Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4     всички  напред  последна
 High resolution files за клиенти
Автор: Daniel_P   
Дата:   13-06-16 20:47

[shtrak] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: High resolution fiels for clints
Автор: Daniel_P   
Дата:   13-06-16 20:47

Здравейте колеги!
Имаше няколко теми в какъв размер е добре да оразмеряваме кадрите си за принт! Интересно ми е обаче в какъв размер давате на клиентите си high resolution files ? Стана ясно че е добре да са с 300 dpi но запазвате ли файловете с оригиналния размер или ги намаляте до някакъв подходящ размер?
Аз до скоро давах в оригиналния размер но взех да се замислям да ли е добра идея, понеже един кадър е от сорта на 23мб което първо, че бави разглеждането при по бавни устройства, второ май нямат нужда от този голям размер, като разбира се визирам клиенти от сорта семейни фото сесии, сватби и подобни събития! Надявам се темата да е полезна и за други!
Аз четах, че добър размер е 3840 х 2560 и 300dpi което при мен е около 10мб и 10 МP, споделете вашата практика [smilie7]



Публикацията е редактирана (13-06-16 22:31)

Отговори на това съобщение
 Re: High resolution fiels for clints
Автор: realnoncho   
Дата:   13-06-16 20:56

Клиентите винаги ще искат максималната възможна резолюция, дори и да не им трябва.

Отговори на това съобщение
 Re: High resolution fiels for clints
Автор: Daniel_P   
Дата:   13-06-16 21:06

Realnoncho това е ясно :D
Но повечето едва ли си имат понятие от това, въпроса е че ако е по малък дори може да им е от полза ;) На доста места четах, както и колеги съветваха за принт е добре да се зададе 300дпи и според голимината на принт да се оразмери за най добър резултат! Така че това че имат оригиналния размер и отидат да принтнат 10 х 15 не им е голям + [smilie6] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: High resolution fiels for clints
Автор: Jk.freeman   
Дата:   13-06-16 21:21

Аз се подпирам на друга логика. Ти предлагаш услуга, в случая фотографска, и си си определил цена за твоя труд. Идва клиента и той е съгласен да я плати без да се пазари. Значи трябва да получи най-доброто от тебе.

Отговори на това съобщение
 Re: High resolution fiels for clints
Автор: realnoncho   
Дата:   13-06-16 21:25

Да, но днес може да искат да печатат 30х40, утре - метър на два.

П.П. Още не мога да разбера защо е нужно темата да е със заглавие на английски, на всичкото отгоре с правописни грешки..



Публикацията е редактирана (13-06-16 21:28)

Отговори на това съобщение
 Re: High resolution fiels for clints
Автор: asahi   
Дата:   13-06-16 22:00

Фотографската работа свършва с натискането на спусъка. Натам е обработка. Дай му РОУ файла да си го вдига колкото иска.

Отговори на това съобщение
 Re: High resolution fiels за клиенти
Автор: Daniel_P   
Дата:   13-06-16 22:30

Логиката е добра но стига да е правилната, както каза asahi да им дам направо роу файла или един тиф ако решат някой ден да си вадят билборд! Аз не твърдя, че не трябва да им даваме оригиналния файл, въпроса ми е дали това е най доброто за клиентите ;) Четах няколко подобни теми в чужди форуми и почети нямаше фотограф който да дава оригиналния размер на файл на клиентите си, повечето ги намалят ;) за това се допитвам каква е практиката и в нашите среди и кое е най доброто за клиента! Мен не ме бърка да им давам оригиналния готов файл стига това да е най-доброто за тях [beer]



Публикацията е редактирана (14-06-16 00:35)

Отговори на това съобщение
 Re: High resolution fiels for clints
Автор: Marten   
Дата:   13-06-16 22:40

realnoncho написа:

> Да, но днес може да искат да
> печатат 30х40, утре - метър на два.

Обикновено съм съгласен с теб, но тук ми е трудно да се съглася. Може би защото гледам от позицията на клиент.

Така както го каза.. Все едно клиента няма право да иска да печата метът на два.. Клиента е клиент и ще иска каквото си иска и ще го получава докато си плаща за това.

Отговори на това съобщение
 Re: High resolution fiels за клиенти
Автор: Daniel_P   
Дата:   13-06-16 22:52

Marten - Нончо точно това имаше предвид, че след като клиента си е платил да получи файл с оригиналния размер за да може днес като иска да печата 20×30 да печата, а утре ако реши да си печата и 1 на 2:) Нещо не го разбра ;)



Публикацията е редактирана (13-06-16 22:53)

Отговори на това съобщение
 Re: High resolution fiels for clints
Автор: rujev   
Дата:   13-06-16 23:08

Аз рядко взимам отношение по тукашните постове, но ще се включа защото този пряко ме засяга.
Поддържам малко фото-ателиенце някъде си и ще ви дам примерна статистика за около една календарна година. Подчертавам, че цифрите, които ще спомена са само примерни и са такива каквито са, за да представят процентното съотношение на поръчваните размери за печат.
9x13 - 300бр, 10x15 - 2000бр., 13x18 - 100бр., 15x21 - 80бр., 21x30 - 20бр., 30x40 - 5бр. 33x48 - 2 бр. за по-големи... само запитвания. Огромно количество файлове / дадени на клиента от платени фотографи/ идват при мен с резолюция 72px ??? за 10x15 няма проблем да се печата,но не трябва да е така. Задавайте/ако искате разбира се/ в графичните си редактори следните параметри за save ....файл до 3000mb -4000mb и 300px ...това стига дори и за А3 разпечатка....по големи файлове мноого рядко са необходими...говоря за ширпотреба....., когато става дума за специални поръчки може да е една идея по-различно....Суров файл, който може да си позволи да издава, да снима направо в jpeg.

Отговори на това съобщение
 Re: High resolution fiels за клиенти
Автор: Daniel_P   
Дата:   13-06-16 23:29

Точно това имах предвид! Благодаря много за включването Ружев! Разбира се, че ако изискванията са за спецялен печат и тиф файл ще им приготвя щом това им е нужно! По горе не осъзнават че 25мб файл е без особен смисал и 6000 по дължина за една нормална фото сесия а дори и за сватба! 500 кадъра с 25 мб файл ще се разглеждат по бавно, много от тях ще се качат в фасе, като фейса ще ги смачка гадно и накрая едва ли ще принтнат нещо по голямо от А3, а 3840 по дължина 10мб е предостатачно за това, а си става идеално и за канава в размер 50 х 75см, като изискванията на много места онлайн са 1мб файл минимум:D

Отговори на това съобщение
 Re: High resolution fiels за клиенти
Автор: realnoncho   
Дата:   13-06-16 23:36

Marten, за едно и също говорим, автора на темата ме разбра и той [smilie3]

Винаги може да им дадеш подходящо смалени кадри за уеб/социални мрежи. Това няма общо с другото. За сватби разни по-скоро е важна консистентността - ако някъде се е наложило да кропнеш или изправиш кадър се губи малко и не върви да предадеш стотици кадри по 24мп и няколко десетки по 22, 20, 18... Сигурно може, не знам [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: High resolution fiels за клиенти
Автор: Saxon   
Дата:   13-06-16 23:39

Огромно количество файлове / дадени на клиента от платени фотографи/ идват при мен с резолюция 72px

Това не е никаква резолюция, това указва колко пиксела на инч има във файла, което само по себе си нищо не значи без да си уточнил колко на колко инча е файла.
Няма никакво значение колко PPI e записано във файла - ако е примерно 3000х4000 = 12мп, това означава че спокойно можеш да вдигнеш до 60см( 24 инча) по дългата страна защото имаш достатъчно пиксели при този размер за плътност на печата 166 пиксела на инч, независимо, че в екзифа пише 72 или друго.

Ама едни печатари сте, просто като чета какви ги пишете[smilie2]

Отговори на това съобщение
 Re: High resolution fiels за клиенти
Автор: rujev   
Дата:   13-06-16 23:49

Ей чаках някой левак да се обади.....мишок
Не виждаш ли, че не съм печатар, а чистач....подписал съм си заглавната снимка даже...



Публикацията е редактирана (13-06-16 23:57)

Отговори на това съобщение
 Re: High resolution fiels за клиенти
Автор: Saxon   
Дата:   13-06-16 23:59

Мишок и левак ще викаш на тоя в огледалото.
Това, което си написал е пълна глупост, а именно че 72px стигало само за 10х15. 72px какво е без да си указал размера на файла? Какво предпочиташ 800х600 на 300 PPI или 8000х6000 на 72 PPI.
Това, което си казал е все едно "Колата ми вдига 60 на 2000 оборота, а на комшията вдига 120 на 2000 оборота" без да уточниш на коя предавка.

Не можеш да кажеш резолюция 72PPI ( Pixel Per Inch) без да си уточнил размера на файла. Можеш да дефинираш резолюция 72PPI при 20 инча по дългата страна примерно. Това означава, че файлът ти има 20х72 = 1440 пиксела по дългата страна. А това от своя страна означава, че ако файл с 1440 точки по дългата страна печаташ на 20 инча ( 50см) , ще е кофти разултата, но същия файл можеш да отпечаташ със задоволителен резултат на 10 инча - 25см по дългата страна или с перфектен резултат на 5 инча - 13см по дългата страна.

Отговори на това съобщение
 Re: High resolution fiels за клиенти
Автор: rujev   
Дата:   14-06-16 00:05

Да прав си относно пиксела и инча......а че си мишок ...аз съм прав

Отговори на това съобщение
 Re: High resolution fiels за клиенти
Автор: Saxon   
Дата:   14-06-16 00:06

Ами като съм прав, не пиши глупости и не ме обиждай.



Публикацията е редактирана (14-06-16 00:06)

Отговори на това съобщение
 Re: High resolution fiels за клиенти
Автор: rujev   
Дата:   14-06-16 00:10

Daniel_P прости ми, че ти таковаме темата....млъквам...дано съм ти бил от някаква полза...все пак предавай файла 300 px/inch нищо, че няма значение, аз съм практик,а не теоретик...8000x6000 72px/inch на хартия А4 не става добре, 800x600 300px/inch на А4 няма проблем....това е факт.



Публикацията е редактирана (14-06-16 00:47)

Отговори на това съобщение
 Re: High resolution fiels за клиенти
Автор: batsali   
Дата:   14-06-16 00:13

Мда. Това поле DPI няма никакво отношение към информацията, която е във файла.

Отговори на това съобщение
 Re: High resolution fiels за клиенти
Автор: Daniel_P   
Дата:   14-06-16 00:43

Рядко се случва без да се вдигне градуса :D Няма нужда от караници всеки знае по нещо и се учи цял живот, за това сме тук да споделяме и да ставаме по добри в това което обичаме да правим!
Batsali без обяснение защо DPI няма никво отношение кън информацията, която е във файла без изложени факти защо? Е малко като аз имам по голям ма няма да ви го покажа :D Дали ако един файл по дължина 4000 да речем с 72 дпи ще е същото както с 4000 но с 300дпи за печат ?[shtrak] [beer]



Публикацията е редактирана (14-06-16 00:44)

Отговори на това съобщение
 Re: High resolution fiels за клиенти
Автор: asahi   
Дата:   14-06-16 00:57

Същото ще е. DPI показва гъстотата, а не количеството.

Отговори на това съобщение
 Re: High resolution fiels за клиенти
Автор: rujev   
Дата:   14-06-16 00:58

Не ми се спори с леваци....нямам ли достатъчно пиксели на инч / независимо от дължини и ширини / принтера маже...просто до 10/15 не е осезаемо.

Отговори на това съобщение
 Re: High resolution fiels за клиенти
Автор: rujev   
Дата:   14-06-16 01:00

Asahi каквото каже, това да бъде....с него няма да споря [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: High resolution fiels за клиенти
Автор: Saxon   
Дата:   14-06-16 01:02

Да, файл 4000 точки по дължина и със 72PPI е същото като файл с 4000 точки и с 300PPI. Обяснил съм горе съвсем ясно защо.
4000 пиксела са си 4000 пиксела. Колко PPI( DPI) e записано в екзифа на файла няма никакво значение.
Ти имаш 4000 пиксела по дългата страна - това означава, че тези 4000 пискела можеш да ги разположиш на 13 инча ( 34см) по 300 PPI ( пиксела на всеки инч) - т.е. с тези 4000 точки печаташ перфектно снимка с 34см по дългата страна. Или ако тея 4000 пиксела ги разхвърляш на 20 инча ( 50см) с по 200PPI ще изкараш прилично копие на 50см. Или ако ги разхвърляш с по 150 пиксела на инч ще изкараш 27 инчово копие или 67см по дългата страна с компромисно качество. Или пък ако ги разхвърляш със 72 пиксела на инч, ще изкараш 55 инчово копие - 140см по дългата страна с кофти качество, но ако го гледаш отдалече може и да е ОК. 4 метров билборд можеш да печаташ и с 25 PPI, защото се гледа от много далече и ще е ОК.

Или с други думи - аз съм 100кг - дебел ли съм? Зависи . Ако съм 1.50 висок, значи съм бая дебел. Ако съм 1.80 съм пълен. Ако съм 2 метра , значи съм строен. 100кг са си 100кг, но дали съм дебел зависи от височината ми. Сами по себе си 100кг не дават представа за размера ми и дали съм дебел или не. 72 PPI са една резолюция за финалния файл при 10х15 и съвсем друга при 60х40.



Публикацията е редактирана (14-06-16 01:17)

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »