Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна
 Нов компютър за обработка на снимки?
Автор: Daniel_P   
Дата:   07-01-17 21:31

Здравейте колеги!

Отговори на това съобщение
 Re: Нов компютър за обработка на снимки?
Автор: Daniel_P   
Дата:   07-01-17 21:31

Още преди години се замислях за нов настолен компютър, понеже сегашния ми лаптоп се задъхва но след съвети от колеги за лек ъпгрейт на лаптопа искарах годината с него. Но вече взе да ме дразни и съм решил да си събера една нова машина (настолен компютър)!
Имам приятел който е в час с компютрите и ще ми помогни с начинанието, понеже аз хич не им разбирам[smilie5]
Той ми предложи кратка конференция от компоненти,която смята че ще ми върши добра работа! Но реших да се допитам и до вас за мнение, дали ще се получи добра конфигурация? Компютъра ще го ползвам основно за фото обработка на Lightroom и Photoshop.

CPU: Intel Core i5-4690k 3.5GHz Quard-Core Processor

Motherboard: Asus Z97-P ATX LGA1150 Motherboard

Memory: PNY Anarchy 16GB (2x8GB)DDR-1600

SSD: Samsung 750 Evo 500GB 2.5

Power Supply: be quite! Pure Power 9 400W 80+Silver Certified Semi-Modular ATX Power Supply

Така кутията още не е избрана но едвали е от голямо значение!

Ми това е за сега, той ми каза че този процесор може после и да се напомпи, а Motherboarda има опция до 32гб!
Едно важно нещо, трябва ли ми външна видеокарта? Той ми каза, че вградените вече били доста добри и щом няма да играя игри и да обработвам видео едва ли ще ми трябва? Аз обаче не съм сигурен в това, имам QHD Monitor Dell 2560 х 1440DP на който обработвам и не знам дали с вградената карта ще използвам максимума????
Те ще се радвам на мнения, съвети и предложения за да зглобя добра машина!
Благодаря предварително [beer]



Публикацията е редактирана (07-01-17 21:54)

Отговори на това съобщение
 Re: Нов компютър за обработка на снимки?
Автор: realnoncho   
Дата:   07-01-17 21:53

Ако ще е нов няма смисъл i5-4XXX и Z97. Актуалните са 6xxx и Z170, a от началото на годината вече и 7XXX серия. Съответно отиваш на DDR4 RAM и това предполага по-дълга актуалност на машината.

При тези условия може да минеш с вградената видеокарта, но ако тръгнеш по някое време да слагаш друга ще е по-добре да намислиш запас от захранване - 500+ W.

Отговори на това съобщение
 Re: Нов компютър за обработка на снимки?
Автор: Daniel_P   
Дата:   07-01-17 22:43

Благодаря Нончо, ще видя дали ще мога да се вместя в бюджета ако скоча така! Но найстина така пък машината ще е актуална и добра поне няколко години![beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Нов компютър за обработка на снимки?
Автор: Pavlov   
Дата:   07-01-17 22:49

Да караш само на SSD, пък било и 500GB, не ми се струва много удачно. Операционната система и ползваните програми спокойно се събират и на 120GB, и е хубаво за останалите пари да си предвидиш още един диск 1-2TB, за склад.
И не че марката на паметта има голямо значение, ама - точно PNY ли?!? Останал съм с впечатление, че флашките и мемори картите им са доста боклучави.

Отговори на това съобщение
 Re: Нов компютър за обработка на снимки?
Автор: Daniel_P   
Дата:   07-01-17 23:07

Pavlov добро включване сега като се сетя първите ми 2 мемоари карти който бяха подарък с първия DLSR който си купих преди 4г бяха точно PNY, се бъгнаха и двете! Ще видим за друга памет! Предложете марка ?
Относно хардовете имам 2 настолни харда на ток 4TB и 5TB, единия го ползвам и сега закачен за лаптопа а втория само за back up! Така мисля да ги ползвам и на новата машина!Мисля че така ще е ок?

Отговори на това съобщение
 Re: Нов компютър за обработка на снимки?
Автор: imitev   
Дата:   08-01-17 00:08

Kingston, A-Data

Аз бих сложил А-DATA 256 SSD + нормален sata диск.

Според мен за работа с шопа ще трябва и читаво видео иначе ще се мотае.

Отговори на това съобщение
 Re: Нов компютър за обработка на снимки?
Автор: kiten   
Дата:   08-01-17 00:25

Уважаеми колеги и приятели, чуете ли, видите ли, или ви се предлага марката А-DATA и колкото да е ниска цената и без пари да е, бягайте далеко, просто не се замисляйте!!! Разбира се ако не си търсите беля на главата. Точно ssd дисковете на този бренд държат дъното на класацията.

Отговори на това съобщение
 Re: Нов компютър за обработка на снимки?
Автор: tyunkata   
Дата:   08-01-17 02:14

http://www.crash-bg.com/kompiutri.html


Z420. Слагаш му едно SSD за ОС и си ти.



Публикацията е редактирана (08-01-17 02:15)

Отговори на това съобщение
 Re: Нов компютър за обработка на снимки?
Автор: imitev   
Дата:   08-01-17 02:35


Толкова памети адата съм наслагал... Как пък не направиха проблем...

А диска ти е с 2 г. гаранция, ако там ти е ОС какво ти пука? Самсунгите да не са по-стока?

Отговори на това съобщение
 Re: Нов компютър за обработка на снимки?
Автор: lamerko   
Дата:   08-01-17 03:12

Да. Самсунг са мноооого по-напред, само да не ме приемете за техен дилър (не се занимавам с търговия) :)

Отговори на това съобщение
 Re: Нов компютър за обработка на снимки?
Автор: Антивик   
Дата:   08-01-17 08:02

На първо четене предложената конфигурация ми се чини афиф. Дъното е предвидено за паметДДР3, а тук се предвижда само ДДР...Нещо не е догледано както трябва[smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Нов компютър за обработка на снимки?
Автор: piknik   
Дата:   08-01-17 08:46

Съгласен съм с "lamerko" за Самсунг.

Отговори на това съобщение
 Re: Нов компютър за обработка на снимки?
Автор: the_fraction   
Дата:   08-01-17 09:18

Аз бих ти предложил да си купиш реновирана ws :

2 x Intel Xeon Quad-Core E5620 (2.40GHz, 12MB L3 Cache
12288MB (12GB) DDR3 ECC Registered (Up to 48GB
Nvidia Quadro NVS 300 - 512MB - 64bit

и т.н.

хем ще намалиш въглеродния си отпечатък, хен ще имаш машина дето горе предложените ще и лапат пепелта [smile]

нещо подобно струва около 800лв

Отговори на това съобщение
 Re: Нов компютър за обработка на снимки?
Автор: realnoncho   
Дата:   08-01-17 09:24

Има достатъчно добри SSD-та, доста от проблемните бяха в серии от минали години, често поправяни с ъпдейти на фирмуеър. Самсунг включително имаха проблеми с 840 серията. Според мен въпроса е да се направи ядрото на конфигурацията и след това да се нищят конкретни модели SSD.

Антивик,
Ако не разпознаваш, че 2x8 DDR-1600 се отнася за DDR3 е по-добре да си запазиш по-нататъчните съвети и "чинения" за да не объркваш допълнително питащия.

П.П. the_fraction,

Тази стара сървърна машина и с двата си процесора едвам докарва процесорната производителност на съвременен i5 (ако софтуера е достатъчно оптимизиран за мултипроцесорност). Quadro не трябва в случая, a при нужда от повече RAM трябва да се търси ECC Registered. И всичко това на цената на почти двойна консумация на енергия.



Публикацията е редактирана (08-01-17 09:30)

Отговори на това съобщение
 Re: Нов компютър за обработка на снимки?
Автор: the_fraction   
Дата:   08-01-17 09:50

Нончо,
машината е само примерна.
За снимки не му трябва кой знае каква.
[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Нов компютър за обработка на снимки?
Автор: Pavlov   
Дата:   08-01-17 10:04

За снимки не трябва кой знае каква машина, така е.
Обаче за Адобски софтуер си трябва [smile] . Моят i5-4460 почна да се позадъхва малко на Lightroom 6, както съм с 8GB RAM и SSD.

Отговори на това съобщение
 Re: Нов компютър за обработка на снимки?
Автор: the_fraction   
Дата:   08-01-17 10:22

Погледни колко ти товари рама и колко цпу-то.
Да не се окаже, че с една плочка ще литне.

Отговори на това съобщение
 Re: Нов компютър за обработка на снимки?
Автор: Антивик   
Дата:   08-01-17 10:24

Нончо,
чета какво е написано и не гадая, какво точно е искал да каже пишещия! За мен написаното DDR си е DDR. Не виждам с какво ще му объркам сметките ако обърна внимание върху допусната грешка, било волна или неволна.

Отговори на това съобщение
 Re: Нов компютър за обработка на снимки?
Автор: dinio84   
Дата:   08-01-17 11:03

Машината, която са ти предложили е добра, но както казва realnoncho не е актуална - няма да можеш да правиш никакви ъпгрейди напред във времето. Видеокарта според мен ще ти трябва. Ако позволява бюджета виж нещо с GDDR5 памет и 256bit
Pavlov - аз карам Лаийтрум 6 на лаптоп, който е с енергоспестяващ i5 - не би трябвало твоята машина да се задъхва.

P.S. До автора - ако не бързаш с новия компютър можеш да изчакаш новите AMD Zen процесори - обещават много добри параметри/цени

Отговори на това съобщение
 Re: Нов компютър за обработка на снимки?
Автор: barikn   
Дата:   08-01-17 11:26

Конфигурацията е ок. Аз лично съм със същото дъно, но със i7 процесор. Като начало според мен видео не ти трябва, освен ако не се заиграеш с 3д-то. Също така ще ти трявба и HDD задължително :).

PS: Дъното първоначално не комуникираше добре със SSD-то ( което беше Kingston, но модела не го помня ). Сега съм с Intel и нямам проблем. Трябва да проверите на сайта на Аsus за съвместимости с SSD, мисля че има такъв списък за конкретното дъно :)

Поздрави!

Отговори на това съобщение
 Re: Нов компютър за обработка на снимки?
Автор: didesignbg   
Дата:   08-01-17 12:31

Конфигурацията която ти предлагат е морално остаряла, от гледна точка на производителност не е зле, но откъм бъдещи ъпгрейди ще страда.
Цените на процесорите ще се променят около март, ако можеш съветът ми е да изчакаш. Ще излезе новата архитектура на АМД и очакванията са ако не друго поне цените да паднат.

Отговори на това съобщение
 Re: Нов компютър за обработка на снимки?
Автор: Daniel_P   
Дата:   08-01-17 14:05

Благодаря ви много за съветите и насоките колеги!!!! Определено имам нужда от тях понеже съм невеж в тази област.
Така нещата отиват на там да надхвърля бюджета но в крайна сметка по добре да дам малко повече но да имам стабилна и с потенциал машина!Та кредитна ми карта ще помага, а после ще си стягам гъ...а!
Цяла сутрин разглеждам цени и компоненти и по препоръка на Нончо и останалите направих нов списък, който се надявам да е добро решение.

CPU: Intel Core i7 6700K Processor (4GHz, 4 Core, 8 Threads, LGA 1151 Socket Box)

Motherboard: Asus Z170 Pro Gaming

Memory: Corsair CMK16GX4M2B3000C15 Vegeance LPX 16GB (2 X 8GB) DDR4 3000MHz 2.0 High Performance Desktop Memory Kit

Storage: SSD Samsung 750 Evo 500GB 2.5 + Sagate Barracuda 1TB 3.5 7200RPM

Power Supply: be quite! Pure Power 9 CM 600W 80+ Silver Certified Semi-Modular ATX

Ми тези неща набелязах но не знам дали всичките са съвместими??? Моя приятел вчера ми даде един сайт на които си избираш компонентите и показва дали са съвместими! Но някой от компоненти в новия списък ги няма в сайта и не знам как да проверя!?!
Също така марката на рамта не знам до колко е добра и надежна?
Относно видео картата на този етам мисля да пробвам с вградената защото нещата ще станат найстина дебели в цената и няма да имам възможност на този етап! Та след време ако се наложи ще добавя!

Относно кутията, тя има ли голямо значение? Понеже и там цените са с голям диапазон, аз като цяло искам да е черна и що годе симпатична и до там?

Благодаря ви много колеги![beer]
[shtrak]



Публикацията е редактирана (08-01-17 14:06)

Отговори на това съобщение
 Re: Нов компютър за обработка на снимки?
Автор: imitev   
Дата:   08-01-17 14:33

Процесорът ще може ли да работи в 3000 mHz памет?
На сайта на интел пише:
Memory Types DDR4-1866/2133, DDR3L-1333/1600 @ 1.35V

Бих сменил рама + бих взел процесор i7-6700 3.4 GHz. За разликата в парите бих взел свястна видеокарта.

Модерният фотошоп я използва доста при превютата в CameraRAW. Не знам вградената в процесора как ще се държи...

Обикновеният диск според мен е малък - аз бих взел поне 2 тб...

Отговори на това съобщение
 Re: Нов компютър за обработка на снимки?
Автор: Daniel_P   
Дата:   08-01-17 14:52

Imitev ми аз не знам, аз ще питам и моя човек, той предполагам ще знае каква памет ще е най-добре за процесора, аз просто в гугъл написах и се спрях на тази :D
Нончо ако предложи памет ще се радвам понеже той ме насочи към този процесор и дъно!
Разликата в цената между двата процесора е 40лв така че ако 6700К 4GHz е по добрия процесор няма смисъл да взимам другия?
За харда 500гбссд+ 1тб мисля, че ще е достатъчно след като имам 2 настолни харда общо 9ТБ,на който ще мятам!?!

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »