Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4     всички  напред  последна
 ФИЛМ - тема за начинаещи и взаимопомощ
Автор: batsali   
Дата:   22-01-17 22:42

Идва лято, Кодак ще възродят една емулсия, а на мене ми дойде музата и чакам да ми дойде и колета с филми.

Пишете какво ви мъчи в процеса на снимане на филм, някой все ще се намери да отговори. Като бях съвсем бос в тая материя много неща не знаех как се случват, много се рових, много се лутах, но назубрих материал. Практиката е по-назад, но ще напредне. [smile]

Много хора мислят, че филма изглежда зле, че е отживелица, че е много трудно да се снима на филм, че филма трябва да загине, защото рийшли сме 2017та, а после следва 2018та... Глюпости. С четки и моливчета се е рисувало и преди, и след фотографията, със сребро ще се снима и преди, и след силиция.

За мераклиите - това е темата! Ако безброй неизвестни ви спират да провлачите един филм през някоя камера, нека тази тема ви помогне да направите една крачка, която може да ви донесе безброй мили емоции и часове наслада от хобито.

[shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: ФИЛМ - тема за начинаещи и взаимопомощ
Автор: e-design   
Дата:   22-01-17 22:46

Не знам защо чакате /да се възроди, или появи нов процес/който да ви мотивира да снимате? ако сте "химици", останете химици и открийте нещо по-полезно от безмислени кадри ;-)

Отговори на това съобщение
 Re: ФИЛМ - тема за начинаещи и взаимопомощ
Автор: rostoshev   
Дата:   22-01-17 22:56

Мен ме мъчи цифровизирането... Качественото скениране демек...

Отговори на това съобщение
 Re: ФИЛМ - тема за начинаещи и взаимопомощ
Автор: batsali   
Дата:   22-01-17 22:58

Аз нищо не чакам, филми си има, процеси си има. Мотивацията е съвсем отделен проблем.

Отговори на това съобщение
 Re: ФИЛМ - тема за начинаещи и взаимопомощ
Автор: lamerko   
Дата:   22-01-17 23:00

Ами... цената на C-41 химията :)

Отговори на това съобщение
 Re: ФИЛМ - тема за начинаещи и взаимопомощ
Автор: mihalo   
Дата:   23-01-17 02:56

Обичах си тъмната стаичка! [smilie25]

Но, e-design е напълно прав, времето се мени, менят се и средствата... и остава единствената реална цел - емоцията.

/То пък "емоцията".., егати, колко да е "реална", ама това си е от "друг филм" нещо си ):))/

Бе, като ме засърби.. къде е правилното място да се почеша? Аз си мисля, че е там където ме сърби.

Така де, ще си чакам цветната холография, може пък и това да е възможно. [smilie7]


Отговори на това съобщение
 Re: ФИЛМ - тема за начинаещи и взаимопомощ
Автор: Антивик   
Дата:   23-01-17 08:22

[smilie2] Ми мен най-много ме мъчи мързела....[smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: ФИЛМ - тема за начинаещи и взаимопомощ
Автор: shamelessEyes   
Дата:   23-01-17 08:27

Здравейте.

Не мисля, че трябва да си химик, за да проявиш снимки от лента, а да разбираш поне малко от фън шуй.

цитат от:
фън шуй майстор

Отговори на това съобщение
 Re: ФИЛМ - тема за начинаещи и взаимопомощ
Автор: quazimodo   
Дата:   23-01-17 09:46

Момци, ако е само за чешането, направо не си струва. Това съм го казвал и преди, казвам го и сега. И при ДСЛР и при СЛР, да не говорим за среден формат, истинското струва едни други пари. К'во става като го снимаш на лента? Отиваш да търсиш някой, който има хубав скенер, за да изкара информацията от лентата. Ма един хубав скенер е също цифра. Тоя, който е дал тая цифра иска да я избие и... колелото се завърта[smilie5]. После пък хубав черно-бял принтер...[smilie18] Накрая излиза, че за чешането ти трябват едни 5-6 хиляди лева ако искаш да не си разраниш нежната козинка до кръв[smilie18][smilie18]. И да знаете, че го казвам от опит[smilie5][beer].


Отговори на това съобщение
 Re: ФИЛМ - тема за начинаещи и взаимопомощ
Автор: the_fraction   
Дата:   23-01-17 09:51

rostoshev [smilie24]

Да, къде има читав скан( аз знам Деков) други ?

Отговори на това съобщение
 Re: ФИЛМ - тема за начинаещи и взаимопомощ
Автор: r_rusev   
Дата:   23-01-17 09:56

Класика? Няма лошо, ама да е 100%. Без скенер, иначе е хибрид.


Отговори на това съобщение
 Re: ФИЛМ - тема за начинаещи и взаимопомощ
Автор: quazimodo   
Дата:   23-01-17 10:02

r_rusev написа:

> Класика? Няма лошо, ама да е 100%. Без
> скенер, иначе е хибрид.
>

[smilie24] Мързеше ме да пиша и за тоя аспект на нещата[smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: ФИЛМ - тема за начинаещи и взаимопомощ
Автор: kvakioh   
Дата:   23-01-17 11:04

прехвърляне качествено на хартия...и това, че ме цакат с пари такса да ми сложат проявен от мен филм в машината за снимки на хартия. Това е.
Снимам всяка седмица, от 36 минах на 24, после на 12, после на 15, след това на 10, тази седмица отивам на 8 кадъра, което точно ми запълва всеки един ден пълноценно. ще имам и бонус 1 кадър.[smitten]

Отговори на това съобщение
 Re: ФИЛМ - тема за начинаещи и взаимопомощ
Автор: quazimodo   
Дата:   23-01-17 11:14

Кваки, какво правиш с толкова шедьоври бе брат[smile] [beer]?


Отговори на това съобщение
 Re: ФИЛМ - тема за начинаещи и взаимопомощ
Автор: koleto.spasov   
Дата:   23-01-17 11:42

При мен първите 2 филма бяха разочароващи - кофти химия.. Но продължаваме напред :) Хубава тема, ще се следи.

Отговори на това съобщение
 Re: ФИЛМ - тема за начинаещи и взаимопомощ
Автор: batsali   
Дата:   23-01-17 13:35

rostoshev, това е ключов момент, който аз реших като си купих скенер. Това е най-добрия начин. Ако снимаш повече от 1 филм в годината, парите за скенера се избиват много бързо. Моя е на година и половина и вече почти ми е излязъл по-евтино от студийни сканове с тази резолюция, а аз снимам доста малко. Освен това е и много по-удобно. Не се разкарваш, имаш повече контрол, пазиш си филма.....че има случаи да ми го върнат и надран, и напечатан с пръсти.

lamerko, не цената е проблема, а колко снимаш, прав ли съм? [smile] Има разфасовки по 1л, има по 5л, сигурно по някакви по-фирмени линии има и по-големи. Обаче докато прекараш по 15 филма на литър, проявителя започва да заминава. Ползвал съм на Tetenal 1л кита разлят в стъклени шишета, които седят на пълна тъмнина в банята. Прекарах около 5 филма, после мина година и нещо и си викам преди да почна да наливам в канала да пробвам един филм с изтекъл срок. Не само че имаше картинки, но бяха доста прилични. Леко им бяха мръднали цветовете към синьо-зелената гама и маската беше с неестествен кафяв цвят, но ако беше в срок филма и трябваше на всяка цена да го топя в тая стара манджа, нямаше да ме е много яд от резултата. Така че химията трае доста повече от това, което пише в книжката. Не казвам да се държи с години, но определено не е толкова фатално, колкото си мислех. При всички положения е доста желателно да се стремиш да няма грам въздух в съдовете, в които пребивава химията. За разреждане на цветното май има смисъл да е дестилирана водата. Следващата партида ще е такава.


koleto.spasov , в началото - стари филми, стара химия и камери в неизвестно техническо състояние не се пипат. "Ама аз колкото да пробвам, да видя..." - нищо няма да видиш, най-много да се откажеш. Личен опит. [smilie21]


Отговори на това съобщение
 Re: ФИЛМ - тема за начинаещи и взаимопомощ
Автор: koleto.spasov   
Дата:   23-01-17 13:59

Прав си, но бях леко подведен:) Аз няма да се откажа, малко ме е яд за кадрите, но здраве да е :) Вече си имам обица на ухото. Просто ще си взема качествена доза и химия. Дори сега смятам да си взема и квадратче :)

Отговори на това съобщение
 Re: ФИЛМ - тема за начинаещи и взаимопомощ
Автор: quazimodo   
Дата:   23-01-17 14:20

Батсали, би ли споделил с какъв скенер работиш[beer]?


Отговори на това съобщение
 Re: ФИЛМ - тема за начинаещи и взаимопомощ
Автор: batsali   
Дата:   23-01-17 15:37

Epson V850

Отговори на това съобщение
 Re: ФИЛМ - тема за начинаещи и взаимопомощ
Автор: kvakioh   
Дата:   23-01-17 16:15

quasimodo, снимам, за да се науча. Сега като са 8 кадъра само от една лента рол ще са поне 1-2бр. кадри от лента един вид шедьоври. Досега някъде 115-20 кадъра са от всичките. И са в буркани и след това бурканите във вакуум контейнер.
Скенер нямам, това също ще се реши скоро. Купих си бели ръкавици, които са без власинки, за ленти и са отлични. Мисля, че като се стигне до някакво като свещенодействие при третирането на лентата може евентуално да стане нещо от самия кадър...

Отговори на това съобщение
 Re: ФИЛМ - тема за начинаещи и взаимопомощ
Автор: hose   
Дата:   23-01-17 18:31

относно дигитализацията


Отговори на това съобщение
 Re: ФИЛМ - тема за начинаещи и взаимопомощ
Автор: my.point.of.view   
Дата:   23-01-17 18:35

Вие ще давате ноухау, аз ще ви връщам донтноу. Съгласни? :)

Отговори на това съобщение
 Re: ФИЛМ - тема за начинаещи и взаимопомощ
Автор: kvakioh   
Дата:   23-01-17 18:36

Aз си "сканирах" 6х4.5 досега с апарата, статив, макрообектив, таблет, бял поликарбонат плочка, че акрила дава отблясъци гадни. Светвам таблета, слагам плочата и след това негатива. За рол става, за 35мм ще е тегаво и ще се криви доста. като го направя с 36Мпикс камера, особено ч/б и нещата стават. Сега за 6х9 ще гледам скенер.

Отговори на това съобщение
 Re: ФИЛМ - тема за начинаещи и взаимопомощ
Автор: osis359   
Дата:   23-01-17 19:08

Проявяването на черно-бял филм е елементарно.....след 20-30 филма [smile]. Мен най-много ме тормози скана, че скенера ми е колкото да има нещо да си видя кадрите - Epson V370, ама сега мъча копирането на хартия, и ми е полезен да се визуализирам предварително как искам да изглеждат кадрите, та да опропастя по-малко хартия. Като му тегля чертата за 6 години снимане само и единствено на филм не знам дали и 2000 лева се събират в разходи, в това числи влизат камери, обективи, скенер, филми и химия. За тия пари няма дигитална камера, която бих си купил(с 1-2 изключения)ама кефа си е кеф. Пък и да съм дал повече пари като цяло разходите ми са разпределени във времето и не ги усещам, а да дам 3-4000 лв. за X-Pro 2 наведнъж някак не ме влече, щото след 6-7 години ще трябва да дам пак още толкова за нова камера, ако не се е строшил по-рано. Снимам 4-8 филма на месец, купувам 1 ролка 30 метра и за няколко месеца забравям за филми. Ако човек си вади хляба с това определено не е практично в днешно време, но за някой като мен, който снима за кеф си е супер. Най-вече мога да се съсредоточа върху снимането и не толкова върху обработката на кадрите, а проявяването и копирането на хартия си е истински дзен :D Абе всеки луд с номера си. [beer] [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: ФИЛМ - тема за начинаещи и взаимопомощ
Автор: kvakioh   
Дата:   23-01-17 19:17

osis359 [smilie24] Лесно ви е на вас с 35мм...
Иначе на лента нещата са доста по-изгодни от дигиталното. ЗА химията е лесно проявяването, дори цветно може вкъщи, ако човек си вземе малко екстри.



Публикацията е редактирана (23-01-17 19:20)

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »