Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4  5  6     всички  напред  последна
 Re: Dual ISO - massive dynamic range improvement for 5D3 and 7D
Автор: siluet   
Дата:   30-01-14 19:12

Два кадъра набързо направени с дуал исо и подръчен софтуер на служебния компютър, оказа се последните "нощни" версии на МЛ не се инсталират като стабилната версия а се заместват бин файла и МЛ папката на вече инсталирана на карата стабилна с тези от "нощната". Сега вече имам на 60Д и дуал исо и роу видео плюс доста други екстри [cool] а и работи стабилно.

Дуал исо 100/1600, нямах софтуер да изчистя цветния шум [smilie3]


http://farm6.staticflickr.com/5512/12222187285_1ea110ceef_b.jpg



по-голям размер http://farm6.staticflickr.com/5512/12222187285_f1e1668b56_o.jpg



http://farm8.staticflickr.com/7328/12222809686_2b34deb8d8_b.jpg



по-голям размер http://farm8.staticflickr.com/7328/12222809686_fb63b1ba4a_o.jpg



Отговори на това съобщение
 Re: Dual ISO - massive dynamic range improvement for 5D3 and 7D
Автор: aldygreen   
Дата:   30-01-14 19:58

С какво обработи .DNG файла?

Отговори на това съобщение
 Re: Dual ISO - massive dynamic range improvement for 5D3 and 7D
Автор: siluet   
Дата:   30-01-14 20:34

С FastStone Image Viewer 4.6[smile], записах го като тиф и с един портабъл Фотошоп го довърших. Някой има ли идея защо cr2hdr.exe не иска да работи на ХР, на Виста си работи [smilie11]


Отговори на това съобщение
 Re: Dual ISO - massive dynamic range improvement for 5D3 and 7D
Автор: GOSPODIN   
Дата:   30-01-14 20:59

Вероятно, защото XP е безсмислено стар, а за Виста също съм потресен, че някой го ползва.
И аз го подкарах Dual ISO, но за сега експериментирам и скоро ще има и кадри.[shtrak] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Dual ISO - massive dynamic range improvement for 5D3 and 7D
Автор: aldygreen   
Дата:   30-01-14 21:22

Ами cr2hdr.exe си работи нормално, но има проблем с DCRAW, аз го заместих с друг dcraw. Май онбашиите в МЛ са турили в бързината 64 битова версия на файлчето. Щом твърдят, че има съвместимост с XP, длъжно е да работи. По тази логика за всяка калпава програмка трябва да сменям ОС или поне да я преинсталирам по два пъти. Та аз докарах работата до DNG, но в IrfanView картинките ми излизат тъмни. Излизат тъмни и след конвертиране с конвертор DNG to TIF или FPG.


Отговори на това съобщение
 Re: Dual ISO - massive dynamic range improvement for 5D3 and 7D
Автор: siluet   
Дата:   30-01-14 22:43

algygreen,

И аз видях че проблема е с dcraw и опитах да сваля др. сложих го в същата папка дето е cr2hdr като махнах проблемния и пак нестава, би ли дал линк от къде го свали ти и как точно инсталира?
Аз ползвам ETTR i Dual Iso при снимането и роу файловете стават доста светли, после като ги конвертирам си стават почти нормални днг, искат малко корекция само. Незнам дали така е правилно за сега експериментирам, смимам на AV режим.


http://farm6.staticflickr.com/5502/12226138314_2c9a41371f_b.jpg



и по-голяма http://farm6.staticflickr.com/5502/12226138314_3f18c7560d_o.jpg




Публикацията е редактирана (03-02-14 18:47)

Отговори на това съобщение
 Re: Dual ISO - massive dynamic range improvement for 5D3 and 7D
Автор: aldygreen   
Дата:   31-01-14 00:53

Ето едно сравнение на Dual ISO 100/800 (ляв) и нормален кадър:


http://imageshack.com/a/img541/4093/32pn.jpg



За голям размер чукни на линка.

Е, не е Никон или Сони, ама бива, като за без пари.
Апаратът ми показва +2.1 стопа при ISO 100/800. При ISO 100/1600 става +2.5 стопа и динамиката отива към 14.

[beer]



Публикацията е редактирана (31-01-14 19:12)

Отговори на това съобщение
 Re: Dual ISO - massive dynamic range improvement for 5D3 and 7D
Автор: aldygreen   
Дата:   31-01-14 23:36

siluet написа:

> algygreen,
>
> И аз видях че проблема е с dcraw и
> опитах да сваля др. сложих го в
> същата папка дето е cr2hdr като
> махнах проблемния и пак нестава,
> би ли дал линк от къде го свали ти и
> как точно инсталира?

Дърпаш от ТУК и поставяш на мястото на оригиналния в папката с cr2hdr. Но съм добавил и един GUI Barracuda.

BaracudaGUI 0.3.1

Можеш да си организираш работата в папки
- една с cr2hdr, dcraw, exiftool и BaracudaGUI,
- една за входящи файлове,
- една за изходящи файлове.

Последната версия на Бързия Камък има и шумоподтискане.

[smilie7]



Публикацията е редактирана (01-02-14 11:46)

Отговори на това съобщение
 Re: Dual ISO - massive dynamic range improvement for 5D3 and 7D
Автор: siluet   
Дата:   03-02-14 17:22

algygreen [smilie24]

Благодаря, най-после успях да е подкарам и под ХР[smilie24]
Снощи направих няколко кадъра от любопитство да видя какви детайли могата да се изкарат при нощни снимки с дуал исото.

Снимано е при облачно време, доста след пълен залез, дуал исо 100/1600, ETTR, от статив, с просто око дърветата бяха тъмни черни петна.


http://farm4.staticflickr.com/3739/12280892254_e3448176b7_b.jpg




Пълен размер 18 мп кадър


Отговори на това съобщение
 Re: Dual ISO - massive dynamic range improvement for 5D3 and 7D
Автор: GOSPODIN   
Дата:   03-02-14 21:05

siluet, добре се получило и не бие силно на HDR.

Отговори на това съобщение
 Re: Dual ISO - massive dynamic range improvement for 5D3 and 7D
Автор: rx   
Дата:   03-02-14 21:50

Много добре изглежда. А някой пробвал ли го е с някакви по-динамични сцени? В смисъл, че гореизброените могат да се снимат спокойно и на клин...

Отговори на това съобщение
 Re: Dual ISO - massive dynamic range improvement for 5D3 and 7D
Автор: siluet   
Дата:   03-02-14 22:49

Трябваше да кача и "нормално" експониран кадър без използване на дуал исо, да се види разликата, осветени са само улицата на преден план и високите сгради в далечината.
Предимството е че се постига с един кадър, за дневни снимки от ръка, става и за бързо движещи се обекти.

Отговори на това съобщение
 Re: Dual ISO - massive dynamic range improvement for 5D3 and 7D
Автор: aldygreen   
Дата:   05-02-14 23:03

siluet написа:

> Трябваше да кача и "нормално"
> експониран кадър без използване
> на дуал исо, да се види разликата,

Това е добра идея, защото само сравнението може да покаже Що е то Dual ISO и има ли почва у нас. Включително и да даде представа за поносимостта от загубата на детайл.


Отговори на това съобщение
 Re: Dual ISO - massive dynamic range improvement for 5D3 and 7D
Автор: Rebellious   
Дата:   05-02-14 23:22

Очевадно е, че работи! Отаналото е ...дали ни стиска да си качим фенера на безценните тела / безценни, защото ние само си знаем как сме отделили за тях/ . Останалото е просто говорилня.
ПП Ако от 22 Мпикс. осттанат дори и 12 , но за сметка на разработка в "мрака", какво от това?
Нали в края на крайщата всички гониме читавата картинка? Или всичко си остава чиста техномастру....я?

Отговори на това съобщение
 Re: Dual ISO - massive dynamic range improvement for 5D3 and 7D
Автор: aldygreen   
Дата:   06-02-14 00:06

написа:

> Очевадно е, че работи! Отаналото е
> ...дали ни стиска да си качим фенера
> на безценните тела / безценни,
> защото ние само си знаем как сме
> отделили за тях/ . Останалото е
> просто говорилня.

Е, не съвсем. В процеса на "говорилнята" станаха ясни много неща. Сега в темата има всичко необходимо за да се справи човек самостоятелно с пускането на Dual ISO. Само дето трябва да чете повечко.
[shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: Dual ISO - massive dynamic range improvement for 5D3 and 7D
Автор: chrisnoch   
Дата:   06-02-14 13:48

aldygreen,
Все пак "клекна" и призна, че има загуба на резолюция! Темата е много полезна, особено за теб! [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Dual ISO - massive dynamic range improvement for 5D3 and 7D
Автор: aldygreen   
Дата:   06-02-14 14:08

Дежурният по спам написа:

> aldygreen,
> Все пак "клекна" и призна, че има
> загуба на резолюция! Темата е
> много полезна, особено за теб!

Какво има да клякам, аз си пи&кам прав...
Ами Alex си го е написал черно на бяло в PDF документа. Принципът е такъв - възстановяване на информацията в дефектиралите участъци чрез интерполиране от редовете на матрицата с другото ISO. Все още разумявам ингилишки. Ама съм притеснен, че повечето канонаджии печатат най-вече билбордове с резолюция поне 300 dpi, как да не са отчаяни от резултатите?
[shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: Dual ISO - massive dynamic range improvement for 5D3 and 7D
Автор: Rebellious   
Дата:   06-02-14 18:52

Добро си е. В определени ситуации ще даде много, па макар и със загуба в резолюция. А за резолюцията, май забравихме как преди години се справяха хората и с 6-7 Мпкс. И не ги бъркаше толкова. И корици на списания си печатаха, и изложби, и билборди имаше, и то не по-лоши от сегашните. Но пустия му апетит, т.е. алчност.


Отговори на това съобщение
 Re: Dual ISO - massive dynamic range improvement for 5D3 and 7D
Автор: IDA   
Дата:   06-02-14 20:20

Абе хора, стига с тая резолюция, бе! Четете по-внимателно статията на Алекс и осмисляйте написаното. Там е написано съвсем ясно и точно, че резолюцията спада наполовина САМО в най-светлите и в най-тъмните участъци от кадъра, където тя така или иначе не ви трябва, тъй като няма как да видите, че там тя е по-ниска. В кадъра на Силует по-горе намалена резолюция има само в лампите в долния ляв ъгъл на кадъра и в най-тъмните неосветени участъци в централната част на кадъра, между двата реда осветени къщи. Е щяхте ли да видите нещо повече в тези участъци, ако резолюцията там си беше нормална, а не наполовина? Нищо повече нямаше да видите. А ако някои си мислят, че при един такъв широкоъгълен кадър, ще видят и нажежаемата жичка в центъра на всяка лампа или някое врабче скрито в най-тъмните клони на дърветата, просто се заблуждават.

Модулът за двойната чувствителност е изключително интелигентно направен. При избора на всяка комбинация от горно и долно ISO, програмата, освен очакваното увеличение на динамичния обхват, показва и колко стъпки е нормалният динамичен обхват на средно осветените области в кадъра. С други думи, имате възможност за избор и получавате и представа за това, каква част от кадъра ще е с пълната си резолюция. При нормални кадри, примерно пейзажни, площта с намалена резолюция не би трябвало да надхвърля 10-15%. Такъв е и случаят с кадъра на Силует по-горе.

Методът Dual ISO е красноречиво доказателство, че всичко на този свят е наука. Методът беше предложен и демонстриран за пръв път съвсем неотдавна от испанския учен Гилерме Лиюжик, даже имаше и дискусия в този форум по въпроса. А днес, само няколко години по-късно, умни хора като Алекс разработиха модула и го дадоха на хората. Днес хиляди канонци го ползват успешно и се кефят на резултатите.

Тъжно и изключително жалко е, че българското общество допусна у нас да се развихри такова нихилистично отношение към науката и към българските учени. Днес професията "учен" е едва ли не мръсна дума. През последните години няма правителство, което да не мачка българските учени и всячески да се стреми да открадне и последната стотинка от фондовете за научни изследвания. А ако вместо това, в нашето общество се бяха намерили поне шепа хора като Алекс, които да се позаинтересуват от постиженията и разработктите на българските учени през годините и да потърсят начини да инвестират и печелят от тях, днес България щеше да бъде едно далеч по-добро място за живеене. Пък кой знае, може би и сред разработчиците на Magic Lantern щеше да има и български учени и програмисти, както има такива от Унгария, Полша, Чехия и Русия.



Публикацията е редактирана (06-02-14 20:23)

Отговори на това съобщение
 Re: Dual ISO - massive dynamic range improvement for 5D3 and 7D
Автор: Rebellious   
Дата:   06-02-14 20:40

ИДА [smilie24] [smilie24] [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Dual ISO - massive dynamic range improvement for 5D3 and 7D
Автор: vgramatikov   
Дата:   06-02-14 22:54

Да аз завиждам тайно. 70д няма как да има такава функционалност.

Отговори на това съобщение
 Re: Dual ISO - massive dynamic range improvement for 5D3 and 7D
Автор: chrisnoch   
Дата:   07-02-14 03:22

IDA,
Резолюцията пада точно в тези участъци, в които има "печалба" от разширения динамичен обхват на двойното ISO! Разбира се, тази технология върши работа в определени ситуации - все пак по-добре нещичко, отколкото нищо! [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Dual ISO - massive dynamic range improvement for 5D3 and 7D
Автор: IDA   
Дата:   07-02-14 18:26

Ето ви и два кадъра от мен, щракнати набързо от балкона. За този програмата даде динамика 12,65 стъпки на 7Д:


https://www.dropbox.com/s/uctxo4x0f8fdiwn/DI100_800_3825.jpg



За този не помня, колко беше динамиката, но обърнете внимание на детайла в най-светлата част от кадъра - колите на бензиностанцията:


https://www.dropbox.com/s/zfx8dq6a2ul33zb/DI_100_800_4083.jpg



При нормалния кадър, който за съжаление не съхраних, колите бяха напълно прегорели.

Щом кадрите се отворят, цъкайте върху тях за по-голям размер. За вас не знам, но мен качеството напълно ме удовлетворява.


Отговори на това съобщение
 Re: Dual ISO - massive dynamic range improvement for 5D3 and 7D
Автор: aldygreen   
Дата:   07-02-14 18:56

IDA На втората картинка виждам ISO 320, а второто значение колко си го поставил? Качектвото на картинката е много приятно, ама ти си все пак с Марко3.


Отговори на това съобщение
 Re: Dual ISO - massive dynamic range improvement for 5D3 and 7D
Автор: IDA   
Дата:   07-02-14 19:05

"Да аз завиждам тайно. 70д няма как да има такава функционалност."

PD,

А теб кой те би по главата да си сменяш страхотното 7Д с тая пластмасова играчка 70Д? Някъде във форума на ML четох, че се работи и по създаване на версия за 70Д, но ще мине най-малко година, преди да излезе. Просто разработчиците не смогват на новите тела, които излизат на по през няколко месеца. Адски много народ със 70Д пищи също като теб, че не могат да ползват Фенера. Даже някои си продадоха 70Д-тата, за да се върнат на 7Д само заради Фенера.

Лично за мен тази програма е най-авантгардната разработка, откакто е изобретен цифровият DSLR. Откакто я ползвам, апаратът ми се превърна в такъв звяр, че направо не мога да повярвам, че може да прави неща, за които даже не съм си и мечтал. ML е знание, интелект и професионализъм в действие. Шапка свалям на всичките тези хора, които жертват хиляди часове от свободното си време, за да дадат абсолютно безвъзмездно на канонци това, което от Канон трябваше да им го дадат още преди години.

На това място бих искал да отправя и специално предупреждение към притежателите на Канон, които проявяват интерес към ML. Да не се юрнете всички като луди на принципа "Юруш на безплатните маслини" да инсталирате програмата на апаратите си! Имайте предвид, че тя е още в ранен стадий на разработка и ползването и в никакъв случай не е безопасно за апарата ви. За да ползвате програмата безопасно и пълноценно, трябва не просто четене, не просто много четене, а адски много четене и мислене. Иначе да не стане така, че скоропостижно да ви се наложи да тичате при Зентекс да ви сменя дънната платка на апаратите. Предупредил съм ви!


Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4  5  6     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »