Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Покупка на фотоапарат от Турция?
Автор: bbfl   
Дата:   29-07-18 20:43

Здравейте,

Виждам, че в Турция цените на някои фотоапарати (специално Fuji) са доста по-ниски спрямо България, че даже и по-ниски от САЩ.

Някой пазарувал ли е от техните сайтове: www.gittigidiyor.com или hepsiburada.com

Знам, че трябва да имам познат там за да се изпрати на някакъв адрес и след това евентуално да отида да си го взема, но друг вариант дали има например ще може ли и до адрес на хотел да се изпрати, да речем отивам на почивка за няколко дни.

Също видях, че има и физически магазини на Fujifilm в Истанбул. Някой да ги е посещавал или пазарувал директно от магазина?


Отговори на това съобщение
 Re: Покупка на фотоапарат от Турция?
Автор: Xizario   
Дата:   29-07-18 21:03

Ако не ти пука за гаранцията си го поръчай от Китай. Ако ти пука от Англия. От Турция дори локум не бих взел ако ще пари да ми дават.

Отговори на това съобщение
 Re: Покупка на фотоапарат от Турция?
Автор: bbfl   
Дата:   29-07-18 21:17

@Xizario дали се досещаш, че ако поръчам от Китай ще ми вземат мито+ддс и т.н. и цената идва същата както е в БГ???

Докато от Истанбул мога и с колата да отида за 1 ден и да си го закупя и то с гаранция.

Отговори на това съобщение
 Re: Покупка на фотоапарат от Турция?
Автор: nyamago   
Дата:   29-07-18 22:00

Пътуването до Истанбул (особен ако не живееш близо до границата) - като гориво, амортизация на колата, една нощ в хотел и две пропуснати надници (не си безработен, щом си купуващ фотоапарати, нали?) - тая обща стойност как се сравнява с митото и ДДС-то при поръчка от Китай? [smilie11]

Разглеждал ли си цени от Англия или от Германия? Доставките с български спедиторски фирми са доста евтини, а няма мито и ДДС. Как се сравнява с нашенските цени?

Иначе ме изненадва, че нещо е по-евтино от Европа, защото цените винаги са ми изглеждали близки или леко по-високи. И съм носил по молба на няколко турски приятели техника от тук (Англия) - явно го намират по-изгодно (особено купено безмитно от летището).

Отговори на това съобщение
 Re: Покупка на фотоапарат от Турция?
Автор: bbfl   
Дата:   29-07-18 22:44

@nyamago

Доста съм разглеждал и проучил... живея в Пловдив, но дори и в София да живея пътуването за 2 нощувки до Истанбул с включен транспорт и хотел е 100 лв (с ваучер от Грабо).

Цената на Fujifilm X-T2 Black kit XF 18-55mm f/2.8-4

в Турция е 2 350 лв
в Англия е 3 300 лв
в България и Германия е 3 350 лв

Това са 1000 лв отгоре. Като махна 200 лв за разходите за пътуването до Турция и излиза с 800 лв по-ниска цена, това е още поне един обектив.

Е дали не е в пъти по-евтино :)

За Никон, Канон, Сони и т.н. не знам как са цените, но мисля, че при тях не е толкова ниска цената, но това е друга тема.

Отговори на това съобщение
 Re: Покупка на фотоапарат от Турция?
Автор: marves   
Дата:   29-07-18 22:56

в Европа го има даже по-евтино комплекта - около 2 340 лв.
+ 5 лева с превозвач до твоя град. Без пътувания, нощувки, хапвания, пивания.

Отговори на това съобщение
 Re: Покупка на фотоапарат от Турция?
Автор: marves   
Дата:   29-07-18 23:12

Всъщност, като се разчетох, май пращат с безплатен транспорт (за тяхна сметка) през DHL/DPD от UK.
Преди поръчвах и се излъгах да дам адрес в UK... изгорял съм с 2-3 лева транспорт.

Отговори на това съобщение
 Re: Покупка на фотоапарат от Турция?
Автор: marves   
Дата:   29-07-18 23:16

А можеш да го вземеш и тук от базара, гледам обява за 1 950 лв. и продавача изглежда доверчив съфорумник и фотограф.

Отговори на това съобщение
 Re: Покупка на фотоапарат от Турция?
Автор: msld   
Дата:   29-07-18 23:35

От посочения от marves сайт доставката на този апарат е 31 евро...

Отговори на това съобщение
 Re: Покупка на фотоапарат от Турция?
Автор: marves   
Дата:   29-07-18 23:41

"We offer free shipping to most countries"

"European Union - We expedite our orders from our UK warehouse via Royal Mail, DPD or DHL. The handling time for an order takes around 2-3 working days typically. You will receive your purchase usually on the 4th - 10th working day after your payment is credited to our account. We assure the prices you see on our site are final and there won't be any taxes or duties to pay when the product arrives."

Преди около година беше фрий до UK, когато поръчвах обектив за по-ниска сума.

Отговори на това съобщение
 Re: Покупка на фотоапарат от Турция?
Автор: chukov   
Дата:   29-07-18 23:46

Аз си купих XT2 от Турция хората дават 1 година допълнителна гаранция и стават 3

Недей слуша дървените философи

Отговори на това съобщение
 Re: Покупка на фотоапарат от Турция?
Автор: SteliyanStoyanov   
Дата:   30-07-18 08:57

Аз почти всичко от Турция съм си купил. Както Пенчо казва - не слушай дървените философи. Имам и 3г. гаранция

Отговори на това съобщение
 Re: Покупка на фотоапарат от Турция?
Автор: папач   
Дата:   30-07-18 09:07

Квартал Сиркечи е за фото и видео, но трябва мито на границата,защото санкцията е висока при укриване.

Отговори на това съобщение
 Re: Покупка на фотоапарат от Турция?
Автор: bbfl   
Дата:   30-07-18 09:34

И как по точно ще те хванат че го укриваш, никой не ти записва на границата дали влизаш с фотоапарат или не айде стига глупосто колега 10 мита ще плащам.

Отговори на това съобщение
 Re: Покупка на фотоапарат от Турция?
Автор: asahi   
Дата:   30-07-18 09:45

Хващането става лесно. Всеки ден го правят. Въпросът е дали ще искат да се занимават този ден с куфарните търговци.

Отговори на това съобщение
 Re: Покупка на фотоапарат от Турция?
Автор: hotsnail   
Дата:   30-07-18 10:10

E когато е един апарат и си напукал снимки с него и си щракаш на воля и не е опакован за какво да те хванат? Видно е, че няма да го продаваш и не е много ясно кога си го купил и къде.

Ако нарамиш неразопакована кутия или 5.....


ПП Преди време искаха да се декларира техника на излизане. Имаше си формуляри. Апарати и лаптопи си беше задължително да се декларират при излизане, за да не ги обмитят на влизане. Ама последните години поне на летището и на сръбската граница не съм виждал или ползвал такъв формуляр, пък си нося камерата. Вярно е, че в тая посока митническия е по-мек. А от Турция може би е по-затегнат.



Публикацията е редактирана (30-07-18 10:13)

Отговори на това съобщение
 Re: Покупка на фотоапарат от Турция?
Автор: DidiAndreeva   
Дата:   30-07-18 10:36

Минаваме често границата с Турция на Малко Търново с фотографски раници в двете посоки, досега не са ни искали да попълваме формуляри за техниката. Може да има проблем ако е с кутии, т.е. си личи че са чисто нови.

Отговори на това съобщение
 Re: Покупка на фотоапарат от Турция?
Автор: SteliyanStoyanov   
Дата:   30-07-18 10:37

На границата при излизане от Турция се попълва формуляр, като с него ти връщат и TAX VAT Free (около 9%), но си се чака известно време в зависимост от натовареноста на служителите. Мито не се заплаща за лично ползване, освен ако не изасяте големи количества.

Отговори на това съобщение
 Re: Покупка на фотоапарат от Турция?
Автор: victory13   
Дата:   30-07-18 11:00

[smilie5] [smilie24] Точно, като турист... Единствено не възстановяват ДДС ако си с работна виза... навсякъде по света, за европейците...

и стига с тия мита и ддс-та за лично ползвани стоки... те ако оставиш на наще управляващи ще ти искат мито и ддс и за баклавата дето си изял на чаршията в стамбул [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Покупка на фотоапарат от Турция?
Автор: chrisnoch   
Дата:   30-07-18 11:00

Автор: SteliyanStoyanov
Дата: 30-07-18 10:37
... Мито не се заплаща за лично ползване, освен ако не изасяте големи количества.


Мито се плаща при внасяне, не при изнасяне.
Ако техниката е в чанта/раница (а не в оригиналната кутия) и е единична бройка, няма да имате проблеми с нашите митничари.

Отговори на това съобщение
 Re: Покупка на фотоапарат от Турция?
Автор: Twingo   
Дата:   30-07-18 11:30

nyamago написа:

> Пътуването до Истанбул (особен ако
> не живееш близо до границата) -
> като гориво, амортизация на
> колата, една нощ в хотел и две
> пропуснати надници (не си
> безработен, щом си купуващ
> фотоапарати, нали?) - тая обща
> стойност как се сравнява с митото
> и ДДС-то при поръчка от Китай?
> [smilie11]

Говориш абсолютни глупости :D БДЖ имат удобни влакове за отиване и връщане за един ден. И то със спален вагон, със сигурност пътуването в новите вагони е голям кеф [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Покупка на фотоапарат от Турция?
Автор: nyamago   
Дата:   30-07-18 12:10

Някои хора при купуване на нова стока с гаранция пазят кутиите и всички боклуци дето идват с тях. (Аз съм от тези). Полезно е когато после ги засилваш на eBay, прави стоката 'по-нова' в очите на купувача. А може да е нужно в някои случаи при възползване от гаранциите (не ми се е случвало, но знае ли се).

Та, пренасянето на кутиите - ако води до митнически усложнения - може да е малък проблем?

Отговори на това съобщение
 Re: Покупка на фотоапарат от Турция?
Автор: da.fo   
Дата:   30-07-18 12:20

Април ходих до Истанбул и точно до базата на FUJI заради един принтер DX 100 (близнак на EPSON D 700). Трябваше да бъда там преди обяд в работен ден. За 3 часа ми обслужиха принтера без да ми искат надценка за бърза услуга. Попитах дали мога да си купя нещо от там - няма проблем. Взех си хартия.
Преди това на границата се притеснявах , че може да имам пробелм но бълграския митничар ми каза, че нямали вече бланки за описване на техниката която изнасяш. Турския митничар само погледна багажника и въобще не реагира както на влизане , така и на излизане. А ако се посети Истанбул в съботен ден най добре на Сиркеджи(квартал с много фотомагазини) да се потърси дадената техника.
За мен лично дали ще пътувам до София или Истанбул е все същите километри, че и пътя е по хубав в Турция.


Отговори на това съобщение
 Re: Покупка на фотоапарат от Турция?
Автор: me4o_puhh   
Дата:   30-07-18 12:35

Да използвам темата, в споменатия квартал може ли да се намери аналогова техника, съответно как са цените спрямо ebay, България..?
Благодаря предварително.

Отговори на това съобщение
 Re: Покупка на фотоапарат от Турция?
Автор: asahi   
Дата:   30-07-18 12:52

А дали някой някога е произвел аналогова техника? Прегледай каталозите и помисли над това.

Отговори на това съобщение
 Re: Покупка на фотоапарат от Турция?
Автор: roburt48   
Дата:   30-07-18 12:55

В цялата история има един доста важен момент - ти си гледал цени в сайтове за онлайн търговия, а тук в темата се "спряга" и пътуване до там за физическа покупка ... бих посъветвал да се опиташ да разбереш дали цените в тамошните магазини са подобни на тези, които си гледал в сайтовете ! Вероятността да съществува разлика я има ! Иначе пазаруването в Истанбул е удоволствие ( или поне беше )...Има и купища възможности за пътуване... влакове, автобуси, с личен транспорт - каквото ти е кеф. Хубавото на Истанбул е, че повечето специализирани магазини (освен за дрехи и патъци, каквито има навсякъде) са в определени райони. Тоест, ако разбереш къде е "мястото" съм убеден, че ще има минимум 10, че и повече магазина струпани почти един до друг :)...И не на последно място... там можеш да се пазариш - няма значение дали си купуваш чорапи за 2 долара дузината от Аксарай или костюм на BOSS от Етилер :) Успех !

Отговори на това съобщение
 Re: Покупка на фотоапарат от Турция?
Автор: me4o_puhh   
Дата:   30-07-18 12:58

Дам, сетих се, че тук няма как да не бъде редактиран човек във всяко едно отношение. Благодаря за поправката. Търся филмово тяло, за да шокирам аудиторията до край среден формат. Тъй като никога не съм ходил до Истанбул, мислех да го съчетая. Но в момента се сещам, че имам няколко познати фотографи в Турция, може би ще бъдат по-благосклонни.Хубав ден.

Отговори на това съобщение
 Re: Покупка на фотоапарат от Турция?
Автор: DidiAndreeva   
Дата:   30-07-18 13:07

Това например е базар на няколко етажа с много магазинчета за всякаква фототехника, стара, нова, на последния етаж имаше и майстор за ремонти. Цялата улица и съседните са основно магазини за фототехника. Квартала Сиркеджи е точно в Историческия център, над Старата гара "Ориент експрес", малко преди Египетския пазар, слизайки от Света София и Синята джамия Т.е. всички туристи минават от там и няма опасност от изгубване или забутване в кварталчетата.



Публикацията е редактирана (30-07-18 13:11)

Отговори на това съобщение
 Re: Покупка на фотоапарат от Турция?
Автор: hotsnail   
Дата:   30-07-18 13:20

А не е ли по-добре да се иде в нормален магазин или направо он-лайн вместо от тия туристически търговци да се пазарува? Не че е нещо голямо ама туристическите симпатични магазини с ниски цени, са местата, дето се пласират ментета от всякакъв калибър - дошъл ти е балък на крака, както и да го метнеш, утре ще е далеко и няма как да ти се разсърди или направи проблем.....

Може би най-добре е да се пита някой местен, къде пазаруват техника.

Отговори на това съобщение
 Re: Покупка на фотоапарат от Турция?
Автор: victory13   
Дата:   30-07-18 13:32

... и още нещо да се внимава... да не настинеш [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Покупка на фотоапарат от Турция?
Автор: lamerko   
Дата:   30-07-18 13:56

Хм... тия пазарчета ме заинтересуваха. Някой да знае дали има изискване за минимална валидност на паспорта, че моя скоро изтича?

Отговори на това съобщение
 Re: Покупка на фотоапарат от Турция?
Автор: da.fo   
Дата:   30-07-18 14:13

me4o_puhh - Диди Андреева ме е изпреварила с посочване на точното място за техника "втора ръка"

roburt48 в магазините за техника не можеш да се пазариш както в такива за дрехи. Цените на техниката са твърди.

hotsnail в магазините за техника на Сиркеджи поне аз не съм забелязал грам ментета освен един (на втория етаж точно срещу спирката на трамвая)и то говорим за едни чанти с надпис for Canon и for Nikon ;)

FUJI представителството за Турция със склад, магазин и сервиз:
Mahmutbey Mahallesi, Caddesi, Taşocağı Yolu No:9, 34218 Bağcılar/İstanbul, Турция
fujifilmshop.com
+90 212 709 92 94

Пътувайки към центъра на града се отбиваш на дясно за летището и търсиш МОЛ 212(в ляво).(Мисля, че AVT беше тяхното съкращение за Мол) На 100-тина метра от Мола е


Отговори на това съобщение
 Re: Покупка на фотоапарат от Турция?
Автор: OIM   
Дата:   30-07-18 14:41

AVM-- Алъш вериш меркези [cool]


Отговори на това съобщение
 Re: Покупка на фотоапарат от Турция?
Автор: da.fo   
Дата:   30-07-18 14:59

OIM - съгласен. Аз и затова написах "Мисля" , че не бях на 100 % как е.

Ето го AVM - то и на 100 метра на север е FUJI представителството със склад, сервиз и магазин. Като увеличиш картата - то си излиза.
Нещо форума не ми даде да вмъкна над 100 символа и затова не успях точния адрес да сложа.


Отговори на това съобщение
 Re: Покупка на фотоапарат от Турция?
Автор: me4o_puhh   
Дата:   30-07-18 19:59

DidiAndreeva, da.fo- Благодаря, много полезен съвет.Поздрави

Отговори на това съобщение
 Re: Покупка на фотоапарат от Турция?
Автор: DidiAndreeva   
Дата:   30-07-18 20:33

hotsnail, магазините в Сиркеджи НЕ са туристически. В Турция и по-точно Истанбул когато търсиш нещо знаеш къде да отидеш. Защото бизнеса е ориентиран на зони. Т.е. всеки знае къде са фотографските магазини (много на едно място), рибарските магазини, водолазните магазини, железарските магазини, часовникарските магазини, тези за обувки и т.н. Това, че фотографските съвпадат с туристическа зона по никакъв начин не ги прави "специални". Когато се интересувах от покупка на техника там и съм си говорила с турски фотографи установихме, че цените тогава у нас бяха по-изгодни. В момента обаче лирата е с ниска цена, и въпреки че там вдигнаха цените, за нас прави стоката в Турция по-евтина. Предполагам това се е отразило и на фототехниката, скоро не се бях заглеждала :)

Отговори на това съобщение
 Re: Покупка на фотоапарат от Турция?
Автор: enizvk   
Дата:   30-07-18 22:18

Турция има споразумение с Fujifilm. Tехниката се внася без мито :) Това е причината да е евтино + валутния курс разбира се. Fujifilm са изключително сериозна корпорация и правят едни от най-добрите томографи, интерферометри, много прецизни измервателни уреди, полупроводникови компоненти, оптически елементи и схеми, и т.н. Общо взето всички големи производители на оптически елементи ползват техните лабораторни инструменти в производството си. Също така винаги са помагали на партньорите си с научни познания и опит без да търсят заплащане. Имах честта да се запозная с Kenji Sukeno, изключителен човек! Както и да е, отплеснах се :)

За последно, като купувах от fujifilmshop исках да взема обектив, който беше изложен на витрината и беше ~250лв. по-ниска от нормалното. Принтирах някакви снимки при тях и им оставих една, която харесаха. Дадоха ми нов обектив на цената на изложения. Почерпиха ме и кафе :)) Имат уважение към търговията и клиентите си. Е, в последствие пак пазарувах от тях...

Отговори на това съобщение
 Re: Покупка на фотоапарат от Турция?
Автор: папач   
Дата:   31-07-18 08:29

Прекарах раменна видеокамера и щях да се изприща на границата. Щях да лъжа че съм я носил на ремонт,глобата щеше да е слидна.

Отговори на това съобщение
 Re: Покупка на фотоапарат от Турция?
Автор: da.fo   
Дата:   01-08-18 22:03

Днес ходих до митницата в Добрич да питам ако посетя Турция и си купя хартия за принтера(FUJI Frontier DX 100) на стойност 240 евро - как да я обявя и платя мито без да ме гледат митничарите на границата като контрабандист ; )
"Това не е стойност , която ще ощети държавата но за всеки случай си носете касовата бележка. Ако всички граждани като Вас са съвестни то ние щяхме да останем без работа. И не забравяйте , че това не е официален раговор ;) " - бяха думите .
С две думи - няма държава , няма и правила !!! Без думи !!!


Отговори на това съобщение
 Re: Покупка на фотоапарат от Турция?
Автор: enizvk   
Дата:   01-08-18 22:33

То има хора, които препитанието им е да пренасят контрабандни стоки през границата. Митничарите също си ги знаят... но и те припечелват :)

Отговори на това съобщение
 Re: Покупка на фотоапарат от Турция?
Автор: lamerko   
Дата:   02-08-18 00:39

Има си писани и неписани правила пренасяне на стока за лична употреба през границите. Проблема там е че няма ясна дефиниция в частта с количествата до кой момент може да се приеме, че е за лична употреба или преминаваш в графа "търговия". Често мои приятели като се връщат от САЩ и други държави извън ЕС се накичват със сумати и боклуци, поръчки от роднини, приятели, приятели на приятели - стоки в неотваряни кутии, дето и нещастния "куриер" всъщност дори не знае какво има вътре. И няма проблеми. Но миналата година един отбор ходи в Русия и на връщане стана гаф - една от прудружителките на децата без да се замисля, слага всичките им предметни награди (които са ЕДНАКВИ) в един куфар. Е па няма такава "трагедия" на летище София...

Отговори на това съобщение
 Re: Покупка на фотоапарат от Турция?
Автор: asahi   
Дата:   02-08-18 09:19

Какъв бизнес ще е този, за който се налага сам да ходиш до съседна страна да си купуваш консумативи? Прадедите ни така са ходили до Цариград и околностите да продават овце срещу алтъни.

Отговори на това съобщение
 Re: Покупка на фотоапарат от Турция?
Автор: da.fo   
Дата:   02-08-18 11:30

Консумативите и тук ги има но съотношението е 50,50 лв срещу 31,50(38% са си 38% а тукашните дистрибутори им се свидят да ти дадат едни 10% ако купиш над 1500/2000 лева) - освен това има и воден знак [shtrak](Клиентите често обръщат снимките отзад за да видят на каква хартия е правена) А дали до София 502 км или до Истанбул 522 почти няма разлика. Пътя 2/3 е магистрала или 4 платна. И не на последно място - малко разходка и снимане на стрийт фотография в многомилионния град а маслини и шам фастък на половин цена [smilie3], че даже и прах за пране , защото жените казват , че тамошния е по качествен и по евтин.


Отговори на това съобщение
 Re: Покупка на фотоапарат от Турция?
Автор: uri64   
Дата:   02-08-18 11:37

Мда..и не на последно място - Х-Т2 от там излиза с около 1000 лв. по-евтино...достатъчно за да покрие пътните разходи, че и отгоре...къде отиват някои може би...

Отговори на това съобщение
 Re: Покупка на фотоапарат от Турция?
Автор: asahi   
Дата:   02-08-18 16:07

"Автор: da.fo
Дата: 02-08-18 11:30

Консумативите и тук ги има но съотношението е 50,50 лв срещу 31,50(38% са си 38% а тукашните дистрибутори им се свидят да ти дадат едни 10% ако купиш над 1500/2000 лева)"

Ами стани и ти дистрибутор. Имаш канал, намираш клиентите и им даваш отстъпки. Турците едва ли ти издават фактура, която да можеш да ползваш в България, а това ти е основен разход. Значи работиш на черно. После се чудѝ защо пътят ти е разбит и тесен.


Отговори на това съобщение
 Re: Покупка на фотоапарат от Турция?
Автор: uri64   
Дата:   02-08-18 16:45

Че защо да не могат да издадат нормална фактура ако си поиска човек? Ако чета правилно поста на да.фо по-горе:

FUJI представителството за Турция със склад, магазин и сервиз:
Mahmutbey Mahallesi, Caddesi, Taşocağı Yolu No:9, 34218 Bağcılar/İstanbul, Турция
fujifilmshop.com
+90 212 709 92 94

Звучи съвсем нормално и легално...

Отговори на това съобщение
 Re: Покупка на фотоапарат от Турция?
Автор: asahi   
Дата:   02-08-18 16:48

Чети изреченията докрай.

Отговори на това съобщение
 Re: Покупка на фотоапарат от Турция?
Автор: da.fo   
Дата:   02-08-18 17:33

В магазините на FUJI e като в Метро - искаш не искаш издават ти касова бележка а пък ако искаш и фактура ти прикрепят към нея. А ако не я ползваш фактурата за разход и 10 % да ти вземе държавата данък пак си на 28% разлика ;)


Отговори на това съобщение
 Re: Покупка на фотоапарат от Турция?
Автор: asahi   
Дата:   02-08-18 18:08

Преди да я направиш разход трябва да направиш внос, да платиш мито и ДДС. Ти бизнесмен ли си или куфарен търговец?

Отговори на това съобщение
 Re: Покупка на фотоапарат от Турция?
Автор: uri64   
Дата:   02-08-18 18:42

Ми какво толкова - за хартията не знам как е, но примерно на пръв поглед разликата в цените на едно Х-Т2 е 1000 "кинта" (по цени на павилиона и синтезиса) - дали не може да се плати ДДС и де да знам какво е митото за цифров фотоапарат от Турция (но от Щатите май клони към 0%) и пак да останат доволно от въпросната хилядарка разлика?

Отговори на това съобщение
 Re: Покупка на фотоапарат от Турция?
Автор: da.fo   
Дата:   02-08-18 21:40

Както и да го смяташ asahi пак идва по евтино от твоите приятели с 50,50лева на руло за 152 размер.

uri64 - някои хора са компетентни във всяка една тема и народа има поговорка - " На всяко гърне мерудия " ; ) Макар , че може би никога не са ходили да донесат техника от чужбина [smilie3] То човек ако погледне темите ще види кой е най активен във всяка тема [smilie7]


Отговори на това съобщение
 Re: Покупка на фотоапарат от Турция?
Автор: asahi   
Дата:   02-08-18 22:07

Тук е мястото да се посмеем [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Покупка на фотоапарат от Турция?
Автор: InnerSelf   
Дата:   03-08-18 00:30

Преди около 2 седмици минах границата с Турция на Капитан Андреево, фотоапарата ми беше в чанта на задната седалка, с два обектива и т.н., статив в багажника. Дали уцелих айляшки ден, не знам, но нито на влизане в Турция, нито на влизане обратно в България някой разбра и ме пита дали внасям/изнасям техника.
Нямаше формуляри, а българските и турските митничари просто им беше все тая.
Е, на влизане обратно в България, нашият митничар малко се взе на сериозно, като ми задаваше въпроси от типа на: "Често май пътувате до Турция?", "Не за първи път ми е.", "О, ама вие май за първи път пътувате до Туция?" - след като ми погледна паспорта, "Ами да, за първи път...", "И как беше там?", и т.н. все в тоя стил [smilie25] [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Покупка на фотоапарат от Турция?
Автор: Hsathv   
Дата:   13-08-18 22:51

Днес четох, че в Турция масово пазаруват чужденците от известни марки магазини. Реално с 20℅ отстъпка. Дали и с фототехниката е така в момента?

Отговори на това съобщение
 Re: Покупка на фотоапарат от Турция?
Автор: nyamago   
Дата:   13-08-18 23:44

Из международните финансови медии четем, че турската лира е катастрофално паднала (някои вече им опяват икономиката, в което аз не вярвам, защото съм имал добър бизнес там дори по време на кризи). Може би тая временна конюнктура с валутните курсове прави нещата особено евтини?

Това усеща ли се откъм нашия лев?

Отговори на това съобщение
 Re: Покупка на фотоапарат от Турция?
Автор: uri64   
Дата:   14-08-18 01:23

Не, не ги прави драстично евтини поне засега и в нормалните магазини...те си променят цените, така че съотношението е пак същото...примерно хт2 пак си е с 1000 лв по-евтин, отколкото в БГ, само дето миналата седмица беше 7000 лири, сега е 8000.

Отговори на това съобщение
 Re: Покупка на фотоапарат от Турция?
Автор: nyamago   
Дата:   14-08-18 01:30

Аха, явно за вносни продукти цените играят с курса на валутата. Сигурно в местното производство е евтинджОса, за който са се залетели всички оттук - най-вече храната и хотелите. Авиолиниите не вярвам да са свалили цените (горивото е с долари), но все пак ваканциите са стигнали до безценица и куцо и сакато полетя за тяхното море...

Отговори на това съобщение
 Re: Покупка на фотоапарат от Турция?
Автор: uri64   
Дата:   14-08-18 01:38

Еми нормално - което е вързано за долара ще е що-годе стабилно зя момента...сега май еврото пада малко...има флуктуации, ама и тълпите развалят ефекта...преди време като беше станало изгодно да се купува от ЮК, от един сайт изсмукаха по-готината фото технака дето преди стоеше по 6 месеца за няма и седмица...ама будалите напазариха доста преди паунда да стигне най-ниската си стойност :)



Публикацията е редактирана (14-08-18 01:39)

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »