Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Премахване на дефекти от видео?
Автор: krist   
Дата:   23-01-17 11:21

Има ли начин да се премахнат дефекти по видео, снимано с ДСЛР, като косъмчета и петна по матрицата? Върху статични участъци от видеото, където няма движение, може да се "снима" видеото и в Шопа да се оправят, както се оправят върху снимки, после обаче може ли да се насложат само статичните места върху видеото? Върху динамичните части от видеото, предполагам, няма спасение?

Отговори на това съобщение
 Re: Премахване на дефекти от видео?
Автор: Krassy   
Дата:   23-01-17 12:20

Има, но плъгина струва пари... забравих как се казваше, на coremelt studio май беше...

Другият вариант е по време на постпроцесинга и видеомонтажа да сложиш допълнителен леър отгоре "дефекта", но ... си личи [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Премахване на дефекти от видео?
Автор: e-mil   
Дата:   23-01-17 12:44

Автор: krist
Дата: 23-01-17 11:21
"Върху динамичните части от видеото, предполагам, няма спасение?"


Разбира се, че има. Нали се премахват въжетата от сцените с "летящи" актьори? [smile]

За косъмчета и петна в Premiere CC има плъгин Dust and Scrathes. Той работи примитивно, но в Интернет лесно можеш да намериш уроци за комбинация на този плъгин с други техники.
Също Neat Video имат в плъгина си премахване на прах и драскотини (съответно косъмчета и петна). Разбира се зависи колко са големи петната.

А за онова с въжетата - програмите за постпродукция и композитинг обикновено идват с базови плъгини. Примерно в After Effects се казва Simple Wire Removal. За повече възможности - повече пари.


Отговори на това съобщение
 Re: Премахване на дефекти от видео?
Автор: krist   
Дата:   23-01-17 14:06

Благодаря ви!

Отговори на това съобщение
 Re: Премахване на дефекти от видео?
Автор: IshootPeople   
Дата:   23-01-17 14:47

Можеш и на лайтрум да разбиеш видеото на кадри аз така махах изгорели пиксели на едно 4 мин видео.

Отговори на това съобщение
 Re: Премахване на дефекти от видео?
Автор: krist   
Дата:   23-01-17 15:17

На клиповете, където косъмчетата са в област с движение, ще е голям зор кадър по кадър да ги работя [smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Премахване на дефекти от видео?
Автор: samurai2   
Дата:   23-01-17 15:24

krist
аз също снимам много видео с дслр но не мога да помгна и затова следя темата с интерес. Можели някъде да качиш 10 сек поне да видим как изглежда проблема.
Благодаря.

Отговори на това съобщение
 Re: Премахване на дефекти от видео?
Автор: krist   
Дата:   23-01-17 15:31

Ще опитам довечера да кача


Отговори на това съобщение
 Re: Премахване на дефекти от видео?
Автор: samurai2   
Дата:   23-01-17 15:34

когато можеш не е толкова спешно [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Премахване на дефекти от видео?
Автор: reincarnation   
Дата:   23-01-17 16:41

https://www.youtube.com/watch?v=eK_zaLF5fFY



Отговори на това съобщение
 Re: Премахване на дефекти от видео?
Автор: lamerko   
Дата:   23-01-17 18:19

Интересно клипче, но не е ли е малко грубо?

Отговори на това съобщение
 Re: Премахване на дефекти от видео?
Автор: Han_Solo   
Дата:   23-01-17 18:37

Обработвали сме част от архива на националната филмотека - почистване на филмовата лента, сканиране, и дигитална обработка на изображението - почистване на драскотините и другите дефекти... доста се мъчиха колегите с разни плъгини ама резултата беше не чак толкова добър / говоря за преди 10-12 години.... най накрая качиха всичко в афтър ефектс и там го оправиха - по принципа на "премахване на въжета" ама с кой плъгин не съм сигурен - аз отговарях за обратния трансфер - след обработка и на звука напасването на звук и картина и конвертирането в няколко цифрови формата - за архив, за ползване от клиенти на филмотеката и за показ... че даже и DVD/Blu-ray дискове им правихме... мога да попитам бившите ми колеги тия дни ако е важно

Отговори на това съобщение
 Re: Премахване на дефекти от видео?
Автор: krist   
Дата:   23-01-17 18:56

Han_Solo, ще го преживея, ако не стане, защото не е за клиент, но това, което снимах, е уникално, и ми трябва за лична употреба, а вложих и доста усилия, за да го снимам, та за това питах за сравнително лесен начин. Не ги тормози хората, ще опитам да спася поне клипчетата, в които космите са по статични участъци от видеото по начина, показан на клипчето на reincarnation - нещо подобно си мислех и аз да опитам. Само че май на клипчето казват, че ако субектът ти настъпи маската, личи - т.е. не работи за динамични участъци. И, разбира се, авторът на клипчето с тия косморляци, с какво друго да е е снимал, освен с Д600?!... Все още си мисля, че филтърът върху матрицата на Д600/Д610 има особен афинитет към всякакъв вид боклук, който влезе там.


Отговори на това съобщение
 Re: Премахване на дефекти от видео?
Автор: victory13   
Дата:   23-01-17 19:37

Мисля че се заблуждаваш... При сериозно гледане чиста матрица няма.
Сега, не трябва да се изпада в крайности като чистене преди всяко снимане, но регулярно е необходимо, понеже не продължава кой зане колко чистотата.
Келби прилага много видео корекции в ЛР 5.х, но без четки... а мисля махането на точки е от такъв характер...

Отговори на това съобщение
 Re: Премахване на дефекти от видео?
Автор: krist   
Дата:   23-01-17 21:28

Ето две клипчета. На първото, освен косъма и петното в горния десен ъгъл, които са на статично място, има един голям косъм малко вдясно от долния край на кадъра, там, където минава ледът:

https://www.dropbox.com/s/qtupktdm18ftt97/DSC_4077.MOV?dl=0


И още едно, на което долният косъм се пада на същото място, но е също на статична област, та сигурно ще е по-лесен за чистене. От това се добива представа къде да търсите косъма на първото видео:

https://www.dropbox.com/s/qq5avlw3yndg5e0/DSC_4049.MOV?dl=0



П.П. Можете да свалите оригиналите, тъй като дропбокса не ги показва добре в уеб. Бих се радвал да кажете и защо има постеризация в небето на второто видео - прегорял канал, или заради компресията на видеото?


Отговори на това съобщение
 Re: Премахване на дефекти от видео?
Автор: tihov   
Дата:   24-01-17 10:28

За такива случай аз ползвам Фотошоп 5,5. Просто слагам нов слой отгоре и с тампона (като при фото снимка) ретуширам. Но и това е досадна работа и ако фона се движи не става. Затова си купих Лумикс ФЗ 1000 - Няма сменяеми обективи - няма косми. И прави страхотно 4К.

Отговори на това съобщение
 Re: Премахване на дефекти от видео?
Автор: charger   
Дата:   24-01-17 21:44

Ako е снимано в 1080 Р не I, може да се експортне видеото на TGA секвенции и тогава с фотошопа.В Premiere се слагат обратно корегираните файлове и се пердаши за финални сметки.
Бавно, но работи качествено.
Ако е снимано в interlease режим...опитайте с посочените по горе методи.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »