Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Как се снима портрет (лице) - технически
Автор: Synthy   
Дата:   05-12-16 12:54

От известно време насам ме чопка нещо. Гледам тук постваните портрети, чета дискусии за тях, за портретни обективи. И всички акцентират върху това, колко остър е обектива. И сега въпросът ми: А трябва ли един портретен обектив да бъде толкова остър? Всички прехвалени тук портрети, са много остри, та чак се виждат косъмчетата и порите на моделите. Все си мисля, че това е по-скоро минус, отколкото плюс. Никой не обича да гледа толкова подробности у едно лице. Важно е излъчванвето и такива детайли, според мен, развалят портрета. Мисля си, че едни портретен обектив не трябва да е чак толкова остър, за да показва толкова детайли в близък план. Още повече, че дамите едва ли са очаровани от това, да им се вижда мъхчето по лицето, или порите по носа (примерно), или пък фините бръчици (особено пък тях!!!). От чисто естетическа гледна точка също е неприятно да се виждат тези компоненти на лицето. Това според мен е нужно за макро обектив, но в никакъв случай за "портретник". Нали така, или бъркам?

Отговори на това съобщение
 Re: Как се снима портрет (лице) - технически
Автор: kvakioh   
Дата:   05-12-16 12:58

С всичко става. Аз лично карам в краен случай на снимане на хора като се наложи или поискат само с макро обектив. Най-доброто като стъкло от този тип и за кроп и за ФФ бих определил Сигма 70/2.8 макро. Става за Сони, Канон, Никон. Понякога и за други системи, но идва дълъг.

Отговори на това съобщение
 Re: Как се снима портрет (лице) - технически
Автор: Synthy   
Дата:   05-12-16 13:04

То ясно, че може. Но дали е правилно? Не трябва ли тези детайли по кожата да са смекчени, да се виждат, но да не са натрапчиви?

Отговори на това съобщение
 Re: Как се снима портрет (лице) - технически
Автор: batsali   
Дата:   05-12-16 13:08

"Никой не обича да гледа толкова подробности у едно лице."

Долни лъжи! [smilie5]



Тва не е математика. Няма правилно, неправилно. За мене лично, малките детайли правят портрета по-жив, но това е въпрос на вкус.

Отговори на това съобщение
 Re: Как се снима портрет (лице) - технически
Автор: rimohit   
Дата:   05-12-16 13:09

Ами зависи какво се цели с портрета. Как ще се ползва (печат , размер , да го ВЕБ-а или друго) . Във всеки случей по-лесно може да се смекчи рязко изображение вместо обратното. Второто е дори невъзможо доста често. Вече дали е нужно е съвсем друг въпрос , защото има редица портрети , които въпреки ,че дори не са на фокус говорят много!

Отговори на това съобщение
 Re: Как се снима портрет (лице) - технически
Автор: Emoxide   
Дата:   05-12-16 13:11

снимай така както на теб ти харесва. Естествено, че никоя жена няма да се хареса с всичките пори и бръчки отчетливо отразени в снимката. За това и се прави после ретуш на компа, с часове, ако се налага...

Отговори на това съобщение
 Re: Как се снима портрет (лице) - технически
Автор: batsali   
Дата:   05-12-16 13:14

До пълна пластификация ...

Отговори на това съобщение
 Re: Как се снима портрет (лице) - технически
Автор: Don_Diego   
Дата:   05-12-16 13:18

Портретите, като правило винаги търпят постобработка. Дори тези с най големи дефекти- старци и бездомници примерно. Там пък и най острия обектив не стига и моделите се прешарпват, так чак те болят очите като гледаш [smilie5]

Иначе, моделките, винаги е по добре да си я снимал с остър обектив и при постобработката да мажеш. Обратното е по трудно и резултата е по дървен...

Отговори на това съобщение
 Re: Как се снима портрет (лице) - технически
Автор: Synthy   
Дата:   05-12-16 13:52

А кога трябва да се изкарат видими точно тези детайли от лицето? Не се сещам за такъв случай, честно. А и не бих искал точно това да ретуширам на шопа. Предпочитам обектива да свърши тази работа вместо мен.. мързеливец съм [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Как се снима портрет (лице) - технически
Автор: PhotoBo   
Дата:   05-12-16 13:59

Тъкмо щях да питам като снимаш портрет ти не ретушираш ли после, ама гледам са ме изпреварили... Защото ако не го правиш, т.е. все тая ти е за крайния резултат в такъв случай може да снимаш с какъвто и да е обектив, в това число и най-евтин китак било той остър или не, с плавно отделен от задния фон модел или не...и т.н.
Снимал съм портрети със макро 105/2.8, но никога не съм си позволил да кача директно изображение където и да е. Ако това е целта, то прав си - няма нужда един обектив да е свръх остър, но в този случай направо няма значение с какъв обектив се снима въпросния портрет.

Отговори на това съобщение
 Re: Как се снима портрет (лице) - технически
Автор: Denis_Radikov   
Дата:   05-12-16 14:04

Правилата са за хората без талант,да се водят по нещо все пак.
Останалите караме по усет. [smilie7] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Как се снима портрет (лице) - технически
Автор: alext   
Дата:   05-12-16 14:09

От известно време насам ме чопка нещо. Гледам тук постваните портрети, чета дискусии за тях, за портретни обективи. И всички акцентират върху това, колко остър е обектива.

Не четеш правилно значи. Акцента е как рисува портретния обектив(какво е бокето, какви са кръгчетата, характера, душата ако щеш...[smilie18] ) Остротата от сериозно снимащите се гледа последна



Публикацията е редактирана (05-12-16 14:12)

Отговори на това съобщение
 Re: Как се снима портрет (лице) - технически
Автор: Emoxide   
Дата:   05-12-16 14:52

аз имам решение за себе си - не снимам хора почти. :)
И от скоро пък това дето съм снимал оставям на една програма за Портретно Про обработване да омаже едно хубаво, до почти неузнаваемоС в готови пресет-и - Димек снамам/обработвам на Auto

Отговори на това съобщение
 Re: Как се снима портрет (лице) - технически
Автор: steeens   
Дата:   05-12-16 15:44

Synthy написа:

> А кога трябва да се изкарат видими
> точно тези детайли от лицето? Не се
> сещам за такъв случай, честно. А и
> не бих искал точно това да
> ретуширам на шопа. Предпочитам
> обектива да свърши тази работа
> вместо мен.. мързеливец съм [smilie5]

С каква система снимаш? Има такива обективи, които снимат така че да няма нужда от ретуш в шопа. Търси : soft focus lens...
Ето малко инфо по въпроса [beer] [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Как се снима портрет (лице) - технически
Автор: Synthy   
Дата:   05-12-16 15:53

Nikon.

Отговори на това съобщение
 Re: Как се снима портрет (лице) - технически
Автор: steeens   
Дата:   05-12-16 16:32

Май ще търсиш филтри в такъв случай.



Публикацията е редактирана (05-12-16 16:39)

Отговори на това съобщение
 Re: Как се снима портрет (лице) - технически
Автор: Krassy   
Дата:   05-12-16 16:47

Когато имаш детайлен обектив /не тоно остър... / можеш да смекчиш изображението с пост процес...
Обаче когато обектива ти е мазня... детайл не можеш да изкараш...

Ако снимаш мацки... няма проблем. Не гледат други неща [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Как се снима портрет (лице) - технически
Автор: Synthy   
Дата:   05-12-16 17:12

Е аз искам и двете - хем детайл, хем да не е чак толкова детайлен :D
Какви филтри биха помогнали? Има един, който прилича на опънат дамски чорапогащник. Нещо такова май ми трябва, мм ? Не мога да си спомня името му (само съм чувал за него).

Отговори на това съобщение
 Re: Как се снима портрет (лице) - технически
Автор: test1011   
Дата:   05-12-16 17:13

Така, време е да разберете, че не само обектива афектира върху остротата на снимката има и нещо наречено СВЕТЛИНА .. дори и с мек обектив съм сигурен, че може да стане сравнително детайлна снимка ако човека знае как да работи с светлина. Малка подсказка - острата светлина вади най-добър детайл

Отговори на това съобщение
 Re: Как се снима портрет (лице) - технически
Автор: steeens   
Дата:   05-12-16 18:02

test1011 написа:

> Така, време е да разберете, че не
> само обектива афектира върху
> остротата на снимката има и нещо
> наречено СВЕТЛИНА .. дори и с мек
> обектив съм сигурен, че може да
> стане сравнително детайлна снимка
> ако човека знае как да работи с
> светлина. Малка подсказка -
> острата светлина вади най-добър
> детайл

Към кого се обръщаш с тоя пост? Към автора на темата или към всички пишещи във форума?

Отговори на това съобщение
 Re: Как се снима портрет (лице) - технически
Автор: asahi   
Дата:   05-12-16 23:19

Не трябва да е много остър.

Отговори на това съобщение
 Re: Как се снима портрет (лице) - технически
Автор: mihalo   
Дата:   06-12-16 03:36

Нищо конкретно не казвам, но... нека помислим върху това:
Yousuf Karsh

Да, знам! Това си е екзотика, не всеки може да се "докопа" до най-разпознаваемите по света лица.. но трябва да забележим как Yousuf Karsh е успял да предаде характера на личността. Портретът не е снимка на глава.. мимиката има огромно значение. Нещо игнорирахме в "последни" времена подсъзнателните оценки на емоционалното състояние, за сметка на технологичните "чудеса", но... пак, отново ще откриваме това, което сме пропуснали да научим.. колело, топла вода, спиралата на историята...

Така де, ругая себе си! Малко офтопик се получи.. `ма може и да има полезен елемент... де да знам? :))

Фотографията, както и другите изкуства трябва да предизвикват емоция... познаването на занаята не покрива това изискване....

Тъй то!


Отговори на това съобщение
 Re: Как се снима портрет (лице) - технически
Автор: Synthy   
Дата:   06-12-16 09:09

test1011 написа:

> Така, време е да разберете, че не
> само обектива афектира върху
> остротата на снимката има и нещо
> наречено СВЕТЛИНА .. дори и с мек
> обектив съм сигурен, че може да
> стане сравнително детайлна снимка
> ако човека знае как да работи с
> светлина. Малка подсказка -
> острата светлина вади най-добър
> детайл

Е аз ако искам меко изображение, със сигурност няма да ползвам остра светлина. Ще сложа нещо софт на светкавицата, ил ище изчакам облачно време.. без точкови източници при портретите, според мен.

Отговори на това съобщение
 Re: Как се снима портрет (лице) - технически
Автор: Антивик   
Дата:   06-12-16 10:58

То зависи, какво иска да се покаже с портрета и коя школа ще се следва, щот ако е тази де вади след постобработката едни пластмасови лица, то тогава няма кой знае какво значение обектива.
Ако обаче се гледа някоя от старите школи де наблягат на духовността у портрета, на изказа на изображението, тогава си требе остър обектив, що бръчките и останалите подробности разказват доста за обекта на фотографията и от там изказа на самата фотография.
Това си е бая трудна работа и затуй не се фатам да снимам хора, особено па от близки дистанции/за в студио не знам - не съм го практикувал/.
Така че портрета си е бая трудна работа, да не говорим па за течението де портрета показва индивида в работната обстановка и примерно, при фоткане на леяр капките пот, бръчките, и черните пори си идват задължителни.
Но па го има и другото..., че няма абсолютни правила и всеки е свободен да твори според него си и си решава сам.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »