Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Има ли смисъл от това приспособление ?
Автор: cvetanov95   
Дата:   13-07-16 20:18

Имя ли смисъл и полза от това ръчно изработено приспособление според вас? Правено е с цел стабилизация на камерата поставен върху монопод.


http://prikachi.com/images/18/8835018g.jpg



Благодаря :)

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли смисъл от това приспособление ?
Автор: leo34   
Дата:   13-07-16 21:04

Най-лесно ще разбереш като го пробваш.
Според мен ще има, но зависи все пак в каква среда ще се снима. Може да се окаже доста неудобно.

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли смисъл от това приспособление ?
Автор: victory13   
Дата:   13-07-16 21:30

Става... слагаш 2 Х 10 kg...

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли смисъл от това приспособление ?
Автор: batsali   
Дата:   14-07-16 00:09

Не. Камера върху монопод е обърнато махало. Честотата на клатушкането и съответно скоростта на камерата около опорната точка зависят само от земното ускорение и разстоянието между камерата и опорната точка, тоест дължината на монопода. Няма значение каква е масата.

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли смисъл от това приспособление ?
Автор: mihalo   
Дата:   14-07-16 03:25

Офф!.. топик:
Я?!? Хванах в издънка batsali - винаги има значение, какво е сервирано на масата /най-вече за течностите е въпросът../. [smilie25] [beer]

Редакция:
Предпочитам C2H5OH пред Е=МC2
Дали ми се получи смешката? [smilie8]



Публикацията е редактирана (14-07-16 03:54)

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли смисъл от това приспособление ?
Автор: stef7   
Дата:   14-07-16 10:57

За мен няма смисъл. Това е дефакто steadycam ръчна изработка. Монопода се използва в прибрано състояние не по основното си предназначение, а като основа на стедикам.

Само че то си трябва и отделна дръжка, глава с бързо сваляща се пластина и т.н., т.е. абсолютно безсмислено упражнение при положение че има китайски steadicam за около 200-300лв, които ще са в пъти по-добри и имат всичко необходимо поне на книга.


Отговори на това съобщение
 Re: Има ли смисъл от това приспособление ?
Автор: Altrntv   
Дата:   14-07-16 11:03

Я пак? Ако земното ускорение не се умножи по маса, то няма да има сила, която да изведе тялото от равновесие и да доведе до трептение, м?

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли смисъл от това приспособление ?
Автор: batsali   
Дата:   14-07-16 15:15

Можеш да завържеш две различни маси на две парчета връв с еднаква дължина и да ми докладваш дали периодите на трептене са едни и същи. [smile] В случая, понеже махалото е обърнато, по-малък период значи по-нестабилна камера. Също експеримента може да се проведе с монопод или сгъната тринога. При по-къса пръчка системата по-трудно се стабилизира във вертикално положение. По-бързо тръгва да бяга от вертикала. Също може да пробваш да балансираш молив на пръста си и да сравниш дали по-лесно се балансира от някоя метла с дръжка метър и нещо. [smile]



Публикацията е редактирана (14-07-16 15:20)

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли смисъл от това приспособление ?
Автор: asahi   
Дата:   14-07-16 16:06

В това махало, освен тежест долу, има и една отгоре - камерата. Ако искаш да ти върши работа трябва да съобразиш инерционните моменти на долната и горната част, за да постигнеш целта си - стабилизацията. Инерционният момент вече е във функция от масата.

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли смисъл от това приспособление ?
Автор: Altrntv   
Дата:   14-07-16 16:28

batsali - говориш за математическо махало - при него масата на не влияе на трептението. В случая обаче точният модел "монопод + фотоапарат" е физично махало, където вече масата на тялото има значение :)

asahi - инерционният момент е чисто геометрична характеристика.

[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли смисъл от това приспособление ?
Автор: batsali   
Дата:   14-07-16 16:32

За малки ъгли на отклонение мисля, че не влияе особено масата.


А това с инерционния момент много зависи за кой точно момент става дума. [smilie6]

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_moments_of_inertia


Участва маса.



Публикацията е редактирана (14-07-16 16:37)

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли смисъл от това приспособление ?
Автор: Altrntv   
Дата:   14-07-16 16:39

И в двете формули за периода на матем. и физ. махало липсва ъгъл, тъй че...
За инерционния момент си прав.

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли смисъл от това приспособление ?
Автор: Altrntv   
Дата:   14-07-16 16:40

Да, прав си за инерционните моменти - закърнялото ми съзнание работи с неща, които по-добре да са неподвижни и за това съм привикнал да работя само с площен, а не с масов инерц. момент... Работа - ко да праиш :)

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли смисъл от това приспособление ?
Автор: cvetanov95   
Дата:   14-07-16 20:29

Момчета, слаб съм по физика. Може ли да ми го обясните с няколко прости думички, да знам дали имаше смисъл няколко дена измисляне и блъскане по направата на това чудо. Благодаря :)

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли смисъл от това приспособление ?
Автор: Altrntv   
Дата:   15-07-16 10:29

Според мен:
- за баланс и по-лесно "овладяване" на камерата по време на снимки има смисъл
- за мъкнене/размери,тегло/ и преправяне - няма смисъл

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли смисъл от това приспособление ?
Автор: Atman   
Дата:   15-07-16 10:47

Няма.[beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Има ли смисъл от това приспособление ?
Автор: batsali   
Дата:   15-07-16 20:51

Май изпускаме един тънък момент тука. Това нещо като нормален монопод ли се ползва или се държи във въздуха цялата установка?

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли смисъл от това приспособление ?
Автор: cvetanov95   
Дата:   16-07-16 13:44

Извинявам се за объркването.

Пояснявам:

Във въздухът, при малко и при интензивно движение.

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли смисъл от това приспособление ?
Автор: batsali   
Дата:   16-07-16 13:59

Тогава има смисъл. Заради увеличения инерционен момент по-трудно се върти и като цяло по-малко високочестотни вибрации е възможно да извършва заради увеличената маса. За да е максимално оптимално такова упражнение, трябва да се вземат предвид масата на камерата, как ще се мърда и тн. За съжаление, за да се изпълни читаво стабилизация трябва да се поназнайва механика и математика. Няма друг начин. [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли смисъл от това приспособление ?
Автор: bocodage   
Дата:   16-07-16 15:01

On topic - пробвай и ще разбереш дали има смисъл.

Off topic - batsali, мисля че говориш за идеални условия, без външни фактори като въздушно съпротивление например. Другото което е - всяко нещо е по-стабилно, когато центъра на тежестта му е възможно най-ниско. Ако имаш 10 метра пръчка, която държиш изправена с ръка и 9 метра от нея са над ръката ти ще ти е много по-трудно да я балансираш, отколкото ако закачиш една тежест в долната част.



Публикацията е редактирана (16-07-16 15:02)

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли смисъл от това приспособление ?
Автор: stef7   
Дата:   16-07-16 15:27

Ако ти или някой друг го е направил това нещо би трябвало да има яснота дали става или не. Нали тъй.

Чекай да пробвам оракулските си способности и да позная - НЕ СТАВА ! Вече го писах веднъж по-горе но явно не е сигнало до теб. Ръчната изработка на жалки подобия на Steadicam НЯМА НИКАКЪВ СМИСЪЛ, НЕ СТАВА. Може да вслушаш в съвета ми или да продължиш да прахосваш времето си в безполезни занимания, избора е твой.

Дори скъп професионален Steadicam се НАСТРОЙВА и ИЗПОЛЗВА ТРУДНО, да не говорим за китайски евтинджоси като

този примерно

С четене и разбиране и ДОСТА усилия може и да станат
https://www.youtube.com/watch?v=IC-mrgwYhAk

https://www.youtube.com/watch?v=HVJE1xRI1nU

https://www.youtube.com/watch?v=Or-Iqr0CxDM


Но като гледам какви въпроси задаваш и на какво ниво е разбирането ти, имам съмнения че и с китайската пръчка нема да се получат нещата.


Отговори на това съобщение
 Re: Има ли смисъл от това приспособление ?
Автор: batsali   
Дата:   16-07-16 17:41

bocodage, да, но това вече не е обърнато махало за каквото говорех. Ако всичката маса е над опорната точка ще балансираш по-лесно 10 метровата пръчка с тежест най-отгоре, отколкото 10 метрова пръчка с тежест на 1 метър от опорната точка. Като цяло зависи колко далече от опорната точка се пада центъра на масата. Въздушното съпротивление тук не играе голяма роля, защото скоростите са доста ниски.

По-нисък център на масата значи по-голяма стабилност, но това е, когато говорим за обект в статично равновесие, който бива блъскан встрани от равновосното положение. Обърнатото махало е поначало настабилно. Няма положение, в което може да застане и да е в статично равновесие.



Публикацията е редактирана (16-07-16 17:45)

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли смисъл от това приспособление ?
Автор: moto12   
Дата:   16-07-16 18:05

Доста сте критични, като гледам видеата особено третото. На него се справя и аматьора който никога не е пипал стедикам.
Извода си го правя от видеата, аз не съм снимал никога.

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли смисъл от това приспособление ?
Автор: batsali   
Дата:   16-07-16 18:53

Значи, признавам си, стедикам не бях обръщал внимание какво представлява, от клипчетата ми стана ясно. Цялата му идея е да изкара центъра на масата извън тялото на камерата, така че да можеш да хванеш цялата система ЗА центъра на масата. Така както и да блъскаш всичко се движи заедно и не извършва нежелани движения. Пак трябва обаче да го държиш и мърдаш внимателно, защото може да не извършва нежелени движения, но ще извършва всички движения, които извършва държащата го ръка. Нищо общо с махала и инерционни моменти. Е инерционния момент около оста на пръчката има значение, защото влияе на въртенето наляво-надясно. Затова разстоянието от тежестите до оста може да се променя.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »