Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7  8  9     всички  напред  последна
 Re:
Автор: chukov   
Дата:   18-06-09 14:07

chukov написа:

Само че и най-ефтината никонска светкавица, сложена на най-ефтиното никонско тяло насочена директно експонира много по-добре от коя да е канонска, забодена на кое да е канонско тяло
.....................................

колчо написа:

Е, това горното трябва да се бодне в раздел "виц на месеца!".
На автора да се подари незабавно златен чук.


Колчо, дай да пробваме вместо да се дървим
Цитираната от мен комбинация Д40 + ефтината никонска светкавичка е пробвана срещу 40Д + 580ЕХ2

Е, естествено, че 580 е доста по-мощна и по този критерий двете не могат да се сравняват, но сме седнали в 30 квадрата полутъмно помещение
Еми факт?
Ти просто не си опитвал като много други

Отговори на това съобщение
 Re: 5D MarkII и 580EXII
Автор: matasel   
Дата:   18-06-09 16:10

Не мога на Ви насмогне, бре!
Преподбни, GenaDP, Ами то всяко мерене (измерване) си е сравняване на една неизвестна величина с един еталон (с някакъв клас на точност). Ама дето викаш аз да не съм ти длъжен да ти предавам уроци по измервания - намери си някой местен, който да те научи и на електроника и на компаратори - е за 20лв. едва ли ще стане - вече писах, че електрониката не е за всеки и едно е да продаваш луминисцентни лампи и съвсем друго да имаш понятие от електроника, а трето пък е да "я чувстваш".А електрониката е доста обширна област ШЪ знаИш. Даже на ТИТАНИУМ като ТЕБ ще му е трудно да я глътне без да се задави - повервай ми поне веднаж, моля Те.[smilie19]

gecata, моят Гуугъл е като твоя. Аз просто писах, че не отрива нишо за термина на български, а открива какви ли не шедьоври на английски - и даже цитирах един. А аз не мога да не благоговея пред ТИТАНИИ като ГенаДП и непрекъснато го показвам! Ако той ме недолюбва мога да го приема само с прискъбие. Но за мое голямо учудване дори такъв ТИТАНИИИИ като Него чете писанията ми и даже ми отговаря. Не че няма защо, ама все пак съм поласкан. [beer]

Canon, има поне четири фоточувствителни ПОЛУПРОВОДНИКОВИ елемента (и още няколко вакуумни), които преобразуват светлинния поток в някакъв електрически сигнал. Това са фоторезисторът(правят се от какви ли не материали), фотодиодът (с доста разновидности и различни схеми на свързване), фототранзисторът (биполярен и полеви) и фототиристорът. Но според моите бегли познания по електроника (щото още не съм си намерил местен учител да ме дообразова) фототиристорът не е особено подходящ електронен елемент за дискутираното приложение. Ако искаш ми вярвай, ако искаш не, но това е положението.

Преподобни, GenaDP, тежко е наистина, но дори да правеха трансплантации едва ли щеше да се намери донор, ТИТАНИИ като теб, който да ми дари - така че работата е наистина неспасяема.
Ама ТИ, си написал нещо като вариации на тема, та чак цяла поема на тема "ауто". А ако си раздвижиш още титаничната мисъл и цял Роман може да се получи и то Роман в Рима.
Значи ти заменяш "автоматика" с "мерене". А другият титании, от горния ми пост е отишъл още по-далеч и е писал, че тиристорът запасява ток при много високо напрежение и т.н.
А като се позамислих (доколкото го мога де - поне според Теб, Титанино) ми хрумна дали някой друг Титаниии не е превел "Thyristor metering" като "Тиристорно мерене", защото както "Auto thyristor" може да се преведе не като "автомобилен тиристор" то така и "Thyristor metering" може да има и по-различно значение от "тиристорно мерене". Но ТИТАНИИ си Ти и Ти съдиш какво криво какво право.
Да, Преподобни, значи Тиристорът по никакъв начин не регилира импулса, но го прекъсва - ти всъщност какво рабираш под регулиране - да му подкастри амплитудата ли, че да не вземе да надмине твоя Титаническиии пиедестал, или що ли? Или може би да му промени формата или защо пък не цвета, а?

И за малко да пропуснем коментара на един "негърски" въпрос задеден почти риторично по-горе от

Автор: tantris
Дата: 18-06-09 02:20

Ако съм сложил апарат на статив в затъмнено помещение. Снимам с приоритет на бленда и меренето ми определя ,според осветеноста на сцената, експонация от 10 секунди. Натискам спусъка и чакам. В това време влиза някой и светва всичките лампи. Дали апартът ще намали автоматично експонацията?


Веднага след това въпросът категорично е категоризиран като негърски от Преподбния Титанииии и даже удостоен с еднозначен, но любезен!?! отрицателен отговор. Категоричен и любезен - да, но не и ВЕРЕН, пРЕПОДОБНИ тИТАНИНО. Или, за да го кажем точно и ясно - НЕВЕРЕН.

Защото аз знам поне една серия фотоапарати, които мерят и сумират (още му викат интегриране) светлината по време на експонирането и ако светлината се промени ПО ВРЕМЕ НА ЕКСПОНИРАНЕ то и на експонацията се променя.
Ако tantris е от София мога да му го демонстрирам това на живо- мое "откритрие от преди 30-на години". Не твърдя, че всички апарати го правят, но има поне едни, които го могат и го ПРАВЯТ. А на Титания мога само да му дам възможност да отгатне, за кой(и) фотоапарат(и) иде реч. Така между другото работят и тиристорните светкавици (едно голямо недоразумение от сегашна гледна точка - очаквам Тинаният да каже защо, но навремето изиграли не малка роля в автоматичното определяне на екпозицията). На този принцип работят и светкавиците от предпоследно поколение с TTL мерене.[beer]


Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: kolcho   
Дата:   18-06-09 16:14

ако трябва да сме пунктоални, в тези схеми мерене не се извършва. Щото меренето представлява определяне на точното отношение м/у дадена величина и еталонна такава. Тук има само сравняване на 2 величини.


Ако трябва да сме пунктоални, трябва да кажем,че всяко сравнение на величини - дали с "еталонни" или динамични е МЕРЕНЕ!И тиристора, който е всъщност електрически "вентил", не е част от контура на меренето, а на управлението......
Опитваш се с езикови хватки да се измъкнеш от неудобната ситуация,вкоято се самопостави....

Твоя работа.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: matasel   
Дата:   18-06-09 16:33

kolcho,[beer] ПреподобнияТ е Велик - Той не може да греши, той е Недосегаем. Той е ТитанИИИИ. Ние само можем да Му се възхищаваме и да се прекланяме пред ТитанизмА Му.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: kolcho   
Дата:   18-06-09 17:07

Ти просто не си опитвал като много други


Чуков, аз наистина не съм опитвал. Основавам се на очевидна логика - ако твърдението ти е 100% вярно, това означава,че по масовите събития ВСИЧКИ ще снимат единствено и само с Никон, защото " коя и да никонска свет....., на кое и да е никонско тя..... е по-......" / нали се сещаш, какво си казал?/
Е, подобно нещо, уви, не съм наблюдавал.....
А професионалистите, уверявам те, внимателно подбират техниката си и ако Никон е с такова тотално предимство - те ще снимат само с тази система!
Толкова по общия довод.
Сега, понеже си имал глупостта да отвориш дума за "опиването", нека те помоля ясно да заявиш - след като твърдиш нещо за "всички Никони и всички Канони" - прбвал ли си ЛИЧНО всички възможни комбинации?
Казвай!

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: GenaDP   
Дата:   18-06-09 17:42

Ако трябва да сме пунктоални, трябва да кажем,че всяко сравнение на величини - дали с "еталонни" или динамични е МЕРЕНЕ!

Абе овча мисъл, що не научиш българския, преди да ръсиш мозък?

меря, мериш, мин. св. мерих и мерих, мин. прич. мерил и мерил несв.
1. Какво. Определям величината на нещо чрез измерване. Меря ябълки. Меря стаята.
2. Какво. Проверявам дали облекло или обувки са мой размер. Меря блуза.
3. Какво/кого. Вземам на прицел някакъв обект; целя. – меря се.
1. Меря (в 1 знач. ) себе си.
2. Сравнявам себе си с друг.
3. Прицелвам се.
• Меря си думите. Говоря, като обмислям това, което казвам.
• Меря пътищата. Разг. Скитам без определена цел, шляя се.
• Меря със същия аршин. Оценявам правилно, без да съм пристрастен.


измервам, измерваш, несв. и измеря, св.
1. Какво/кого. С уред, инструмент определям размери, количество и др. Измерих дължината на стаята.
2. Какво/кого. Преценявам с поглед размери, количество и др. Измери с поглед купчината пясък.
3. Прен. Кого. Гледам продължително, обикн. неодобрително. Измери го изпитателно в целия му ръст.



Колкото до термина "тиристорно мерене" - защо реши, че означава "тиристор мери"? Ако и да си задръстен, може пък да си чувал за "матрично мерене" или "точково мерене". Там кво - точка ли мери, или може би матрица? [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: kolcho   
Дата:   18-06-09 18:03

Колкото до термина "тиристорно мерене" - защо реши, че означава "тиристор мери"?

................................

Охооооо - нашият експерт вече не може да си спомни, че не аз, а самият той приведе тезата за "мерещия тиристор", привеждайки унищожителен пример от англоезичен интелект, написал черно на бяло:as the flash fires, an external thyristor (typically mounted on a hotshoe flash) measures the flash light reflected from the scene.

Гена,кажи сега - кой го твърди това - аз или ти?
Че нещо стана объркване ,май[smilie3]

[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: GenaDP   
Дата:   18-06-09 18:18

Както стана дума няколко поста по-горе, това е малоумно обяснение, предназначено за малоумен индивид. Т.е. турил съм първото, излязло в гугъла. За средноинтелигентен кретен - напълно достатъчно да вдене.

Като ще ровим за точния начин на работа на схемата, светочувствителният елемент въобще не "мери" светлината (както пише във всички ръководство на подобни светкавици, а също и сума народ по-горе се изреди да го повтаря).

Явно бързо забравяш, а аз не обичам да се повтарям. Съветвам ти да си водиш записки...



Публикацията е редактирана (18-06-09 18:19)

Отговори на това съобщение
 Re: 5D MarkII и 580EXII
Автор: bgprinter   
Дата:   18-06-09 18:39

Навлязохте в дълбоки води с терминологията "измерване". Измерването в електротехниката, електрониката, сензорната техника и сходни и произхождащи от тях науки и дисциплини е просто сравнение на две величини - една която ми е позната и една която искам да опозная или съпоставя спрямо другата познатата, че да придобия някаква представа за новата величина. Дали моят еталон ще е фут, инч, сантиметър, метър или парсек е въпрос на споразумение.
ГенаДП, интересно ми е как се опитваш да намериш разлика между измерване и съпоставяне при това без някой да е искал да се задълбава в това, но не намираш такава между мерене и управление.
Колчо ти спомена по горе, че тиристорът не влиза като електронен компонент в меренето, а в управлението на светкавицата.
Терминологията ясно е грешна и така се е наложила, както примерно терминологията на Никон - компютърен флаш. Същото явно е станало и с "тиристорно мерене".

Що се касае до матрично и точково мерене, там не виждам нищо притеснително. Матрично означава на практика усреднено макар и в повечето случай чрез някакъв алгоритъм, т.е. с различна тежест влизат различни части. Точково означава точно обратното.

Няма да задълбаваме повече, че не е нужно, а и виждам сложно.



Публикацията е редактирана (18-06-09 18:42)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: GenaDP   
Дата:   18-06-09 18:54

Такам. Земи помисли по-сериозно над това, което си написал:

Измерването ... е просто сравнение на две величини - една която ми е позната и една която искам да опозная или съпоставя спрямо другата познатата, че да придобия някаква представа за новата величина. Дали моят еталон ще е фут, инч, сантиметър, метър или парсек е въпрос на споразумение.


А сега и разгледай пак и схемата за управление на светкавицата. Какво се мери там според теб? При измерването получаваш коефициент, който показва какво е отношението на измерваната величина спрямо еталонната. А тук просто чакаш едната да се изравни с другата.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: kolcho   
Дата:   18-06-09 19:02

При измерването получаваш коефициент, който показва какво е отношението на измерваната величина спрямо еталонната. А тук просто чакаш едната да се изравни с другата.
..................................


Т.е. - системата чака постигането на коефициент "1", за да прекъсне управляващия строб. Това е очевиден случай на МЕРЕНЕ,като сравнение с динамичен параметър / наличната околна осветеност/.
Схвана ли го най-после?

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: GenaDP   
Дата:   18-06-09 19:07

Т.е. - системата чака постигането на коефициент "1", за да прекъсне управляващия строб. Това е очевиден случай на МЕРЕНЕ,като сравнение с динамичен параметър / наличната околна осветеност/.
Схвана ли го най-после?


Чака коефициент 1, но не измерва големината на коефициента, докато той нараства. Т.е. имаш само 2 състояния:

- величините са различни
- величините са равни

Ако имаш постоянна информация за съотношението на входната величина към еталонната по време на нарастването на първата, тогава си е измерване...

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: kolcho   
Дата:   18-06-09 19:09

Както стана дума няколко поста по-горе, това е малоумно обяснение
.................................

Собственото ти признание за характера на собственият ти аргумент ме удовлетворява напълно[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: bgprinter   
Дата:   18-06-09 19:24

ГенаДП, имаш НЕ много добро мнение за това какво е измерване.

Как измерва разстоянието примерно един Полароид -Сонар, един прилеп, или една дигитална сапунера с инфрачервена светлина? И къде са коефициентите които изплюва? И на кого са нужни те, след като за мен е важно да имам снимка на фокус, а изобщо не ме интересува, това дали е на 1 метър, или на метър и петдесет.

Не е нужно светкавицата да ми плюе коефициенти, важно е да ми освети правилно сцената. Как тя го прави и какво си "мисли" ми е все тая.

Когато бъркам с глим-лампата в контакта, аз извършвам измерване - има ли или няма ток, къде са ми коефициентите?

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: GenaDP   
Дата:   18-06-09 19:29

Пич, земи научи българския. С глим-лампа се прави ПРОВЕРКА, меренето става с волтметър.

Колкото до сапунерката - тя не мери разстояние, а ФОКУСИРА. Прилепа също не мери разстояния, както и ти не го правиш, докато ходиш по улицата или в гората...

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: tantris   
Дата:   18-06-09 19:30


http://journalisme.univ-tours.fr/innova/images/stories/nuitdestitans.jpg


Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: bgprinter   
Дата:   18-06-09 19:46

Ха, сега, нужно ли е на прилепа да разбира от числа, че да може да лети? А на човека докато ходи?

Интересна теза, а какво ли е било преди числата?

Сега, ГенаДП, аз ако искам, на Полароид-Сонара мога да му сложа устройство, което да ми дава в резултати метри, футове, и каквото там има по света. Ако на една да речем никонска система и поглегна след фокусирането на обектива, и там са от по старите пръстени с метри на тях, ще получа и приблизителна точност на колко метра е фокусирал, той всъщност този резултат го дава по електронен начин на светкавицата, на какво разстояние му е обектва.

Та сега идва въпросът: Мери ли метри Никона или фокусира или какво?

А какво прави един теодолит? А? И как са пресмятали височините едно време, макар и с недостатъчна точност за днешно време?
А един телеметричен апарат? ако му начертая достатъчно линийки по обектива дали няма да мога да измервам в метри?
Е ли е сега една сапунера измервателен уред, или не?

Отговори на това съобщение
 Re: 5D MarkII и 580EXII
Автор: matasel   
Дата:   18-06-09 19:49

А, Преподобни, ОК“ Ама все пак да попитам дали може първата величина да намалява докато я чакаме да се накани да се изравни с еталонната.
И още един въпрос, Преподобни, ако позволите за изясняване на долната ТИТМИС (титанична мисъл)[smilie5]
Автор: GenaDP
Дата: 18-06-09 19:07
Ако имаш постоянна информация за съотношението на входната величина към еталонната по време на нарастването на първата, тогава си е измерване...

Това означава ли, че ако искаме да измерим например височината на един Пън (независимо дали този Пън е в морската ни столица или не) трябва да проследим целия процес на израстването на дървото от семка и последващото му отсичане и извозване, в резултат на което остава само Единият Пън?

И последно, БезгрешнИИ - не прочетох нищо за апарата, който МОЖЕ да промени експонацията, ако по време на експонирането се променят светлинните услошия[smilie5] - оня негърския въпрос - нали се сещаш? Кажи нещо все пак - писах ти, че оня, категоричния, отговор е грешен. Пробвай пак - виж, че си уцелил от втори път.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Canon   
Дата:   18-06-09 19:56

matasel , точно това имам предвид

Canon, има поне четири фоточувствителни ПОЛУПРОВОДНИКОВИ елемента (и още няколко вакуумни), които преобразуват светлинния поток в някакъв електрически сигнал. Това са фоторезисторът(правят се от какви ли не материали), фотодиодът (с доста разновидности и различни схеми на свързване), фототранзисторът (биполярен и полеви) и фототиристорът. Но според моите бегли познания по електроника (щото още не съм си намерил местен учител да ме дообразова) фототиристорът не е особено подходящ електронен елемент за дискутираното приложение. Ако искаш ми вярвай, ако искаш не, но това е положението.


Т.е., дотук на ниво фоточувствителен елемент няма процес на мерене. Това е евивалентно на преобразуване на различни параметри, 2.54см = 1 инч или 100см = 1 метър или 100 лукса = 0.05 А.

Ние обаче искаме да измерим точно 10см с инчова линийка. Задаваме на компаратора контролна (крайна) стойност 10см, а използваме инчово-разделена линийка. Но все още не се знае колко е дълго изделието, дали е 1 инч (2.54см) или 10 инча (25.4см)
При процеса на сравняване (1 деление е 1 инч, "фотоелемента" само го пребразува в нашата мерна система см започвайки от началото и достигайки 1-ви инч подава стойност 2.54, някой си сравняващ елемент започва да отчита подаденото е 2.54cm < 10см, по-малко е, ..." Фотоелемента обаче си е продължил към второ деление на инчовата линийка ... и т.н.)

Чак при достигане на прага на сработване от 10см, някаквия си там сравняващ елемент казва "стига, баста, подадените дотук 10см са равни на контролните 10см (които всъщност са 3.937 инча ) и сработва.
Всъщност, без този компаратор нищо няма да измерим, процеса на преобразуване ще продължи безкрайно.
При измерването, освен технологичното необходимото преобразуване, задължително има начална и крайна точка. Елемента, определящ крайната точка е определящия измерването.
Има и езикови каламбури - например ръчно измерване [smilie11] Ръчно само се държи светломера, но измерването е от човека, от ЗАУ-то, който съпоставя положението на стрелка спрямо скала и отчита други параметри. За разлика от окомерното мерене, което е по иди-дойди.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: GenaDP   
Дата:   18-06-09 19:56

Ако успееш да накараш един уред да показва големината на дадена величина в някакви мерни единици - той се превръща в измервателен уред. Само дето светкавицата нищо не показва - ни EV-та, ни луксове, ни друго. Само си светка.

Та сега идва въпросът: Мери ли метри Никона или фокусира или какво?

Каноните мерят разстояние с новите обективи, които имат такава екстра. За никоните предполагам, че е същото...

Е ли е сега една сапунера измервателен уред, или не?

Ако може да ти покаже големината на някаква величина - може да се приеме за измервателен уред.

Отговори на това съобщение
 Re: 5D MarkII и 580EXII
Автор: bgprinter   
Дата:   18-06-09 20:45

Ако взема една пръчка произволна големина и я кръстя някак си, спокойно мога да меря с нея разстояния, без да имам нито дисплей, нито някакви разграфени милиметри, инчове и т.н.
Инчът например идва от дължината на предната част на палеца (от нокътя до първата сгъвка) да ме прощават медиците, че не им знам кокалчетата на латински. Футът е ясен, за галона и останалите също има някъде писано.

В музея на науките в Лондон има едни механични устройсва който мерят площ, само човек трябва да обиколи с един писец по дадена произволна крива. Много малко народ би могъл да пресметне такива площи с помоща на интеграли, особено, ако формите са абсолютно произволни. Чисто механични устройства, които не плюят никакъв резултат, човек само трябва да направи същото с познати нему фигури - квадрат примерно и да съпостави резултата. ТА тези устройства ако не са измервателни устройства за площи, то здраве му кажи...



Публикацията е редактирана (18-06-09 20:46)

Отговори на това съобщение
 Re: 5D MarkII и 580EXII
Автор: matasel   
Дата:   18-06-09 20:52

Canon, като цяло съм съгласен, но с някои забележки. НЕ МОЖЕ ампери да са равни на луксове - няма как да стане.
И много сложно си го казал това за меренето на сантиметри с инчова линийка. Когато се мери с линийка, компараторът е човешкото око, което пък се твърди, че е част от мозъка. Другото е превръщане на една мерна единица в друга, като знаем отношението между тях.

А да попитам Преподобния дали неговите педя, лакът, стъпка и крачка са измерителни прибори, когато мери дължини с тях? И дали очите му, които са част от титаничния му мозък, преценявайки разстоянието "на око" до оня Пън, за който идеше реч по-горе са също измерителен прибор.

Отговори на това съобщение
 Re: 5D MarkII и 580EXII
Автор: nrk   
Дата:   18-06-09 21:05

Ако взема една пръчка произволна големина и я кръстя някак си, спокойно мога да меря с нея разстояния, без да имам нито дисплей, нито някакви разграфени милиметри, инчове и т.н.

Ми тогава пръчката ти е разграфена на 1 "някак си". С нея можеш да мериш "някак си" с разделителна способност 1, но не можеш да мериш сантиметри, поне докато не я измериш с линийка и не определиш стойността на това "някак си" в метри.

Това важи и за лакътя и стъпката и тн...

Отговори на това съобщение
 Re: 5D MarkII и 580EXII
Автор: bgprinter   
Дата:   18-06-09 21:12

"но не можеш да мериш сантиметри, поне докато не я измериш с линийка и не определиш стойността на това "някак си" в метри.
"

Пустите му англичани, не се научиха и те на сантиметри.
Нали това се опитвам да кажа тук, че еталонът е свободно избираем, но това не прави измервателният уред по-малко измервателен, щото не разбирал сантиметри или не говорел в цифри.

Между другото една от най-точните измервателни дисциплини е спектрометрията, която говори в картинки [smilie10]
Колчо точно това каза с еталон 1 на светкавицата, тя разбира само от едно, повече не и е нужно. Когато едното е пълно, тя спира да свети. Кое я лишава от измервателната способност? Това, че може само до едно?

Отговори на това съобщение
 Re: 5D MarkII и 580EXII
Автор: nrk   
Дата:   18-06-09 21:19

Е, англичаните използват друга измервателна система, вярно. Но... за да са СРАВНИМИ две измервания е нужно еталоните които се използват да са проследими чрез непрекъсната верига до един общ еталон. Затова хората използват метър (инч), грам и тн.

Т. нар. еталон 1 на светкавицата съществува само в момента на сработване - т.е. не е някаква постоянна величина, след като не можеш да го сравниш с нищо друго...

За това как спектрометрията "говори в картинки" по-добре спри отрано...

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7  8  9     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »