиана, нито микрофонът премахна изискването за глас и слух. Просто повече хора започнаха да включват предварително записани мелодии и кариокито стана модерно. [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Цифрова фотография - правим ли по-добри снимки?
Автор: vgramatikov   
Дата:   25-08-14 20:14

Прост отговор.
Направи ли ни цифровата фотография по-добри фотографи.

Да за тези които могат. И не за тези които немогат.

Отговори на това съобщение
 Re: Цифрова фотография - правим ли по-добри снимки?
Автор: AseasRoa   
Дата:   25-08-14 20:18

Е, предвид някои ограничения на 3D фотографията няма как да навлезе с гръм и трясък, макар че вече има специализирани сайтове за такова нещо. Иначе горката 3D фотография, ако после направят достъпни качествени холограми [cool]

Марин, дето викаш, пианото си е пиано, друго си е да се чуе на живо и да идеш на мястото от снимката. Абе за всеки влак си има пътници, не мисля че технологията може да победи арт-усещането при хората. Едни харесват фотография, други музика, трети танци, други пет пари не дават за тия неща и се чувстват живи само когато се хвърлят от някоя висока скала [smilie10] Носталгията също е неизчерпаема, ако не е за това, то ще е за другото.

А на който му липсват снимки от онова време, мога да препоръчам да си вземе фото принтер. Пак вади снимките на хартия, и пак излиза скъпо :)

Отговори на това съобщение
 Re: Цифрова фотография - правим ли по-добри снимки?
Автор: fit_ness   
Дата:   25-08-14 21:06

pd го каза много точно! Цифровата фотография е много по-добра от снимането на филм за тези, които знаят какво правят. Това е по отношение на фотографията. Сантимента от снимането на филм е съвсем друго нещо. Лично аз съм минавал стотици километри за да направя само един кадър...и то с цифров апарат. Правя си кадъра и след това започвам да щракам наволя:) Какво му е лошото да се върнеш с няколко гигабайта снимки. Нали си знам, че съм направил кадъра за който съм отишъл? Другото или се трие или отива в архив.

Относно снимането на филм мога само да кажа, че носталгията идва от това, че когато го правихме бяхме млади и самата носталгия подсъзнателно е към безвъзвратно отминалата младост а не към филма[smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Цифрова фотография - правим ли по-добри снимки?
Автор: batsali   
Дата:   25-08-14 23:08

А аз като почнах на филм кога бях млад и кога съм още млад? Не разбирам защо е това отрицание на различни методи и техники. Някаква крайна цел ли гоним? Ултимативната техника за снимане, която няма никакви недостатъци и е изключително удобна за всеки и във всички ситуации? Камерите да записват направо видео холограми и имат само едно копче? Не знам. Това, което правим не се ли води изкуство? Защо се стремите да го превърнете в производствен процес?

Защо рисуваш, сега има фотография?
Защо снимаш на филм, сега има матрици?
Защо снимаш единични кадри, сега има видео?
Защо живееш като е по-лесно да не живееш? [smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Цифрова фотография - правим ли по-добри снимки?
Автор: my.point.of.view   
Дата:   25-08-14 23:14

На мен горното определение ми хареса.
"Цифровата фотография е за тези, които знаят какво правят."
Ми аз ще допиша - А филмовата е за онези, които не знаят.
Аз съм от незнаещите.

Всеки гледа да се похвали, да си похвали чантата колко е лачена, да си похвали жената колко е лачена, ама тачена, без да бъде влачена : )

И един ден като сменим чантите, обръщаме песента.

Отговори на това съобщение
 Re: Цифрова фотография - правим ли по-добри снимки?
Автор: peter73   
Дата:   26-08-14 08:02

Няколко интересни твърдения:

- да, с цифровата техника правим по-добри снимки, защото е по-лесно - за мен това твърдение само по себе си е абсурдно, когато се отнася за някакво изкуство, а не за пренасяне на цимент. Не казвам, че трябва непременно да бъде трудно, казвам че дали е трудно или лесно просто няма значение за крайния резултат. Прекрасните снимки могат и много често са технически елементарни, а тези, които изискват часове тежък труд във ФШ рядко си струват. Ще се радвам да ми дадете пример за снимка, която е страхотна (от фотографска гледна точка) заради това, че е направена с цифров апарат и не би могла да бъде направена с филм. Не забравяйте, че историята на фотографското изкуство не започва преди 10 г., когато цифровите камери започнаха да правят прилични снимки.

- цифровата фотография е по-добра за фотографите, които знаят какво правят - кое точно качество на цифровата фотография я прави по-добра от чисто естетическа гледна точка за фотографите, които знаят какво правят? Фотографите, които знаят какво правят нямат нужда от часове прекарани пред ФШ в опити да превърнат посредствени снимки в произведения на изкуството. Отворете галерия на някой гениален фотограф и вижте колко ФШ ефекти има в снимките му или свалете някоя негова снимка и се опитайте да я "подобрите" във ФШ. Твърдя, че хората, които знаят какво правят избират цифровата техника по причини, които нямат нищо общо с фотографията като изкуство - избират я заради фотографията като бизнес, обаче за нас любителите това е ирелевантно, нали?

- аналоговата фотография ни харесва, защото предизвиква носталгия - аз поне не изпитвам никаква носталгия (все пак не съм още толкова стар :-). Просто казвам, че цифровата фотография промени начина на снимане при любителите и вниманието и мисълта, които отделят на всеки кадър. Нещо като коментарите на AseasRoa, който с такава лекота прави обобщения, заключения и прогнози по пет пъти в секунда :-)



Публикацията е редактирана (26-08-14 08:13)

Отговори на това съобщение
 Re: Цифрова фотография - правим ли по-добри снимки?
Автор: batsali   
Дата:   26-08-14 15:23

peter73, тия снимки на момичетата от плажа на филм ли си ги снимал или цифра? Цветовете и динамиката са убиец.



Публикацията е редактирана (26-08-14 15:40)

Отговори на това съобщение
 Re: Цифрова фотография - правим ли по-добри снимки?
Автор: lorddemonic   
Дата:   26-08-14 15:37

По интересна ли е Формула 1 след като колките са по-модерни ?

Отговори на това съобщение
 Re: Цифрова фотография - правим ли по-добри снимки?
Автор: Rand   
Дата:   26-08-14 16:30

Не е много удачно сравнението с Ф1.

Отговори на това съобщение
 Re: Цифрова фотография - правим ли по-добри снимки?
Автор: jigsaw   
Дата:   26-08-14 16:33

Хората са странни животни! Като им дадеш в ръцете техника, я отричат, като я нямат, ревът с пълно гърло за нея! Хващайте Pinhole и се изживявайте като арт личности. Аман от лицемерно-философски глупости! [thankyou]



Публикацията е редактирана (26-08-14 16:34)

Отговори на това съобщение
 Re: Цифрова фотография - правим ли по-добри снимки?
Автор: MarinY   
Дата:   26-08-14 16:33

@ peter73 - "... да, с цифровата техника правим по-добри снимки, защото е по-лесно - за мен това твърдение само по себе си е абсурдно, когато се отнася за някакво изкуство,..."

Без техника не може. Дори и да говорим за изкуство, което пък във фотографията е не повече от 10%.
В изказването си чудесно омешваш, в едно изречение, генерални истини с погрешни, лични впечатления.
Та, не говорим за висше изкуство, а за фотография - документ на момент, емоция, действие ... .
От цифричката 73 мисля, че да обясняваш каква е била фотографията преди да се родиш е доста самоуверено.
Веднага ще ти дам пример за техническата трудност. Снимал ли си залез или стелеща се мъгла на филм? Сега нетът е пълен с подобни кадри, за които преди не се изваждаше апарата от калъфа. А бягащо животно или пиле?! А заигравка с тоналността на кадъра? А ХДР? Да, всички тези кадри се правеха и преди, на лента. Но от малко хора и професионално. С новата техника, всичко това е "на една ръка разстояние".
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Цифрова фотография - правим ли по-добри снимки?
Автор: M_D   
Дата:   26-08-14 16:40

Много се отнесохте с това изкуство. Огромната част от фотографията не е нито изкуство, нито дори занаят.

Още първият отговор в тая тема адресира основното предимство на цифровата фотография: ниският праг на влизане води до това, че много хора, които иначе не биха се занимавали с фотография, са станали кадърни фотографи, а някои вероятно и гениални такива. tzl пък е посочил принципното предимство по отношение на (само)обучението - мигновен фийдбек за експозиция, тоналност, кадровка. Може да се правим на непукисти или елитисти, колкото си искаме - истината е, че тоя фийдбек е страхотен плюс за човек, който се учи. А и не само за учещ се. Позволява да се пробват неща в полеви условия, които иначе човек не би пробвал, за да е on the safe side.

Има разбира се и изцяло технически плюсове, влияещи на крайния резултат, например възможността за свръхвисока светлочувствителност. Много астро или подводни снмки например биха били трудни, ако не невъзможни, за снимане на филм.

Също така има откровена разлика в характера на изображението. И ако цифрово изображение е сравнително лесно да бъде моделирано в посока на филмовото (повече или по-малко подробно), то обратното не е вярно - цветното пространство на филма е по правило компресирано, особено при позитивните филми. Тази компресия води до загуба на хроматична резолюция и изместване на някои цветове (особено наситените). Дали това е за добро или лошо е въпрос на цели и вкусове. Разликите обаче си ги има.

Отговори на това съобщение
 Re: Цифрова фотография - правим ли по-добри снимки?
Автор: Alsand   
Дата:   26-08-14 17:22

MarinY [smilie24]

И си прав и не съвсем. Че навремето с лентата беше много по-трудно, с оглед на това, че не можеш да видиш на момента, как ти се получава експонацията - факт е, но тогава пък не сме подозирали, че може да се прави по-лесно и някак си снимахме :)
Аз пък се замислих, колко сложно е било да поставиш градиентен филтър ей така на око. И все пак се получаваха кадри:

https://photo-forum.net/i/1801153

Отговори на това съобщение
 Re: Цифрова фотография - правим ли по-добри снимки?
Автор: AseasRoa   
Дата:   26-08-14 17:36

Ето пример за оригинални, очевидно цифрови и обработвани снимки: https://www.flickr.com/photos/adriansommeling/

Не виждам как този пич би направил тези с аналогова апаратура.

Аналоговата и цифровата фотография запечатват сноп светлина върху някакъв носител. Лента или сензор... въпрос на техническо решение. Сензора просто го прави по-добре.

- Photoshop е просто инструмент на цифровата фотография. Както става с всеки инструмент - някои хора се справят по-добре от други.
- Аналоговата фотография също си има своите инструменти за създаване на ефекти. Photoshop е софтуерен еквивалент на тези + още опции.

Аналоговия фотоапарат НЕ Е пиано! Пианото създава звук, то е първоизточника на определен звук, докато фотоапарата е като микрофона - запечатва вече създадена светлина от някой първоизточник. Аналога на пианото е слънцето или лампата, не е фотоапарата.

Прекалено е да се изисква всеки човек с фотоапарат на планетата да прави оригинални професионално изглеждащи снимки. Достатъчно е за него да са такива и ще е доволен, а за повече от това си има професионални фотографи, галерии, групи и т.н.

Огромната разлика между сега и преди е, че има Интернет, съответно хора от всички краища на планетата показват своите "произведения на изкуството". Е, ясно е че при по-голям избор се случват определени процеси в съзнанието на човека дето са различни от тези когато избора е оскъден. Не виждам какво общо има това с машинката за правене на снимки.

Ако прекалено много се вторачваш в чужди произведения, нормално ми се струва всичко да започне да изглежда еднообразно и нескопосано. Прекалено много landscape снимки и ще ти се доповръща от планини и езера. За HDR няма да говорим :)

Ако можеше да покажеш дигитална снимка (от бъдещето) на човек от миналото, на бас че щеше да си скъса потника от кеф и наслада... или по-скоро от ревност че няма такава снимачка.

Аналоговата техника още не е изчезнала, в продавалника (о ел екс) има безброй аналогови фотоапарати на супер ниски цени. Никой не е спрян да снима аналогово, щом това е неговия начин. Със сигурност има останали много такива динозаври и все някъде има и групичка и за това :)

Отговори на това съобщение
 Re: Цифрова фотография - правим ли по-добри снимки?
Автор: ZENON   
Дата:   26-08-14 17:54

А... всъщност има ли значение?
Само си представете, че в резултат на тази тема се пръкне абсолютния отговор - ДА/НЕ...
Е, и? Кво от това? Аз пак ще си щракам, както и вие [smilie7]


off/
Искам да разсея едно заблуждение на един колега дето си бил купил грамофон с нова игличка. Ако си купи сапунерка за 10лв. нова от магазина, да не чака особени резулатати от кадъра като качество.

Отговори на това съобщение
 Re: Цифрова фотография - правим ли по-добри снимки?
Автор: peter73   
Дата:   26-08-14 18:38

batsali, самсунг за 400 кинта и яко фотошоп :-)))

Отговори на това съобщение
 Re: Цифрова фотография - правим ли по-добри снимки?
Автор: AseasRoa   
Дата:   26-08-14 19:01

ZENON, грамофона се оказа забавна аналогова играчка и от време на време си пускам по някоя плоча, но не мога да го призная откъм качество, даже някои плочи не ги свири успешно. Има хора за които самия факт, че слушат музика от грамофон допринася за насладата, аз по-скоро предпочитам музика + видеоклип от Youtube. Да, различно е да се слуша на грамофон, но не е по-добро, просто е различно.

Дадох грамофона като аналогия от един друг свят - на музиката. Има запалени аудиофили дето ще те направят на пух и прах ако споменеш нещо в полза на цифровата техника. Просто има хора, които по техни си причини си затварят очите за технологията, но честно казано си мисля, че проблема е изцяло техен. Може да е бреме да вярваш прекалено много в нещо от миналото, докато всички наоколо се радват на новите неща. Склонен съм да мисля, че наистина става въпрос за носталгия от младостта, или е просто навик.

Аз например не възприемам таблетите, а всички тийнове имат таблети. Луди ли са, те гледали ли са телевизия на черно-бял кинескоп и играли ли са на 8 битово Nintendo? Не възприемах и смартфоните, та нарочно си взех един за да видя дали ще се спогодим... спогодихме се! Преди това не възприемах и лаптопите, сега не разбирам защо някой би си купил класическо PC.

Не че нямам и аз някаква носталгия по аналоговата фотография, винаги ми е готино да разглеждам старите снимки дето миришат на... снимки. Гледал съм баща ми как проявява снимки и съм топил магическа хартия в леген като дете. После развалих Зенит-а му от любопитство какво има в него, и отнесох порицание което помня до днес. Имам уважение към тази техника и съм напълно съгласен с всяка дума в първия пост от тази тема, но в същото време не мисля че аналоговата техника има не-носталгични преимущества в наши дни. Всички помним и обичаме играчките си.

Ако нямаше дигитално развитие на нещата, тия дето сега мрънкат че цифровата техника е съсипала душата и морала на хората, щяха просто да мрънкат заради някакви аналогови шумове и изкривявания. Всяко нещо с времето си.

Отговори на това съобщение
 Re: Цифрова фотография - правим ли по-добри снимки?
Автор: batsali   
Дата:   26-08-14 22:15

"Не виждам как този пич би направил тези с аналогова апаратура."

Ето тук е проблема. Никой не очаква от художника да нарисува нещо с маслени бои, така че да е неразличимо от фотография, нито пък някой очаква от фотографа да докара кадъра да изглежда като маслена рисунка с релефа на щрихите и прочее.

Филмът и матрицата са различни инструменти и предполагат различни техники в последващата обработка. Някои ги кефи зърно, някои хич. Някои искат цветовете да са като от Алиса в страната на чудесата, някои искат ЧБ. За различни кадри работят различни неща, ако говорим дори за минимални опити за естетика и изкуство.

За да се каже дали нещо е по-добро като цяло от друго трябва да знаем каква е крайната цел. Съмнява ме в случая с фотографията да има само една цел.

А да ви питам аз отрицателите - какво ще кажете за цифрова камера 5 терапиксела, която снима само широкоъгълно и ти кропва каквото искаш от огромния кадър, освен тва ти прави сама композицията и даже да снимаш напосоки вади по 10 уникално композирани и издържани кадъра на всяко случайно натискане на копчето? Даже ше прави различна обработка на всеки и ше си избирате. Това ше е толкова удобно и лесно, няма да трябва да мислиш, да се дупиш да кадрираш, да се цъклиш на шопа, да се спъваш в тъмната стаичка, даже може да хвърчи камерата и да ходи да си снима вместо тебе. Тва за мен е най-доброто, всеки ще е художествен фотограф и ше е много модерно и фецко. Ще дойде и краят на тия допотопни DSLR-и [smilie5]



Публикацията е редактирана (26-08-14 22:17)

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »