Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Портретни снимки - не са остри
Автор: Павел_Василев   
Дата:   04-01-17 13:47

Привет колеги, снимам с D3300 и широкоъгълния обектив Никор 12-24/4, правих портретни снимки в малко помещение със светкавица SB500, снимките са хубави но не са никак остри, снимам при бленда 4, исо около 200 и между 12-20 мм фокусно разстояние заради малката стая, снимам от 2 метра максимум, за такива снимки има ли някакъв чалъм при настройване на апарата за да са остри снимките, изключваме обработката с фотошопа?

Отговори на това съобщение
 Re: Портретни снимки - не са остри
Автор: zbonev   
Дата:   04-01-17 13:54

Ако е била ниска скоростта може да имате леко размазване. За хора със светкавица, най-добре снимайте мин. на 1/60, може и на по-високо исо (в режим М), позатворете малко блендата до 4.5; моля, вижте как е на 12мм и на 24мм фокуса, за съжаление обаче Вашето тяло няма финна настройка.

Имам подозрение, че на 12мм фокуса ще по-добре; ползвайте централната точка в режим af-s.

Този обектив общо взето е специализиран и не му е това силата. В тая връзка може да помислите за един твърд светлосилен обектив напр. 50/1.8G.



Публикацията е редактирана (04-01-17 16:07)

Отговори на това съобщение
 Re: Портретни снимки - не са остри
Автор: Dobromir_Kalenikov   
Дата:   04-01-17 13:55

Привет. Дай пример, моля, защото има различни хора и критерии. На практика при напълно отворено почти няма обектив, особено широкоъгълен, който да има главозамайващо представяне.

Поздрави.

Отговори на това съобщение
 Re: Портретни снимки - не са остри
Автор: Павел_Василев   
Дата:   04-01-17 14:08

Ще дам линкове от този форум на колеги снимки, първия линк за мен е остра и Ок, втория линк е снимка която не е остра, така и изглежда при мен но е една идея по-остра но не и колкото от първия линк:

Първия линк: https://photo-forum.net/i/2033656



Втория линк: https://photo-forum.net/i/2032678






Отговори на това съобщение
 Re: Портретни снимки - не са остри
Автор: samurai2   
Дата:   04-01-17 14:13

Павел_Василев
качи някъде един RAW веднага ще ти кажат колегите къдее проблема.

Отговори на това съобщение
 Re: Портретни снимки - не са остри
Автор: lamerko   
Дата:   04-01-17 14:13

Снимката е малка и не се вижда добре, но почти сигурно е, че си мръднал камерата и се е поразмазала...

Отговори на това съобщение
 Re: Портретни снимки - не са остри
Автор: Павел_Василев   
Дата:   04-01-17 14:19

Цитат: Автор: lamerko
Дата: 04-01-17 14:13

Снимката е малка и не се вижда добре, но почти сигурно е, че си мръднал камерата и се е поразмазала...


-----------------------------------------------------------------------
Малката снимка и линковете са за пример, не са мои снимките, но май съм направил един сериозен пропуск като се замисля, снимах със статив и когато снимам със статив и с дистанционен спусък, не съм изключвал ръчно стабилизацията "VR-то", дали от това е станал проблема...?



Публикацията е редактирана (04-01-17 14:21)

Отговори на това съобщение
 Re: Портретни снимки - не са остри
Автор: zbonev   
Дата:   04-01-17 14:22

Никор 12-24/4 няма VR.

Отговори на това съобщение
 Re: Портретни снимки - не са остри
Автор: Павел_Василев   
Дата:   04-01-17 14:23

Ще кача като линк моя снимка и да кажете къде съм сбъркал.

Отговори на това съобщение
 Re: Портретни снимки - не са остри
Автор: quazimodo   
Дата:   04-01-17 14:28

Като я качваш гледай и екзифа да си е на мястото.

Отговори на това съобщение
 Re: Портретни снимки - не са остри
Автор: Павел_Василев   
Дата:   04-01-17 14:41

Качих снимката към моя албум на нашия форум, мисля че се чете екзифа?

https://photo-forum.net//i/2033824

Отговори на това съобщение
 Re: Портретни снимки - не са остри
Автор: quazimodo   
Дата:   04-01-17 14:55

Павка, сега и ако обясниш защо си снимал със светкавица на 800 ИСО ... Малко мазало от 800-те ИСО и малко мазало от отворената бленда, плюс неизвестно количество мазало от евентуално "несходство в характерите" на тялото и обектива, и воала - нерязка снимка. [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Портретни снимки - не са остри
Автор: Павел_Василев   
Дата:   04-01-17 15:50

За мой срам ще призная че го бях нагласил на бърза настройка - Портрет, в началото е показвал че е ISO 200 но явно е променила настройките си според умната уж програма, ще трябва да си е на М, другото което бих искал да ме посъветвате, когато снимам на статив и с дистанционен спусък, трябва ли да гледам през визьора или в случая през екрана на апарата?



Публикацията е редактирана (04-01-17 15:55)

Отговори на това съобщение
 Re: Портретни снимки - не са остри
Автор: Synthy   
Дата:   04-01-17 15:52

Все тая, но теоретично е по-добре през екрана със затворен визьор (ако го може тялото ти).

Отговори на това съобщение
 Re: Портретни снимки - не са остри
Автор: Павел_Василев   
Дата:   04-01-17 15:57

В момента в който превключа на екран, доста отчетливо се чува механичното превключване на огледалото, предполагам че се затваря визьора тогава.

Отговори на това съобщение
 Re: Портретни снимки - не са остри
Автор: h_bio   
Дата:   04-01-17 16:11

Н, вдига се огледалото и се отваря затвора.

Отговори на това съобщение
 Re: Портретни снимки - не са остри
Автор: quazimodo   
Дата:   04-01-17 16:15

Не, не се затваря от страната на окуляра и на теория може да се прецака експозицията. Не дават ли като при Канон една гумена тапа, която се нахлузва в/у окуляра за дъъъълги скорости?

П.П. Пробвай М - ИСО 100 - 1/125 - 5.6 и мощност на светкавицата около 2/3 насочена в тавана и пак качи снимка. Прегледай хистограмата и ако е в ляво вдигай мощността на светкавицата, докато се премести леко в дясно .



Публикацията е редактирана (04-01-17 16:27)

Отговори на това съобщение
 Re: Портретни снимки - не са остри
Автор: Giorgio.K   
Дата:   04-01-17 18:32

Освен това когато снимаш елха не настройвай камерата на "портрет", тъй като този режим прилага някакво леко замазване. Така мадамата на портрета изглежда по-хубава, а елхата омазана [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Портретни снимки - не са остри
Автор: ceco   
Дата:   04-01-17 20:25

Ако говорим за кадъра с елхичката, ИСО 800 си е доста за сензора на твоя апарат. Би трябвало да даде някакъв забележим шум, но такъв няма. Това ме навежда на мисълта, че имаш включено автоматично шумоподтискане - NR (Noise Reduction) при високо ИСО - High ISO NR или нещо подобно, и от там идва основното омазване. Отделно факта, че повечето обективи не са перфектни на максимално отворена бленда. И трето, ако снимаш от статив с дистанционен спусък, най-добре да фокусираш ръчно преди това, за да е фокуса там, където искаш!

Разцъкай малко тези настройки, направи още експерименти и ще разбереш сам откъде идва проблема и кое е най-добро за твоите цели. Успех!


Отговори на това съобщение
 Re: Портретни снимки - не са остри
Автор: bg2014   
Дата:   04-01-17 20:38

Отиваш на SHOTJNG MENU и на ISO sebsitiviti settings , настройваш ИСО-тo ДА НЕ Е "AUTO".
Махаш АУТО ИСО. Тогава ИСО-то е каквото си го нагласиш и не се променя от 200 на 800 без твоя намеса. Освен това имаш ИСО 100, защо 200?
Колкото е по-ниско ИСо-то толкова е по-подробна и добра снимката.
Освен това имаш различни режими на измерване. Матрица, център и спот. Пробвай кой ти допада като острота. Всеки има свое усещане за остротата.



Публикацията е редактирана (04-01-17 20:40)

Отговори на това съобщение
 Re: Портретни снимки - не са остри
Автор: chepkata   
Дата:   04-01-17 20:43

За меренето и остротата ми стана интересно.

Отговори на това съобщение
 Re: Портретни снимки - не са остри
Автор: Павел_Василев   
Дата:   04-01-17 20:54

Благодаря ви колеги за съветите, не бях снимал скоро и определено ще трябва да пощракам и да свиквам да снимам с ръчните настройки, ако има нещо специфично за мен ще ви питам, само не разбрах точно, ако снимам например водопад при дълга експозиция, то тогава трябва да гледам през екрана и да затворя с гумено тампонче окуляра, така ли?



Публикацията е редактирана (04-01-17 20:56)

Отговори на това съобщение
 Re: Портретни снимки - не са остри
Автор: quazimodo   
Дата:   04-01-17 21:17

Извадка от инструкцията, но май никонджийте са по-лакоми от канонджийте и не са ти дали такова капаче в комплекта[smilie11]


https://photo-forum.net/static/site_pics/144/1483557278_97_88.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: Портретни снимки - не са остри
Автор: tziko   
Дата:   04-01-17 22:32

bg2014, би ли обяснил, каква е вързката, между измерването на експонацията и остротата, за неразбиращите?

Отговори на това съобщение
 Re: Портретни снимки - не са остри
Автор: bg2014   
Дата:   04-01-17 23:29

Различна снимка. Всеки има различно усещане за острота.
Разликата е като разликата между ТАЗИ и ТАЗИ снимка.
Някой я виждат, други не. Но техниката я отчита със сигурност.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »