Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2 ..  10 ..  19  20  21 ..  25  26     всички  напред  последна
 Re: Баджаков срещу “ЕТЕРЕ” в най-голямото дело за авторски права.
Автор: Kanonir   
Дата:   09-10-10 01:13

ФанА ли правописната грешка по-горе, дето ще ти потвърди мислите? А тука?[smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Баджаков срещу “ЕТЕРЕ” в най-голямото дело за авторски права.
Автор: kaiser.soze   
Дата:   09-10-10 01:18

темата пусна няколко разклонения [smilie5] [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Баджаков срещу “ЕТЕРЕ” в най-голямото дело за авторски права.
Автор: thomas   
Дата:   09-10-10 01:19

@Kanonir
Еее, защо, като цяло много добре се справяш - даже се учудих на това У. Само че и двамата имаме един дефект - приемаме онова, което ни харесва, за единствено възможното - не мислиш ли!? ;-)

Отговори на това съобщение
 Re: Баджаков срещу “ЕТЕРЕ” в най-голямото дело за авторски права.
Автор: ivodam   
Дата:   09-10-10 02:15

Чета оттук-оттам дългата тема, чета тежки думи за лъжа, справедливост, кражби и морал, и се чудя лекичко, колко от българските фотографи, решени да се бият до смърт за правата си, които несъмнено са безспорни сами по себе си, та колко от тези фотографи, включително писалите в темата, могат да декларират, че използват законно придобит Фотошоп, че дори и Уиндоус?...

[smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Баджаков срещу “ЕТЕРЕ” в най-голямото дело за авторски права.
Автор: portradamus   
Дата:   09-10-10 02:31

@thomas

Твоята позиция е че законът е грешен. Позицията на опонентите ти е, че спрямо сегашния закон на Пулсар му се полага обезщетение.

Дали е справедливо или не авторът да притежава права върху произведението си: това е морален въпрос. Дали Пулсар заслужава обезщетение: това е правен въпрос.

Няма спор какво е записано в закона. Законът казва: авторът притежава правата върху произведението. Произведението в случая е снимка на модел облечен в дрехи. В случая не става въпрос за другите произведения (дрехите, мястото на снимане, аранжимента). За другите произведения може да се водят други дела, но това дело е за произведението "снимка на модел облечен с дрехи на Етере".

Няма спор, че авторът на произведението е Пулсар. Спрямо закона който е в сила в момента, няма спор, че Пулсар притежава правата върху произведението.

Законът предвижда прехвърляне на правата от автора на друго лице. Законът предвижда това да стане с писмен договор. С други думи, законът НЕ предвижда, че авторът автоматично прехвърля правата върху произведението, освен ако не е сключен писмен договор.

Няма спор, че в случая няма писмен договор за прехвърляне на правата. Клиентът твърди, че правата се прехвърлят автоматично след заплащането. Моето мнение е, че клиентът греши. Няма спор, обаче, че моето мнение няма никаква стойност. В края на краищата само има значение какво е мнението на съдията и съдебните заседатели.

Ти спориш, че е неморално и неетично Пулсар да получи обезщетение. Ние обсъщаме дали е законно или не Пулсар да получи обезщетение. Първият въпрос се решава от всеки индивидуално, спрямо моралната система която всеки сам си изгражда (подсъзнателно или съзнателно). Вторият въпрос се решава от съда спрямо действащата в момента система от закони.


Отговори на това съобщение
 Re: Баджаков срещу “ЕТЕРЕ” в най-голямото дело за авторски права.
Автор: itilien   
Дата:   09-10-10 03:14

Според мен проблемът е как ще се докаже, че устният договор е бил "давам ви тези снимки, за да направите календар, а вие ми плащате Х лева", а не "давам ви тези снимки, за да направите календар, билборд и каталог (примерно), а вие ми плащате Х лева". Мисля, че и двата случая не намесват изключителни авторски права, за които да има нужда от писмен договор. Просто две уговорки с малко различни параметри.

Отговори на това съобщение
 Re: Баджаков срещу “ЕТЕРЕ” в най-голямото дело за авторски права.
Автор: ksuhorukov   
Дата:   09-10-10 09:42

Не пиша повече в тази тема, защото се изсипаха огромно количесто глупости и безумни твърдения и разсъждения, но все пак да кажа, че е важно: Авторското право е неотчуждаемо и непрехвърляемо. Не можеш да продадеш авторско право. Единственото което можеш да преотстъпиш е право на ползване, било то изключително или не. Нищо повече...

Отговори на това съобщение
 Re: Баджаков срещу “ЕТЕРЕ” в най-голямото дело за авторски права.
Автор: klez   
Дата:   09-10-10 09:46

ivodam, не задавай такива въпроси, пробвал съм вече излизат всички да се бият в гърдите как ползват само лицензиран софтуер и нямат кьорава МР3-ка на компютъра или квато МР3-ка имат сами са си я рипнали от собствените си купени оригинални дискове, и не гледат филми от замундата а си ги купуват на DVD и т.н. и т.н. и т.н. :)

Казано по друг начин имайки впредвид, че 80% от пишещите са защитници на темата, излиза, че 80% от пишещите ползват абсолютно легален софтуер и т.н. :), невероятно честни и добри хора :), Което ме прави изключително щастлив, тези цифри говорят, че България е сред първите страни по проценти лицензиран софтуер! :)



Публикацията е редактирана (09-10-10 09:48)

Отговори на това съобщение
 Re: Баджаков срещу “ЕТЕРЕ” в най-голямото дело за авторски права.
Автор: J0R0   
Дата:   09-10-10 11:02

ivodam - казвал съм го и друг път, ерата на незаконния софтуер отмина отдавна.
Пробвай да си купиш лаптоп БЕЗ уиндоус.
И ако намериш, кажи откъде да ходя и аз да си купя от там.
[smilie25]
Фотошоп ЛЕ, го предлагаха безплатен още със сапунерите Пентакс. С фотоапаратите и скенерите, които съм купувал през годините имам толкова ЛЕГАЛЕН фотообработващ софт, колкото никога няма да ползвам.
С плейърите и записвачките, които съм купувал през годините имам толкова ЛЕГАЛЕН звукообработващ и записващ софт, колкото никога няма да ползвам.
Интернет софтът, разни скайпове, антивирусни и браузъри по принцип са безплатни.
Просто не се сещам за такъв софтуер, който да ми се налага да открадна.

Отговори на това съобщение
 Re: Баджаков срещу “ЕТЕРЕ” в най-голямото дело за авторски права.
Автор: klez   
Дата:   09-10-10 11:10

JORO, ходи в техномаркет и си харесай има ги много
и в технополис има
и в стемо
и в мост
и в поликомп
лаптопи БЕЗ уиндоус колкот искаш :) ония ден търсихме на едни приятели.
У нас 3 от общо 4те лаптопа сме ги вземали чисто нови без уиндоус :).
А нищо не каза за МР3-ките и филмите :Р купуваш си ги нали? :) знаех си и аз това му обяснявам на колегата ivodam, че тук 80% от хората ползват само лицензирано съдържание

Отговори на това съобщение
 Re: Баджаков срещу “ЕТЕРЕ” в най-голямото дело за авторски права.
Автор: mavar   
Дата:   09-10-10 11:17

Ай стига с тея МП3-ки бе, какво общо имат с комерсиалното ползване. Да не съм излезнал да продавам на тротоара краден софт.
Освен това професионалните фотографи и дизайнери си бачкат с легален софт, да не са луди да се дънят за жълти стотинки.
С нелегален софт бачкат любителите.

Отговори на това съобщение
 Re: Баджаков срещу “ЕТЕРЕ” в най-голямото дело за авторски права.
Автор: J0R0   
Дата:   09-10-10 11:22

Темата за МП3-ките е много дълга.
По принцип има интернет радиа, в които си правиш сам плейлиста, харесваш си музиката, песните и т.н.
Законът не забранява да слушаш радио.
А слушайки радио, тия файлове така или иначе се записват в темпоралната ти директория.
Законът също така не забранява да си местиш файлове от темпоралната директория в друга директория.
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Баджаков срещу “ЕТЕРЕ” в най-голямото дело за авторски права.
Автор: martin-dm   
Дата:   09-10-10 11:39

Тhomas
А изкуството... то е нещо съвсем друго. Вижте примерно кадрите от Андите на itilien.

А кой каза, че е продадено ПРОИЗВЕДЕНИЕ?! Според мен е продаден малко труд. Произведение има, когато творецът има инициатива. Тук имаме... как му казаха по-горе... техническа регистрация. Много ми хареса този термин - ще си го запиша ;-)

По твойта логика на Итилен работата също е само "техническа регистрация" на него природата му е осигурила готин пейзаж и той само регистрира това !?!?!? има ли инициатива за да стане този пейзаж добър?!?!?



Публикацията е редактирана (09-10-10 11:40)

Отговори на това съобщение
 Re: Баджаков срещу “ЕТЕРЕ” в най-голямото дело за авторски права.
Автор: klez   
Дата:   09-10-10 17:07

JORO, това какво е? овъртян начин да слушаш пиратска музика законно ли?
Говорех за моралната страна на нещата не за техническата.
МР3-ките това им е комерсиалното ползване, да си ги слушаш на МР3 плеъра, компа и т.н... те са насочени към крайните потребители така или иначе, на тях това им е основната цел, така че по никакъв начин не може да изкараш законно това, че имаш МР3-ки ... Но пак казвам въпроса е морално ли е това? нали всичките сте върли противници на нарушението на авторски права, би било редно да не слушате МР3-ки а да си купувате дисковете, иначе категорично ощетявате авторите им... Или и вие сте на принципа 'моето е мое, чуждото е общо' ?

Отговори на това съобщение
 Re: Баджаков срещу “ЕТЕРЕ” в най-голямото дело за авторски права.
Автор: landstar   
Дата:   09-10-10 17:21

ЦЯЛАТА ПАРА В СВИРКАТА ДЕТО СЕ ВИКА.
ТИЯ ДЕЛА ОБИКНОВЕНО ПРИКЛЮЧВАТ В ПОЛЗА
НА ФОТОГРАФА, АМА ТАЯ ПОЛЗА Е ТОЛКОЗ МИЖАВА,
ЧЕ ЧАК И НА СЪДА НЕ МУ СЕ ЗАНИМАВА С ГЛУПОСТИ. ДРУГО ЩЕШЕ ДА ИМА МИНИМАЛНА ТАРИФА. КАКТО ИМА ЗА НАРКОТИЦИТЕ, ЗА ПРОЕКТИРАНЕТО И ПР. А ТАРИФАТА ИСКА МИНИСТЕРСТВО /ДЕТО Е САМО НА КНИГА/ ИЛИ КАМАРА, КАКВАТО МОЖЕМ И САМИ ДА СПРЕТНЕМ ТУКА. Т.Е. ЕКСПЕРТИЗАТА НА ФОТОГРАФИЯ ТРЯБВА ДА СЕ ПРАВИ ОТ ФОТОГРААААФ. А КЪДЕ СА ФОТОГРАФИТЕ? ТУКА! ТА: РАЗЧИТАМЕ НА АДМИНИТЕ, КАТО НАШ СЪБИРАТЕЛЕН ОБРАЗ ДА НАПРАВЯТ ТАКАВА, СЪС СЪОТВЕТНИЯ МУ ЧЛЕНСКИ ВНОС, ТАРИФА, АКРЕДИТАЦИИ И ПР. ЕКСТРИ.

Отговори на това съобщение
 Re: Баджаков срещу “ЕТЕРЕ” в най-голямото дело за авторски права.
Автор: tantris   
Дата:   09-10-10 17:27

Тю, докато ти изчета поста ме заболяха тъпанчетата на ущите.

Отговори на това съобщение
 Re: Баджаков срещу “ЕТЕРЕ” в най-голямото дело за авторски права.
Автор: Тед   
Дата:   09-10-10 17:44


"Автор: ksuhorukov
Дата: 09-10-10 09:42

Не пиша повече в тази тема, защото се изсипаха огромно количесто глупости и безумни твърдения и разсъждения, но все пак да кажа, че е важно: Авторското право е неотчуждаемо и непрехвърляемо. Не можеш да продадеш авторско право. Единственото което можеш да преотстъпиш е право на ползване, било то изключително или не. Нищо повече.."

Значи ако мога да съм малко полезен в тази каша. Чета само като попадна на последна страница от темата.

За Авторското право. Приема се / в Европата,Щатите може да са друга бира/, че Авторското право е комплекс от имуществени и неимуществени права. То не е житейското разбиране кой е автор /създател/ на еди какво си.

Неимущ. права по нашия Закон са 8 на брой като: 1/право на псевдоним 2/ да иска запазване на целостта на творбата 3/да иска признаванае на авторството 4/да спре ползване на творбата поради убеждения и др. 5/ право да се разгласи - в Закона са изрично изброени.

Имуществените права - не искам да се спирам.
Нашият Закон забранява отчуждаването само на две от от неимуществените права, като правото на авторство и правото на авторско име. Всички останали неимуществени права са отчуждими, но само изрично в писмена форма!!!

Сега, при наследяването на авторското право/след смъртта на автора/, наследниците наследяват авторските права, но с уговорката, че правата за внасяне на промени в произведението и за спиране използване на произведението поради промени в убежденията си ,не могат да бъдат наследявани.

Срока на закрила на неимуществените права е докато е авторът е жив и седемдесет години след неговата смърт. Две от неимуществените права - правото на име и правото на запазване целостта на произведението трябва да бъдат спазвани и след срока на закрила.

Отговори на това съобщение
 Re: Баджаков срещу “ЕТЕРЕ” в най-голямото дело за авторски права.
Автор: J0R0   
Дата:   09-10-10 18:45

Точно, понеже говорим за моралната страна на нещата.

Бил съм и от двете страни, за разлика от повечето пишещи тук.

Купувал съм право на ползване (на снимки и музика) и съм продавал право на ползване на снимки.

И винаги принципът е бил - нещата да се ползват само за това, за което е ставало дума в първоначалния проект.
По логиката на някои от пишещите тук, аз мога сега, примерно да си издавам календари и картички със снимките на куп съфорумци, защото са им платени веднъж и притежавам оригиналните големи файлове. Или да взема да ги продавам на трета страна. Щото нали казват, че веднъж продаден файла, авторът му не бивало да се интересува какво се случва с него.

Да, ама не! Никога не бих направил подобно нещо.

Купувал съм и музика за комерсиална употреба - композиции на Николай Иванов от група ОМ и Георги Андреев, които имам право да ползвам 10 години, като музикален съпровод в дисковете си със снимки.

Никога не бих ги използвал за друго, тия парчета, нищо че авторите им са си получили хонорарите.

Това смятам за морално.

По същия начин смятам за морално снимките които съм продал, да се използват само за целта за която съм ги продал. За първоначалното им предназначение. Примерно - продал съм кадри за календар, те да се използват единствено за календар за съответната година. Или продал съм кадри на списание - те да се използват единствено в това списание, а не на още 10 места.

Смятам подобен подход и за морален и за законен.

(Относно някои кадри съм ревнив, да речем на пейзажите, които могат да се ползват на различни места и с различно предназначение, по отношение на други - не ми пука. Ако примерно, някой ми е платил да го снимам в студиото или да му снимам някакъв продукт - давам му файловете и да ги ползва за каквото ще и колкото ще. Ако ще и за милион неща да ги ползва... Какво да правя аз с портрета на Иван или Драган... А хора на които са им чак толкова важни нещата, дори не ги оставят в ръцете на фотографа. Имах случай, снимах едни платинени стави на медицинска компания, човекът дето дойде в студиото, първо не ми позволи да ги докосна, носеше бели ръкавици и с тях ги пипаше, второ след снимките му прехвърлих оригиналните файлове и пред него си форматирах картата, където бяха заснети.)

Относно комерсиалната употреба - за мен лично винаги това е било разграничителната линия. Подарявал съм кадри на дестки, да не кажа на стотици хора, които са ми искали за некомерсиални проекти. Същевременно, не мога да приема, че някой дето прави пари от някакъв продукт, е редно да ти откраде кадрите и с тях да прави продукта си. Една такава туристическа фирма вече осъдих.

(За законноста и морала при МП3-ките няма да говоря в тая тема, защото проблемът е много дълбок и не му е тука мястото. Аз съм меломан откак се помня и със сигурност съм налял в звукозаписната индустрия повече пари, отколкото съм изконсумирал. Парчетата на любимите си групи съм ги купил поне по 3 пъти - в ранните соц. години на ЛП-та, после на касети, после на СД-та. Сега някой ако ми твърди, че трябва да им плащам при всяко слушане - просто не е сериозно. Но това е съвсем друга и наистина много дълга тема, в която има доста страни и аспекти - от една страна имаме отношения между автор и издател и разпространител, които не винаги са коректни и в които крайния консуматор няма вина, ако някоя от страните е неизрядна. От друга страна има комерсиална и некомерсиална употреба на крайния клиент. Комерсиалната употреба е, както казах по-горе, дето тиражирам и продавам музиката на двама човека, а не дето си я пускам да звучи по радиото)

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Баджаков срещу “ЕТЕРЕ” в най-голямото дело за авторски права.
Автор: victory13   
Дата:   09-10-10 19:31

кръвопиец [smilie18]

всичко е така, жоро, обаче не всички мислят така, поставени в средата отвън, не тук... там да не се спазва нормалното и законите е норма на поведение, спазването им е дори повод за присмех... не е дошъл този обществен разум, който да нормализира и отношенията помежду членовете на обществото... или пък трябва да наопаки...

Отговори на това съобщение
 Re: Баджаков срещу “ЕТЕРЕ” в най-голямото дело за авторски права.
Автор: pif   
Дата:   10-10-10 01:15

Въпреки, че ми беше дръпнат шалтера и ми бяха изтрити постовете ще драсна още 1-2 реда.
Жоро много хубаво и правилно го описва. Кадрите които са си НЕГОВИ и кадрите които е направил специално ЗА КЛИЕНТ.
Да направим аналогия: Клиента на Жоро със ствите не го е накарал да изтрие файловете и Жоро ги има. Клиента си е платил на Жоро за заснемането. Обаче Жоро държи правата на това "произведение" - и Жоро вижда, че клиента е много богат и се е прецакал да му вземе толкоз малко и решава да го съди за още пари, защото по закон има право.

Или между ствите на клиента и дрехите+моделите на клиента има разлика ??? И в двата случая се касае за продукт на клиента който трябва да бъде документиран от фотоапарата на фотографа + малко познания по осветление от страна на фотографа за да освети обекта. За което получава хонорар от 2000 лева/ден (примерно)



Публикацията е редактирана (10-10-10 01:52)

Отговори на това съобщение
 Re: Баджаков срещу “ЕТЕРЕ” в най-голямото дело за авторски права.
Автор: ecobo   
Дата:   10-10-10 01:32

Ааааа?!?! К'ви стативи?





[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Баджаков срещу “ЕТЕРЕ” в най-голямото дело за авторски права.
Автор: Kanonir   
Дата:   10-10-10 01:42

ми що да четем, кат можем да пишем [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Баджаков срещу “ЕТЕРЕ” в най-голямото дело за авторски права.
Автор: kaiser.soze   
Дата:   10-10-10 03:35

нервно ми се струва се смеят последните двама [smilie7]

има ли значение дали са стативи или стави [smilie21]

аналогията си е много точна [smilie7]


Отговори на това съобщение
 Re: Баджаков срещу “ЕТЕРЕ” в най-голямото дело за авторски права.
Автор: Kanonir   
Дата:   10-10-10 04:50

много напушен ми се струва горния - вижда аналогии даже там където ги няма, че даже са му и точни! [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Баджаков срещу “ЕТЕРЕ” в най-голямото дело за авторски права.
Автор: jekopj   
Дата:   10-10-10 07:33

Много дървени философи се навъдиха тъдява...[smilie7]
Въртят,сучат,а не вдяват,че съда има последната дума,а не те и техните изсмукани от пръстите доводи...[smilie25]


Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2 ..  10 ..  19  20  21 ..  25  26     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »