Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Perfectly timed 90-megapixel panoramas
Автор: Frenchev   
Дата:   29-03-17 18:28

[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Perfectly timed 90-megapixel panoramas
Автор: Frenchev   
Дата:   29-03-17 18:29

Много як риг си е направил. Страхотни снимки:

https://petapixel.com/2017/03/28/built-panoramic-photo-rig-made-6-nikon-dslrs-awesome/

Отговори на това съобщение
 Re: Perfectly timed 90-megapixel panoramas
Автор: ATHOM   
Дата:   29-03-17 19:30

Пич та дрънка.

Аз съм си го мислил това, но в главата ми бяха само 2 камери, пичагата скача на 6. :D

Отговори на това съобщение
 Re: Perfectly timed 90-megapixel panoramas
Автор: lamerko   
Дата:   29-03-17 19:36

Интересно и може би енствения вариант, когато има движещи се обекти като хора, но все пак си остава хамалогия - всички настройки и фокус трябва да са оеднаквени в момента на снимане, а и доста добре трябва да са фиксирани камерите. А цялата простотия не е особено мобилна, дори с автомобил - всенещо ще се размъндахерца по един конкретен закон [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Perfectly timed 90-megapixel panoramas
Автор: the-rookie   
Дата:   29-03-17 21:19

От моя скромен опит с панорамите съм стигнал до извода че с дългофокусна оптика изглеждат по близко до естественото възприятие на окото!


Отговори на това съобщение
 Re: Perfectly timed 90-megapixel panoramas
Автор: asahi   
Дата:   29-03-17 21:52

Естественото възприятие зависи от зрителния ъгъл. При панорамата ти решаваш какъв зрителен ъгъл ще представиш и по какъв начин ще го постихнеш. Дали с 4 кадъра с 35мм или 40 кадъра с 200 милиметра - твой избор.

А че има разлика - има. Ама не е във възприятието, а в детайлността.

Отговори на това съобщение
 Re: Perfectly timed 90-megapixel panoramas
Автор: Simbon4o   
Дата:   29-03-17 22:37

Това какви боке панорами могат да се правят [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Perfectly timed 90-megapixel panoramas
Автор: the-rookie   
Дата:   29-03-17 22:38

asahi,с цялото ми уважение идеята на панорамата е да представи всичко около наблюдателя,тя не се обхваща с един поглед,обикновенно наблюдателя е близо до нея и я разглежда детайлно,хайде сега ти ми кажи на колко градуса окото вижда ясно?


Отговори на това съобщение
 Re: Perfectly timed 90-megapixel panoramas
Автор: obscureman   
Дата:   29-03-17 22:54

the-rookie [smilie24]

asahi, разликата не е само в детайла - перспективите с различни милиметри са много различни. Аз също предпочитам за максимален реализъм на перспективите минимум 50 мм.

Повечето от кадрите в линка спокойно мога да направя с една камера от ръка дори - стигал съм до 80-90 кадъра за панорама и перфектен краен резултат, който обаче си е за мой кеф и никъде не съм качвал, защото надхвърля 500-600 мегапиксела и трябва да зарежда 1 час. За подобна идея с 6 камери има тясно приложение, което лично мен не ме вълнува, а и настройката на това ще е много по-трудоемка и ненужна. Последната ми панорама беше изглед на стая с близо 50 кадъра, които заснех за не повече от 2-3 минути от ръка. Оригиналът на това беше 600 мегапиксела и по-различен формат:


http://www.creativeintervention.top/wp-content/uploads/2017/03/Gallery_170325_121655-600x600.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: Perfectly timed 90-megapixel panoramas
Автор: asahi   
Дата:   30-03-17 02:13

"Автор: the-rookie
Дата: 29-03-17 22:38

asahi,с цялото ми уважение идеята на панорамата е да представи всичко около наблюдателя,тя не се обхваща с един поглед,обикновенно наблюдателя е близо до нея и я разглежда детайлно,хайде сега ти ми кажи на колко градуса окото вижда ясно?"

Аз пък твърдя, че панорамното заснемане е метод, технология, инструмент. Каква идея ще представи зависи само от автора. Ето пример за панорама, която има за цел да извади максимална детайлност. При разглеждане на големия файл можеш да се разхождаш с поглед по уличките и покривите на Дубровник. Иначе визията е постижима и с единичен кадър.


https://photo-forum.net/static/site_pics/2013-05/1369568472_Dubrovnik_pano_2.jpg



Друга панорама, в която целта е да се пресъздаде перспективата, но и да се запази детайлът във всеки план. С широкоъгълен обектив не е същото, въпреки че зрителният ъгъл се наподобява.


https://photo-forum.net/static/site_pics/2007-07/s_1184969249_18_for_web.jpg



Трета панорама, която се доближава до определението на the-rookie. В нея целта е изкривяване на пространството и перспективата, за да се съпостави слънчогледът с ветрогенератора. Зрителят е обгърнат от пространството. Тази снимка е непостижима с един кадър.


https://photo-forum.net/static/site_pics/2007-07/a_1183582652_8_for_web.jpg



the-rookie, нямам отговор на твоя въпрос. Боя се, че не го разбирам. Сигурно не ме питаш за минимална ъглова резолюция.

Отговори на това съобщение
 Re: Perfectly timed 90-megapixel panoramas
Автор: the-rookie   
Дата:   31-03-17 23:59

Поздрави [smile] ,уточнение към asahi относно въпроса ми! Идеше реч относно полето на зрението с висока острота (нека го наречем зона на вниманието),или ъгловия размер на проекцията на жълтото петно през оптичната система на окото върху произволна равнина в предметното пространство.Тъй като той варира (според индивид,възраст и други фактори),можем да се ограничим до ъгловия размер на зоната в която остротата на зрението спада с около ¼ (приемаме че е кръг) .Надявам се така формулиран въпроса ми да станaл малко по разбираем! Asahi,снимките с които си се аргументирал са чудесни, но събуждат у мен куп други въпроси най-важният от които какво всъщност е панорамата.За съжаление в момента имам малко времево ограничение да търсим отговорите, но се надявам за напред да направим един дебат по темата (най-малкото албум панорама във форума го заслужава) [beer]


Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »