Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Препоръка: Лентов апарат
Автор: munich   
Дата:   02-08-16 20:16

Преателе,

Предстои ми есента пътуване 15-20 дни из Тайланд, Мианмар и Камбоджа. Искам да снимам. Дигитален апарат и обективи хубави си имам, но някакси не искам да ги нося - заради теглото и заради сигурността. В краен случай може и това, но за сега е резервен вариант.

Отдавна Leica look-ът, което аз много аматьорски описвам като филмовия външен вид на кардите, ми харесва много и съм почти решен да си взема някой стар лентов апарат и да снимам на това там. От времето на една стара Скина ще ми е първото снимане на лента - съгласен съм, че сравнението е повече от смешно, но това ми е опитът.

И сега въпросите:
1. Къде е оптимумът за качествени бюджетни решения апарат плюс хубав стрийт отворен обектив (представям си нещо 28/35 мм), които да ми позволят да си запазя нещата дългосрочно?
2. Как стои въпроса с филмите? Какво бихте препоръчали, намира ли се в БГ?
3. Предлага ли се хубаво проявяване вкл. директно дигитализиране и колко струва?
4. Смятате ли, че за такова пътуване идеята е адекватна или вие бихте си взели DSLR с вас?

Питанията ми сигурно са банални, но моля да ми дадете Вашето мнение и да не го подкарваме петъчно [beer] [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Препоръка: Лентов апарат
Автор: nsirakov   
Дата:   02-08-16 20:28

аз ако не искам да мъкна железата, бих взел безогледалка... модели много... в тайланд не можеш да ходиш всеки ден... още повече щом нямаш голям опит във филмовата фотография...

пък ако ти е кеф... вземи си едно малко канонетче, или яшика и снимай и на филм

Отговори на това съобщение
 Re: Препоръка: Лентов апарат
Автор: kvakioh   
Дата:   02-08-16 20:30

Бих си взел и лентово и дигитален. Примерно някой от последните Канони с автофокус и 40/2.8 STM, за да е компактно всичко и леко, и някакъв рефлексен или джобен, тип Sony RX100 mk1,2,3 с 2-3 резервни батерии и карти памет. ДАже може да се пробва направения за кроп 24/2.8 STM дали ще има покритие на лентов Канон последно поколение.
Иначе, ако се снима всичко ръчно- бленда, скорости, фокус най-леко и компактно идват Олимпусите с OM байонет, като там не са скъпи много 24 и 34мм светлите обективи и са леки, удобни.
Ленти има, всичко зависи какво иска човек- цветно или Ч/Б. Има проявяване, като цветното мисля, че е по-разпространено в БГ. ЗА дигитализиране се прави на малко места и понякога е скъпо-1лв/кадър.
Ползвах до преди месец няколко лентови 35мм, но вече се поотказах- Канони 2бр с и без автофокус АЕ1, Олимпус, Минолта и др. Карам на среден формат все повече.
И едно непретенциозно предложение, тип Скина, но с по-добри показатели- Olimpus XA, ако се намери добра бройка със здрави уплътнения на вратичката за филма и всичко работи, е доста приятна камерка.

Отговори на това съобщение
 Re: Препоръка: Лентов апарат
Автор: quazimodo   
Дата:   02-08-16 20:55

Аз пък не бих се мотал с лентови чудесии. Не знам кой ще дава тон по време на екскурзията, но обикновено няма време за суетене и чудене "кое как се правеше с тия ленти"[smilie5]. Та по-добре нещо дигитално със сносен обектив и хубав джейпег, което ще ти помогне да не изпуснеш нищо интересно. Казвам хубав джейпег, щото едва ли ще искаш да обработваш няколкостотин равчета[smile].


Отговори на това съобщение
 Re: Препоръка: Лентов апарат
Автор: J0R0   
Дата:   02-08-16 21:01

Ако не си ходил в тия страни, всичко ще ти е интересно. Има много за снимане.
Аз не съм от хората дето натискат лесно спусъка и въпреки това от Тайланд и Лаос се върнах с няколко хиляди кадъра (без да броим дефектните и изтритите).
Ако ги сметнеш във фотофилмчета + проявяване, цената ще ти се върже колкото ти струва дигиталната техника.
Не го гледай Бресон, на Бресон други са му плащали филмите, проявяването и копирането.
В споменатите държави едва ли някой ще те нападне за да те обере.
Ако не си зарязваш апарата, а си го държиш в себе си, няма проблеми със сигурността.
Ако го зарязваш където ти падне, вероятността да ти го откраднат е абсолютно еднаква, все едно дали е цифров или лентов.
Ако проблема ти е теглото, вземай една безогледалка с две палачинки и си готов.
[shtrak] [shtrak] [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Препоръка: Лентов апарат
Автор: fotocolor   
Дата:   02-08-16 21:06

Olympus mju 2,Lwica C,Contax TVS-едно опт тези са напълно достатъчни.Филми има и тук и навън,така че споко .

Отговори на това съобщение
 Re: Препоръка: Лентов апарат
Автор: munich   
Дата:   02-08-16 21:21

Много благодаря за мненията! Всъщност изредихте и всички мои резерви, които имам към идеята - а именно, малкия опит и абсолютната ми яснота, че не се виждам да проявявам сам. Съответно с голямо количество снимки /независимо дали само от тази екскурзия или и други по-натам/ разходите ще си дойдат колкото хубав дигитален апарат.

Принципно за моя Д800 си имам хубави обективи (35, 85, широк), но са тежички. Айде 35 и 85 мога да ги нося, но комбинацията става скъпа и ме беше страх, че може да изчезнат, без да ги оставям без надзираване. Обработка на роу не е проблем, защото и сега си я правя. Проблемът ми е, че все съм ходил по по-бели страни (ако изобщо е коректно да се приеме, че тези не са) и ме притесняваше да не остана много назад финансово от това пътуване имайки предвид, че все из хотели и т.н., ще трябва да оставя техниката сама. Но коментарът на J0R0 отива в другата посока.

Компактен или безогледалка са опция и ще разгелдам всички опции, които предложихте. Благодаря!

Отговори на това съобщение
 Re: Препоръка: Лентов апарат
Автор: BXMarkov   
Дата:   02-08-16 22:02

Може да нямаш опит в снимане на лента, но явно не си лаик и знаеш какво е качество. За подобно пътуване,което не се прави всеки ден си вземи Д800-то и два обектива, всеки друг вариант ще те кара после да съжаляваш, че снимките ти не са достатъчно качествени.

Отговори на това съобщение
 Re: Препоръка: Лентов апарат
Автор: 798099   
Дата:   02-08-16 22:05

Г-н Мюнхен! Вие отивате да правите репортаж, да снимате за NatGeo или просто ще пътувате, за да си правите кефа, защото имате възможността да си го позволите, а?

Ако са първите две, не мога да дам компетентно мнение. Но... ако става дума за третото, не схващам какъв е проблемът. Направете си удоволствието от разходката, не се натоварвайте с перфектния кадър, просто си щракайте за спомен.

Това не е препоръка, просто аз бих направил така, защото съм сигурен, че гледайки през визьора (или Live View-то) ще изпусна реалността, за което после ще съжалявам. Казвам/пиша го от личен опит.


Отговори на това съобщение
 Re: Препоръка: Лентов апарат
Автор: my.point.of.view   
Дата:   02-08-16 22:14

По 2 филма на ден...колко филма общо?
Преживява се.

Отговори на това съобщение
 Re: Препоръка: Лентов апарат
Автор: J0R0   
Дата:   02-08-16 22:28

Е, ако ще си зарязвяш Д800 в хотела, по-добре не го вземай.
То зависи и по какви хотели ще бъдеш, де, щото има хотели и хотели.
Аз бях с 5Д3, но си го носих през цялото време на врата.
Спахме и в петзвездни хотели в Банкок, където не е проблем да си оставиш каквото и да е в стаята. Както и в хотели по брега на Меконг, които бяха на нивото на караулното в казармата, с тая разлика че в караулното имаше електричество.
Като цяло е спокойно, дори и нощем по улиците.
Тайланд е доста цивилизована държава, дори по европейските стандарти.
В Мианмар и Камбоджа не съм бил.
Може да видиш едни непретенциозни пътеписчета със снимки.

Лаос

Тайланд

Отговори на това съобщение
 Re: Препоръка: Лентов апарат
Автор: lamerko   
Дата:   02-08-16 22:42

Нещо евтино, леко и с автоматина експозиция - например от последните филмови EOS-и на Канон. Има ги с разни автофокусни обективи за без пари (например 300 серията - много леки и доста компактни, пълно мерене), съвместими с модерните стъкла... единствено батерийките могже да са лек проблем. Влагата и жегата няма да са проблем за тия тела. За филми - все още се предлагат и филми и обслужването (C-41) им в България. За самите филми - вече не е много богато предлагането, но все пак го има. Аз лично за подобни случаи съм се запасил с една камара Agfa Vista 200 (exp.2018), които намерих в поундленд-а за "лефче" [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Препоръка: Лентов апарат
Автор: batsali   
Дата:   02-08-16 23:19

Абе щом има Acros и Portra, не ми трябва богато предлагане. [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Препоръка: Лентов апарат
Автор: fotorafi   
Дата:   03-08-16 08:58

Лично за мен снимането на филм е голям гъдел и бутиково. За 20 дена екзотично пътуване, средно по 4-5 филма... Дали икономически е разумно? Аз бих си взел огледалния дигитален апарат с 2 обектива: къс зум до 70 мм и дълъг зум до 200 мм. Несериозно е да носите сапунерката Скина, грехота за похабените филми с нея. Вземете един филмов огледален AF апарат от системата на DSLR за да ползвате едни и същи обективи. А за филми, няма проблем. Двадесетина филми ще са достатъчни.
Виж тук за филми:http://www.photovideo.biz/
Успех и късмет, Рафи

Отговори на това съобщение
 Re: Препоръка: Лентов апарат
Автор: my.point.of.view   
Дата:   03-08-16 09:17

Ако фотографията се прави като изкуство...цената няма значение. Мрамор и бронз за статуи...това е скъпо. Маслени бои, платно...ние тук с 10 лв филм сме в джаза.
Финансовата аргументация е ненужна.

Виж ми снимките. Правени са с Минокс.

Отговори на това съобщение
 Re: Препоръка: Лентов апарат
Автор: Nikolas666   
Дата:   03-08-16 09:25

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Препоръка: Лентов апарат
Автор: quazimodo   
Дата:   03-08-16 10:03

Момчета, спрете се, че ще ме уморите от смях! Какъв гъдел, какво изкуство, кви 5 лева. Гъдел да се чудиш какво ще оакат в лабораторията при проявяването? Или гъдел колко точно е в час кописта на машината? Или гъдел дали все пак филмите не са съхранявани в магазина като за врагове? Аре стига[smilie18] [smilie18] [smilie18]. Или ще снима черно-бяло в Лаос и Камбоджа, където цветовете са повече от тези, които може да възпроизведе професионален монитор? Минаха тия времена[beer] !


Отговори на това съобщение
 Re: Препоръка: Лентов апарат
Автор: my.point.of.view   
Дата:   03-08-16 10:41

Снимките ни говорят вместо нас.

Отговори на това съобщение
 Re: Препоръка: Лентов апарат
Автор: anjsan   
Дата:   03-08-16 11:54

Вземи си един филмов автофокусен апарат , който работи нормално с обективите на цифровия ти и си готов . Само , че ще мъкнеш два СЛР апарата . За екскурзии обикновено са по-подходящи малки компактни апарати и затова хората те съветват за безогледален . Има такива и цифрови с по-големи матрици , ръчни настойки и RAW ... Вадиш щракаш и продължаваш , пък и е лек . Докато с големия апарат има повече възможности , ама следват чанти;принадлежности;филтри;смяна на обективи; тежък е и т.н.



Публикацията е редактирана (03-08-16 12:38)

Отговори на това съобщение
 Re: Препоръка: Лентов апарат
Автор: kvakioh   
Дата:   03-08-16 11:56

Може някой Никон F50-65 има ги и ще стане с 35мм обектива, който е към Д800.

Отговори на това съобщение
 Re: Препоръка: Лентов апарат
Автор: batsali   
Дата:   03-08-16 12:03

Е то проявяването, сканирането и копирането си ги правя сам. Досега нов филм в срок не съм видял да е скапан от лошо съхранение. Някои дори на по 25 години са като нови.

Отговори на това съобщение
 Re: Препоръка: Лентов апарат
Автор: zbonev   
Дата:   03-08-16 12:12

Аз съм за нещо от рода на Sony Rx-100m34 - сапунерската му визия няма да привлича вниманието и ще може да бъде винаги с тебе. Доста пътувам и съм мъкнал какво ли не, но последно бях с това и съм приятно изненадан; става и за видео; 3 батерии минимум, както ти е писал колегата и отделно зарядно; може да вземеш още някой апарат вкл. лентов за бекъп [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Препоръка: Лентов апарат
Автор: Kalimas   
Дата:   03-08-16 12:12

Аз не бих взел лентов апарат и ленти на екскурзия, без да съм снимал с него поне 1-2 месеца в различни условия, за да го знам как се държи и да съм намерил студио, което проявява добре.
Още помня (преди 15-тина години) в едно студио как бяха объркали химикалите при проявяването и развалиха над 50-60 ленти.

Отговори на това съобщение
 Re: Препоръка: Лентов апарат
Автор: batsali   
Дата:   03-08-16 12:37

Според мене зависи и с каква нагласа се мотаеш по чужбинско. Познавам хора, които стъпят ли на непозната земя, почват да снимат все едно на следващия ден ще разрушават града и трябва да се документира всяко камъче за идните поколения. Аз не обичам да ходя по забележителности, а да се шматкам безцелно и да усетя ежедневието на хората. Също ме интересува и местната природа. Ако ще документираш, няма смисъл да се занимаваш с филми, още повече щом нямаш опит с тях. Ако е за "визията" и гъдела, един SLR с обектив за около 200-300лв ще ти е добър спътник. Зареждаш един цветен негатив и спираш да се притесняваш за експонация. Цветните негативи държат на издевателства. Няма дисплей да гледаш отзад, няма настройки за бял баланс, няма да сменяш ISO, да зареждаш батерии и няма видео. Само се оглеждаш и цъкаш. Повече време ще прекараш потопен в обстановката, а не гледайки през визьор. 72 кадъра на ден ще ти се видят много, а някой път дори 36 са много.

Отговори на това съобщение
 Re: Препоръка: Лентов апарат
Автор: tako   
Дата:   03-08-16 13:10

Скоро си купих от базара филмово тяло еос 300. Така станаха две и мога в едното да сложа филм с висока чувствителност, за всеки случай. Апарата е идеален за пътуване - лек и евтин /ако го забравиш някъде няма да съжаляваш много/. Не е съвместим с твоите обективи за жалост.


Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »