Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 въпрос
Автор: Splendente   
Дата:   06-06-18 10:41

Здравейте,

Имам малко по-особен въпрос. Снимах детски рожден ден с камера Nikon D810 и обектив Sigma 17.0-50.0 mm f/2.8. Всички снимки бяха външни. На някои от кадрите забелязах странно избледняване на места (като бяло опушване), което се е отразила значително върху фокуса. После забелязах, че върху филтъра на обектива има отпечатъци от пръсти, но ако е от тях, не би ли следвало върху всички снимки да го има този дефект ? Като цяло, не съм доволна от фокуса по принцип, но на повечето снимки е поправимо, докато на тези долу - положението е неспасяемо.

Пускам примерни изображения с exif


http://prikachi.com/images.php?images/768/9342768l.jpg



EXIF: 17.0 mm
f/2.8
ISO 400
speed 1/1250
Exposure mode: Manual


http://prikachi.com/images.php?images/769/9342769n.jpg



EXIF: 20.0 mm
f/3.5
ISO 400
speed 1/400
Exposure mode: Manual


http://prikachi.com/images.php?images/770/9342770E.jpg




EXIF: 17.0 mm
f/2.8
ISO 400
speed 1/250
Exposure mode: Manual


Снимките са без обработка - директно обърнати от RAW в JPG.


Някой сблъсквал ли се е с подобен проблем и/или има ли идея на какво може да се дължи ? Благодаря предварително.


Отговори на това съобщение
 Re: въпрос
Автор: KadROo   
Дата:   06-06-18 11:06

Най - големият ти проблем за мен е че ползваш обектив за кроп тяло на фф. Как така поправяш фокуса ??? Сподели ни тази магия как се случва :) ако филтърът ти е калпав може да прави глупави флеъри в комбанация със слънцето и да ти пречи на фокуса ;) другия път просто пробвай без него.

Отговори на това съобщение
 Re: въпрос
Автор: marves   
Дата:   06-06-18 11:18

И на трите кадъра имаш 45 градусов блик на едно и също място. Това ни помага да разберем, че не е от отражения от външни източници на светлина или от филтъра.
Прилича ми на мръсен участък от лещите на обектива (изядена частично просветка от гъби/паразити или последствията от неправилното им почистване). Може и матрицата на апарата да има не особено добре почистен участък мазнотия.
Светни с фенерче (това на телефона примерно) вътре обектива, докато е разкачен и погледни през другата страна - има ли нещо нередно? По същия начин с фенерче погледни и матрицата на апарата, осветена под различни ъгли.


http://store.picbg.net/pubpic/C3/28/dd2d9a29f2ffc328.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: въпрос
Автор: zbonev   
Дата:   06-06-18 11:47

Възможни причини: мръсен или лошо почистен филтър или челна леща; липса на сенник; нисък клас филтър, конденз в обектива - ако вътре работи климатик и изнесете студения обектив навън често се получава конденз непосредствено след изнасянето на топло.

Отговори на това съобщение
 Re: въпрос
Автор: Splendente   
Дата:   06-06-18 13:20

Благодаря на всички за отговорите. Камерата, както и обективът са сравнително нови - почти не са ползвани. Не ми се вярва да са замърсени отвътре. До сега такива проблеми не съм имала, но точно в този ден и на това място се появи бялата пелена отнякъде. Тъй като партито беше на моите деца, бях заета и с други неща, затова държах камерата вътре и я изнасях, за да снимам, така че не изключвам конденз от климатика. Сенник не съм ползвала - не го обичам, защото влиза в кадър понякога, а и не се налагаше, тъй като беше 7 вечерта. Филтърът наистина не беше добре почистен и дано да е от него - обикновен UV филтър е, нисък клас, но не ми е създавал проблеми.

KadROo Имам обектива от предишната ми камера и честно казано не знаех, че е за кропка. Свикнала съм да пише DX на обектива, а на него не пише и сега доста ме замисли... По какво се разбира ?
Поправям фокусът е силно казано. Просто е ок и като се шарпне бива, но с тази камера и с този обектив съм постигала много по-добри резултати.

Ще направя тестово снимане утре с друг обектив и ще пиша дали има същите проблеми.



Публикацията е редактирана (06-06-18 14:05)

Отговори на това съобщение
 Re: въпрос
Автор: Splendente   
Дата:   06-06-18 14:10

Marves, не е на един и същи участък. Виж, че по лицето на бебето също има пелена - колкото и да засилвам контраста, просто липсва детайл. А и как си обясяваш фактът, че проблемът не е на всички снимки ?

Отговори на това съобщение
 Re: въпрос
Автор: KadROo   
Дата:   06-06-18 15:21

Няма какво да се умува толкова много. Не стига ,че има филтър ,а на всичкото отгоре е и мръсен. От там е и проблема може би. Според мен можеше просто да пробваш да снимаш без филтър преди да пуснеш темата :D с чиста челна леща и ако пак е същото тогава да гледаш вътре в обектива какво става. След това едно око да хвърлиш на сензора и така.

А за другото не ги разбирам съкращенията на никон защото снимам с Канон но ти гарантирам че този обектив не покрива целия ти сензор ;)



Публикацията е редактирана (06-06-18 15:24)

Отговори на това съобщение
 Re: въпрос
Автор: Splendente   
Дата:   06-06-18 16:00

Кадро, за жалост, забелязах светлите участъци едва след като източих снимките. От тогава го тествах само веднъж с един-два кадъра и всичко изглежда наред. За Сигмата си прав - оказа се, че е несъвместима с фул фрейм. Ще го продам, но ми трябва друг варио обектив и се чудя за 17-70 мм на Сигма.

Отговори на това съобщение
 Re: въпрос
Автор: KadROo   
Дата:   06-06-18 16:14

Ако не се шегуваш определено вземи седни малко се образовай по техническата част преди да си даваш парите за каквото и да е според мен. Приятелски съвет просто.

Отговори на това съобщение
 Re: въпрос
Автор: chrisnoch   
Дата:   06-06-18 16:23

За какъв дявол ти е да снимаш с UV филтър детско парти??? Нямаш нужда от него - само скапваш изображението.
Ако филтърът е замърсен, мазните петна расейват свелината преди тя да попадне в обектива и намаляват контраста. Бас държа, че във всички кадри с "бялата пелена" присъства бялата палатка като основен обект във фона.

Отговори на това съобщение
 Re: въпрос
Автор: Splendente   
Дата:   06-06-18 18:06

Кадро, търся варио обектив за фф, който да не е на космическа цена. Ако имаш някаква препоръка ще съм благодарна. Отскоро снимам с пълноформатна камера и не съм добре запозната с обективите подходящи за нея. Относно техническото образование - имам точно толкова колкото ми трябва засега. Благодаря, все пак, за съвета.

chrisnoch УВ филтърът го ползвам за да предпазя лещата на обектива от инциденти (особено на детско парти), тъй като имам горчив опит. Не ми трябва за друго. Снимам от около 10 г с DSLR камера и до този момент проблем в изображението от филтъра не съм имала.
Ами не, не присъства палатката, като основен обект - мина ми през ума, но не е от нея. Както и да е.



Публикацията е редактирана (06-06-18 18:08)

Отговори на това съобщение
 Re: въпрос
Автор: KadROo   
Дата:   06-06-18 21:50

Много зависи какво значи за теб космическа цена. И дали си склонна на втора употреба или не. А като си купувала фф тялото не си ли се интересувала че обективите са на други цени ?

Отговори на това съобщение
 Re: въпрос
Автор: MrPhoto   
Дата:   06-06-18 21:57

на тези кадри бялото петно им е най-малкият проблем.

Отговори на това съобщение
 Re: въпрос
Автор: asahi   
Дата:   06-06-18 22:09

Камерата, както и обективът са сравнително нови - почти не са ползвани.
Това няма отношение към проблема

Не ми се вярва да са замърсени отвътре.
Вярата е ирационално нещо. Заложи на нещо рационално - прегледай си филтъра и обектива

До сега такива проблеми не съм имала, но точно в този ден и на това място се появи бялата пелена отнякъде.
Е ми честито. Винаги има първи път.

Тъй като партито беше на моите деца, бях заета и с други неща, затова държах камерата вътре и я изнасях, за да снимам, така че не изключвам конденз от климатика.
Кондензът не е от климатика, а от разликата в температурите и високата влажност. Ако има конденз той се вижда през визьора. Нали ползваш оптичния визьор?

Сенник не съм ползвала - не го обичам, защото влиза в кадър понякога, а и не се налагаше, тъй като беше 7 вечерта.
Ами не го обичай. Ползвай го с отвращение и най-вече не го махай. Той предпазва повече. Ако ти влиза в кадъра значи сенникът не е за твоя обектив. Смени го.

Филтърът наистина не беше добре почистен и дано да е от него - обикновен UV филтър е, нисък клас, но не ми е създавал проблеми.
Проблемите се получават при определено стечение на обстоятелствата. Няма филтър - няма проблеми.

Отговори на това съобщение
 Re: въпрос
Автор: iliyanb   
Дата:   06-06-18 22:14

Най-мразя сенници дето влизат в кадър. Въобще не ползвам такива.[smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: въпрос
Автор: Splendente   
Дата:   07-06-18 00:36

Да, ползвам визьора и не забелязах конденз, но беше такава лудница, че не мога да съм сигурна.
Защо толкова сте против филтрите ? Лещата на обектива също може да се омаже. Не разбирам какво толкова пречи обикновения УВ филтър.
Разбира се, че ще проверя матрицата и лещите, ако се налага.
Колкото до сенника - беше облачно през повечето време и нямаше нужда. Влиза в кадър, като снимам надолу - получава се черна сянка в долната част на изображението.
МрФото, тези снимки подбрах, защото в тях се виждат най-добре проблемните участъци, а не за да участвам с тях във фотоизложба. Пусни и ти някой кадър, за да ти се порадваме.

Тъй като питам съвсем добронамерено, очаквам тонът да не е толкова нападателен. Знам, че са скъпи обективите. Направила съм си сметката - благодаря, все пак, за загрижеността.



Публикацията е редактирана (07-06-18 00:58)

Отговори на това съобщение
 Re: въпрос
Автор: mihalo   
Дата:   07-06-18 02:27

Сблъсквал съм се с подобен проблем.. и да, както предполагаш сама, главният заподозрян е: "отпечатъците от пръсти". Не, не се отразяват във всеки кадър по еднакъв начин. Зависи как източникът на светлина осветява тези допълнително създадени "не-планпаралелни" повърхности /мазнините имат различен коефициент на пречупване от въздуха и от стъклото/..

.. Да де, важен е интензитетът на светлината върху челната леща, а в случая на филтъра отпред.

Имам едно Sony R1 с надран отпред обектив. Личи само когато слънцето свети директно /в твоя случай - по-дифузно/ върху "дефекта" нищо, че е извън кадъра.

Редакция: Забравих.. нека да сме по-толерантни.. макар и ядосани :)) Хората имат най-различни причини да публикуват кадри или не, да трият, да създават нови профили... винаги когато съм мислел, че "разбирам" животът ме е опровергавал ;ь



Публикацията е редактирана (07-06-18 03:00)

Отговори на това съобщение
 Re: въпрос
Автор: Splendente   
Дата:   07-06-18 09:15

mihalo, да и аз допуснах, че различните обстоятелства при снимане определят до колко се виждат отпечатъците и затова не се вижда проблемът на всеки кадър. Тези дни, покрай дечковците, все не намирам време да изляза, за да поснимам и да установя окончателно дали е било от следите по филтъра, но наистина, много ме успокои и ти благодаря. [cool]

Колкото до тона, и в другите теми ми прави впечатление надменното отношение особено към начинаещите. Свързва ни любовта към фотографията и е редно да се подкрепяме, а не да се хулим без да се познаваме дори. [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: въпрос
Автор: BXMarkov   
Дата:   07-06-18 17:37

Купила си висок клас тяло без сериозна подготовка, започни здраво с образоването, така много от ежедневните въпроси ще отпаднат.
Повод да пиша ми даде въпроса ти за покупка на Сигма 17-70, явно изобщо не знаеш, че е за кроп сензор а не за пълен кадър.

Отговори на това съобщение
 Re: въпрос
Автор: Splendente   
Дата:   07-06-18 18:59

BXMarkov, признавам си, не познавам обективите Sigma (до сега съм ползвала само на Никон с изключение на 17-50 Сигма, която си купих за DX камерата) и не разбирам как се отбелязва на тях кой е за FX и кой е за DX. Избрах във филтъра на Фотосинтезис обективи за фул-фрейм и ми излезе тази Сигма. Явно и там някой не е подготвен. Та...ако това е задължително да знам, за да си купя висок клас камера, значи да - лаик съм, ноо пък искам да се науча. Повече от 10 години снимах с кропка и реших, че е време да опитам с по-висок клас камера. В момента съм в етап, когато проучвам подходящи обективи за нея. Разполагам само с 50мм/1,4 на Никон.
Та....ако имаш някакви препоръки, ще се радвам да ме ориентираш в тази или в другата тема, която съм пуснала.

Отговори на това съобщение
 Re: въпрос
Автор: Pavlov   
Дата:   07-06-18 19:30

Автор: Splendente
Дата: 07-06-18 18:59

... обективите Sigma ... не разбирам как се отбелязва на тях кой е за FX и кой е за DX.

Тези, които имат DC в означението, са само за кроп тела. А тези с DG стават и за фулфрейм.

Отговори на това съобщение
 Re: въпрос
Автор: Splendente   
Дата:   07-06-18 21:04

Pavlov Благодаря !

Отговори на това съобщение
 Re: въпрос
Автор: bg2014   
Дата:   07-06-18 21:39

Sigma обективи


Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »