Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Даване на техника под наем
Автор: spartak_iliev   
Дата:   08-08-13 22:08

Чужда фирма дава много добра пакетна цена за закупуване на фото техника която е давана под наем на мои приятел които не живее в България.От него имам предложение да давам техниката в България под наем.Аз не съм сигурен че като я дам ще мога да я намеря после.Не съм от хората който ще тръгнат да търсят адреси .Замисъла е да не се иска депозит и да се дава при максимално улеснени условия. Търся различни мнения.

Отговори на това съобщение
 Re: Даване на техника под наем
Автор: imitev   
Дата:   08-08-13 22:12

.Аз не съм сигурен че като я дам ще мога да я намеря после.Не съм от хората който ще тръгнат да търсят адреси .Замисъла е да не се иска депозит и да се дава при максимално улеснени условия.

Аз съм навит да си взема нещо от теб [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Даване на техника под наем
Автор: SLR   
Дата:   08-08-13 22:20

Решението е просто и общовалидно - когато даваш обектива взимаш преоторизация от кредитната карта на клиента със стойноста на обектива. Когато го върне я анулираш, ако не го върне я усвояваш.

Не мисля че американците или германците са по прости от нас че да процедират така. Ако клиента няма кредитна карта с поне 2000 евро лимит, значи не е за теб.

[beer] [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Даване на техника под наем
Автор: Chipsy   
Дата:   08-08-13 22:27

Американците просто си застраховат техниката и ако нещо стане, не е голям проблем. На мен никога не са ми искали депозит или преоторизация на кредитна карта.

Отговори на това съобщение
 Re: Даване на техника под наем
Автор: spartak_iliev   
Дата:   08-08-13 22:31

SLR точно за това пускам темата .Това което ми казваш не го знаех. Не съм се занимавал със наеми до момента.Но по този начин не лишавам ли ученици и студенти от възможността да се възползват.Както и хора с ограничени финансови възможности.

Отговори на това съобщение
 Re: Даване на техника под наем
Автор: ink   
Дата:   08-08-13 22:54

Въпросът ти по същество се свежда до това: как да получа гаранция от неплатежоспособни клиенти? Ако измислиш отговор, готов си за шеф на БНБ!

Отговори на това съобщение
 Re: Даване на техника под наем
Автор: SLR   
Дата:   08-08-13 23:06

Chipsy, може и да не блокират нищо по кредитната ти карта, но със сигурност и имат номера като например при рент-а-кар. Пробвай да не върнеш техниката и ще разбереш [smile]

spartak_iliev, честно казано не бих дал под наем обектив за 3000 лева на ученик или първокурсник, пък дори и да се окаже новия Картие-Бресон.... или поне ако баща му няма кредитна карта[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Даване на техника под наем
Автор: SLR   
Дата:   08-08-13 23:16

Не искам да отказвам никой, но даването на финна оптика и механика у нас граничи повече с алтруизма, а не с бизнес предпреимачеството [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Даване на техника под наем
Автор: Shama   
Дата:   08-08-13 23:57

Винаги, когато съм взимал техника под наем в САЩ са ми искали или депозит или блокират сума по кредитна карта.
Малко е кофти за по-скъпи неща , но няма как.

Отговори на това съобщение
 Re: Даване на техника под наем
Автор: Нели   
Дата:   09-08-13 10:28

Ето какво ми каза веднъж служител на ProCredit - За фотографска техника под наем законът в България не позволява блокиране на суми. Законът позволява блокирането на суми по кредитни карти само за три бранша - хотели, rent-a-car и третото не го помня. Така че докато законът е такъв, това отпада като вариант. (ти може и да си я блокираш, но не можеш да я получиш, в случай че той не ти върне техиката)

Другият вариант - застраховка - на мен лично не ми е известно някой в България да предлага услуга "застраховане на фотографска техника, отдавана под наем". Ако някой знае, нека сподели.



Публикацията е редактирана (09-08-13 10:30)

Отговори на това съобщение
 Re: Даване на техника под наем
Автор: hotsnail   
Дата:   09-08-13 10:36

Нели кой е тоя закон? Това цял един тип бизнеси убива. Не е само фото техника под наем, има 10-ки уреди и неща, дето могат да се наемат. Единствения цивилизован начин е гаранция с кредитна карта. Депозит кеш за тяло, което струва 5000, не е опция.

Застраховка не може да има. Щото това не е риск, а си покана за обир. Застраховките покриват риск от инциденти, който е сравнително нисък и тогава застраховката е смислена.

Отговори на това съобщение
 Re: Даване на техника под наем
Автор: Нели   
Дата:   09-08-13 10:41

Не знам. По-важно е има ли такъв закон, който позволява усвояването на блокирана сума (ако не си в един от трите изброени бранша)

Отговори на това съобщение
 Re: Даване на техника под наем
Автор: dashikov   
Дата:   09-08-13 11:20

Тук какво очакваш да разбереш?Дали повечето са склонни да ти върнат техниката, която са наели преди това на честна дума ли? Предполагам, че да.Но е достатъчно 1 от 100 клиента да не върне и да те върне назад много с материала, а като се случат 2-3 в един и същи период да те фалират или откажат от бизнеса.
Ако все пак искаш някакво обезпечение, а не само честна дума
не мисля, че ще получиш тук отговор.Консултации с юристи и с банкери са ти нужни....

Отговори на това съобщение
 Re: Даване на техника под наем
Автор: randreev   
Дата:   09-08-13 16:18

И аз да се изкажа, като човек давал фото техника под наем в щатите. Практиката е и депозит - кеш и/или кредитна карта (с дебитните е много сложно) и застраховка на техниката. Последната се прави на два пъти първоначално за всяка единица техника при определянето и за подлежаща на даване под наем и е годишна такса плюс редовни прегледи на състоянието и втората е от всеки клиент за всеки ден или съответно периода на договора.
Въпреки, че не на всички клиенти е ясно това, че са сключили застраховка то тя е част от цената на наема.
Възстановяването на щети е много добре сметнато, нито печелиш, нито губиш и така няма стимул за измами. Изгубена техника има, но търсенето на депозита се поема от издалия кредитната карта, май само в някои случаи парите се задържат един месец преди да ти ги преведат.

До колкото са ми наблюденията в България нито едно от по-горните неща не е лесно осъществимо.

И под секрет, аз също се бях замислил да пусна под наем, не става :)

Отговори на това съобщение
 Re: Даване на техника под наем
Автор: Нели   
Дата:   09-08-13 19:27

Колко ли от професиите нямаше да съществуват, ако хората бяха честни...

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »