Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Компютър за картинки
Автор: s_l   
Дата:   18-08-16 13:16

Здравейте! Реших да питам за компютър тук, мисля че има доста различни хора, може някой да даде полезно мнение.
Общо взето съм макаджия от доста време не съм пипал ПеЦе. Имам един лаптоп който работи подозрително добре, но малко го претоварвам според мен. Решил съм че ми трябва и настолна машина. Епъл не поддържат повече от 8битов видео изход и за съжаление въобще не гледам натам.
И така трябва да е ПеЦе, но има много въпроси..
Един от основните е има ли смисъл да се прави двупроцесорна машина или може да се мине с някой от най натоканите сингъл чипове от типа i7 ?

Трябва да спомена тук, че правя най-често Роу Грейдинг и експорт, Фотошоп, 3Д и понякога Видео. Едно от нещата които са ми важни са видеокартите. Трябва да са най-малко 2 а най-добре 3. Това ще реши бюджета.. Ориентирам машината към GPU Rendering не към CPU такъв. Въпреки това все още ще ми трябва и тук таме CPU Rendering - не всички функции ползват ускорението.
Другого важно е стабилност. Системата трябва да се остави произволно време да смята и да не прави проблеми. Предполагам че тук сървърните дъна и рам си казват думата, но бих чул и вашето мнение срещу най-високия клас еднопроцесорни от произволна фирма.
За Видеокартите също е малко мъгла. Трябва ми една от про клас - Quadro за изход към монитори и вюпорт, както и съпорт при рендеринг. Една или две геймърски с добро съотношение цена /мощност и всяка една трябва да е с поне 6G Ram

Общо взето това са неясните неща - дъно/процесор/видеокарти, другото е ясно кутия охлаждане, захранване най-висок клас.

Отговори на това съобщение
 Re: Компютър за картинки
Автор: test1011   
Дата:   18-08-16 15:06

Първо - кажи си бюджета. Второ казваш кое как какво а после казваш, че ти е неясно ? Сега тука се обърках с видео картите първо "Трябва да са най-малко 2 а най-добре 3" после "Трябва ми една от про клас " и след това "Една или две геймърски" реши колко какво и защо и тогава ще ти бъде даден конкретен отговор. Това което мога да ти препоръчам аз е 2x GTX Titan във SLI но кажи все пак бюджет щото това което искаш ти започва от към 5-6к

Отговори на това съобщение
 Re: Компютър за картинки
Автор: uzsree   
Дата:   18-08-16 15:16

Доста високи изисквания (напълно нормални за необходимиите цели) и нула отговори.?.

Аз таква машина не бих тръгнал да си сглобявам от части. Тук се търси топ качество, изразяващо се в стабилност и пак стабилност.
Компютър, който ще оставиш с часове и или дни да върши работа под 100% товар без да крашне и или най-малкото да му падне производителността не се сглобява.
Такава надеждност дават само работните станции на HP, Dell & Lenovo.
Аз лично съм фен на НР, но и другите стават.

Цените на нови такива са непосилни, освен ако не си филмово студио, но на употребяваните работни станции цените са като на нов лаптоп от висок клас.
Аз за таква машина бих се обърнал към маняците от Rmania.net
Там ще получиш добър съвет и машина, която отговаря на твоите нужди.

Можеш да им погледнеш сайта и блога да се надъхаш малко. Има и много други фирми за употребявана техника, където може да се гледа, но там съпорта и сервиза са под въпрос.

Отговори на това съобщение
 Re: Компютър за картинки
Автор: realnoncho   
Дата:   18-08-16 15:34

Аз за такава машина ако не съм наясно бих потърсил специалисти. Въпреки, че и тук има разбиращи материята ми се струва твърде скъпо удоволствие за да се разчита човек на "една жена от фото-форум каза".

Само като прегледаш няколко статии на Rmania и имаш някаква идея от хардуер ти става ясно, че само с помпане на мускули не става - Подвеждащите статии на Retropcmania.

Отговори на това съобщение
 Re: Компютър за картинки
Автор: uzsree   
Дата:   18-08-16 16:19

И от Стемо ще се радват да му продадат такава машина..

Отговори на това съобщение
 Re: Компютър за картинки
Автор: tziko   
Дата:   18-08-16 16:41

Точно до Ретропцмания не се допитвайте във фейсбука ми излизат постоянно тестовете им, в началото им вярвах, после като се зачетох видях, че издишат от всякъде, сега гледам и тази дискусия дето я пуснал realnoncho ... няма да ги коментирам повече.

Колкото до комп, аз скоро си събрах една геймърска машина с И7 6700, но това за което пита автора е далеч от геймърски комп и освен, че трябва голям спец да подбере частите, ще се окаже, че трудно се намират точните такива. Като почнем от сървърно дъно(в бг избора не е голям, още повече с няколко ПЦ-Ех16), процесор, но не на сокет 1151, ами нещо за сървъри, от което цената на и7 скача в пъти, рам паметта също трябва да съобразена като мегахерци с процесора(сървърните поддържат по-висока честота) и т.н. както са казали по-горе не става с:"една жена от фото-форум каза"

Отговори на това съобщение
 Re: Компютър за картинки
Автор: MixMike   
Дата:   18-08-16 17:06

Според мен мястото за такъв въпрос е форума на hardwareBG.
Бюджет, добре структуриран въпрос и уважение към четящите = конкретен отговор и решаване на въпроса.

Ако обаче се правиш на интересен, (както често се случва в този форум - не конкретната тема, разбира се) - няма да те търпят...да си знаеш[smilie5]

Успех[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Компютър за картинки
Автор: tyunkata   
Дата:   18-08-16 18:24

Подходът за закупуване на хардуер за подбни нужди идва от това, софтуера с който ще се боравиш за каква платформа като ОС и хардуер е оптимизиран. Има доста тънки моменти при подбиране на подобен тип хардуер. Но съветвам основно да си види' версиите на софтуерните продукти и да видиш какво ти препоръчват за използване производителите им. 90% ще посочат работни станции от 3-те топ производителя: HP, Lenovo, Dell. Добре да е сертифициран от ISV за това, че е доказано работеща с определени версии на програмни продукти. И така. При рендиране има голямо значение с кой софтуерен продукт го правиш, с какви материали ще се бориш и оттам вече се подбират процесори и видеокарти.

Отговори на това съобщение
 Re: Компютър за картинки
Автор: terminator   
Дата:   20-08-16 21:31

"Компютър, който ще оставиш с часове и или дни да върши работа под 100% товар без да крашне и или най-малкото да му падне производителността не се сглобява."

Да бе, те идват готови от Марс [smilie5]

Чудно аз как имам няколко машини и те, о ужас, сглобени от мен с подбрани от мен компоненти и от 2008г. работят та пушек се вдига и нито крашват, нито прегряват, само пред година две ъпдейтвам с актуални процесори/дъна и увеличавам RAМ-a и дисковия каапцитет. Последната година добавих и по едно SDD за системен диск на всяка една от тях и съм доволен.
А да се сочи точно Ретропцмания за машина .... просто нямам думи.

Най-напред трябва адекватно да се подбере кутия (голяма и просторна, с място за големи (дълги) видеокарти и достатъчно гнезда за дискове), захранване с достатъчем запас от мощност да захрани с-мата (а и да се предвиди и бъдещ ъпгрейт) и охлаждане (достатъчно на брой и правилно разположени вентилатори. След това сe преценява какви да са процесора, обема RAM памет, обема на дисковия масив (хубаво е да се предвиди SSD диск поне за операционната система) и видеокартата (може да са повече от една) според типа задачи които ще се изпълняват на този компютър. За монитор също трябва да се помисли обстойно, все пак ако се работи с изображения повече от няколко часа на ден и се държи на правилното и точно цветопредаване няма да си "мине" с някой ентри клас монитор.
Наистина е добре да се прочетат малко в хардуербг форума темите и тогава да се действа.



Публикацията е редактирана (20-08-16 21:43)

Отговори на това съобщение
 Re: Компютър за картинки
Автор: tuizzl   
Дата:   20-08-16 23:42

Търси това колега друго по-надеждно и мощно няма да намериш:
Dell Precision, Fujitsu Celsius, HP Z серията или Lenowo ThinkStation

Отговори на това съобщение
 Re: Компютър за картинки
Автор: uzsree   
Дата:   21-08-16 00:14

tuizzl [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Компютър за картинки
Автор: bocodage   
Дата:   22-08-16 14:33

s_l очевидно имаш приятен бюджет, това прави избора ти лесен. Рядко може да попаднеш на нещо скъпо, което да не ти върши работа. Въпроса е дали няма да има нещо друго на тази цена, което ще ти върши 3 пъти по-добра работа :). Както колегите те посъветваха и аз смятам, че най-адекватното нещо, което можеш да направиш е да вземеш сертифицирана машина, която е сглобена с цел обработка на кадри. След професионална консултация в магазин може да се окаче, че нещата, които считаш за важни не са такива и обратното - нещата, които считаш за несъществени са от първостепенна важност. Внимавай обаче с "професионалните" консултации в магазините защото съм се наслушал на небивали глупости, от които Джон Атанасов, Никола Тесла, Едисон и още ред люде се обръщат в гробовете си. Гугълвай всичко, което получиш като информация. Аз лично за себе си гледам да пропускам свръх конкретните съвети защото може да работят за някой друг много добре, но за мен да са почти безполезни. Успех с проекта!


terminator хвала за инициативността, но ми позволи да не съм съгласен с теб за поредността на действията. За мен трябва да се подберат компонентите, които ще ти свършат работа и чак след това да търсиш необходимите им кутия, охлаждане и захранване, защото иначе ще се набуташ с маса пари за захранване Х вата и ще се окаже в последствие, че ти трябва Х + 20%.

Поздрави,
Боян.

Отговори на това съобщение
 Re: Компютър за картинки
Автор: dimidumi   
Дата:   22-08-16 15:37

Използвам темата да питам, има ли смисъл от 2 бр nvidia gtx 1080, 8гб рам в SLI и с какво дъно за 32 гб РАМ ДДР4 и процесор да се комплектова задължително за да няма тясно място в системата, кутия и захранване оставяме за последно? [beer]

Машината ще се ползва за 3Д анимация и 4К видео. [beer]



Публикацията е редактирана (22-08-16 15:47)

Отговори на това съобщение
 Re: Компютър за картинки
Автор: tyunkata   
Дата:   22-08-16 17:24

dimidimi, прочети софтуерните продукти и конкретните версии, с които ще обработваш "3Д анимация и 4К видео" дали се възползват от видеокарти на Nvidia във SLИ режим, поддържат ли се точно тези видеокарти или не? Така ще си отговориш сам на въпроса.


Отговори на това съобщение
 Re: Компютър за картинки
Автор: dimidumi   
Дата:   22-08-16 17:30

tyunkata то това е ясно [smile] , ама ей така да питам де, някой може вече да го е правил, макар, че тези видеокарти излязола май месец и още не са навлезли масово и цените им са твърде високи (около 1500 лв.) По скоро ме интересува дъно и процесор най-висок клас. [beer]



Публикацията е редактирана (22-08-16 17:31)

Отговори на това съобщение
 Re: Компютър за картинки
Автор: MixMike   
Дата:   22-08-16 18:17

ама ей така да питам де, някой може вече да го е правил

Абе ти май така най-обичаш...някой друг да е свършил работата[smilie10] [smilie18] [smilie18] [smilie18]

...че и в чужда тема[smilie23]



Публикацията е редактирана (22-08-16 18:19)

Отговори на това съобщение
 Re: Компютър за картинки
Автор: tyunkata   
Дата:   22-08-16 18:17

Практиката показва, че за всеки нов продукт докато се оптимизират драйвери, апликации докато напишат пачове за оптимално ползване на ресурсите му и други неща минава време. Надали и в случая ще имаш оптимално позлване на нова архитектура+нов модел видеокарта. Затова топ прозиводителите на работни цтанции, тези видеокарти като опция за модела след известен перииод на тест и сертификация за масовитепрофесионални софтуерни решения на Adobe, Autodesk и др.

Иначе ако се съди по този линк: цък

печелиш няколко процента в Премиер-а, спрямо предишни модели. За някои хора 4% се изразяват в хиляди и милиони, когато времето е ограничен ресурс. Всеки си прави преценка. Иначе сигурно няма да имаш ядове, ако си подбереш подходящо дъно, компоненти и захранване. Дали си струва вече, всеки сам преценява от неговата си гледна точка.
[cool]

Аве, оспамихме темата на автора, сори



Публикацията е редактирана (22-08-16 18:19)

Отговори на това съобщение
 Re: Компютър за картинки
Автор: kiten   
Дата:   22-08-16 21:47

оспами я и му разбърка крехките му виждания за комп за картинки. Ямно до сега е каран на гаражна сглобка.Първия му пост на питащия е в стил - кажете ми за центъра кое е най-добро да взема -метро, автобус или такси? Питащия избръщолеви няколко заучени фрази и тука капацитетите се късат да обесняват.
Та Драйвери се пишат и обновяват постоянно, дето се казва ежеседмично. Няма да спамя темата как става обновяването.
4 процента се постигат и с добро охлаждане дъно и ... клок.

Та s_l или е бот или е с два профила!?!?!

Отговори на това съобщение
 Re: Компютър за картинки
Автор: dimidumi   
Дата:   22-08-16 23:58

MixMike любимо ми е [smilie21] , чуждите ябълки са най-сладки [smilie5] [smilie21]

...за сайдера става въпрос, лъзгам те по нанадолнището, а ти не се усещащ [smilie5]



Публикацията е редактирана (23-08-16 15:26)

Отговори на това съобщение
 Re: Компютър за картинки
Автор: s_l   
Дата:   23-08-16 10:10

Благодаря за мненията и съветите ви колеги! Извинявам се че не пиша много в темета, нямах възможност тези дни, - но я следя на телефона.
И така аз съм сглобявал компютри в предишния си живот, имам един сървър който още работи една видеомашина и една работна станция които остаряха морално, но работещи. Кариерата ми на железарче приключи доста отдавна, когато убедих всички около мен да си купят макове.. От тогава много рядко някой ми звъни за съпорт и аз забравих голяма част от нещата свързани с драйвери, съвместимости, тестове, та за това и питам тук докато си пиша домашното.
Готова машина не мисля да купувам за сега. Съображенията ми са свързани главно със това, че няма да я познавам и ще трябва за всяко нещо да ходя в сервиз. Не е лесно да се намери и конфигурация, такава каквато аз я виждам. Сериозните имат и техни драйвери на дъното често, биоса е пипан.. всичко това е за добро и не мисля, че мога да се справя по-добре от инженерите на тези компании, но аз искам да мога да я преконфигурирам ако се наложи.
Немаловажна е и цената.

И така ще е "гаражна" машина..

Аз погледнах тези пичове от ретронещо си... Клиент съм на Перси и АдСис - доволен съм и мисля с тях да работя.

Дъно на Supermicro
X10DAi

2x Intel Xeon E5 2683 V4 ES 2.0 Ghz - това са Engineering Samples (Много по-евтини от 1800$ всеки, но има рискове)

Някой има ли опит с ES процесори.. Иначе дъното ги поддържа..

Видеото още го уточнявам. Ще е една Quadro4000 или нагоре + една или две GTX Титан или каквото намеря на добра цена/производителност.

Windows 10

Отговори на това съобщение
 Re: Компютър за картинки
Автор: MixMike   
Дата:   23-08-16 10:10

Жив и здрав!...ма гледай докато е сладко, да не стане горчиво...че леко ти се размина за простотиите които правиш.

То всъщност не ти се е разминало де...тепърва ще береш "плодовете"[smilie5]



Публикацията е редактирана (23-08-16 10:11)

Отговори на това съобщение
 Re: Компютър за картинки
Автор: dimidumi   
Дата:   23-08-16 11:22

MixMike пий си сайдера и хапчетата редовно и не се занимавай с моята скромна особа [smilie5] [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Компютър за картинки
Автор: MixMike   
Дата:   23-08-16 15:13

моята скромна особа

Бих използвал "незначителна", "бедна", "слаба", "деградивна" на първо време[smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Компютър за картинки
Автор: victory   
Дата:   23-08-16 21:03

realnoncho [smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: Компютър за картинки
Автор: terminator   
Дата:   24-08-16 13:34

"terminator хвала за инициативността, но ми позволи да не съм съгласен с теб за поредността на действията. За мен трябва да се подберат компонентите, които ще ти свършат работа и чак след това да търсиш необходимите им кутия, охлаждане и захранване, защото иначе ще се набуташ с маса пари за захранване Х вата и ще се окаже в последствие, че ти трябва Х + 20%.
"

Може и така да е. Но аз примерно съм склонен предварително да дам повече пари за кутия/захранване и охлаждане и след това години наред да нямам грижи. Една от последните ми машини е с HAF X кутия (с пълен набор вентилатори) + 1250W SeaSonic Gold. Сега ще кажете - овъркил отвсякъде, нали? Но пък погледнато от друга страна - така като гледам захранването е с достатъчен запас и кутията е доста обширна и силно се съмнявам да ми "отеснеят" близките 5-6-7 години. Според мен е немислимо да сложа дъно/процесор/РАМ/дискове за 2000+ лв. в някаква кекава тясна кутия и с 600W китайче захранване. При мен важи принципа на Мечо Пух: колкото повече - толкова повече. И досега 10-та година съм нямал никакви грижи и драми. А, сега е време да вметна, че цялата тази машинария (с монитора) се поддържа от 2200VA LineInteractive UPS на APC и поне откъм енерго-монополистите да нямам грижи.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »