Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Рentax К-50 и странно недоекспонирани кадри независимо от режима и обективите
Автор: alex78   
Дата:   17-12-16 18:15

Здравейте, половин година ползвам един Рentax К-50 купен тук от сайта и досега без никакви проблеми, но преди месец показа странен проблем с огромно недоекспонирани снимки, а вчера и днес всички снимки ги прави тъмни, направо черни. И на ръчен режим, и на бленда и на скорост го прави еднакво. Понякога обаче ако снимам чрез дисплея, без да ползвам визьора снимките се получават нормални... Пробвах с три обектива, странното е, че при двата автофокусни нещата са трагични, при ръчнофокусния Аsahi Рentax smc 50mm f/2,0 са по-добре, но ми се струва, че не отваря както трябва диафрагмата... Матрицата ли нещо е заминала или нещо в управляването на диафрагмата? Съвети?

Отговори на това съобщение
 Re: Рentax К-50 и странно недоекспонирани кадри независимо от режима и обективите
Автор: steeens   
Дата:   17-12-16 18:32

При Аsahi Рentax smc 50mm f/2,0, казваш че е по-добре, ама не както трябва? При него няма нужда да му се отваря диафрагмата от тялото, така че пробвай да върнеш апарата към фабричните настройки.

Отговори на това съобщение
 Re: Рentax К-50 и странно недоекспонирани кадри независимо от режима и обективите
Автор: alex78   
Дата:   17-12-16 19:26

фабричните са върнати отдавна, няма резултат. да, на ръчнофокусния асахи снимките на М са си ок, дори на по-слаба светлина, там знаеш, че обектива няма А кнопка и блендата му се настройва от апертур-ринга и после зеления бутон на Пентакса, за да захапе на избраната бленда... та, там с тоя обектив нещата са ок, а с автофокусните нещо ми се струва, че не праща сигнал към механизмите за диафрагмата... ама може и да бъркам

Отговори на това съобщение
 Re: Рentax К-50 и странно недоекспонирани кадри независимо от режима и обективите
Автор: dibat   
Дата:   17-12-16 19:28

Здравей,
Това е чест проблем при К-30 и К-50, свързан е с механизма за управление на диафрагмата. Най-добре е да се свържеш с Фото Принт Сервиз сервиза за Пентакс http://fpex.eu/service

гр. София. бул. Тотлебен 2А, Руски паметник - до МВР болница,
Работно време : понеделник - петък от 9 до 19 часa E-mail: ruski@fpex.eu 02/8525926 GSM:0885145394

Техника е Пепи и е точен пич.

Успех.

Отговори на това съобщение
 Re: Рentax К-50 и странно недоекспонирани кадри независимо от режима и обективите
Автор: Simbon4o   
Дата:   17-12-16 19:53

Нормално е за тези прехвалени като изработка камери, на моя затвора му беше тръгнал ми се струва защото над 1/4000 ми засенчваше малко горния край на кадъра. Добре, че се отървах от всичко пентакско понеже и сервиза им е ... нямам думи. Дано да имаш късмет и да ти го оправят както трябва. Имаше теми тук за сервиза специално още като се казваше Хепи фото.

Отговори на това съобщение
 Re: Рentax К-50 и странно недоекспонирани кадри независимо от режима и обективите
Автор: steeens   
Дата:   17-12-16 20:10

Simbon4o, нямаш спирка, чуек...[smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie25] [smilie18] [smilie18] [smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: Рentax К-50 и странно недоекспонирани кадри независимо от режима и обективите
Автор: steeens   
Дата:   17-12-16 20:27

alex78 написа:

> фабричните са върнати отдавна,
> няма резултат. да, на
> ръчнофокусния асахи снимките на М
> са си ок, дори на по-слаба светлина,
> там знаеш, че обектива няма А
> кнопка и блендата му се настройва
> от апертур-ринга и после зеления
> бутон на Пентакса, за да захапе на
> избраната бленда... та, там с тоя
> обектив нещата са ок, а с
> автофокусните нещо ми се струва,
> че не праща сигнал към
> механизмите за диафрагмата... ама
> може и да бъркам

Нищо не трябва да захапва според мен, ама карай...другото дето си писал също е странно, как във лайф вю ще стават снимките? Механизма на блендата е чисто механичен доколкото имам спомен...бе я дай някоя снимка от черните, ама с екзифа...

Отговори на това съобщение
 Re: Рentax К-50 и странно недоекспонирани кадри независимо от режима и обективите
Автор: alex78   
Дата:   17-12-16 21:02

steeens, всеки път преди снимка с ръчнофокусния, след като си настроил исото и затвора и си врътнал ринга на f2.8, за да кажеш на апарата, че искаш да снимаш на f2.8 примерно,трябва да ползваш кръглия зелен бутон , иначе апарата ще си снима на 2.0, винаги на макс.отворена бленда. това имах предвид със захапването или т.нар."Lens open for focusing" and "Lens stopped down for meter/exposure" стъпки, когато обектива няма А-М кнопка.
Иначе, как се качва тук снимка с ЕХІF - нещо по настройките на апарата първо прави ли се, зада вкара инфото в снимката?

Отговори на това съобщение
 Re: Рentax К-50 и странно недоекспонирани кадри независимо от режима и обективите
Автор: Simbon4o   
Дата:   18-12-16 00:07

Зеления бутон по спомен беше само, за да си измери камерата светлината иначе мисля и без да го натискаш трябва да затвори бленда.
За да отчете бленда в екзифа обектива трябва да е поне А модел, М и К(тези пак по спомен), М42 и т.н. няма да има екзиф.

Ако сложиш модерен аф обектив, врътнеш камерата на зелено квадратче(ауто) и продължава да прави каквото си иска, явно има механичен проблем някакъв.

Отговори на това съобщение
 Re: Рentax К-50 и странно недоекспонирани кадри независимо от режима и обективите
Автор: chepkata   
Дата:   18-12-16 08:53

В лайфвю проблем няма, значи не би трябвало да има и проблем с блендата. Нещо за чистене по огледалата?[smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Рentax К-50 и странно недоекспонирани кадри независимо от режима и обективите
Автор: steeens   
Дата:   18-12-16 10:04

alex78 написа:

> steeens, всеки път преди снимка с
> ръчнофокусния, след като си
> настроил исото и затвора и си
> врътнал ринга на f2.8, за да кажеш на
> апарата, че искаш да снимаш на f2.8
> примерно,трябва да ползваш
> кръглия зелен бутон , иначе
> апарата ще си снима на 2.0, винаги на
> макс.отворена бленда. това имах
> предвид със захапването или
> т.нар."Lens open for focusing" and "Lens stopped down for
> meter/exposure" стъпки, когато обектива
> няма А-М кнопка.
> Иначе, как се качва тук снимка с
> ЕХІF - нещо по настройките на
> апарата първо прави ли се, зада
> вкара инфото в снимката?

Когато обектива ти няма комуникация с тялото, като врътнеш ринга нищо не се случва си мисля...като натиснеш зеления бутон вече апарата затваря блендата докъдето му позволява обектива и мери, просто си виж някоя от снимките и пиши има ли данни за блендата в екзифа с ръчнофокусния....
Нищо не се прави по настройките на апарата, като преоразмеряваш снимката и я запазваш трябва да укажеш на програмата да запази екзифа. После я качваш тук и готово...

Отговори на това съобщение
 Re: Рentax К-50 и странно недоекспонирани кадри независимо от режима и обективите
Автор: alex78   
Дата:   18-12-16 12:37

данни за блендата няма в екзифите с ръчнофокусния. проверих с KUSO EXIF viewer и през фрии браузър вюъри.
Ще се опитам да прикача снимки от преди малко от терасата на силна светлина, на Бленда-режим (АV), на Ауто, на режим според скорост на затвора (ТV) и т.н, както и същата снимка направена през Live View с дисплея и през оппичния визьор;
1.1 http://imageshack.com/a/img921/9229/pTorrA.jpg
- през дисплея на АV f5.6,
1.2 http://imageshack.com/a/img921/5013/vq70A6.jpg
- през оптичния визьор на АV f5.6,
2.1. http://imageshack.com/a/img923/8218/LShves.jpg
- с live view na AV,
2.2 http://imageshack.com/a/img922/5483/FIf5E1.jpg
- през оптичния визьор на АV,
3.1. http://imageshack.com/a/img924/1189/jRSUAU.jpg
- на ауто режим
3.2. http://imageshack.com/a/img921/1652/E8RK9u.jpg
- на скорост на затвора режим

после ше кача и снимка в М режим със стария ръчнофокусен асахи пентакс 50 мм 2.0



Публикацията е редактирана (18-12-16 12:49)

Отговори на това съобщение
 Re: Рentax К-50 и странно недоекспонирани кадри независимо от режима и обективите
Автор: Pavlov   
Дата:   18-12-16 12:59

Снимка 1.1 - скорост 1/100, ISO 1250.
Снимка 1.2 - скорост 1/500, ISO 100.
Нормално е втората да е много по-тъмна, не е от LiveView-то. И защо сменяш ISO-то?...

Снимка 2.1 - скорост 1/50, ISO 3200.
Снимка 2.2 - скорост 1/80, ISO 125.
Същата история.

Снимка 3.1 - скорост 1/200, ISO 125, бленда 11.
Снимка 3.2 - скорост 1/60, ISO 100, бленда 20 ( [smilie11] )

Дотук в EXIF-а не виждам нищо, което да подскаже дефект. Може би меренето нещо не се сработва правилно с обектива, но за това ще оставя компетентни пентаксианци да се произнесат.
Иначе препоръчвам малко да прочетеш какво е експонация, и как се влияе от ISO, бленда и скорост. Преди да търсиш сервиз [smile] .

Ред. Аха, това е с автофокусен обектив, така ли? Ами не знам тогава ... [smilie11]



Публикацията е редактирана (18-12-16 13:02)

Отговори на това съобщение
 Re: Рentax К-50 и странно недоекспонирани кадри независимо от режима и обективите
Автор: steeens   
Дата:   18-12-16 13:07

Пробвай още два кадъра, сложи режим М, скоростта 100, бленда 5.6 и исо 400 или 800 и направи един кадър през визьора и един през лайф вю...на 40 мм пак с автофокусния.



Публикацията е редактирана (18-12-16 13:27)

Отговори на това съобщение
 Re: Рentax К-50 и странно недоекспонирани кадри независимо от режима и обективите
Автор: Simbon4o   
Дата:   18-12-16 13:14

Когато си на лайфвю светлината се мери от матрицата, когато си на оптичния се мери от сензора за мерене и той май се намираше при самия визьор над него(на повечето дслри е там). Взема светлина от пентапризмата(пентаогледало май беше при твоя случай с К50 не че има значение) и ако не работи вероятно камерата изобщо няма да си променя показанията като сменяш сцената. Ако ги сменя и после снима грешно значи остават няколко варианта - ленив затвор, лениво огледало, прецакан сензор, ... при всички положения е за сервиз.

ПС матрицата ти е мръсна доста.

ПС2 М обектива ще работи блендата му само на М режим иначе ще снима на 2.0(най-отворена) само. На М зеления бутон задейства доф превюто и затваря блендата на колкото е сетната от обектива, за да измери светлината в този момент сензора който обсъждаме и да ти зададе скорост подходяща за случая. Ако не измериш със зеленото пак снимката ще стане на затворена бленда(колкото е сетната от обектива), но няма да е вярна скороста за съответното исо и бленда.

Отговори на това съобщение
 Re: Рentax К-50 и странно недоекспонирани кадри независимо от режима и обективите
Автор: steeens   
Дата:   18-12-16 13:37

Pavlov написа:

> Снимка 1.1 - скорост 1/100, ISO 1250.
> Снимка 1.2 - скорост 1/500, ISO 100.
> Нормално е втората да е много
> по-тъмна, не е от LiveView-то. И защо
> сменяш ISO-то?...
>
> Снимка 2.1 - скорост 1/50, ISO 3200.
> Снимка 2.2 - скорост 1/80, ISO 125.
> Същата история.
>
> Снимка 3.1 - скорост 1/200, ISO 125, бленда
> 11.
> Снимка 3.2 - скорост 1/60, ISO 100, бленда
> 20 ( [smilie11] )
>
> Дотук в EXIF-а не виждам нищо, което
> да подскаже дефект. Може би
> меренето нещо не се сработва
> правилно с обектива, но за това ще
> оставя компетентни пентаксианци
> да се произнесат.
> Иначе препоръчвам малко да
> прочетеш какво е експонация, и как
> се влияе от ISO, бленда и скорост.
> Преди да търсиш сервиз [smile] .
>
> Ред. Аха, това е с автофокусен
> обектив, така ли? Ами не знам
> тогава ... [smilie11]
>

>
> Публикацията е редактирана (18-12-16
> 13:02)
Ако е ауто исо, може апарата сам да ги прави тия магарии...

Отговори на това съобщение
 Re: Рentax К-50 и странно недоекспонирани кадри независимо от режима и обективите
Автор: alex78   
Дата:   18-12-16 15:59

Леко само с идеите първо да прочета за трите стълба на фотографията. Не снимам от вчера, още повече пък с тоя апарат никога не съм имал проблеми, появиха се от онзи ден. Исото не сменям аз, това е тъпото, апарата сам решава странно защо да скача така от 3200 на 100, на 400, и да вдига и сваля странно защо скоростта на затвора при едни и същи условия, нормален слънчев ден. Има нещо в измерването на светлината от сензора, защото пък вътре в стаята, макар да е доста светло и ясно изобщо не може да се снима вече, и през лайв вю-то е тотално тъмна гледката и не може да фокусира дори с помощната инфралампа, нито през призмения визьор (на К-50 е пентапризма). Светкавицата изобщо не я отразява, снимките са си черни или тъмни.
Матрицата е адски мръсна, знам го това (беше си мръсна още като го купих от човека), но сам не се наемам да я чистя.
На ръчен режим със същия обектив на 40 мм, бленда 5,6 и исо 400, 650, 1000, че и повече, снимките пак са твърде тъмни... дори и с лайв вю-то. Прикачам ги.
ръчен режим - http://imageshack.com/a/img922/8061/1QBCKC.jpg
и http://imageshack.com/a/img922/6336/hcFUzJ.jpg


Апарата мисля че има още два месеца гаранция , но трябва да видя документите на предишния собственик за всеки случай и ако е така - го пращам директно в синтезиса

Отговори на това съобщение
 Re: Рentax К-50 и странно недоекспонирани кадри независимо от режима и обективите
Автор: Pavlov   
Дата:   18-12-16 16:14

Щом не снимаш от вчера, и видиш, че апаратът ти сам си сменя ISO-то, а ти си задал да е константа, трябва да ти е ясно, че е за сервиз.

Това е снимка от моя D7100 със същите настройки - режим М, ISO 640, бленда f/5.6, скорост 1/100. Вън не е много светло, почва да се смрачава. Очевадна е разликата.



Публикацията е редактирана (18-12-16 16:18)

Отговори на това съобщение
 Re: Рentax К-50 и странно недоекспонирани кадри независимо от режима и обективите
Автор: dibat   
Дата:   18-12-16 16:56

alex78, Ако има активна гаранция, съветвам те направо във сервиза на Пентакс, 100% съм сигурен, че проблемът е същия:

aperture control block failure in several Pentax DSLR models including the K-30, K-50, K-r, K-x, K100D, and most older istD models.
http://www.pentaxcamerarepair.com/

K-30/ K-50 Aperture DIY Repair

Ето тази част се скапва:

Pentax K-30 K-50 Genuine Aperture Solenoid Plunger Part

Отговори на това съобщение
 Re: Рentax К-50 и странно недоекспонирани кадри независимо от режима и обективите
Автор: steeens   
Дата:   18-12-16 17:13

alex78 написа:

> Леко само с идеите първо да
> прочета за трите стълба на
> фотографията. Не снимам от вчера,
> още повече пък с тоя апарат никога
> не съм имал проблеми, появиха се от
> онзи ден. Исото не сменям аз, това е
> тъпото, апарата сам решава странно
> защо да скача така от 3200 на 100, на 400,
> и да вдига и сваля странно защо
> скоростта на затвора при едни и
> същи условия, нормален слънчев
> ден. Има нещо в измерването на
> светлината от сензора, защото пък
> вътре в стаята, макар да е доста
> светло и ясно изобщо не може да се
> снима вече, и през лайв вю-то е
> тотално тъмна гледката и не може
> да фокусира дори с помощната
> инфралампа, нито през призмения
> визьор (на К-50 е пентапризма).
> Светкавицата изобщо не я отразява,
> снимките са си черни или тъмни.
> Матрицата е адски мръсна, знам го
> това (беше си мръсна още като го
> купих от човека), но сам не се
> наемам да я чистя.
> На ръчен режим със същия обектив
> на 40 мм, бленда 5,6 и исо 400, 650, 1000, че
> и повече, снимките пак са твърде
> тъмни... дори и с лайв вю-то.
> Прикачам ги.
> ръчен режим -
> http://imageshack.com/a/img922/8061/1QBCKC.jpg
и
> http://imageshack.com/a/img922/6336/hcFUzJ.jpg

>
> Апарата мисля че има още два
> месеца гаранция , но трябва да видя
> документите на предишния
> собственик за всеки случай и ако е
> така - го пращам директно в
> синтезиса

Добре де, снимките поне в тоя случай са доста подобни, в лайф вю по светло ли се виждаше? Ако има остатъчна гаранция, няма какво да го мислиш...интересното е, че според фирмуера на камерата е изпълнение за Щатите...наистина ли е купуван от синтезиса?

Отговори на това съобщение
 Re: Рentax К-50 и странно недоекспонирани кадри независимо от режима и обективите
Автор: alex78   
Дата:   18-12-16 17:45

Охо, гаранцията с касовата бележка е в кутията - до февруари 2018 г. важи - купен е от Бест Електроникс ЕООД , отдолу на ръка където в бланката са вписани купувач и сериен номер на апарата пише и Фото павилион. Сервиза е Хепи фото ООД на Тотлебен 2...

Отговори на това съобщение
 Re: Рentax К-50 и странно недоекспонирани кадри независимо от режима и обективите
Автор: steeens   
Дата:   18-12-16 17:53

Адреса май е точен, ма името на сервиза е друго...[beer] [beer] [beer] Успех![beer] [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Рentax К-50 и странно недоекспонирани кадри независимо от режима и обективите
Автор: Ven_Ganovski   
Дата:   07-01-17 20:11

Заради този проблем се разделих и аз с Пентакс К-50 и цялата пентакс система.
На мен започна да ми го прави СЪЩИЯТ проблем.
Понеже беше в гаранция К-50 го пратих на сервиза в София.
Смениха му някакъв си соленоид, поне така ми казаха. Но аз вече му нямах доверие на Пентакса и го оставих направо от магазина дето го купих и така и го продадох, след ремонт и в гаранция.
Сега си щракам с един Никон д 7000 и ми е много по-спокойно. ;)[beer] [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Рentax К-50 и странно недоекспонирани кадри независимо от режима и обективите
Автор: arris   
Дата:   08-01-17 12:42

" Но аз вече му нямах доверие на Пентакса "

[smilie18] [smilie18] [smilie25] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Рentax К-50 и странно недоекспонирани кадри независимо от режима и обективите
Автор: Ven_Ganovski   
Дата:   08-01-17 12:45

Така де! Преди ме предаде един Пентакс К-р а сега и К-50.
[shtrak]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »