Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна
 Re: Какъв светломер да избера?
Автор: kalynsky   
Дата:   15-04-14 09:28

Sky-fan.....аз не разбрах защо трябва да сумираш и да увеличаваш f, ako рисуващото тти е ф8,фоново 5,6 да сумираш и да щтракашна 11?

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв светломер да избера?
Автор: sky-fan   
Дата:   15-04-14 09:38

shagy - Трудно е малко за разбиране, но погледни Lighting Ratio. В общи линии това важи ако двете светлини се препокриват. Примерно основната ти светлина е на 45 градуса от апарата, а допълващата е над главата ти. И двете светки са настроени на Ф11 примерно. При тази ситуация основната осветява 2 пъти повече лицето от допълващата. Осветяването го гледаш като highlights и shadow. Или допълващата ти осветява 1/2 highlights и 1/2 shadow, а основната само highlights. При това положение има контраст ratio 2:1 (1:1 интезитет). Или както зададохме Ф11 при контраст ратио 2:1 камерата трябва да ти е настроена на Ф 16, защото добавяш +1 EV от допълващата светка към основната светлина или Ф11 + 1EV (допълваща + 1EV).

Ако има основна на Ф11 и допълваща на Ф8 то контраст ratio ти е 3:1 или основната + допълващата ще осветят 3 пъти повече на highlights от shadow (където само фоновата осветява), понеже има 1 стоп разлика. Това ратио го обръщаш в стопове (EV) или към основната добавяш 1/3 (1.5 EV + фоновата) стоп или става F11 + 1/3 EV (допълваща + 1.5 EV) =~ F13

Ако запазваш ратиото но само сменяш блендата, сметките са същите. Тоест F8 + F5.6 имаш ратио пак 3:1 или към Ф8 добавяш 1/3 EV (допълваща + 1.5 EV) = Ф9/F10 (грубо сметнато).

Малко съм те подвел в предния пост, но да се надявам, че сега ти става ясно.

И пак повтарям това важи ако светките се препокриват в осветяването на highlights.

Ако имаш примерно контраст ратио 5:1 тоест 2 стопа разлика сметките ще са други.

Затова един флашметър ти върши всичко това вместо теб. Тоест наглясяш по отделно едната и другата и после включваш двете и мериш с машинката в посока на сензора към апарата или откъдето реално ще снимаш. Така ти показва сумарно от двете светки каква експозиция да настроиш. И запомни, че при студио или светлина от светкавица единствено блендата оказва влияние в/у светлината, а скоростта ти оказва влияние само на дневната/налична/постоянната светлина.

Ето ти един хубав линк да четеш. Ако нещо съм объркал, моля гурутата да ме поправят.

Формулата май е такава. Смяташ интезитетното отношение на светлината една спрямо друга.

Примерно Ф8 основна + Ф5.6 допълваща. Ако приемем, че Ф8 е 1EV, то Ф5.6 е 1/2 EV или

Ф8+Ф5.6 = 1+1/2= 1.5 EV, което добавяш към фоновата светлина или Ф5.6 + 1.5 EV = Ф10 грубо. Отношението на интезитета е 2:1 или Ф8 дава два пъти повече светлина от Ф5.6

http://super.nova.org/DPR/Ratios/



http://torontostreetphotography.files.wordpress.com/2010/02/ratios.jpeg


http://tablechairwall.com/blog/wp-content/uploads/2009/04/ratioexample.png




Публикацията е редактирана (15-04-14 12:03)

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв светломер да избера?
Автор: sky-fan   
Дата:   15-04-14 09:44

L308 има приоритет бленда, но трябва да знаете как да го ползвате. Задаваш му ISO и мериш и примерно ти показва Ф 5.6 и 1/200. Както е така с копчето отстрани почваш да вдигаш или сваляш според това, което искаш. То си смята автоматично стойностите. Или ако искаш да смъкнеш до Ф4 скоростта ще ти се вдигне с 1 стоп или от 1/200 ще стане 1/400.

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв светломер да избера?
Автор: CaracolStudio   
Дата:   15-04-14 10:01

Въобще не ти трябва светломер аз съжелявам ,че го взех моя Sekonik L308 меря и после си донагласям на око.Много големи фотографи не използват светломер а използват това което виждат на монитора на екрана или лаптопа .В момента ползвам светломера главно при снимане на видео .

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв светломер да избера?
Автор: sky-fan   
Дата:   15-04-14 10:10

Абе пичуве. Апарата мери отразена светлина. Тоест един пичага с черен костюм и като го спотнеш с Хапарата, ще ти измери --- малко отразена (черното поглъща) светлина, тоест отваряш бленда или смъкваш скорост. Да ама като щракнеш и видиш резултата може да имаш разлика спрямо фона от +1/3 до +2/3 стопа. Същото но с булченска рокля - Хапарата казва - ууу много бяло смъкни малко или затваряш бленада или вдигаш скорост - резултата е -1/3 до -2/3 стопа разлика. Това са примерни стойности. Затова флашметъра като му кажеш мери сега падаща светлина и ми кажи колко пада в/у бялото или черното и ще ти покаже точно колко да настроиш на апарата.



Публикацията е редактирана (15-04-14 11:32)

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв светломер да избера?
Автор: iasen2   
Дата:   15-04-14 11:08

Тука се спомена , че някой големи фотографи изобщо не ползват флашметри , а гледат какво има в монитора :)

Бъркате боя със ситуацията май .

Фотографи , които снимат за сток или скъпа модна фотография и си плащат луди пари за наем на фотостудио едва ли ще имат време да пуцат , настройват , после пак да пуцат ,докато настроят осветлението , щото времето струва пари .

Флашметъра е направен да спестява време и гарантира ОБЕКТИВНИ резултати . КОето значи , че трябва да се разбира самия смисъл на меренето .

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв светломер да избера?
Автор: CaracolStudio   
Дата:   15-04-14 11:46

Joel Grimes

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв светломер да избера?
Автор: sky-fan   
Дата:   15-04-14 11:52

Не точно, той не смята Ф-стопове или снима по схеми. Даже и хистограмата не гледа докато снима. Гледа светлината и какво излиза на екрана. Всичко друго е практика.

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв светломер да избера?
Автор: CaracolStudio   
Дата:   15-04-14 13:14

Точно това и аз имах предвид ,че светломера ДА нужен е улеснява но все пак е машина и нашето око е много по добър от него .Лично аз сега съжелявам ,че тези 350 кинта не ги инвестирах в модификатори вместо в светломер .

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв светломер да избера?
Автор: sky-fan   
Дата:   15-04-14 13:27

Напротив, просто почни да го ползваш. Е много зависи и какво снимаш. Ако снимаш пейзажи и диви животни едва ли ще ти трябва.

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв светломер да избера?
Автор: the_cat   
Дата:   15-04-14 14:00

Sekonic L-358
Още един глас за! Имах такъв близо две години в студиото ми и нито веднъж не съм бил подведен от меренето.
Бях го купил тук от колега - втора ръка. Работеше повече от перфектно!

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв светломер да избера?
Автор: kalynsky   
Дата:   15-04-14 14:06

Този ползвам аз! :-)

Sekonic Litemaster Pro L-478D

Много доволен! :-)

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв светломер да избера?
Автор: allyx   
Дата:   15-04-14 15:51

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв светломер да избера?
Автор: shagy   
Дата:   15-04-14 18:18

Въпросният Sekonic Litemaster Pro L-478D в bhphotovideo струва $339, което прави точно 480лв
За сравнение и съжаление в България се продава за 660лв
Колкото и добър да е, не мога да си го позволя.
sky-fan и iasen2 благодаря за обясненията.
Ако правилно съм разбрал, за модела L308S, не мога да настроя исото и блендата и да чакам да ми бъде зададена скоростта? Мога да настроя само исото и скоростта и да чакам резултата за блендата.
Не знаех, че при студио или светлина от светкавица единствено блендата оказва влияние в/у светлината, а скоростта оказва влияние само на дневната/налична/постоянната светлина.
Все си мислех, че блендата има по-голямо значение за DOF-a, затова не правя разлика между 1/100 на бленда 5.6 и 1/120 на бленда 4 (условно). Сега разбирам, че освен за ДОФА в студио има голямо значение дали ще снимаш на f7.1 при скорост 1/160 или при бленда 2.8 на скорост 1/250
Явно че самият рисунък на светлината е различен (нещо, над което не бях се замислял) [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв светломер да избера?
Автор: iasen2   
Дата:   15-04-14 18:48

пак не си разбрал, но в процеса на работа ще ти стане ясно :)
308 няма приоритет на бленда като отделно копче , но по горе са ти обяснили как се работи за да ти покаже скоростта.

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв светломер да избера?
Автор: SEURET   
Дата:   15-04-14 18:48

Всъщност, доколкото виждам от BH ще е 394 долара с транспорта и това е без мито и ДДС(освен ако не се изпрати като подарък и т.н. подробности), това са си 555лв. 308S не е лош уред, но ако мислиш да снимаш навън(и не само) и да мериш съотношение между наличното осветление и светкавиците, той няма да ти помогне защото измерва само общата експозиция, а 478 ще ти покаже съотношението в проценти.

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв светломер да избера?
Автор: iasen2   
Дата:   15-04-14 18:51

защото измерва само общата експозиция, а 478 ще ти покаже съотношението в проценти. ??????????????

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв светломер да избера?
Автор: kalynsky   
Дата:   15-04-14 19:28

Хора , прочетете все пак малко, преди да пишете въпросителни и да давате някакви ненужни обяснение след което да се поправяте..................[shtrak] [smilie21] [smilie7] [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв светломер да избера?
Автор: iasen2   
Дата:   15-04-14 19:32

какво да прочетем ?

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв светломер да избера?
Автор: kalynsky   
Дата:   15-04-14 19:40

Това за което казва SEURET! [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв светломер да избера?
Автор: sky-fan   
Дата:   15-04-14 19:50

Не е нужно. Точен пример с 308

https://www.youtube.com/watch?v=5xnSZfaJlHs




Публикацията е редактирана (15-04-14 19:50)

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв светломер да избера?
Автор: marrio31   
Дата:   15-04-14 19:53

Препоръчван на автора на тематa, да гледа -Zack Arias - one light
Според мен ще помогне много повече от всеки Sekonic[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв светломер да избера?
Автор: kalynsky   
Дата:   15-04-14 20:01

Choveka pita kakav svetlomer da si izbere, vie otidohte da mu davate za primer 4ovek koito e snimal tzql jivot.............. [smilie10]

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв светломер да избера?
Автор: MarinY   
Дата:   15-04-14 20:04

Добре де! Имам 308S.

...да мериш съотношение между наличното осветление и светкавиците, той няма да ти помогне защото измерва само общата експозиция, а 478 ще ти покаже съотношението в проценти. ...

Да разиграем следната ситуация:
Навън.
Меря амбиента. Запаметявам.
Слагам на флашметър. Мери светкавицата.
Имам двете измервания, които могат да се подравнят по скорост, по бленда, с еднакво ИСО, което също мога да променям, а останалите данни се актуализират.
Дава и разлики в стопове. Мога и отразена светлина да проверя, където ми трябва.

А, проблем! Не ми командва апарата и светкавиците, но май с кабел става, ама не съм пробвал.

Май твърде много се осланяме или по-скоро, перчим с техниката си. А това са само машини.
[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв светломер да избера?
Автор: kalynsky   
Дата:   15-04-14 20:09

Tehnikata e da te ulesni,ako te zatrudnqva............ne si uslojnqvaj jivota izlisho!!! [beer]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »