Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 помощ за зоркий 4
Автор: alievphotography   
Дата:   20-08-16 21:00

Някой ползвал ли е Зоркий 4?
Исках да разбера за една въртяща се част намираща се на настройката за скоростта на затвора. Може да се регулира 0-5-10-15-20-25 а максималната и скорост е 1000. :) Да не би да са някакви междинни и ако да .. как да използвам тази обция :)

Отговори на това съобщение
 Re: помощ за зоркий 4
Автор: asahi   
Дата:   20-08-16 21:06

От Википедия:

"Фотоаппарат производился в нескольких вариантах с небольшими отличиями, в основном технологического характера. С 1959 года был изменён ряд выдержек в соответствии с новым стандартом: 1, 1/2, 1/4, 1/8, 1/15, 1/30, 1/60, 1/125, 1/250, 1/500, 1/1000 с, до того отрабатывались выдержки 1, 1/2, 1/5, 1/10, 1/25, 1/50, 1/100, 1/250, 1/500, 1/1000 с. "

Разликата межди 1/100 и 1/125 не е голяма и няма да се отрази видимо на експонацията на филма. Да не говорим, че тези времена едва ли са толкова точни.

Отговори на това съобщение
 Re: помощ за зоркий 4
Автор: steeens   
Дата:   20-08-16 21:22

Много крив апарат е това. На моя току що спря да му сработва затвора. [smilie2]

Отговори на това съобщение
 Re: помощ за зоркий 4
Автор: alievphotography   
Дата:   20-08-16 21:26

аз си предпочитам цифровата фотография,но исках да разнообразя малко ..забавно е и благодаря за информацията аз тъй като не знаех за какво е и ми беше между 0 и 5 дано не се е повлияло зле на снимките

Отговори на това съобщение
 Re: помощ за зоркий 4
Автор: alievphotography   
Дата:   20-08-16 21:30

ами от 60-те години са нормално е да се развали ;д
но виж човъркай го ии на моя затвора се ебаваше преди но го ръчках от тук оттам и се оправи ;д не разбирам от механиката им ;дд

Отговори на това съобщение
 Re: помощ за зоркий 4
Автор: steeens   
Дата:   20-08-16 21:42

Да, и аз съм така. Благодаря за съвета![beer] [beer] [beer] Не че ще тръгна да снимам с него, но проработи.

Отговори на това съобщение
 Re: помощ за зоркий 4
Автор: alievphotography   
Дата:   20-08-16 21:43

[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: помощ за зоркий 4
Автор: dekov   
Дата:   20-08-16 22:54

Времена за предварение на запалването на вакублитц светкавици.


Отговори на това съобщение
 Re: помощ за зоркий 4
Автор: mitkostoimenov   
Дата:   20-08-16 23:40

Снимането със Зорки е малко трудно, но пък носи голямо удволствие.

Отговори на това съобщение
 Re: помощ за зоркий 4
Автор: codcdbp   
Дата:   20-08-16 23:50

Аз ги ремонтирам такива екземпляри, вече 10-тина съм оправил до тук конкретно Зоркий 4 и 4к. Ако автора иска да пуска ЛС.
Отделно други механични зверове [smilie6]

Отговори на това съобщение
 Re: помощ за зоркий 4
Автор: MikeDimit   
Дата:   21-08-16 10:42

Не ръчкайте колелцето преди за заредите апарата за нов кадър. Конструкция на затвора му е такава, че ако го направите ще прецакате затвора.Не насилвайте механизма при смяна на скоростите - движи се до упор до 1/1000. Ако се опитате да превъртите до съседната B скорост - прецаквате скоростите и има шанс да е за винаги. Затова се върти обратно от 1/1000 до B.
Ако отдавна не е ползван(десетилетия) е възможно да е клеясал. Смазват се с малко масло за шевни машини лостовата система под долния капак и зъбчатките под лоста(на З4К)/врътката(на ЗК) .

Отговори на това съобщение
 Re: помощ за зоркий 4
Автор: asahi   
Дата:   21-08-16 11:40

Преди смазване се почиства.

Отговори на това съобщение
 Re: помощ за зоркий 4
Автор: quazimodo   
Дата:   21-08-16 14:02

Снимането със Зорки-4К ми доставяше удоволствие едно време, не се сещам за конструктивни проблеми, които са ми разваляли кефа. На чистия Зорки-4 беше малко тегаво пренавиването за следващ кадър, но механиката му беше "по-мека". Явно м/у 60-та и 70-та година качеството е било на друго ниво и при братушките[smilie5]. М/у другото, в една от книгите ми за фотография, написана от английски професионален фотограф, се казваше, че който и съветски апарат да си купите в Англия няма да сбъркате[cool]. Освен това бяха похвалени и сервизните техници - руснаци с отличен английски език. Сигурно всички са били възпитаници на Лаврентий Берия[smilie5] [smilie5] [smilie5].


Отговори на това съобщение
 Re: помощ за зоркий 4
Автор: codcdbp   
Дата:   21-08-16 14:16

>>Не ръчкайте колелцето преди за заредите апарата за нов кадър.
>>Конструкция на затвора му е такава, че ако го направите ще прецакате
>>затвора.Не насилвайте механизма при смяна на скоростите - движи се до
>>упор до 1/1000. Ако се опитате да превъртите до съседната B скорост -
>>прецаквате скоростите и има шанс да е за винаги. Затова се върти
>>обратно от 1/1000 до B.
>>
>>Ако отдавна не е ползван(десетилетия) е възможно да е клеясал. Смазват
>>се с малко масло за шевни машини лостовата система под долния капак и
>>зъбчатките под лоста(на З4К)/врътката(на ЗК) .


Сега разбирам, защо масово се намират апарати заляти с масло...

Отговори на това съобщение
 Re: помощ за зоркий 4
Автор: quazimodo   
Дата:   21-08-16 14:19

codcdbp написа:

> Аз ги ремонтирам такива
> екземпляри, вече 10-тина съм
> оправил до тук конкретно Зоркий 4 и
> 4к. Ако автора иска да пуска ЛС.
> Отделно други механични зверове
> [smilie6]

Каква литература ползваш за консултация?


Отговори на това съобщение
 Re: помощ за зоркий 4
Автор: codcdbp   
Дата:   21-08-16 14:49

Майзенберг ;)

Отговори на това съобщение
 Re: помощ за зоркий 4
Автор: MikeDimit   
Дата:   24-08-16 18:06

Е да де - почиства се, па после се смазва и гресира където трябва. Ама това ще го направи кой? и къде?. Майзенберг ще прочете един от 100 искали да снимат със Зоркий/Фед. Та Като пиша да се капне имам предвид да се капне , а не да се налее :-) кат чужда ракия в собствена каца.[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: помощ за зоркий 4
Автор: osis359   
Дата:   24-08-16 19:19

търси Христо Лелчев във ФБ, той ще свърши работата с почистване много добре, правих това упражнение при него и съм много доволен

Отговори на това съобщение
 Re: помощ за зоркий 4
Автор: mihajlov2   
Дата:   25-08-16 10:36

Аз от време на време се забавлявам с един Киев 4. Има някои конструктивни разлики със Зорки - вертикален затвор с метални штори вместо пердета от гумирана тъкан и по-широка база на телеметъра. При тези стари апарати трябва винаги първо да се зареди затворът и след това да се сменят скорости.

Отговори на това съобщение
 Re: помощ за зоркий 4
Автор: fotocolor   
Дата:   26-08-16 09:49

Вземи си един ФЕД-2 и си решаваш проблема с руските телеметрици.От Киевите най добри са първите им модели,понеже са правени с частите на Контакс,но и цената им не е ниска.

Отговори на това съобщение
 Re: помощ за зоркий 4
Автор: quazimodo   
Дата:   26-08-16 20:32

fotocolor написа:

> Вземи си един ФЕД-2 и си решаваш
> проблема с руските телеметрици.От
> Киевите най добри са първите им
> модели,понеже са правени с частите
> на Контакс,но и цената им не е
> ниска.

Много е постен ФЕД-2 откъм скорости. Иначе като механика е добре. Най-читав апарат е Киев-4 без подобието на експонометър, но там пък я няма диоптричната настройка на визьора. Телеметриците на резба М39 обаче са за предпочитане заради по-големия избор от обективи. Аз бих потърсил Фед-5С. Най-много се доближава до Лайката[smilie5]. При него е отпаднала диоптричната корекция на визьора, но има кадроограничителни рамки и знаци за премахване на паралакса.


Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »