Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Re: фокусно разстояние на човешкото око
Автор: chrisnoch   
Дата:   22-04-14 14:33

allyx,
Всичко е вярно, само дето еквивалентното фокусно разстояние НЕ е "80-90 мм", а проблизително 50 мм.
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: фокусно разстояние на човешкото око
Автор: victory13   
Дата:   22-04-14 14:42

42 [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: фокусно разстояние на човешкото око
Автор: Mondragon   
Дата:   22-04-14 14:43

allyx : само с това не съм съгласен "напротив - по цялата ретина изображението е точно фокусирано". Фокусът може да е по цялата ретина, но реално виждаш на фокус само точката, в която гледаш.
Аз затова писах, че можем да говорим приблизително за нещата, защото окото е много, много, много по-сложно от най-сложните снимачни и оптични техники. А всъщност окото само улавя и предава. Мозъкът е този, който изгражда обработва, компенсира липсите и оформя информацията и изображението. [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: фокусно разстояние на човешкото око
Автор: E.Yonkov   
Дата:   22-04-14 17:00

Мен пък ми е инересно защо все се говори за еквивалент на зрителен ъгъл (зрително поле), а не се споменава до какъв обекив е най-близко човешкото зрение като перспектива?. Щото като говорим за зрителен ъгъл/поле възниква въпроса докъде е "централното" зрение и откъде започва "периферното".

Отговори на това съобщение
 Re: фокусно разстояние на човешкото око
Автор: allyx   
Дата:   22-04-14 17:38

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: фокусно разстояние на човешкото око
Автор: falcon   
Дата:   22-04-14 17:50

А какво ще рече близко като перспектива?


Мащаба да е 1, спрямо картинката на окото.При 35 мм е това е обектив с 50мм фокусно разстояние[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: фокусно разстояние на човешкото око
Автор: Lighter   
Дата:   22-04-14 18:00

Нямам никаква представа какво е фокусното разстояние на човешкото око, но зрителният му ъгъл е около 47 градуса (без периферното зрение). Такъв зрителен ъгъл за Лайка формат има обектив с фокусно разстояние около 43мм:

http://www.bhphotovideo.com/c/product/409200-USA/Pentax_20180_SMCP_FA_43mm_f_1_9_Limited.html

Отговори на това съобщение
 Re: фокусно разстояние на човешкото око
Автор: Lighter   
Дата:   22-04-14 18:06

За портретните обективи - това са обективи, които ни позволяват да снимаме портрет от такова разстояние, че да получим правилна перспектива. За лайка формат това е 135мм, а за кроп 1,5 - 1,6 - 85мм. Аз лично предпочитам да снимам портрети с 135 до 200мм и поради тази причина смятам, че най-удобният портретен обектив е 70-200мм

Отговори на това съобщение
 Re: фокусно разстояние на човешкото око
Автор: MikeDimit   
Дата:   22-04-14 20:42

Сега разбрахте ли откъде Дъглас Адамс е взел отговора в небезизвестната си книга [thankyou] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: фокусно разстояние на човешкото око
Автор: Nedelcho1   
Дата:   23-04-14 10:02

Колко много писаници и спорове, без нито едно приведено доказателство [cool].

Хайде един линк, да видим какво са изчислили учените [smile].
http://www.clarkvision.com/articles/human-eye/index.html


The Focal Length of the Eye.

What is the focal length of the eye? I did a google search and found many "answers" ranging from 17mm to 50mm (50 is totally absurd). For the correct answer, is Reference: Light, Color and Vision, Hunt et al., Chapman and Hall, Ltd, London, 1968, page 49 for "standard European adult":

Object focal length of the eye = 16.7 mm
Image focal length of the eye = 22.3 mm

The object focal length is for rays coming OUT OF THE EYE. But for an image on the retina, the image focal length is what one wants. E.g. see: http://galileo.phys.virginia.edu/classes/531.cas8m.fall04/l11.pdf.

So this explains the commonly cited ~17mm focal length, but the correct value is ~22 mm focal length

This then makes more sense for the f/ratio: with an aperture of 7 mm, the f/ratio = 22.3/7 = 3.2.

Of course these values vary, with cited values from 22 to 24 mm, same with the aperture. The maximum aperture also decreases with age.



T.e. 22.3 mm f/3.2



Публикацията е редактирана (23-04-14 10:02)

Отговори на това съобщение
 Re: фокусно разстояние на човешкото око
Автор: Cyclon   
Дата:   23-04-14 10:20

Интересно, интересно. От доста време се питам по този въпрос и сега получавам някой отговори.[smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: фокусно разстояние на човешкото око
Автор: falcon   
Дата:   23-04-14 11:07

Ами това се каза за оптическата система на окото- около 17мм.
Приравнено на 35мм стандарт е около 50мм.Нищо ново[smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: фокусно разстояние на човешкото око
Автор: pmartinov   
Дата:   23-04-14 11:44

Точно 42mm е прирaвнено към 35mm стaндaрт

Някой ги зaкръглят нa 45mm

Остaнaлите нa 50mm

Отговори на това съобщение
 Re: фокусно разстояние на човешкото око
Автор: MikeDimit   
Дата:   23-04-14 11:52

Тъй де..“The Answer to the Great Question... Of Life, the Universe and Everything... Is... Forty-two,' said Deep Thought, with infinite majesty and calm.”

Отговори на това съобщение
 Re: фокусно разстояние на човешкото око
Автор: Nedelcho1   
Дата:   23-04-14 12:43

Май никой не прочете какво съм цитирал по - горе:

ranging from 17mm to 50mm (50 is totally absurd).

Някои хора май се подлъгват да гледат през визьора на апарата и да зуумват докато съвпадне образа. Само, че предлагам да го пробват това с няколко различни фотоапарата (както и кроп и фулфрейм) и да се обадят пак при колко точно mm съвпада [smile].

Отговори на това съобщение
 Re: фокусно разстояние на човешкото око
Автор: allyx   
Дата:   23-04-14 14:14

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: фокусно разстояние на човешкото око
Автор: Mondragon   
Дата:   23-04-14 15:30

"allyx: Никой не обръща сериозно внимание на факта, който подчертах по-горе, че проекцията е върху сферична повърхност, което обезсмисля всякакви сравнения с матрица или лента."
аз защо все си мисля, че лента или сфера фокусът все си е в 1 точка? А това, което казваш ти мисля, че е отговорът на "Защо и периферното зрение не е на фокус?" Защото фокусът е по равнина, а окото е сферична повърхност.
Може и да се бъркам, но от всичко прочетено, аз лично така си го обяснявам. [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: фокусно разстояние на човешкото око
Автор: allyx   
Дата:   23-04-14 16:10

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: фокусно разстояние на човешкото око
Автор: Mondragon   
Дата:   23-04-14 18:54

allyx [smilie24] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: фокусно разстояние на човешкото око
Автор: Alsand   
Дата:   23-04-14 19:46

allyx, Много добре обяснено. И нека някой да ми обясни, как от Дарвинова гледна точка, едновременно и в пълен синхрон са се случили всички необходими мутации, за се изгради окото, като сетивен орган, като в същото време се е получила и съответната функционалност в мозъка, за да управлява целият този изключително сложен процес на визуализация на получените данни от очите. [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: фокусно разстояние на човешкото око
Автор: allyx   
Дата:   23-04-14 20:12

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: фокусно разстояние на човешкото око
Автор: brandimi   
Дата:   23-04-14 20:19

58мм. Обективите на Зенит го доказват. С едното око гледаш през визьора, с другото обекта и разлика в размера на фокусирания обект и за двете очи няма.

Отговори на това съобщение
 Re: фокусно разстояние на човешкото око
Автор: Alsand   
Дата:   23-04-14 21:29

brandimi, извинявай, но това, че нещо се вижда в един и същи мащаб, не значи, че има едно и също фокусно разстояние. Самият въпрос е зададен некоректно.

Отговори на това съобщение
 Re: фокусно разстояние на човешкото око
Автор: Alsand   
Дата:   23-04-14 21:30

allyx, интересно къде са представителите на видовете с "полуготовите" очи. А също така далече преди появата на Човека е имало доста по-съвършени модели сетива. Нещо май посоката ми се губи.

Отговори на това съобщение
 Re: фокусно разстояние на човешкото око
Автор: allyx   
Дата:   24-04-14 00:24

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »