Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Бутон "Виж автора"
Автор: Slivenski   
Дата:   02-09-20 11:24

Мисля, че е крайно време бутонът "Виж автора" да бъде премахнат.

Той имаше някаква роля навремето, но смятам, че тя е изчерпана, особено във връзка с идеята да се въведат куратори и може би системата за гласуване да бъде променена.

За мен този бутон представлява форма на отрицателен рейтинг, което не е конструктивно и ощетява добри фотографии и добри автори.

Ако някой не харесва дадена снимка, може да напише коментар защо не я харесва.

А ако иска да види автора, ще бъде така търпелив да изчака три дни.

[beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Бутон "Виж автора"
Автор: Slivenski   
Дата:   02-09-20 11:33

И дори нещо повече - може да се помисли за въвеждане на АБСОЛЮТНА тридневна анонимност, а именно - дори след като гласуваш за дадена снимка, да не виждаш автора и, преди да са минали три дни.

Това според мен доста ще редуцира "груповото" гласуване.

Отговори на това съобщение
 Re: Бутон "Виж автора"
Автор: philip   
Дата:   02-09-20 11:45

Slivenski: "И дори нещо повече - може да се помисли за въвеждане на АБСОЛЮТНА тридневна анонимност, а именно - дори след като гласуваш за дадена снимка, да не виждаш автора и, преди да са минали три дни."
[smilie24] [smilie24] [smilie24] [smilie24] [smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: Бутон
Автор: serjy   
Дата:   02-09-20 11:47

тя анонимността реално никаква я няма, щото снимките се качват в още няколко места. за мен, автора трябва да е видим, само точките да са неизвестни първите дни. дори и никога да не се показват е най-добре. просто има някаква подредба и това е, ама колко точки имам аз, ама оня що има повече и тнт... ако няма точки няма да ги има и тези безкрайни спорове. и е добре като гласуваш да можеш да си махнеш гласа, че понякога цъкам по инерция, но след това не мога да си махна вота.



Публикацията е редактирана (02-09-20 11:51)

Отговори на това съобщение
 Re: Бутон "Виж автора"
Автор: Slivenski   
Дата:   02-09-20 11:50

Идеята с анонимността е, че гласуваме за фотографии - на първо място, а не за автори. [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Бутон "Виж автора"
Автор: мара   
Дата:   02-09-20 12:00

всичко това можеше да има смисъл в една идеална вселена. тук не е подобно място.
ама даже и тогава не би било добре.
не абсолютна анонимност, требе да има АБСОЛЮТНА ПРОЗРАЧНОСТ.
така или иначе - анонимност НЯМА да има - преполагам, че само идиот може да вярва в това. оптимистичен, нереалистичен, наивен идиот, ще ме прощавате...[smilie5]
или обратното - такъф, дето си играе по схемите и вярва, че това е правилно.
аз искам да знам чия е калпавата снимка, набълбукана с камара ахкания и охкания. не, че ще го запомня... но с достатъчно повторения - може пък.
иначе, сливенски, напълно съм съгласна, че гласуването трябва да бъде за снимка, а не за автор.
просто - за разлика от теб - съм циничен реалист.

Отговори на това съобщение
 Re: Бутон "Виж автора"
Автор: Slivenski   
Дата:   02-09-20 12:03

Автор: serjy
Дата: 02-09-20 11:47

... и е добре като гласуваш да можеш да си махнеш гласа, че понякога цъкам по инерция, но след това не мога да си махна вота.

-----------------------------------------------------


Това би имало смисъл само ако се въведе абсолютна тридневна анонимност.

Иначе ще гласувам, ще ми се покаже авторът - и ако съответното лице не ме кефи, ще си махна гласа веднага.

[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Бутон "Виж автора"
Автор: мара   
Дата:   02-09-20 12:07

къде тва, бе сливенски? у сураттефтера? у планинарските групи? къде точно? тая анонимност тука нали се сещаш, че не е никва анонимност дригаде?
бе напекло ли ви е нещо, кво ли? [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Бутон "Виж автора"
Автор: Slivenski   
Дата:   02-09-20 12:08

"Виждането чия е калпавата снимка" и гласуването за снимки, а не за автори, са две противоречащи си неща.

Това е единственият ми коментар по горния пост.

На квалификациите няма да отговоря, макар че си имам мнение.

Отговори на това съобщение
 Re: Бутон "Виж автора"
Автор: мара   
Дата:   02-09-20 12:25

противоречат си само на много елементарно ниво и то - само в нечия глава :)
аз виждам КАЛПАВА снимка. и ми става интересно КОЙ е подкрепен от харесванията на клакьорите.
извордите ЗАЩО - всеки си прави сам.

Отговори на това съобщение
 Re: Бутон "Виж автора"
Автор: ninikolov   
Дата:   02-09-20 12:33

И аз съм за пълна прозрачност.
Разбирам аргументите и съм съгласен с целта, но не мисля, че анонимността е пътя за постигането и.
Много ми се иска да се гласува за фотографии, а не за автори, но то като е влязло да си гласува за другарчето няма сила, която да го накара да гласува за фотография.

Иначе видя се, че "анонимността" не само не намали груповото гласуване, но и стегна редиците. Така сега се радваме на стройна организация с изненадваща ефективност.


Отговори на това съобщение
 Re: Бутон "Виж автора"
Автор: Slivenski   
Дата:   02-09-20 12:35

Елементарно е някой да иска да види автора, за да си задоволи дребното любопитство и после да прави интриги във форумната част.

Отговори на това съобщение
 Re: Бутон "Виж автора"
Автор: мара   
Дата:   02-09-20 12:40

[smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] а, ония, дето виждат мазалото, те правят интриги? [smilie18]
не групарите, ми тия, дето ги вадят на показ порочните им практики ?

Отговори на това съобщение
 Re: Бутон "Виж автора"
Автор: Slivenski   
Дата:   02-09-20 12:41

Бутонът "Виж автора" на практика наистина обезсмисля анонимността, защото много хора просто цъкат там, а не гласуват, дори съответната снимка да има качества и да им харесва. Затова казах, че така се ощетяват добри фотографии.

Отговори на това съобщение
 Re: Бутон "Виж автора"
Автор: ninikolov   
Дата:   02-09-20 12:42

Струва ми се, макар и да звучи парадоксално, че принципът "всичко на масата" ще внесе смут в системата и доста хора ще гласуват малко по-внимателно, знаейки, че всички ще видят гласа им. Да, няма да спре групите, но ще разколебае част от участниците, което е стъпка в правилната посока.

Иначе, покрай този злополучен бутон и на мен ми се иска да си махна гласа за някои снимки и да го дам за други снимки, ама няма как да стане без значителни странични ефекти.


Отговори на това съобщение
 Re: Бутон "Виж автора"
Автор: мара   
Дата:   02-09-20 12:47

Автор: ninikolov
Дата: 02-09-20 12:42

Струва ми се, макар и да звучи парадоксално, че принципът "всичко на масата" ще внесе смут в системата и доста хора ще гласуват малко по-внимателно, знаейки, че всички ще видят гласа им. Да, няма да спре групите, но ще разколебае част от участниците, което е стъпка в правилната посока.



ето това е. няма да се решат проблемите, но от само себе си ще отпадне "виж автора".

вече е било така, по-добре не знам колко е било, но чак такова чуде не е било.


та ей тва предлагам аз,
ПЪЛНА ПРОЗРАЧНОСТ.

Отговори на това съобщение
 Re: Бутон "Виж автора"
Автор: Slivenski   
Дата:   02-09-20 12:56

Ако трябва да съм искрен, по съм склонен да приема пълна прозрачност... или пълна анонимност, както предложих.

Така е ни рак, ни риба. И не работи добре. [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Бутон "Виж автора"
Автор: мара   
Дата:   02-09-20 13:04

аре, ние тука стигнахме до консенсус [smilie5] [cool]
админ да решава [smilie18] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Бутон
Автор: nyamago   
Дата:   02-09-20 13:15

Пълна анонимност е по-невъзможна от непълна анонимност. А непълна анонимност е АБСОЛЮТНО невъзможна (даже книга не написах на тая тема [smilie6]), доказано и няма какво да го бистрим.

От друга страна пълна прозрачност би работила само ако право на глас имат хора, които НЕ КАЧВАТ снимки за оценяване и няма какво да получат в ответ на мнението си - нито добро, нито лошо.

Но тия 'ПЪЛНИ" неща са си екстремални утопии, все ще е нещо частично, нещо компромисно. И за да не се тъпче на едно място без промени - много е просто да се опита и едното, и другото. Един месец пълна анонимност, един месец пълна прозрачност - и ще се види кое работи по-добре. Технически са лесни тестове, а за следене и анализ на резултатите е нужно да се отдели човешки ресурс над възможностите на админ-а, затова всички пишещи тук и вълнуващи се от проблема следва да гледат ежедневно какво става през тези тестови месеци.

После пак ще си говорим?



Публикацията е редактирана (02-09-20 13:22)

Отговори на това съобщение
 Re: Бутон
Автор: Slivenski   
Дата:   02-09-20 13:22

Пълната прозрачност вече е тествана отдавна - тя функционираше в началните години на форума. Но се появиха порочни практики при гласуването, групички, приятели, врагове и прочие. После постепенно се въведоха правила, които доведоха до тази частична анонимност, която е в момента. Не е тествана само пълна анонимност, за три дни да кажем. Сега, ако някой е решил да не играе по правилата, той винаги ще намери начин да го стори. Въпросът е максимално да се ограничи възможността за това.

[beer]



Публикацията е редактирана (02-09-20 13:23)

Отговори на това съобщение
 Re: Бутон "Виж автора"
Автор: мара   
Дата:   02-09-20 13:24

сливенски, ко ти зстаа, бе? те така си играят! не НЯКОЙ! ОГРОМНАТА ЧАСТ, ДЕТО ПУСКАТ СНИМКИ!

Отговори на това съобщение
 Re: Бутон
Автор: nyamago   
Дата:   02-09-20 13:25

Slivenski написа:

> Пълната прозрачност вече е тествана отдавна...

Имам предвид такава без 'А' и 'Б' гласове, а с подбрани куратори и/или съдии (жури), които НЕ УЧАСТВАТ в състезанието като състезатели, само като оценители.

Отговори на това съобщение
 Re: Бутон "Виж автора"
Автор: Slivenski   
Дата:   02-09-20 13:29

Ами да си играят.

Нали сложиха Б рейтинг - който в момента вече направо е за премахване също, предвид бозите, които видях с по 150+ Б точки!

Сега ще има куратори - дано има положителен ефект.

За съжаление, ако разчита на съвестта на хората и феърплея, най-често човек би останал разочарован.

Затова - рестрикции... или по-точно, строги правила.

Отговори на това съобщение
 Re: Бутон "Виж автора"
Автор: SaS   
Дата:   02-09-20 14:57

Открито гласуване кой за кого може да предложи човек, който не познава историята на сайта.
По открито връщане глас за глас не може да бъде осигурено с друг инструмент сравнено с виждането кой е гласувал.
Справка социалните медии около фейсбук.

Иначе кой как гласува може да се види в профила му, т.е. потребител->гласувани снимки, но не е лесно проследимо в другата посока гласувана снимка -> гласувал.

Отговори на това съобщение
 Re: Бутон "Виж автора"
Автор: мара   
Дата:   02-09-20 15:26

просто пак ще е същото. само няма да им се налага да се сговарят другаде.

Отговори на това съобщение
 Re: Бутон "Виж автора"
Автор: Slivenski   
Дата:   02-09-20 16:14

Групичките винаги ще намерят начин да се сговорят и да си цъкат гласове.

Затова ще има и куратори, които, надявам се, ще имат правата да изваждат откровените бози от галериите и да ги пращат обратно в Представяне. А също и обратното - недооценени готини кадри, които не са излезли от Представяне, да пращат в Избрано. Това е за мен смисълът от курирането.

Но наистина смятам, че бутон "Виж автора" си е изпял песента и трябва да се премахне.

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Бутон "Виж автора"
Автор: Slivenski   
Дата:   02-09-20 16:16

На мен също ми е много интересно как снимки на кученца и котенца имат по над 150 Б точки... Това е наистина шокиращо!

[smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Бутон "Виж автора"
Автор: мара   
Дата:   02-09-20 16:21

аз ще си искам бутана - задълже ми е! даже да е от едното любопитство!
пти жевотините - е, при тях понякога има изключения.
като кучето, дето яде некви витамини и въздуха. мноо е яко!

Отговори на това съобщение
 Re: Бутон "Виж автора"
Автор: MarinY   
Дата:   02-09-20 16:39

Браво!
Всички да са равни!
Никакви точки!
Какво значи да имаш име? Анономност завинаги!
Всички снимки на първа страница!

Да живее равенството и всякакви амбиции са забранени.


Май това се харесва?

Отговори на това съобщение
 Re: Бутон "Виж автора"
Автор: Slivenski   
Дата:   02-09-20 16:45

Аз ли криво пиша или някой не чете? [smilie8]

Анонимност за три дни има и сега. Но този бутон всъщност я обезсмисля тотално.

И за какво равенство става дума, че не разбрах? [smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Бутон "Виж автора"
Автор: uri64   
Дата:   02-09-20 16:51

Използвам бутона “Виж автора” когато за мен кадърът е толкова лош и/или безсмислен, че ми се приисква тутаткси да видя кой го е “изкакал”(моля извинете френския ми). Намирам наличието на този бутон за много полезна функционалност и смятам, че не бива да се маха.

Отговори на това съобщение
 Re: Бутон "Виж автора"
Автор: Slivenski   
Дата:   02-09-20 17:02

Автор: uri64
Дата: 02-09-20 16:51

Използвам бутона “Виж автора” когато за мен кадърът е толкова лош и/или безсмислен, че ми се приисква тутаткси да видя кой го е “изкакал”(моля извинете френския ми). Намирам наличието на този бутон за много полезна функционалност и смятам, че не бива да се маха.

------------------------------------------


Разбирам. Но това според мен е излишно губене на време. Какво ще стане, като видите кой "се е изакал"? Какво полезно ще Ви донесе това?

Основният ми мотив за премахването на този бутон не е, че някой ще види "аканото" на друг, а че твърде често той се използва при хубави кадри, само и само да не се гласува за някой "враг", но все пак да се види кой точно е "врагът".

[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Бутон "Виж автора"
Автор: MarinY   
Дата:   02-09-20 17:06

Сливенски, не е конкретно за теб. Това е реакция от общото ми усещане за настроенията във форума. Тази и няколко подобни теми.

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Бутон "Виж автора"
Автор: Minski   
Дата:   02-09-20 17:25

За мен бутон "Виж автора" не е по-добър вариант от съществувалия преди до преди няколко години бутон "бронз+1т.". Една точка си е една точка, а "Виж автора" може да означава необективна оценка. От гледна точка на обективността 1 точка за мен е по-добрият вариант. Ако имаш много оценки от 1 т. си даваш сметка, че нещо не е наред със снимката, но все пак си привлякъл вниманието на аудиторията и дори си получил някаква морална награда. Ако е било негативно гласуване (снимката е добра, но не харесвам автора), пак е по-добре за автора, все пак е получил 1 т., а не нула. В някой сайтове, съществуваше бутон "не харесвам -1т", но го премахнаха. Този бутон като роля е подобен на "Виж автора", но за мен е по-лош вариант, защото може да отнема точки от дадена снимка поради омраза към автора. И така моят принос към дискусията е: предлагам да се върне бутонът "бронз +1 т.".


Отговори на това съобщение
 Re: Бутон "Виж автора"
Автор: Slivenski   
Дата:   02-09-20 17:32

Мотивът да се премахне бронзът с +1 точка беше, че някои снимки и една точка не заслужавали. ОК, нека е така. Ама тогава аре да видиш кой е авторът след три дена! Ако дадена снимка толкова те е впечатлила в лош смисъл, ще си я запомниш и ще си а намериш след време. "Виж автора" ощетява най-вече добрите кадри, които остават без точки.

Отговори на това съобщение
 Re: Бутон "Виж автора"
Автор: мара   
Дата:   02-09-20 17:47

не. ти кат не искаш - напълно си свободен да не го ползваш.
аз искам да го ползвам!
даже не става дума само за бозави снимки.
понякога става дума за снимка, която е толкова голямо клише, че не бих гласувала, колкото и да е прилична иначе.
специално на мен това ми се случва с камарите кейове и мазни бавни води на разсъмване, на икиндия и т.н.
убедена съм, че са на един, ма не, не били - на различни са! хубави снимки, ама на конвейр! фащат хората тренда...или просто им се харесва. и не, аз като съм тука, гласувам и гледам бая. пиша коментари наистина, не на кило.
и отказвам да водя счетоводство, за да видя кой какво и кога - любопитна съм сега, веднага!
ако съм в некой чужда сайт с камари народ - все ми е тая, ма тук съм почти кат на село и искам да знам кой и защо е изцъкал нещо си и кой и защо му е дал шанс да изплува.
не непременно от лайната!

Отговори на това съобщение
 Re: Бутон "Виж автора"
Автор: Julius   
Дата:   02-09-20 17:58

От известна и реномирана високо-технологична фирма са се обадили, че в момента се разработва специално приложение (т.нар. АП към ФФ), който ще позволи на избрани потребители да си инсталират добавка към сайта, която ще запази част от сегашната функционалност. Поради емоционалната си натовареност бутонът ще бъде подсилен и отделен от клавиатурата за по-лесно сервизиране. Имало възможност и за изписване името на потребителя! [smilie7]


https://i.ibb.co/0cTDDt1/avtor.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: Бутон "Виж автора"
Автор: Julius   
Дата:   02-09-20 18:08

MarinY,
Сигурен съм, че когато хората сортират по точки биха искали да видят първо ТОВА, вместо ТОВА.
Поне за себе си мога да го потвърдя със сигурност. [smilie24]
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Бутон "Виж автора"
Автор: Slivenski   
Дата:   02-09-20 18:23

Бутонът "Виж автора" е ретрограден остатък от едни отминали времена във форума, за които на никого не му е особено мъчно... освен на Мара, разбира се. В използването му няма нищо конструктивно. Той просто задоволява нездраво любопитство, целящо бъдещи конфликти. [smile]


Отговори на това съобщение
 Re: Бутон "Виж автора"
Автор: мара   
Дата:   02-09-20 18:33

да бе...щото ти си казал :) [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Бутон
Автор: Julius   
Дата:   02-09-20 18:34

За себе си не мога да преценя дали ЗА или Против "Виж Автора" (надявам се само Мара да не ми се връзва на пикантния бъзик), по-скоро в случая Sas е прав за историята.

Но бронза ми липсва осезаемо, хубаво би било и коефициента да има някакво тегло (т.е. 100 бронза да не тежат повече от 25 злата или 50 сребра) и т.н. Макар че сега колко гласуват със сребро, сигурно и то се счита за "хейт". [smilie7]



Публикацията е редактирана (02-09-20 18:35)

Отговори на това съобщение
 Re: Бутон "Виж автора"
Автор: мара   
Дата:   02-09-20 18:46

определено го ссчитат - нали следя [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Бутон "Виж автора"
Автор: MarinY   
Дата:   02-09-20 19:13

Среброто и бронза са Награда. Този, който ги смята за "хейт", няма какво да прави във фотографски сайт. Има си такива страници, само с "харесвам".
Явно, старите ценности идващи от спорт, конкурс или всякакви състезания, са се изпарили с появата на фейсбук и подобните му.
Да вземеш бронз, значи да си се качил на почетната стълбичка и мнозинството е под теб!

Отговори на това съобщение
 Re: Бутон "Виж автора"
Автор: Julius   
Дата:   02-09-20 19:13

Ясно, работата е отекла.

Тогава да махнат временно златото! [smilie7]

Ще видиш колко бързо ще се влюбят у среброто тогаз.


Отговори на това съобщение
 Re: Бутон "Виж автора"
Автор: мара   
Дата:   02-09-20 19:15

тва знаеш ли колко пъти съм го обяснявала?!
явно недостатъчно...

затва си искам бутон!
ясно е, че не само на мен ми требе!
аз няма да давам точки, само щото искам да видя кой е великия маестро, изпраскал кадрото :)

Отговори на това съобщение
 Re: Бутон "Виж автора"
Автор: Julius   
Дата:   02-09-20 19:20

Да бе, Виж автора си има смисъл (докато има каквато и да е форма на анонимност). [smilie24]

Липсата на бронз е нелогична (почетна стълбичка само с две места). [smilie7]

Иначе има варианти - примерно си пращаш снимките за публикуване (към Предложения), но докато не бъдат одобрени не се появяват и ти не знаеш кога ще станат видими [smilie3] може след ден, може след три - така по-трудно ще следиш да им пращаш линковете...

Отговори на това съобщение
 Re: Бутон "Виж автора"
Автор: MarinY   
Дата:   02-09-20 19:21

От време на време, започват едни тиради срещу състезанието. Не ги интересувало, не били заради точките, наградите са отживелица, нямало значение.

"Състезанието" развива цивилизацията и обществото. Не се състезават само тези, които са само изпълнители.

Съжалявам за грубата истина. Минете в групата на "състезаващите" се.

Отговори на това съобщение
 Re: Бутон "Виж автора"
Автор: мара   
Дата:   02-09-20 19:30

юлиус [smilie24]
туй ми се струва много добро предложение.

марине - всеки се състезава, но не навсякъде.
аз лично не участвам в конкурси. много рядко и по случайност съм участвала - примерно - в биеналето на хумора и сатирата.
иначе съм пращала картини/снимки за участия, но без участие в конкурсната програма.
има си хора - цел живот са от конкурс на конкурс.
та човек не е състезателен кон, но постоянното наблюдение как се сипва основно на най-блеещите е дразнещо.

да, доброто все някак изплува. ма ако не е много гъста тинята.

Отговори на това съобщение
 Re: Бутон "Виж автора"
Автор: Julius   
Дата:   02-09-20 19:33

На кой здравомислещ му се "състезава" с ТОВА?

Много е сложно да се види връзката? [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Бутон "Виж автора"
Автор: MarinY   
Дата:   02-09-20 19:35

Маре, състезаваш се. За признание, за клиенти, за да си различна. "Състезанието" има много лица.
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Бутон "Виж автора"
Автор: мара   
Дата:   02-09-20 19:51

нали и аз тва писах? ама и ти не четеш:

Автор: мара
Дата: 02-09-20 19:30

юлиус [smilie24]
туй ми се струва много добро предложение.

марине - всеки се състезава, но не навсякъде.

Отговори на това съобщение
 Re: Бутон "Виж автора"
Автор: ejel   
Дата:   02-09-20 20:00


https://media.makeameme.org/created/why-the-fuck-0nq5sv.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: Бутон "Виж автора"
Автор: ceco   
Дата:   02-09-20 21:01

Бронзът трябва да се върне! Пък нека си има и "Виж автора" - както казва Мара, има снимки дето и 1 точка не заслужават (отворил си я, видял си я ... ми, като не става, не става - даваш и 0 т. ако искаш да видиш автора)! Но пък други, които си заслужават точката (но за сребро не им достига нещо), защо да не си я получат? Има и начинаещи автори, за които това би било индикация, че все пак някой им е обърнал внимание на тази конкретна снимка, за разлика от други които не отлепят от 0-та, и ако човекът си ги анализира правилно, вероятно ще пусне и по-добри следващия път. Иначе няма шанс - или ще се откаже, или същата "боза" и следващия път ...

Като единствено обяснение за махането на бронза съм чул "О, някои много се обиждат като получат бронз"?? А като получат "тиква" (т.е. "Виж автора" / 0 т.) не се обиждат, така ли? Някак лицемерно ми се струва подобно обяснение.

Отговори на това съобщение
 Re: Бутон "Виж автора"
Автор: loveforever   
Дата:   02-09-20 21:59

Рядко влизам тук, още по-рядко пиша.
Случайно отворих тази тема и я зачетох но ще дам и моито 5ст.

Според мен проблема при гласуването е в натрупването.И не трябва да се премахват неща, а да стават по-прецизни. Според мен трябва да го има и бутона "виж автора" И "бронза" и "среброто" и "злато-то", че бих добавила и още. Полезно би било при гласувне да можеш да дадеш примерно между 1 - 5 точки, защото снимките са различно хубави и някак не е добре да се мерят само с един аршин става/нестава.
От там нататък обаче точките не трябва да се натрупват, а да се показват според класа си. Примерно:

5т - 2бр
4т - 8бр
3т - 18бр
2т - 6бр
1т - 1бр
0т (виж автора) - 7бр

Това за по прегледно може да се визуализира и графично със стълбчета и човек с един поглед би могъл вижда и да разбира как му е оценена снимката.

От друга страна липсата на натрупване на точките лишава "състезателите" от това да се стремят да натрупат повече точки чрез приятелско гласуване, защото на практика такова точкуване няма да има. За избор на снимки водеши в категориите и галериите може да се приложи формула вадеща най-отгоре тези с най-много гласове по 5т, но и такива при които същевременно и от по-ниските гласове има по по-малко. Нещо като средно аритметично, но с различни тегловни коефициенти определени от админите или кураторите, които ще са известни само на тях така, че да не може да се правят стъкмислики.

Отговори на това съобщение
 Re: Бутон "Виж автора"
Автор: мара   
Дата:   02-09-20 22:21

това е смислено, предполагам, че е трудно изпълнимо. ако малко помисля, сигур ще се сетя как и откъде ще се продъни въпреки всичко [smilie5]
ама хайде, няма...

Отговори на това съобщение
 Re: Бутон "Виж автора"
Автор: asahi   
Дата:   02-09-20 22:48

Спрете гласуването за един месец. Ако ви хареса може и за повече.

Отговори на това съобщение
 Re: Бутон "Виж автора"
Автор: Minski   
Дата:   02-09-20 23:19

Благодарение на дискусията по темата за бутона "Виж автора", обърнах внимание на статистиката за моето гласуване във ФФ. Дадох си сметка, че съм сред участницити във форума, които са гласували най-много. Този факт вероятно значително уронва авторитета ми сред участниците в дискусиите по теми като "Бутон Виж Автора", "Порочни практики на гласуване","Снимките, които стават", "За въвеждането на куратори" и др. Явно е, че човек, който има над 10 хил. гласувания, може и да участва в групичките, които се подкрепят. Не отричам, че много лесно решавам, как да гласувам. Със сигурност съм гласувал за снимки,за които хора като "мара" в в никакъв случай няма да гласуват. Това формално не е нарушение на правилата, но би могло да е признак за липса на висок критерии при гласуването и за девалвиране на отделния глас, защото всеки глас при гласуването за попадане в "Избрано" има еднаква тежест. Не съжалявам за гласуването си до момента и не се отричам от стратегията си да гласувам за много снимки. Давам си сметка, че такова поведение може да бъде разглеждано като порочна практика, защото участниците знаят, че аз гласувам повече от другите участници и могат просто чрез подкрепа за моя снимка и знак като напр. "!!!" да ме насочат. Искам да кажа, че писането на "!!!" не означава задължително порочна практика. Много хора го правят машинално без да се замислят особено и без да искат гласуване срещу гласуване. При гласуването за снимките на другите от форума, аз се водя от принципа: "Ако въздържането от гласуване е добродетел, а гласуването е порок, тогава как да очаквам, че някои ще гласува за моя снимка".
Но да се върна към темата. Щом като има седмични квоти за пускане на снимки за гласуване, защо да няма седмични квоти за брой гласувания. По този начин, няма да е възможно прекомерното гласуване. Ако знаеш, че имаш право само на 20 гласа "злато", 30 - "сребро" и 50- "бронз" ще се стремиш да си обективен.


Отговори на това съобщение
 Re: Бутон "Виж автора"
Автор: мара   
Дата:   02-09-20 23:45

а защо да не ги оставиш именно за тия, дето ще ти върнат?

Отговори на това съобщение
 Re: Бутон "Виж автора"
Автор: Minski   
Дата:   02-09-20 23:50

Аз вече съм го казвал, не участвам в групи. Никого не съм молил да гласува за моя снимка. А квотите за гласуване, могат да бъдат още по-ограничени, особено за 4-те точки.

Отговори на това съобщение
 Re: Бутон "Виж автора"
Автор: мара   
Дата:   03-09-20 00:00

не ти. те.

Отговори на това съобщение
 Re: Бутон "Виж автора"
Автор: Minski   
Дата:   03-09-20 00:28

Да, въртим се в омагьосан кръг.

Отговори на това съобщение
 Re: Бутон "Виж автора"
Автор: Minski   
Дата:   03-09-20 00:37

Макар да съм скептичен относно ролята на т.нар. "Куратори", защото си спомням съдбата на сайта Фотокулт, където имаше модератори, които можеха да трият снимки и да оправят грешното гласуване, нека да видим какво ще стане във ФФ. Може именно кураторите да разрешат повечето проблеми. Ето промених си мнението, вече не мисля, че кураторите са Гестапо. [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Бутон "Виж автора"
Автор: Julius   
Дата:   03-09-20 07:50

мара написа:

> това е смислено, предполагам, че е
> трудно изпълнимо. ако малко
> помисля, сигур ще се сетя как и
> откъде ще се продъни въпреки всичко [smilie5]

Не, Маро, не е чак толкова сложно...
Това, за което жената по-горе говори се нарича модално разпределение.
Медианата изключва двете крайни стойности (горна и долна), докато модата показва пиковете.
Средната стойност обикновено криви резултатите - те по тоя начин кривят и заплатите в Бг. [smilie7]
Имаш две шефчета дето взимат по 20 бона (= 40 хил.), имаш 20 служителя х 1000 лв. (= 20 хил).
И излиза, че средната заплата (60 000 / 22) = 2730 лв. [smilie5]
Да, ама само шефчетата ядат свинско, а служителите нагъват зеле, средно = "Свинско със зеле".
Двумодалното разпределение ще покаже точно това (два пика -> 20 бона и 1000 лв.).
Само че по-прецизната статистика не виждам как ще спре схемаджиите!
Защото основния пик винаги ще е върху 5-те точки. [smilie7]

p.s.
И все пак без бронз нито среброто е сребро, нито златото е злато.
По-добре 1 човек = 1 т. (маха се среброто, златото се приравнява на бронз)
При условие, че среброто не се ползва излиза, че само умножаваме гласувалите х 4?


Отговори на това съобщение
 Re: Бутон "Виж автора"
Автор: мара   
Дата:   03-09-20 08:06

to4no towa imam predwid:

Само че по-прецизната статистика не виждам как ще спре схемаджиите!
Защото основния пик винаги ще е върху 5-те точки. [smilie7]


освен това кураторите ВИНАГИ ще бъдат "гестапо" в очите на едни и "врата у поле" в очите на други.
а в сайта и без това има толкова малко хора и снимки, че маеката сивало.

отде да додат? няяма ги и няма да се върнат.

Отговори на това съобщение
 Re: Бутон
Автор: Julius   
Дата:   03-09-20 08:15

Ще са като 240-те ни избраници! [smilie5]

Аз затуй не взимам нищо прекалено насериозно... пускам чат-пат някоя снимка, цъкам глас тук-там, някой коментар колкото да не е без хич, а дори и да ми направи впечатление, че определени групички се "подкрепят" (както е модерно да се казва) - все ми е тая...

Той животът е навън, не е тук. [smilie7]


Редакция:
========
Ти се радвай, че си свободна и независима, така както съм и аз. [smile]
Те точно схемаджиите са тези, които треперят за точки и внимание и страдат като не го получат. [smilie3]
Ако бяха свободни от зависимости - щяха ли да участват в схеми? [smilie7]
[beer]



Публикацията е редактирана (03-09-20 08:28)

Отговори на това съобщение
 Re: Бутон "Виж автора"
Автор: шдфдшд   
Дата:   03-09-20 09:21

Автор: Julius
Дата: 03-09-20 07:50

Средната стойност обикновено криви резултатите - те по тоя начин кривят и заплатите в Бг. [smilie7]
Имаш две шефчета дето взимат по 20 бона (= 40 хил.), имаш 20 служителя х 1000 лв. (= 20 хил).
И излиза, че средната заплата (60 000 / 22) = 2730 лв. [smilie5]


...хубав пример...[smilie25] ....аз съм срещал , като илюстрация друго ....."Кравата се удави във водоем със средна дълбочина 30 см "....[smilie7]


Отговори на това съобщение
 Re: Бутон "Виж автора"
Автор: мара   
Дата:   03-09-20 09:30

Редакция:
========
Ти се радвай, че си свободна и независима, така както съм и аз. [smile]
Те точно схемаджиите са тези, които треперят за точки и внимание и страдат като не го получат. [smilie3]
Ако бяха свободни от зависимости - щяха ли да участват в схеми? [smilie7]
[beer]


така е. и все пак именно те определят облика на това място, кактъо и на света. радвам се, че си имам балон [smilie5]


....но е прозрачен все пак.

Отговори на това съобщение
 Re: Бутон "Виж автора"
Автор: Julius   
Дата:   03-09-20 10:32

Виж сега, аз като човек, израснал на село си знам - не оплевя ли градината, бурените я превземат.
Ако искаш дворът ти да е подреден и да дава плод - с косата, с търмъка...
Ама чужда къща да седна да редя?
Аз си гледам моята. [smilie7]
Ако бурените тук превземат двора - има и други, по-добре поддържани дворове.
Но и бурените явно не си дават сметка. Ако съвсем превземат градината - накрая ще се самоизядат.


Отговори на това съобщение
 Re: Бутон "Виж автора"
Автор: мара   
Дата:   03-09-20 11:32

ми е на...кОсим...ма не става. па една поляна с троскот си има своя чар. на троскот.

Отговори на това съобщение
 Re: Бутон
Автор: Julius   
Дата:   03-09-20 11:42

Да, оценяваме усилията ти. [smile]
Въпросът е, че като не си сайбията на двора ще си изпросиш предимно "любовта на бурените".
Но ако не ти пука - кОси! [smilie24]

п.с.
Намерих с каква по-подходяща дума да заменя "хейт", че хич не си падам по чуждиците! [smilie7]



Публикацията е редактирана (03-09-20 12:00)

Отговори на това съобщение
 Re: Бутон "Виж автора"
Автор: philip   
Дата:   03-09-20 13:53

Julius, в примерчето със заплатките, волно или не, си пропуснал най-съществената група - собствениците на бизнеса. И от примера ти се изяснява причината за групирането, трудещи се, менажери, собственици и съответно профсъюзи, работодатели... За добро или не, обществото ни е структурирано на групи, партии, НПО-та и куп други задруги, които влияят, доколкото могат, в избора на правилата. Поне на теория обаче, решенията се базират основно на избори чрез ГЛАСУВАНЕ, в което за разлика от Мара ти не си много деен:)

Затова критиката ти към много гласуващите ми се чини силно неуместна, друг е въпросът за едносричните и хвалебствени коментари.

За разлика от публиката обаче, дейците на културата и изкуството (и не само) са силни индивидуалисти, демек бая егоисти. Очакват ръкопляскания и бис, но те самите не си падат особено по оценка на колегите си, освен с хвалебствия с "безкористна" цел.

В цялата тази връзка наличието на въпросното бутонче, за което е темата, е силно неуместно, много пъти съм писал защо.


Отговори на това съобщение
 Re: Бутон "Виж автора"
Автор: мара   
Дата:   03-09-20 14:27

кат ти викам, филипе, че е по-хубаво да си траеш, че бая глупости успяваш да изприкажеш...[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Бутон
Автор: Julius   
Дата:   03-09-20 14:53

philip написа:

> Поне на теория обаче, решенията се
> базират основно на избори чрез
> ГЛАСУВАНЕ, в което за разлика
> от Мара ти не си много деен:)

Виж, с това съм съгласен! Обръщам повече внимание на останалите кадри обикновено, когато аз самия качвам и пускам. Но пък 180 хил. коментара от един профил! Айде, молим... [smilie7]

Колко време ти отнема разглеждането на 1 кадър?
А ако решиш и да напишеш смислен коментар?
На мен поне минута, понякога и повече!
Ако кадърът е хубав - коментарът е по-кратък, но ако решиш да дадеш съвет?
Ако коментарът ще съдържа някакви съвети или критика - минимум 2-3 мин.

Нека да са 60 сек.
Ако ги чукнеш тези 180000 мин. = 3000 часа -> 125 дена.
Някой е отделил 4 мес. от живота си, за да разгледа и коментира 180 хил. кадъра?
Ти сериозно ли? Цъкал е безогледно като на конвейр, аз да ти кажа! [smilie7]
И после всички, които са се почувствали задължени да му върнат жеста - и те са му цъкали. [smilie3]



Публикацията е редактирана (03-09-20 16:56)

Отговори на това съобщение
 Re: Бутон "Виж автора"
Автор: philip   
Дата:   03-09-20 15:43

Марче, ако ще ставаш воЕвода, сбирай дружина[smilie3]

Julius, ако си погледнал 2-рия параграф, голяма част от постът ти става излишен или просто пояснителен.


Отговори на това съобщение
 Re: Бутон "Виж автора"
Автор: Julius   
Дата:   03-09-20 15:48

Ами погледнах го. [smile] [smilie24]
Но може би ти не си разбрал по-ранните ми постове.
Та реших да спретна една бърза калкулация, само за онагледяване.

Иначе за бутона - докато има някаква анонимност е по-добре да го има.
Но без бронз оценките се обезмислят, по-добре опциите да са само две:
"Гласувай" / "Виж автора", където 1 глас = 1 точка.
(така си мисля)

Отговори на това съобщение
 Re: Бутон "Виж автора"
Автор: uri64   
Дата:   06-09-20 16:47

Уф, много футболна драма за тоя бутон, много нещо. Три страници вече. Който иска да не го ползва, който иска - да си плющи на воля. Премахването му по никакъв начин няма да реши проблемите на сайта. То почти не остана за гледане, четене и пазарене вече в галериите, форума и базара, пък ние за бутона.


Отговори на това съобщение
 Re: Бутон "Виж автора"
Автор: Slivenski   
Дата:   06-09-20 16:59

Ми така е - като има функционалности, които с нищо не допринасят за развитието на форума, а само за нагнетяване на напрежение и конфликти, нормалните хора постепенно се отдръпват.

[smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Бутон "Виж автора"
Автор: uri64   
Дата:   06-09-20 18:13

Ндаа, кой да се сети че коренът на цялото зло във ФФ се криел под тоя именно бутон. [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Бутон "Виж автора"
Автор: Beijing   
Дата:   06-09-20 18:30

А бе я кажете, някой изкарал ли е пет лева от тези точки, че са толкова важни!
То ФФ-ъто се е спихнало от талаш, вие за точки ми говорите!
Ако съм натискал бутона "Виж Автора", то е, защото ми е било крайно интересно, кой е автора на това безобразие.
Тъй че, моля оставете го[smilie18]
Поздрави на всички![beer]


Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »