Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Астрофотография
Автор: simoristus   
Дата:   02-06-17 07:17

Имам 1000 лв, кажете ми според вас какъв апарат и обектив ще ми свършат работа за фотография в гората извън града, за да мога да хвана звездите ?
Като естествено си говорим за втора ръка техника, защото за тези пари няма как да се купи нещо ново и добро. :)


Отговори на това съобщение
 Re: Астрофотография
Автор: Dimitar.Tzankov   
Дата:   02-06-17 07:36

Може би Nikon D3300 + Tokina 11-16 според зависи може и да ги вместиш в тези пари.
Иначе може и Tamron 17-50/2.8 като по-универсален и пак достатъчно ОК.

Не давай пари за тяло по-скъпо от D3300 (при този бюджет)

Отговори на това съобщение
 Re: Астрофотография
Автор: LorDDemoniC   
Дата:   02-06-17 07:39

Може би никон д700 и някой ръчно фокусен широк обектив ... Аз като канонаджия от нашата марка до 1000 лв хмм ... аз бих добавил още 200 лв и бих си взел тяло 5d mark 2 и също някой евтин ръчнофокусен широк за начало ... после бих купил по качествена оптика ...

Отговори на това съобщение
 Re: Астрофотография
Автор: simoristus   
Дата:   02-06-17 08:30

Благодаря ви за отговорите.

Отговори на това съобщение
 Re: Астрофотография
Автор: Xizario   
Дата:   02-06-17 09:28

Лично мнение:

Вариант 1:
Canon 5D ~700 лева
50мм ф/1.8 ~ 100 лева
Статив ~ 50-100 лева (не го забравяй в сметката)

(+)за тези пари, това е максималното качество(btw не е най-светлият вариянт) което можеш да изкараш
(+)става и за през деня
(±)не е дълго, не е и широко. За панорами ще трябва да ги шиеш от няколко снимки, но пък ще извадиш по-добър краен резултат.
(-)няма LiveView и фокусирането нощно време ще ти е много голям проблем, докато се научиш да ползваш техниката. И има шанс да останеш неприятно разочарован когато нещата не стават от първият път.
(-)трудно ще намериш читава бройка, щото са доста стари.

Вариант 2:
Предложението по-горе:
D3300 + Tokina 11-16
(+)по-лесно боравене с тениката в тъмното
(±)ще хващаш повече неща в снимката, но пък нямаш особено дълго ако ти трябва.
(-)не става за нищо друго освен пейзажи.

Вариант 3:
Канон/никон кропка + Tamron 17-50/2.8
(+)голям избор, можеш да снимаш и видео, техниката ще е по-нова и лесно се борави с нея
(+)доста универсална употреба
(-)по-тъмен сетъп, ще се налага да стакваш снимки за да извадиш хубави детайли.

Вариант 4:
Кропка канон по избор + 50mm 1.4
(+)една идея по-дълго от Вариант 1.
(+)за тия пари това е най-светлият вариант.
(+)става за през деня
(+)обектива е кийпър, ако след време имаш бюджет за 6D, ще си го запазиш :)
(-)за панорами със сигурност ти трябват няколко снимки

Вариант 5 (любимия ми):
Тамрон 70-300, евтина кропка и много, много свободно време да обработваш стотиците снимки за стак после.
+Най-голямото приближение (ако решиш да снимаш андромеда/луната)
+Има приложение и през деня
-Най-тъмният възможен вариант.
-Без много софтуер и много четене и пробване нищо няма да изкараш.

Разбира се вероятно има и много други варианти. Тези са през които аз или хора с които съм снимал заедно сме тествали и ги казвам от опит.


-Помисли сериозно над това дали ще ъпгрейдваш още в бъдеще или е one time job. Ако ще добавяш неща в бъдеще, не купувай днес това което утре ще продаваш.
-Помисли за техника под наем.
-Винаги можеш да вземеш някои ултра широк светъл обектив под наем за уикенда ;)

Имай предвид че ясните нощи събота срещу неделя, без мъгла, без луна и с поносима темепература се броят на пръсти годишно. Да не стане техниката само да ти виси в шкафа ;)


ПП: не снимам професионално.

Отговори на това съобщение
 Re: Астрофотография
Автор: simoristus   
Дата:   02-06-17 09:43

Благодаря за отделеното време. Обмислям варианта да се спра на nikon d3300 или d5300 който е 2-ра ръка тука за 900 лв. А добър обектив да оставя във времето...



Публикацията е редактирана (02-06-17 09:43)

Отговори на това съобщение
 Re: Астрофотография
Автор: Synthy   
Дата:   02-06-17 09:58

По-скоро обратното. Добър обектив сега, а по-добро тяло после. 5300 няма да ти даде повече от 5300 като тяло.

Отговори на това съобщение
 Re: Астрофотография
Автор: simoristus   
Дата:   02-06-17 10:00

Aми в такъв случай какво ще кажете за nikon d3200, защото гледам бая евтинко може да се купи тялото ?



Публикацията е редактирана (02-06-17 10:00)

Отговори на това съобщение
 Re: Астрофотография
Автор: марвес   
Дата:   02-06-17 10:03

За тези пари може да се вземе Sony A6000/A5100 + Samyang 12mm f/2
Като качество на картина, удобство при ползване, общо тегло на системата, размери - над нивото на Canon/Nikon DSLR, че даже и по-евтино излиза.

Дори Sony NEX със 16MP сензор за 150-200лв + Samyang 12/2 за 400-500лв = комбинация от около 600лв ще свърши чудесна работа спрямо бюджета. Като картина ще е по-добре от Nikon/Canon DSLR + Tokina 11-16/2.8 - тук само обектива струва толкова...

Следваща стъпка по качество на картина от Sony NEX + Samy 12/2 е съвременна Full Frame матрица (тяло 2000-3000лв втора употреба) + светъл обектив с добра резолюция и без астигматизъм на отворена бленда в краищата на фул фрейм кадър... цените са сериозни.

Виж нагледно как се представя предложената от мен система, като изпишеш в гугъл "Samyang 12mm f2 astrophotography".

Отговори на това съобщение
 Re: Астрофотография
Автор: ZENON   
Дата:   02-06-17 10:15

Марвес ме е изпреварил.
Съвсем верно!
Това е оптимален вариант, особено със Сами 12/2

Отговори на това съобщение
 Re: Астрофотография
Автор: lamerko   
Дата:   02-06-17 10:35

Преди има-няма две седмици ми пристигна Самянг 12/2 за Фуджито, но все още не съм имал времето да го тествам. Но не се съмнявам в качествата му :)

Версията е налична само за безогледалки, което значи, че тялото може да излезе малко по-скъпо.

Отговори на това съобщение
 Re: Астрофотография
Автор: pdimitrov   
Дата:   02-06-17 11:41

+1 за предложението на @марвес, за тази цел това е чудесна комбинация. Един недостатък на А5100 е липсата на опция за излкючване правенето на dark frame (или някак не съм я намерил след МНОГО ровене и четене). Не знам какво е положението при А6000.

Отговори на това съобщение
 Re: Астрофотография
Автор: Dimitar.tzankov   
Дата:   02-06-17 12:09

+1 за A5100 +12/2 като алтернатива на D3300, макар че съм чувал, че бързо започват да греят.

Отговори на това съобщение
 Re: Астрофотография
Автор: bg2014   
Дата:   02-06-17 13:23

Следва - огледай се за Панасоник. Той е чудесна алтернатива.

Отговори на това съобщение
 Re: Астрофотография
Автор: b0bb0   
Дата:   02-06-17 15:49

Има много видове "хващане на звезди", кой ще прилагате? Като гледам отговорите изглежда ще е стационарно снимане от статив на широки полета?

Отговори на това съобщение
 Re: Астрофотография
Автор: Simoristus   
Дата:   02-06-17 20:53

Сърдите се несърдите си купих nikon d3300 чисто нов с 2 години гаранция. Притесних се да си купя нещо толкова скъпо 2-ра ръка. Като се науча да работя с туй нещо ще ъпдейтвам обектива след някой друг месец :D. Благодаря ви за мненията и отделеното време!
Мислех си за sony a6000, но има проблеми с батерията и прегряването, и за това се спрях на друг модел. Искам просто timelapse да правя по-дългички и така...



Публикацията е редактирана (02-06-17 21:25)

Отговори на това съобщение
 Re: Астрофотография
Автор: марвес   
Дата:   02-06-17 21:34


http://i.imgur.com/FigS1Qq.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: Астрофотография
Автор: Twingo   
Дата:   02-06-17 21:45

То не е лошо да си имаш и китак със що-годе нормално фокусно разстояние, ама да не е за сметка на нещо друго... и ъпгрейда ще е по-скоро след някоя друга година. Справка: личен опит [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Астрофотография
Автор: Don_Diego   
Дата:   02-06-17 21:57

Ндам, "прегряването"... чели недочели. От снимки и в нощите много прегрява. То после ще разбере, че трудно се намира широк остър светлосилен обектив още на бленда 2. А при бленда 2.8 ще вади такъв резултат, който не е ясно с какъв обектив на никон ще постигне, без да се изръси порядъчно...

Пък после се оценява и компактност и исо-то... ама по късно, като си купил вече нещо което ще сравняваш с това което не си купил...

Отговори на това съобщение
 Re: Астрофотография
Автор: RHCP   
Дата:   02-06-17 22:34

За под 1000 лева - виж в профила ми какви снимки се получават и кажи дали това си представяш :)

Аз снимах с Pentax K5 и Самянг 16mm f2.0 (който в момента продавам, защото реших да отделя повече пари)

Предимството на подобно тяло е, че е много евтино и адски издръжливо (без проблеми си снимаше при -20) а освен това могат да се изкарват много детайли от по-тъмните участъци в снимката (което при нощна фотография е много важен аспект!)
Предимството на обективът е, че е широк (но без да става изкривено широко) и много светъл. На исо 800 - 1600 и 30 секунди стават идеални кадри на млечния път.

Отговори на това съобщение
 Re: Астрофотография
Автор: DiDokal   
Дата:   02-06-17 22:47

Много бързо ги изгърмя тези 1000 лева [smilie5]

Ако ще правиш Астрофотография, ти препоръчвам токина 11-16. Аз го имам и е чудесен обектив!

Отговори на това съобщение
 Re: Астрофотография
Автор: nsirakov   
Дата:   03-06-17 08:19

Макар че авторът на темата си е купил техника, не мога да не напиша нещо по повод няколко от "съветите" на колегите с Канон...

Не зная за Никон как е, снимам с Канон, но от опит ще кажа...


Не препоръчвайте обективи ако не сте ги ползвали... 50/1.4 е хубав портретник, но за звезди не става! Има изразен COMMA ефект и звездичкиtе се превръщат в запетайки... ФАКТ

Отговори на това съобщение
 Re: Астрофотография
Автор: Simoristus   
Дата:   03-06-17 09:48

Благодаря ви за мненията. Реших да заложа на новото с гаранция, от колкото на риск 50 на 50, да си играя с 2 провенциялни заплати изкарани с труд, кръв и пот...

Отговори на това съобщение
 Re: Астрофотография
Автор: alext   
Дата:   03-06-17 09:58

Честито. Не се притеснявай и с китака стават добри астрота, ако си на достатъчно тъмно. Това е от една снимка. АКо стакнеш повече кадри или направиш панорама няма значение техниката. И с телефон става[smilie18]

https://photo-forum.net/static/site_pics/2016-12/1481037227__DSC61872a.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: Астрофотография
Автор: Xizario   
Дата:   04-06-17 20:18

@nsirakov,

Прав си за coma-та, но не си прав, че обектива не става за астро.
1) Имаш по-голямо увеличение спрямо широките
2) Центъра е перфектен
3) Шарпнеса е достатъчен да го ползваш на кропка с висока резолюция.

Ако ще шиеш панорами, можеш да снимаш по-дълго и на f2.8.

Ако ще снимаш Андромеда боцкаш на 1.8, ще стакваш и ще кропнеш центъра. (Нещо което със никой от широките няма как да направиш така или иначе)

Това за което наситина не става е край до край, единични експозиции максимално отворен.


Отдавна съм на мнение че всичко под 35мм изобщо не е астро, а си е просто лендскейп. А човека ако ще снима само млечният, ще направи точно 3 снимки и после ще му писне.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »