Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 По-добро цветопредаване на ... ?
Автор: Dimitar.Tzankov   
Дата:   05-10-16 21:50

Здравейте, не веднъж съм слушал суперлативи за по-доброто цветопредаване на CCD спрямо CMOS сензорите, сега имаше изказване свързано с D500 и D750.

Някой може ли да ме насочи към добре направен тест, където се вижда каква точно е тази разлика?

Намерих една в DPreview, където сравняват 4 Nikon-a, но не ми се стори адекватно добре направена.
Иска ми се да разбера дали е просто градска легенда или има някаква връзка с реалността, а и ако има обяснение защо се получава така ще се радвам да науча.

Отговори на това съобщение
 Re: По-добро цветопредаване на ... ?
Автор: quazimodo   
Дата:   05-10-16 22:03

А би ли пуснал линка за сравнението тук, моля.

Отговори на това съобщение
 Re: По-добро цветопредаване на ... ?
Автор: Pavlov   
Дата:   05-10-16 22:04

За тестове не знам. Ама съм имал D5000, D5100, D7000, D7100. Имах и едно D80 със CCD матрица, неговите цветове ми харесваха най-много.
Ама пък му куцаше динамиката. Омръзна ми да гледам изгоряло небе, и го продадох.

Отговори на това съобщение
 Re: По-добро цветопредаване на ... ?
Автор: Dimitar.Tzankov   
Дата:   05-10-16 22:09

Извинявам се, четох го от телефона и ме домързя да търся линка отново. Ето го това е DPReview.

https://www.dpreview.com/forums/post/54027779

Отговори на това съобщение
 Re: По-добро цветопредаване на ... ?
Автор: iasen2   
Дата:   05-10-16 22:23

Само си чешете езиците
Единия сезор дава силно нелинеен сигнал, и затова не се използвал в зората на цифровата фотография.
И двата сензора са черно бели и сигнала от тях зависи от цветни филтри, интерполационни алгоритми и цветни профили

За да имаш цвят, трябва да имаш цветен профил, правен при конкретната светлинна обстановка, някой прави ли го това?

Всички пуцат на стандартен цветен профил и после обвиняват фотоапарата .

Отговори на това съобщение
 Re: По-добро цветопредаване на ... ?
Автор: radomarinov   
Дата:   05-10-16 22:26

Димитре, нещо имаш предвид или просто си питаш?
Иначе по темата- (ползвам апарати на А-байонет)-цветовете на КМ 5Д и 7Д са си супер, но на А850 са още по-добре. А за динамиката съм напълно съгласен с Павлов. Иначе апаратчета със СиСиДи все още се намират и то на смешни цени- вземи някое и си направи изводите сам- може на теб да ти хареса.[beer]


Отговори на това съобщение
 Re: По-добро цветопредаване на ... ?
Автор: Dimitar.Tzankov   
Дата:   05-10-16 22:29

Спомена се в друга тема и ми стана интересно. От прекалено скоро снимам и пропуснах филмовата и CCD ерите, директно скочих на CMOS.

Просто исках да разбера дали са бабините дивитини или имат нещо общо с реалността. И ако имат: какво причинява това.

Насоката към филтрите пред практически черно-белия сензор ми звучи много правдоподобно. Това за цветния профил също.

Отговори на това съобщение
 Re: По-добро цветопредаване на ... ?
Автор: quazimodo   
Дата:   05-10-16 22:51

Значи инженерите на Никон работили по моделите от Д200 до Д7200 трябва групово да си направят сепуку[smilie5].


Отговори на това съобщение
 Re: По-добро цветопредаване на ... ?
Автор: Dimitar.Tzankov   
Дата:   05-10-16 23:04

Може и харакири, знам че е същото.

Някой правил ли е или да е попадал на адекватен тест? Защото до тук всичко което виждам са анекдоти, които общо взето нямат никаква тежест.

Отговори на това съобщение
 Re: По-добро цветопредаване на ... ?
Автор: quazimodo   
Дата:   05-10-16 23:11

Колко време имаш за четене[smilie5] [smilie5] [smilie5] ?

http://club.foto.ru/forum/11/


П.П. Във всички теми има някакви тестове, трябва само да ги изнамериш.

П.П.2. Ако си в София мога да ти дам за тест Д40, Д50, С5Про, както и Олимпуси със ЦЦД матрици на Кодак.



Публикацията е редактирана (05-10-16 23:16)

Отговори на това съобщение
 Re: По-добро цветопредаване на ... ?
Автор: Dimitar.Tzankov   
Дата:   05-10-16 23:26

ммммдааааа 10000 теми с над милион страници на език който не разбирам добре.
По-скоро си предствях че ще е има някое ревю със 10-на кадъра направени с еднакви обективи, правилен цветен баланс и експонация. Така единствената оставаща разлика би била в сензора (или филтъра пред него).

в Пловдив съм, може и тук да се изрови някое по-старо апаратче за тест, ако наистина няма такъв онлайн.

Отговори на това съобщение
 Re: По-добро цветопредаване на ... ?
Автор: Imaginarium   
Дата:   06-10-16 00:19

Не че се заяждам, ама защо не наблегнете на снимането, вместо на безсмислени технически и технологически аспекти на фотографията, които водят до безсмислени полемики. :)
Със всеки апарат можеш да постигнеш квито си искаш цветове. Както каза iasen2 цветовите профили са много силно нещо.

Отговори на това съобщение
 Re: По-добро цветопредаване на ... ?
Автор: Dimitar.Tzankov   
Дата:   06-10-16 00:30

Добре де, по какъв начин знанието на техническите тънкости пречи на снимането? И двете са част от израстването в хобито.

А и не веднъж съм чувал това твърдение за CCD, беше ми интересно дали някъде е било проверено или просто така си се върти из фотографските среди като е пълна глупост или доста неточно.

Отговори на това съобщение
 Re: По-добро цветопредаване на ... ?
Автор: vkk1   
Дата:   06-10-16 00:39

Преди време попаднах на това:
http://ixbt.photo/?id=photo:417741
По-скоро са сравнявали исото, но има реални кадри в еднакви условия, може да помогне.
От "далее »" горе вдясно се сменят кадрите, руския не ми е силен и на мене.

Отговори на това съобщение
 Re: По-добро цветопредаване на ... ?
Автор: aldygreen   
Дата:   06-10-16 01:39

Аре пак халосвания.
Всеки съвременен цифров апарат има поне 7-8 профила. Разликата между тях е доста чувствителна. Кой от тях е с "истинското цветопредаване"? Спрете безплодните "теоретични" задълбавания и снимайте. Ако възникне проблем, няколко пробни кадъра ще дадат много по-добър отговор от безкрайните дървени философии.
[beer]


Отговори на това съобщение
 Re: По-добро цветопредаване на ... ?
Автор: Dimitar.Tzankov   
Дата:   06-10-16 07:49

Добре де, какво ви бодат в дупетата технически насочените теми?

Ако не ви харесва, по-често отваряйте и дискутирайте артистичната част на кадрите. Ще се радвам да чета за нея.

Има мит във фото средите, редно е да се изясни до колко той отговаря на реалността.

Отговори на това съобщение
 Re: По-добро цветопредаване на ... ?
Автор: quazimodo   
Дата:   06-10-16 08:49

Dimitar.Tzankov , питай Бони защо още си пази Фуджито[smilie5].

П.П. В интерес на истината, масовият потребител не се вълнува много от точното предаване на цветовете. Не напразно се лансират разни мега-супер измислени "екстри", след прилагането на които снимката заприличва на извадена от цветен комикс[smilie18]. Това в последно време витае и из форума за съжаление.



Публикацията е редактирана (06-10-16 09:04)

Отговори на това съобщение
 Re: По-добро цветопредаване на ... ?
Автор: gbrain   
Дата:   06-10-16 08:56

На мен ми изглеждат еднакво добре - не прекалено наситени, както са на по-ниските модели от д7200 включително надолу. Само че д500 губи от цветовете на исо 6400 и по-високо, предполагам поради по-силното подтискане на chroma noise. Това е за да остане "използваем" и на исо 12800. Докато д7200 се пълни с цветен шум и не става на 12800. Д750 е съвсем "приличен" на 12800.

Ами д500 е супер до 3200, д750 е супер до 6400. Цветовете деградират след тези стойности. [smilie5]



Публикацията е редактирана (06-10-16 09:03)

Отговори на това съобщение
 Re: По-добро цветопредаване на ... ?
Автор: Pavlov   
Дата:   06-10-16 09:14

Митко, в DPReview има тестови студийни кадри, снимани при еднакви условия. Там можеш да видиш примерно Canon 400D срещу D60 или D80.
Или да намериш някой колега от Пловдив с тяло със CCD матрица, който срещу скромна почерпка да се съгласи да го тествате срещу твоя D7200. Така можеш да си подбереш едни и същи условия, и да имаш резултат в реална обстановка.

Отговори на това съобщение
 Re: По-добро цветопредаване на ... ?
Автор: quazimodo   
Дата:   06-10-16 09:30

Pavlov написа:

> Митко, в DPReview има тестови студийни
> кадри, снимани при еднакви
> условия. Там можеш да видиш
> примерно Canon 400D срещу D60 или D80.
> Или да намериш някой колега от
> Пловдив с тяло със CCD матрица,
> който срещу скромна почерпка да се
> съгласи да го тествате срещу твоя
> D7200. Така можеш да си подбереш едни
> и същи условия, и да имаш резултат
> в реална обстановка.

И после да не забравите разглеждането на един и същи калиброван монитор плюс още нЕкои подробности.


Отговори на това съобщение
 Re: По-добро цветопредаване на ... ?
Автор: colorphoto   
Дата:   06-10-16 21:55

Аз се бях вкарал в този безсмислен филм за цветоптредаването тази зима.

Снимайте си - с цветопредаване се свиква,пък и може да се коригира по табиета на снимащия в някакви граници и с малко зор.

Е някои камери вадят по-приятни цветове,други трябва да ги понастрои човек.

Едно е цветопредаването от камерата,после гледаш на някакъв монитор с негово си цветопредаване,после други хора гледат същия кадър на други монитори и телевизори,ако печаташ излиза пак различно и те така.....

Отговори на това съобщение
 Re: По-добро цветопредаване на ... ?
Автор: compur   
Дата:   06-10-16 22:11

colorphoto ако си направил необходимото, последното изречение нетрябва да е вярно.

Отговори на това съобщение
 Re: По-добро цветопредаване на ... ?
Автор: colorphoto   
Дата:   06-10-16 22:47

Необходимото за какви цели?

Всякакви калибрации съм правил през годините и ако за едно фото е меродавнo,ако отида в друго там се случва да е по-иначе.

Човек е зависим и от печатащите,ако няма лична печатаща техника.

Въпроса е с колко по-малки да са отклоненията.



Публикацията е редактирана (07-10-16 01:13)

Отговори на това съобщение
 Re: По-добро цветопредаване на ... ?
Автор: roumen6   
Дата:   07-10-16 10:45

"Човек е зависим и от печатащите,ако няма лична печатаща техника."
Тц! Ако си направил нещата както трябва горното не е вярно.
Подготовката на файл за печат почти изключва изненадите... за теб.
А за студиото - да му мисли персонала и собственика!

Отговори на това съобщение
 Re: По-добро цветопредаване на ... ?
Автор: colorphoto   
Дата:   07-10-16 14:24

Така де,ама се повтаряте приятели.....[smilie3]

Човека не пита за калибрация на монитори и принтери,а за цветопредаване на ДСЛР-ри.

При повечето снимки на хората на днешно време не се и стига до печат а се гледат на монитори,лаптопи,телефони,таблети и не на последно място на телевизори.

Имам много познати,които не са снимали на филм и копирали/принтирали на хартия навремето - сега с ДСЛР-и и те НЕ СЕ И СЕЩАТ да си изпринтят някой кадър даже.

Или казват: "ТРЯБВА НЯКОЙ ПЪТ да си отпечатам някой кадър" и все не го правят - гледат си на лаптопите и телевизорите.

Как ще се очаква константна визия на незнайни устройства на познати и непознати,които ще гледат снимката ти.....



Публикацията е редактирана (07-10-16 14:35)

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »