Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3 ..  10 ..  20 ..  25  26     всички  напред  последна
 Re: Баджаков срещу “ЕТЕРЕ” в най-голямото дело за авторски права.
Автор: pepi34   
Дата:   05-10-10 21:24

И понеже един съфорумец написа - "Интересно вие тук не знаете за какво иде реч, но вече имате мнение по въпроса", ами автора на темата да беше ни светнал малко по въпроса.Освен гръмкото заглавие на тая тема от нея нищо друго не разбрах.И какво като осъдиш един твои стар работодател, това ще накара всичките ти нови , преди да снимаш за тях да ти съставят такъв договор, еч след това няма да имаш никакви права вече.Аз лично също съм потърпевш - колко мои снимки са използвани без да ми се вижда името, или без мое съгласие, ама пия една студена вода и давай нататък.Дали ме боли си е моя работа, но явно има още какво да продавам, и не съм умрел още от това дета са ми взели.
Нищо лично към никои нямам, просто ме дразни нафуканото заглавие на темата, цялата я изчетох и НИЩО не ми стана ясно.Извинете явно съм бавно загряващ.[beer]Стана им ясно само едно - има един сигурен печеливш - адвокатите, и едно ново , още не разботено перо за тях - златната мина спорове за авторски права. [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Баджаков срещу “ЕТЕРЕ” в най-голямото дело за авторски права.
Автор: jekopj   
Дата:   05-10-10 21:29

Успех![smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: Баджаков срещу “ЕТЕРЕ” в най-голямото дело за авторски права.
Автор: GOSPODIN   
Дата:   05-10-10 21:40

nikidi , това е интересен случай, но с нищо не променя авторските права. Все едно да си купиш книга и след това да не можеш да я продадеш, защото ще нарушиш правата на автора.[smilie11]
Предполагам,че случая с колегата Баджаков е различен. Най-вероятно е снимал модна колекция с перфектен договор, че снимките може да се ползват само за еди какво си, а агенцията е решила, че са нейна собственост пожизнено(голяма грешка) и ги е ползвала и за други рекламни цели, без да отчисли някакъв % на автора.

Успех Pulsar!

Отговори на това съобщение
 Re: Баджаков срещу “ЕТЕРЕ” в най-голямото дело за авторски права.
Автор: Kanonir   
Дата:   05-10-10 21:43

@Kanonir
Съдът не може да каже кое е законно, и кое - не.



Напротив точно затова е съдът - да каже според това което са написали законодателите (ит.н. по твоята стълбица) кое е законно - това което е направил Пулсар или това което са направили “ЕТЕРЕ”

П.П. Нарочно ли се правиш или наистина не стопляш за какво иде реч!

П.П.П. Вдигнах палец на Пулсар не за това че е прав в конкретния правен спор - вдигнах го затова че така се прави - като има правен спор се решава в съда! Да обясня ли и за вдигнатия палец за Екобо или няма нужда?!


Отговори на това съобщение
 Re: Баджаков срещу “ЕТЕРЕ” в най-голямото дело за авторски права.
Автор: nikidi   
Дата:   05-10-10 21:56

Борис Янков, важат и още как. Има договор на СТО, който е ратифициран от България и обнародван. Иначе нещата зависят от това какъв договор са сключили [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Баджаков срещу “ЕТЕРЕ” в най-голямото дело за авторски права.
Автор: thomas   
Дата:   05-10-10 23:42

@pepi34
Криза е. Адвокатите изнемогват, защото няма достатъчно сделки за недвижими имоти за оформяне. Толкова им е тежко, че са готови и с авторски права да се занимават ;-)

@Kanonir
Изглеждаш ми разумен човек. Обясни ми КАК съдът може да каже кое е ЗАКОННО и кое - не. Може само да каже дали някой се е отклонил от законното. А това кое е законно, го решава Парламентът - законодателният орган. Сега нали ме разбра? И това, което аз казах, е че дори фотографът да спечели, това не значи непременно справедливост. Прочети отново какво казах в началото и ще разбереш и какво имам предвид - защото спокойно може да е калпав самият ЗАКОН.

Отговори на това съобщение
 Re: Баджаков срещу “ЕТЕРЕ” в най-голямото дело за авторски права.
Автор: deathzone   
Дата:   05-10-10 23:50

За какво точно става въпрос?

Отговори на това съобщение
 Re: Баджаков срещу “ЕТЕРЕ” в най-голямото дело за авторски права.
Автор: chukov   
Дата:   05-10-10 23:53

Аз пък благодара на Пулсара за решителността

Това са хората, които асфалтират пътя, по който ще върви гилдията един ден.

Това са хора, които възпитават клиентите и пазара.

Изобщо не ми дреме колко време е давала хляб фирмата. Щом има нарушение на взаимното им споразумение и няма разбирателство -> това е изходът.


Аз като давам 20 години хляб на бензинджиите да не зареждам на муфта?

Отговори на това съобщение
 Re: Баджаков срещу “ЕТЕРЕ” в най-голямото дело за авторски права.
Автор: thomas   
Дата:   06-10-10 00:10

@chukov
В България нищо не се асфалтира - нито по пътищата, нито в съда. Нашето право не се базира на прецеденти като американското - много филми сте гледали, ако си мислите, че една присъда, издадена по определен начин, гарантира, че в следващите случаи съдът ще разсъждава по същия начин.

Отговори на това съобщение
 Re: Баджаков срещу “ЕТЕРЕ” в най-голямото дело за авторски права.
Автор: ecobo   
Дата:   06-10-10 00:26

написа:

> В България нищо не се асфалтира - нито по пътищата, нито в
> съда. Нашето право не се базира на прецеденти като
> американското - много филми сте гледали, ако си мислите, че
> една присъда, издадена по определен начин, гарантира, че в
> следващите случаи съдът ще разсъждава по същия начин.


Бъркаш, от няколко години вече решенията на българския съд се базират на прецеденти, макар и не по същия начин, както в Америчко.



Публикацията е редактирана (06-10-10 00:35)

Отговори на това съобщение
 Re: Баджаков срещу “ЕТЕРЕ” в най-голямото дело за авторски права.
Автор: chukov   
Дата:   06-10-10 00:33

Ами Томас дай тогава да не си защитаваме правата в съда?

Жоро нали и той преди няколко години осъди търновска фирма

Това е верният път
Едва ли е прецедент случая на пулсара

Отговори на това съобщение
 Re: Баджаков срещу “ЕТЕРЕ” в най-голямото дело за авторски права.
Автор: ecobo   
Дата:   06-10-10 00:36

Случая на Пулсара наистина ще бъде от огромно значение при бъдещи подобни искове, затова би трябвало всички да го подкрепим [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Баджаков срещу “ЕТЕРЕ” в най-голямото дело за авторски права.
Автор: thomas   
Дата:   06-10-10 00:44

@Chukov, и какво като я осъди? Вече няма поръчки от нея, предполагам? И може би и от всички, които са познавали хората в нея? И от още много други, научили за случая? :-)

@ecobo, ако ти знаеш защо трябва да го подкрепим - кажи. А може би той сам трябваше да каже, а? ;-) Само от пролетарски интернационализъм няма да стане.

Отговори на това съобщение
 Re: Баджаков срещу “ЕТЕРЕ” в най-голямото дело за авторски права.
Автор: n1x0n   
Дата:   06-10-10 00:51

Ние нямаме прецедентно право, но определено имаме прецедентно обществено мнение.
Пък общественото мнение не е без значение, дори и да е мнението на някое тясно-професионално общество.

Търпим софтуеристите да не ни продават, а да ни "лицензират" продуктите на труда си, най-често при абсурдни условия. Търпим аудио-кино-видео компаниите да ни диктуват какво, кога и с кого можем да слушаме и гледаме. Търпим олигофрените от Труд да заграбят творбите на отдавна починали автори и да ги третират като свои.

Изведнъж, когато един фотограф каже "аз изкам кадрите ми да се ползват само за целта, уговорена преди снимането" - се почва някакъв хленч как не било честно.

Сигурно за разни бизнесмени е по-сладко да препродават по 100 пъти авторски творби, без да плащат всеки път отчисления на автора, ама то този тарикатлък е до време.

Отговори на това съобщение
 Re: Баджаков срещу “ЕТЕРЕ” в най-голямото дело за авторски права.
Автор: ecobo   
Дата:   06-10-10 00:54

Az kazah zashto - zashtoto utre vseki ot nas moje da byde v negovoto polojenie, i zashtoto taka se postypva v edna edinna gildia...
(sori za latinicata, ama pisha ot telefona)

Отговори на това съобщение
 Re: Баджаков срещу “ЕТЕРЕ” в най-голямото дело за авторски права.
Автор: lansky   
Дата:   06-10-10 01:46

>Бъркаш, от няколко години вече решенията на българския съд се базират на прецеденти, макар и не по същия начин, както в Америчко.

това пък що за чудо е???

имам пример за две дела при един и същи съд (ВАС), с един и същи състав, по един и същи казус с ДВЕ КОРЕННО РАЗЛИЧНИ РЕШЕНИЯ...

верно - данъчни дела, за ДДС става въпрос... но пък е показателно за съдебната ни система

Отговори на това съобщение
 Re: Баджаков срещу “ЕТЕРЕ” в най-голямото дело за авторски права.
Автор: Pulsar   
Дата:   06-10-10 01:48

Реших да се намеся, защото очевидно има неясноти, които смятам да попълня...

thomas/

Виждам, че ти е забавно да говориш по темата, макар че не виждам каква е точно тезата ти. А смятам, че пиша на разбираем и чист български език.

През 2002-ра година фирмата Булгартабак, която беше сляла се с държавата, направи същото, което прави сега и фирмата ЕТЕРЕ. При договорени условия започна да мултиплицира фотографски изображения по начин, по който е изгоден за тях, без никакво желание да се допита до мен. До ден днешен притежавам оригиналите/диапозитивите на тези кадри.

По това време аз бях единственият, който е дръзнал да влезе с адвокат в онази цитадела на държавата и да си поиска неустойките по това споразумение на стойност от 100 000лв. Сега ако не си разбрал отново правилно сумата изписана по-горе ще я повторя: сто хиляди лева. Авторското право в България няма и не познава подобен иск в досегашната си история. Ако си нямаш друга работа, хвани и се зарови в архивите и виж дали лъжа или не.
Точно тогава фирмата Булгартабак впрегна всичките си сили да ме вкарва по районни управления с белезници, фалшифицираше документи, впрегна данъчни служби и тн и тн, за да докаже, че не само нямам право, но съм и виновен, че си търся правата.

Предполагам, че никога не ти се е налагало да ти слагат белезници заради авторски права в пет часа сутринта, нито да излезеш да ги защитаваш извън голите приказки по форумите, но като гледам с каква сила изказваш твърдение след твърдение в тази тема, звучиш все едно по цял ден печелиш дело след дело, нещо в което се съмнявам на 100%.

Поради това, че аз се заядох също с тях, на фирмата Булгартабак й се наложи да изпрати целия си директорски състав в онази красива сграда на улица Черни Връх и да пишат по нощите кой какви пари, къде ги е взел, защо ги е взел и тн и тн... Ако знаеш какво има на ул.Черни връх - добре, а ако не - питай Гугъл...

Можеш, също така, да провериш в Гугъл и какво е СКУАПФИ.

По отношение на делото с Етере, сумата на иска ми няма да я коментирам, но в най-скоро време и в зависимост от развитието на делото, тя ще се повиши доста, поради открити наскоро още нарушения.

Като единствен собственик на оригиналните файлове, създадени лично от мен и обработени отново лично от мен, съм единственият човек, който може да се разпорежда с тях и техните права както намери за добре.

Всички други права и условия, извън уговорените с клиента, са нарушение на това споразумение. Съответно следва наказание на нарушителят, което се определя от съда.

Основното обвинение към нарушителя към момента е, че отказа на 100%, при това на четири нотариални покани, да уговаря "всяко поредно ползуване от същия вид"... дано да е ясно за какво точно говоря в случая.

Благодаря на всички останали за съдействието, помощта и голямата подкрепа.

Авторските права няма да се решат нито във форумите, нито под остроумни коментари на "големи специалисти". Ще се решат само при 100% подкрепа и желание от страна на фотографската гилдия, която си вади хляба с това.

Случайните играчи на пазара са просто шлака, която естественият подбор ще отсее. А до тогава, ще трябва да се прави нещо реално, не само голи думи и умнотии в електронен вид...

На мен ми отне само 14 години, за да стигна до момента, в който да ме разбират какво казвам. Да се надяваме, че това дело ще се реши скоро и самата гилдия ще открие нуждата да се образова документално в юридически аспект.

Павел Баджаков

Благодаря ви още веднъж.



Публикацията е редактирана (06-10-10 02:17)

Отговори на това съобщение
 Re: Баджаков срещу “ЕТЕРЕ” в най-голямото дело за авторски права.
Автор: thomas   
Дата:   06-10-10 02:26

В духа на това, което аз казах, виждам, че не каза НИЩО, за да обясниш каква е ситуацията ти и с какво смяташ, че са те ощетили. Моля те да поясниш обектът на претенциите ти как беше заснет - по твоя иницитива, с твои ресурси и за твоя сметка, или по поръчка на твоя клиент? Ако е първото и клиентът ти е превишил даденото му от теб право да използва кадрите само за онова, което е уговорено, то аз те подкрепям. Ако обаче ти си снимал по негова поръчка срещу заплащане и само с адвокатски фокуси си му вкарал в договора ограничение за това за какво може да ползва това, което ти е поръчал и платил, то аз потвърждавам, че за мен законът, който допуска подобни изкуствени ограничения, е калпав, и в този смисъл няма никакво значение колко пъти ще спечелиш подобно дело и колко пари ще издоите от клиентите ти с твоите адвокати - морално ти нямаш право на това. Сега дали стана ясно за какво говоря?!

Иначе всички онези неща, с които мислиш, че като ми се похвалиш, трябва да ми се издигнеш в очите, само те свалят надолу. И в моите, и в очите на всички, които някога са плащали на фотографи, за да снимат за тях. И със сигурност губиш клиенти, защото никой не си умира да работи с хора, които съдят клиентите си ;-) А като нямаш клиенти, един ден няма да има вече кого да съдиш. И тогава и адвокатите ти ще те забравят. Но разбира се, всеки има право да си копае каквото си иска.

@n1x0n
Прав си, че търпим неща, които не би трябвало да търпим. Но това не значи, че трябва да пуснем и фотографите да станат част от абсурда, който трябва да търпим. Или понеже си фотограф, изведнъж онова, което при останалите ти се струва абсурдно, изведнъж започва да ти харесва?! ;-) И все пак обърни внимание, че в описваните от теб случаи става дума все за произведения, които не са правени по поръчка, а по собствена инициатива, със собствени ресурси и за собствена сметка на онези, които ни казват какво можем да правим с тях, така че те с пълно право могат да кажат "като не ви харесват условията ни, не купувайте (но и не гледайте/слушайте/ползвайте)".

Отговори на това съобщение
 Re: Баджаков срещу “ЕТЕРЕ” в най-голямото дело за авторски права.
Автор: graf_rayski   
Дата:   06-10-10 03:29

@thomas
Не си прав. Клиент си плаща за календар, а този календар ще го видят само неговите клиенти. Предполага се, че те ще се върнат и ще доведът след себе си още 1% клиенти. Но когато въпросния клиент използва снимките, не само за календар, но и за билборд, който ще бъде видян от много повече хора. И с това продажбите се увеличат не с 1% а с 10-15%, логично е въпросния клиент да плати на автора на снимките 10-15 пъти по скъпо отколкото ако ги използва само за календар. Според теб, ако не си плати за правото да ползва кадрите за билборд, рекламо поръчителя не ощетява ли фотографа?

Когато всички фотографи почнат да съдят клиентите си, които ги лъжат - няма да има клиенти, които да лъжат.

Отговори на това съобщение
 Re: Баджаков срещу “ЕТЕРЕ” в най-голямото дело за авторски права.
Автор: graf_rayski   
Дата:   06-10-10 03:34

Павка подкрепям те. Дай им да разберат. Следобед съм зает, но ще се радвам да споделиш, как се развиват събитията.

Отговори на това съобщение
 Re: Баджаков срещу “ЕТЕРЕ” в най-голямото дело за авторски права.
Автор: Pulsar   
Дата:   06-10-10 03:41

Да,

сега вече ми стана ясно защо бях забравил/прекратил писането в този форум... Просто ще кажа само едно голямо УФФ - българска работа!

Мили ми Томас,
пожелавам ти прекрасно фотографско развитие, защото очевидно адвокатско няма да е. В профила ти не виждам нито едно от двете, явно си капацитет в някоя незнайна на човечеството област и очакваш хората да ти се доказват за щяло и нещяло... Е, това няма да се случи, повярвай ми.

Това дали ти се издигам в очите или не ми е през "коженото варио" да ти призная... Стой си зад клавиатурката, гледкай си турски сериали и си живей живота, а нас простосмърните можеш да оставиш да се мъчим с нашите си начини... Явно сме глупци в очите на просветените, но какво да се прави - живот, все някой трябва да го живее. Не сме богопомазани очевидно.

Моля те да не правиш опити да словоблудстваш повече в тази тема. Ще изтривам всичко оттук нататък, което пишеш, и без това много редове заминаха в глупави изречения от твоя страна.

Аз повече нямам какво да добавя освен, че с всяка една стъпка напред доказвам, че трудът и знанията ми отиват в правилната посока и ще помогнат с нещо.

А що се отнася до българския манталитет - Рай да настане в България, все ще му е крива ракетата на някой. Писва ми от празни приказки, а тук прелива от такива просто...

Толкоз.

Орлите не говорят с прасетата - Дзен поговорка

Лягам, че утре ме чака дълъг ден.



Публикацията е редактирана (06-10-10 03:49)

Отговори на това съобщение
 Re: Баджаков срещу “ЕТЕРЕ” в най-голямото дело за авторски права.
Автор: fotorafi   
Дата:   06-10-10 04:42

Пулсар, успех и късмет![smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Баджаков срещу “ЕТЕРЕ” в най-голямото дело за авторски права.
Автор: mayflowerbg   
Дата:   06-10-10 06:30

Успех!

Отговори на това съобщение
 Re: Баджаков срещу “ЕТЕРЕ” в най-голямото дело за авторски права.
Автор: boni   
Дата:   06-10-10 06:57

Никсън [smilie24] Всички други права и условия, извън уговорените с клиента, са нарушение на това споразумение. Съответно следва наказание на нарушителят, което се определя от съда.

Разбира се, че ако е платено само за определен тип ползване, кадрите не могат да се ползват за друго. Това е от ясно по-ясно и не знам какво толкова го обсъждате.
Има си цена за календари, има си цена за билборди има си цена за пълно ползване. Не може да минеш по тънката тарифа с уговорка, че е само за еди какво си, пък после да се изтарикатиш и да нарушиш договора.
По същия начин не можеш да купиш снимки от сток за стотинки само за уеб, пък после да печаташ книги с тях.

И още един пример, за да стане ясно. Не може да платиш на музикант да ти свири по време на модното ревю, пък после ти да тиражираш дискове с музиката.



Публикацията е редактирана (06-10-10 07:11)

Отговори на това съобщение
 Re: Баджаков срещу “ЕТЕРЕ” в най-голямото дело за авторски права.
Автор: vaskoni   
Дата:   06-10-10 08:38

boni [smilie24]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3 ..  10 ..  20 ..  25  26     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »