Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна
 Re: Как се снима кръщене?
Автор: deerstalker   
Дата:   22-08-14 20:54

[smile]



Публикацията е редактирана (23-08-14 00:12)

Отговори на това съобщение
 Re: Как се снима кръщене?
Автор: Pavlov   
Дата:   22-08-14 20:54

Simbon4o, няма да стане така. Църквата е тъмна! С 35-ицата, дори и на бленда 1.8 и ISO3200 няма да мога да го докарам до 1/160 .DOF-ът ще е ужасно плитък, и като го гледах попа как обикаляше, ще има много брак. Освен това, мястото е малко, и ми се струва, че няма да мога да хвана цялата сцена.
Ако пък ползвам широките обективи (16-18 мм), ще трябва да се навра в хората.
Може би отразена светкавица от тавана (който е много нисък) и вариото на бленда 4 ще свършат работа ...

ПП. Имам второ тяло, но е Canon, и за него обектив под 50 мм нямам.
И винаги снимам в RAW.

Отговори на това съобщение
 Re: Как се снима кръщене?
Автор: Simbon4o   
Дата:   22-08-14 21:04

Ако става да ползваш светкавица и има таван нещата отиват на добре, но ... не бих разчитал. Отделно че ще се изгуби от църковната визия.

Ако с обектив на 3.5 и исо 1600 дава 1/40(това си писал на предната страница), то с обектив на 1.8 с исо 1600 ще даде 1/160 точно [smilie3]. Идеалния обектив за тези събития е сигма 18-35 1.8 - просто е като правен за целта. И като снимаш на роу не се притеснявай и 6400исо да сложиш.

В случай, че решиш за светкавицата си намери поне един по-обемист дифузьор да не ги переш директно с малка площ и по възможност жълто-оранжев филтър за светката да не е синьо осветеното а наоколо жълта обстановка. Можеш да подходиш и със светкавица на статив отстрани по усмотрение палена от вградената или тригер, яки неща се получават. Всичко зависи от хората - попа и клиентите.

Ако ползваш 11-16 2.8 исото ще трябва да е на 3200-6400 и не знам тя как се държи на подобна ситуация като дефокус, пък и става доста широко... Както казах по-рано най-добре със зуум 18-35 1.8 или две тела с по един твърд.

ПС за дофа не се притеснявай, дори трябва да те радва понеже фона ще се отдели приятно.



Публикацията е редактирана (22-08-14 21:06)

Отговори на това съобщение
 Re: Как се снима кръщене?
Автор: virosh   
Дата:   22-08-14 21:13

@deerstalker, интериора. Може би ще пробвам и отвън нещо с това широко, но предпочитам там да ползвам 50мм или 70-200мм.
Относно светкавицата и @Pavlov и @Simbon4o са дали примери които аз лично бих ползвал стига да ми разрешат.
И да, както вече написах липсата на 35мм си е осезателна при мен, но в момента нямам излишни кинти за него.

Отговори на това съобщение
 Re: Как се снима кръщене?
Автор: deerstalker   
Дата:   22-08-14 21:24

35 милиметра е един от най изгодните обектива на Никор.
Но истината е както писа Simbon4o - сигма 18-35 за кроп тяло[smilie24]



Публикацията е редактирана (22-08-14 21:25)

Отговори на това съобщение
 Re: Как се снима кръщене?
Автор: Pavlov   
Дата:   22-08-14 21:38

Мда, твърдо се спазва неписаната традиция на Фото-форум:
Питаш каква техника да си купиш - пращат те на курс да се научиш да снимаш;
Питаш как да снимаш нещо - пращат те да си купуваш нова техника ...
Е няма да дам четирицифрена сума за едно кръщене. По-скоро ще го откажа.

Отговори на това съобщение
 Re: Как се снима кръщене?
Автор: Slivenski   
Дата:   22-08-14 22:18

Ами... Избирай подходящи ракурси, за да не си личи разликата в телосложението. Или просто не снимай общи планове, защото на тях най-ясно ще се види. Или снимай, но после добре прецени дали да ги даваш тези снимки.

В крайна сметка, човек е такъв, какъвто е. [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Как се снима кръщене?
Автор: iasen2   
Дата:   22-08-14 23:07

Какво широко вълнувате човека,
Снимай с дълъг обектив
Така ще можеш да акцентираш на важните неща ,ще имаш правилна композиция и останалите маловажни неща ще са на дефокус .разгледай снимки от кръщенета, ще видиш че нищо не е на фокус там, избии си от главата, че всичко ще ти е на фокус

Аз лично снимам с моноблок в църква.

На естественото осветление църквата ще имаш поне 3 пъти по ниска резолюция на фотоапарата, тъй като светлината е с доста ограничен спектър там. Така че не очаквай качество на снимките,като нямаш качество на светлината

Отговори на това съобщение
 Re: Как се снима кръщене?
Автор: Simbon4o   
Дата:   22-08-14 23:23

Резолюцията не мисля, че е най-важното в църквата. По-скоро бих предпочел да не развалям ритуала на хората с постоянни мигания и т.н. все пак не са в студио...

Отговори на това съобщение
 Re: Как се снима кръщене?
Автор: iasen2   
Дата:   22-08-14 23:31

Свиква се.

А и реалността е съвсем друга,все накой си бърка в носа,следа лошо ,спи или мига на парцали
Напълно достатъчно да скапе добра снимка, винаги се намират папараци с жалки телефончета да ти пречат и мотат.
Имай предвид ,че цялата рода ще е там.

Отговори на това съобщение
 Re: Как се снима кръщене?
Автор: virosh   
Дата:   22-08-14 23:45

Това с родата си е вярно. За щастие нашите знаят да не ми се пречкат.[smilie5]
Иначе Ясене, това какъв обектив ще се ползва зависи много и от това с колко място разполагаш. Снимал съм с 50мм и със 70-200мм в не много големи храмове и става, но съм бил и в такива които са доста теснички и тогава ти трябва нещо около 35мм (и тъй като нямам не съм снимал).
Относно по-широчкото - мисля да го тествам а не да снимам само с него. Понякога се получават добри кадри като улучиш момента.

@Simbon4o, не мисля че ще развалиш ритуала с една светкавица. В повечето случаи дори няма да ти обърнат внимание. А ако знаеш колко пъти съм виждал родата да вади сапунерките и телефоните и да плющят на "auto" със светкавиците...

Отговори на това съобщение
 Re: Как се снима кръщене?
Автор: iasen2   
Дата:   23-08-14 00:03

Имах предвид ,че с 20 мм ще хванеш всичката рода , и все ще се намери някой да си бърка в носа , от 35 нататък хващаш само родителите и там няма проблем
Аз лично много се дразня ,като правя групови снимки , някой да гледа настрани. Приемам го лично като неуважение към труда ми и към парите на клиентите.


Хубави снимки стават иначе с широко, но Светото Кръщение е само едно и няма как да се повтори.

Отговори на това съобщение
 Re: Как се снима кръщене?
Автор: DeDomus   
Дата:   23-08-14 01:43

А какво мерене използвате в църква при ритуали?

Отговори на това съобщение
 Re: Как се снима кръщене?
Автор: Pavlov   
Дата:   23-08-14 07:55

Автор: iasen2
Дата: 22-08-14 23:07

"Снимай с дълъг обектив, избии си от главата, че всичко ще ти е на фокус."

Не мога, няма място. Разполагам с максимум 2-3 метра. Дори и с 35 мм най-вероятно няма да мога да хвана цялата сцена.
И не искам всичко да ми е на фокус, но мисля, че детето и попът трябва да са! А за целта трябва да ги докарам в една равнина. Което, като го гледах как се въртеше при ритуала, ще е много трудно на отворени бленди.

"На естественото осветление църквата ще имаш поне 3 пъти по ниска резолюция на фотоапарата, тъй като светлината е с доста ограничен спектър там. Така че не очаквай качество на снимките,като нямаш качество на светлината."

Абсолютно съм съгласен, и ми е известно това. Само че не можах да го обясня на майката на детето [smilie2] . Тя е виждала снимките ми от друга сесия на открито, и си мисли, че щом съм с голям, черен и скъп апарат, ги вадя само такива, независимо от условията.

Отговори на това съобщение
 Re: Как се снима кръщене?
Автор: iasen2   
Дата:   23-08-14 08:22

За меренето моетомнение е да забравиш. Всичко на ръчен режим. Има много лампички ,свещички и светли прозорци, дето ще объркат меренето. Светлината е почти една и съща . а и трябва да направиш компромис между изгорелите прозорци и правилната експозиция на лицата на хората. После ще дооправяш в конвертора . гледаш да не падаш под някаква скорост и коригираш блендата или исото ,което ти е удобно ,и което по го може фотоапарата .

Отговори на това съобщение
 Re: Как се снима кръщене?
Автор: virosh   
Дата:   23-08-14 18:18

Аз искам да кажа че мина доста успешно днес. Като повечето време бях с 50мм и направих и няколко кадъра с широкия които се получиха добре. Но, беше достатъчно широко и най-важното - много светло. Нямаше нужда да вдигам ISO-то над 800, което за мен си беше доста добре.

Отговори на това съобщение
 Re: Как се снима кръщене?
Автор: stoikovv666   
Дата:   23-08-14 18:26

Как се снима кръщене?
Като всеки репортаж + повече детайли от разказа.

Отговори на това съобщение
 Re: Как се снима кръщене?
Автор: DeDomus   
Дата:   23-08-14 19:15

melkor снимки ще има ли?

Отговори на това съобщение
 Re: Как се снима кръщене?
Автор: virosh   
Дата:   23-08-14 21:24

Ще видя дали има някои които да стават за тук и ще кача тези дни. Все пак са снимани с цел сестра ми да си ги има.[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Как се снима кръщене?
Автор: victory13   
Дата:   24-08-14 00:03

Павлов ме блокирал по незнайни за мен причини, но понеже тук не е автор, ще се опитам да си дам некомпетентното мнение.
Забравя за всичко друго, взима си 35 нагласено на 1,8 до 2,8 макс, и монопод, ако има.
Авто исо, скорост минимум 1/80, до 1/100, монопода може да даде възможност за още един стоп скорост максимум. Спот мерене, иначе другите мерения ще опитват да компенсират като цяло по-тъмния общ план. Може и с друго мерене и (-) компенсация, но спота е най-добре. Въпреки спот меренето може да се наложи компенсация също.
Ако е възможно да се намерят или наемат други твърди светли обективи, това е решението в случая.
Горното е следствие на няколко такива ангажимента, но признавам, че не бих могъл да кажа че съм бил в "тъмна" църква.

Успех [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Как се снима кръщене?
Автор: deerstalker   
Дата:   24-08-14 00:16

35 милиметровия обектив е предостатъчен за това събитие [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Как се снима кръщене?
Автор: Pavlov   
Дата:   24-08-14 21:34

Така, днес разбрах, че светкавица може да се ползва [smile] . Смятам да взема и двата обектива, ако 35-ицата ми идва дълга, ще снимам с китовия. И без това искам бленди 4-5.6 и по-затворено, заради DOF-а, а стабилизацията ще ми дойде от полза.
Единствено със светкавицата не съм съвсем наясно как да подходя. Четох поста от една друга тема на колегата bpavlov, съгласен съм с него, и ми се струва, че с насочване към тавана ще стане. Обаче дали да я оставя на TTL, евентуално с компенсация, или да съм на ръчен, да направя 2-3 проби, и да я оставя така?

Отговори на това съобщение
 Re: Как се снима кръщене?
Автор: chikolina   
Дата:   24-08-14 23:09

Ползвай си 28 или35мм.ПОлзвай и светкавицата с пречупена нагоре глава.ПОлзвай отразената светлина.Токината е много добра но за обши планове,много криви.А и тя е за кропка.

Отговори на това съобщение
 Re: Как се снима кръщене?
Автор: realnoncho   
Дата:   24-08-14 23:27

Китака на най-отворени бленди не мисля, че е много добро решение за такава ситуация. Не разбирам с какво те притеснява DOF-а на 35мм, аз бих снимал само с 35-цата.

Отговори на това съобщение
 Re: Как се снима кръщене?
Автор: bpavlov   
Дата:   25-08-14 02:15


Аз снимам основно така и препоръчвам на всеки, който не е сигурен какво точно прави, да го копира дословно.

Нагласям на М, на 1/125, с изключена светкавица. Почвам от Изо 800 и правя тестови снимки. Ако на ИЗО 3200 се получава идеална експонация, връщам максимум един стоп, в случая свалям ИЗО-то на 1600 и си включвам светкавицата. Това е общия случай за бленда 2.8

Светкавицата е на режим ТТL BL FP, за да се постигне това, меренето трябва да е матрично (аз снимам само на такова) и от менюто на апарата трябва да е включена максимална скорост на синхронизация 1/250 с (Auto FP)

Светкавицата ми е насочена точно нагоре или един клик назад. При това положение и с условието, че "доосветява" само 1 стоп, не се губи никаква църковна или каквато там има атмосфера.

Проблем с ДОФ-а при 35мм и 2.8 няма никакъв. Много по-голям ще е проблема от високото ИЗО при 5.6 или от прекаленото "доосветяване" със светкавицата, ако не се вдигне ИЗО-то.

Важното е да се съобразява, по възможност, когато се снимат двама човека, да се застава на еднакво разстояние и от двамата, за да са на фокус и двамата. Същото важи и за фронтално снимане на 3 или 4 човека в редица, фотографът винаги трябва да се стреми да е перпендикулярно и в средата пред редицата.

Грешка е ако фотографът е избягал "малко" от средата и перпендикулярността, тогава снимката изглежда сгрешена и част от хората не са на фокус, ама малко, което е супер дразнещо.

Правилният начин за снимане на повече от един човек, ако не са спазени горните условия е, да се заходи вече от доста по-голям ъгъл отстрани, за да може хората от не-предния план да са в откровен дефокус. Това не е грешка, както много съфорумци се опасяват. Точно при този тип снимане, бленди като 5.6 развалят напълно снимката, защото задния човек става нито на фокус, нито в дефокус.

На практика бленда 5,6 не оправя нито една неправилно направена снимка.

Друго, което мога да препоръчам е, да се движите бавно и внимателно, но постоянно. Правете много снимки от всички възможни позиции.

Когато се снимат хора в цял ръст или американски портрет, снимката трябва да е направена от ниска позиция, тоест трябва да се кляка. По принцип винаги е хубаво и желателно да се снимат хора от по-ниска позиция, особено когато държат бебе в ръце

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »