Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 ФЕНщината и има ли почва у нас :)
Автор: Simbon4o   
Дата:   16-05-16 18:56

Днес си цъкнах едно ревю в тубата да видя и ми стана забавно. Пуснете му началото само...

ревю на пентакс К1

Започвам да си мисля, че не само нашенските пентакс фенове са агресивни, а е някаква световна вълна щом официално предварително им се извиняват, ако после ще кажат нещо неприятно за любимата им марка.

Това няма общо с теорията на нашенските фенове на марката и любовта им към мен или друг... темата по-скоро ми се иска да тръгне в посока размисли относно следното: ФЕНщината полезна ли е или не?

Моите две стотинки по въпроса - никак не е полезна, тя е само един от добрите инструменти на производителите да ни баламосват и доят за парички. Мисля, че ако повече хора бяха нефенове, а именно надписите по техниката да не ги интересуват изобщо и обръщаха внимание само на резултатите от даден обектив или тяло или ... производителите щяха да се стараят много повече да ни угаждат. Вместо това ние се дърлим губейки си времето по разни форуми и сбирки за това, кой му е по по най надписа на камерата и често не обръщаме внимание на повече от една марка оставайки тотално заблудени, че по-добро няма.

Понеделник е, ама не ми се чакаше петъка [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: ФЕНщината и има ли почва у нас :)
Автор: lamerko   
Дата:   16-05-16 18:58

Поне малко разнообразие - тук всички се кланят на Сони, всички са фен на Никон и всички мразят Канон... иначе, няма фенщина :)

Отговори на това съобщение
 Re: ФЕНщината и има ли почва у нас :)
Автор: kvakioh   
Дата:   16-05-16 19:05

Има вълни от пристрастия най-вече. Реално феновете са малко тук, поне във форума.
Реално- универсално решение на всички потребителски въпроси няма. Това си го говорим отдавна.
Тези по ревютата и сайтовете са вид "общаци"- каквото им се даде, те го правят и разглеждат, малко суха работа. Най-вероятно нямат време да гледат форуми...
Мен лично не ме вълнува марката, ако ме вълнува определен продукт- взимам и тествам, ползвам и след това го премахвам или оставям. Чувствам го като експеримент и това ми е и работата, не по камери и обективи, но има някакво пренасяне на професионални навици към хоби навиците.
Фен съм на макро обективите и донякъде на макро заснемането. Дотам.
Най-обичам хората експериментатори, харесва ми да знам, че мога да отворя примерно някой обектив и да почистя или нещо такова. Но само мои.



Публикацията е редактирана (16-05-16 19:08)

Отговори на това съобщение
 Re: ФЕНщината и има ли почва у нас :)
Автор: steeens   
Дата:   16-05-16 20:40

Simbon4o , разкажи за ревюто нещо. И кажи с какъв некс разбра за фишай качествата на 16-50, че моя не дава да му изключа корекцията и съм много тъжен. Няма да имам безплатна фишка...[smilie2] [beer] [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: ФЕНщината и има ли почва у нас :)
Автор: i_v   
Дата:   16-05-16 21:09

steeens, отвори му RAW-a през търд парти конвертор(примерно ACR) с изключен профил на обектива.

Иначе по темата… интересното е, че всички производители си разпределят, относително по равно, недостатъците. Всеки си намира къде ги няма важните за него и това си ползва. Но понякога човека се опитва да забрави предимствата на другите…. и става фен ;) (всичко това с цел лично спокойствие и вътрешен мир... може би).

Така или иначе, повечето съвременни камери надхвърлят възможностите на 99% от потребителите им… в моят случай примерно, най-вероятно не с малко ;)

Отговори на това съобщение
 Re: ФЕНщината и има ли почва у нас :)
Автор: steeens   
Дата:   16-05-16 21:23

i_v , [beer] [beer] [beer] Благодаря! Съвсем забравих, щото се разглезих да снимам jpg. [beer] [beer] [beer] [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: ФЕНщината и има ли почва у нас :)
Автор: sayman   
Дата:   16-05-16 21:58

Харесването на един бранд е едно, привързаност е друго, а фенщината крайност.
Всяка крайност (фенщина) слага капаци и губиш реална представа за нещата около теб. В тоя ред на мисли си прав, че фенщината е полезна за фирмите, но не и за потребителя.
Въпросът е, че това не прави печалбите на компаниите, защото най-малкото фенове си има всяка марка. Какво да кажем за Фуджи феновете или за Сони феновете или за един познат дето хиляди пъти е казвал, че никога няма да смени Канон, ако ще и Хаси да му подарят.
С две думи фенщина е имало и ще има. Има ли нужда да споменаваме Apple фенщината и колко са постигнали от същата компания съвсем целенасочено в тази посока, а феновте на ЦСКА, Марек, Славия или МанЮнайте (примерно)

Фенщината не е измислена от компаниите. Има я от как свят светува.
Че то и оная Ким Кардашян има болни фенове, без които не може на спокойствие и да се изпишка сама.

С две думи ... небето е синьо, водата мокра, а жените си имат тайни [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: ФЕНщината и има ли почва у нас :)
Автор: HP   
Дата:   16-05-16 22:01

Интересно е едно мое наблюдение-тези, които снимат с Канон, най-малко коментират и плюят по другите марки. Тези с Никон ги деля на два типа-такива, които първата им камера е била Никон и такива, които първата им камера е била Канон. Най-страшни са втория тип-няма такива мрънкачи и професори. Но дори и те са нищо пред снимащите със Сони. Там положението е на ниво рязане на вени и масови убийства. Брутална фенщина. [smilie7] [smilie7] [smilie7] [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: ФЕНщината и има ли почва у нас :)
Автор: kukumichin   
Дата:   16-05-16 22:03

аз пък съм ФЕН на фотосите на Симо. И по темата нищо полезно от надути хвалебства. Повече критика по-добри машинки



Публикацията е редактирана (16-05-16 22:04)

Отговори на това съобщение
 Re: ФЕНщината и има ли почва у нас :)
Автор: Simbon4o   
Дата:   17-05-16 00:14

Автор: steeens
Дата: 16-05-16 20:40

Simbon4o , разкажи за ревюто нещо.


Kaкто казах, ревюто не е важното в случая изобщо. Дори не е важно за коя марка е, просто за първи път виждам някой от уважаващите себе си блогъри да се извинява, че може да каже нещо неположително. За мен това е тотална глупост, не знам какъв е смисъла от ревюта само с положителни новини. Това е като прогнозата за времето на онзи веселия синоптик - все ще е хубаво времето пък то не е... Безмислено е!

Малко критика не е излишна на всеки.

Отговори на това съобщение
 Re: ФЕНщината и има ли почва у нас :)
Автор: Pac   
Дата:   17-05-16 10:22

Фенщината е полезна в някои отношения. По-лесно се постига душевен мир, ако вярваш, че това, което имаш е по-някакъв начин най-доброто или поне най-подходящото за теб.

Също фенщината е любов, някаква връзка с техниката, която е отвъд рационалното. Тази любов води до по-голям мерак при снимането и като резултат - по-красиви снимки. Сексът с жена, която обичаш е много по-хубав от този с някоя бездушна кучка, колкото и по-добри "спецификации" да има.

Разликата в резултатите от конкурентните системи като цяло е доста малка и в тоя смисъл фенщината не може много да ти навреди, но пък може да ти помогне по горепосочения начин.

Всичко, което казах е валидно само за хора, за които снимането е страст, а не скучна рутинна работа.

Отговори на това съобщение
 Re: ФЕНщината и има ли почва у нас :)
Автор: Nikolas666   
Дата:   17-05-16 11:06

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: ФЕНщината и има ли почва у нас :)
Автор: realnoncho   
Дата:   17-05-16 11:16

Pac,

Има хора за които фотографията е страст, а техниката не чак толкова. За душевния мир може всеки да си измисли каквото реши. Не съм видял все още полезност от фенщина и любов към марка и камера.


Мале глей ква уникална снимка напраих щот съм с най-якия апарат, ако бях с тия другите и апарата нямаше а си дигна. Шси удара г*зъ у тавана.

Доста плоско звучи, нали :)

Отговори на това съобщение
 Re: ФЕНщината и има ли почва у нас :)
Автор: stzz   
Дата:   17-05-16 11:42

...........ако смисъла на фотографирането формиран от тези, които са приели днешния забързан свят като стил характеризиращ живот им, то какъв по-добър отдушник от фенщината!

Другата възможност е достъпна за твърде малко щастливци и тя е, да се оцени фотографията през фактора време!!!

[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: ФЕНщината и има ли почва у нас :)
Автор: vgramatikov   
Дата:   17-05-16 15:54

Аз съм фен на всички фото продукти. Харесвам добре и умно направените работещи неща и не харесвам маркетинговите залъгалки.

Например обикновено когато Канон ти кажат ,че камерата им снима 24 мегапиксела с 7к/сек в 14 бита с 25 кадъра буфер това се случва.
Когато Никон ти казват ,че камерата ти снима с 24 мегапиксела с 6к/сек и 25 кадъра буфер се оказва ,че те са 7к/сек с 1.3 кроп или 5к/сек в 14 бита и буфера ти е само 18 файла а тези 25 кадъра буфер и 6к/сек се оказва че са само при 12 бита ...

Много приятен пример... :)


Обикновено най-добрия мега сензор на Никон който шуми изключително малко на 12800 исо се оказва ,че шуми с 10% по-малко от Канонския за ,който не се казва нищо подобно. В последствие се оказва ,че при Канона обаче всичко останало е много по-добро. [smilie18]

Та такива неща.

Относно пентакс ако мога да обобщя с една дума се чудя защо съществуват още. К-1 няма да ги оправи нито К-3.

[beer]

Ако трябва да съм фен на марка определено това е Канон. [beer]



Публикацията е редактирана (17-05-16 15:58)

Отговори на това съобщение
 Re: ФЕНщината и има ли почва у нас :)
Автор: Jorro_Z   
Дата:   17-05-16 15:59

Симо, нека и аз да кажа 2-3 думи, ако позволиш.

Първо, аз СЪМ ФЕН на марката Пентакс и не го крия.
Второ, аз не съм фанатик, каквото за много хора означава да си фен.
Трето, много ми се иска да ти обясня какво точно означава да си ФЕН.

Фен означава, да виждаш и да можеш да признаеш недостатъците и по-слабите страни на нещото си (фотоапарат, футболен отбор, автомобил, политическа партия и т.н.), и ВЪПРЕКИ това да продължаваш да си с него, вместо да го смениш с друго, по-добро.

Това, че някои хора предпочитат да ползват само най-доброто, си е личен техен избор. Който впрочем НЕ Е лош. Но това не значи, че те са по-прави от хората, които предпочитат да ползват това, на което са фенове. Независимо, че е по-зле в някои отношения. Независимо, че има по-добри варианти.

Съществуването на фенове само по себе си не е проблем. Проблем е обаче, че винаги се намират едни хора, които НА ВСЯКА ЦЕНА, НЕПРЕМЕННО, НЕПРЕКЪСНАТО държат да им доказват, колко те не са прави, предпочитайки нещото си, понеже видиш ли - другото нещо е по-добро.

В началото това е интересно, води до спорове. Като станат няколко десетки пъти - вече започва да омръзва. Като станат стотици пъти - тогава това вече е адски досадно и дразнещо, и започва да предизвиква негативни реакции.

И тогава тия някои хора обявяват феновете за фанатици.

(Моля, ако някой се е припознал в моите писанки, да бъде спокоен. Не говоря за конкретни личности, а по принцип).

С най-добри чувства,
[beer]


Отговори на това съобщение
 Re: ФЕНщината и има ли почва у нас :)
Автор: steeens   
Дата:   17-05-16 16:13

Pd, за твоите цели - прав си. Но за хора дето не снимат диви животни - Пентакс е добър избор. В ниския клас ДСРЛ дават най много за същите пари, а често и за по-малко. Затова съществуват, защото са лоялни към потребителите си и те често им стават фенове.
Което не пречи на някои, дето не са знаели какво точно искат първоначално, да ги мразят затова, че не са отговорили на извънмерните им изисквания. Като автора на темата, примерно.
Не знам дали съм фен, щото имам достъчно забежки и към други марки, понеже търся това което ми трябва, без да гледам марката.
[beer]
[beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: ФЕНщината и има ли почва у нас :)
Автор: i_v   
Дата:   17-05-16 16:20

Pd е дал, много хубав и обобщен пример, за това как разсъждава фен-а. Радваш се на това което ти дава избраната от теб марка( в случая получаваш BR 24 мегапиксела с 7к/сек, колкото са обещали), неглежираш това което куца… малко или много (шум динамичен диапазон), представяш си, че всичко останало е много по-добро… и получаваш вътрешен мир в замяна. Сделката си е добра [smilie5]
[beer] [shtrak]



Публикацията е редактирана (17-05-16 16:21)

Отговори на това съобщение
 Re: ФЕНщината и има ли почва у нас :)
Автор: steeens   
Дата:   17-05-16 16:38

Pd е странен фен. Снима с Другата марка , а казва че е фен на Канон? [smilie18] [beer] [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: ФЕНщината и има ли почва у нас :)
Автор: Emoxide   
Дата:   17-05-16 21:01

Pd само дето със съвременен PENTAX не е снимал, колкото системи смени преди няколко години... ама бюджетно болезненият опит, понякога е безценен и води до вътрешен мир [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: ФЕНщината и има ли почва у нас :)
Автор: steeens   
Дата:   17-05-16 21:17

[beer] [beer] [beer] Айде и тук да го пусна... Фен съм на Пентакс, ама не можаха да ми предложат нещо подобно:





Ай'м СоРи...[smilie18] [beer] [beer] [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: ФЕНщината и има ли почва у нас :)
Автор: Simbon4o   
Дата:   18-05-16 08:58

Няма и да ти го предложат в бъдеще понеже пазара е разделен и всеки производител си е избрал ниша и си кюта бавно бавно в нея. Понеже реална конкуренция няма, няма и нужда да има. Докато потребителите са лесни за доене няма защо да се напрягат производителите на техника.


Фен означава, да виждаш и да можеш да признаеш недостатъците и по-слабите страни на нещото си (фотоапарат, футболен отбор, автомобил, политическа партия и т.н.), и ВЪПРЕКИ това да продължаваш да си с него, вместо да го смениш с друго, по-добро.
Жоро по твойта логика аз трябва да съм фен на Сони :). Не се усещам такъв обаче... виж на някои конкретни обективи и тела от различни марки бих казал, че съм фен. Но не всички...

Отговори на това съобщение
 Re: ФЕНщината и има ли почва у нас :)
Автор: lamerko   
Дата:   18-05-16 09:23

Слабости в Сони? Няма място за такава ерес в тази секта [smilie2]

Отговори на това съобщение
 Re: ФЕНщината и има ли почва у нас :)
Автор: simbon4o   
Дата:   18-05-16 09:50

Абе да ти кажа попречупиха се сониджиите :) почнаха да виждат и слабостите.

Пс дори се обсъждат свободно в алфа форума. Нещо немислимо в подобните му форуми за другите марки...



Публикацията е редактирана (18-05-16 09:52)

Отговори на това съобщение
 Re: ФЕНщината и има ли почва у нас :)
Автор: steeens   
Дата:   18-05-16 12:16

Simbon4o, прав си донякъде. Но има и реална конкуренция и се надявам тя да става по-силна. Това ще е само от полза за нас, потребителите. Тия дето искат само да доят без да се напъват, вероятно късно ще си разберат грешката.
Но мен това нито ме радва, нито ме засяга, така че да се спасяват.
Аз пък забравих да спомена, че съм вече и фен на Сони! Ако е възможно да си фен на две и повече марки...[smilie18]
Щото така ставам фен на 5 такива...[smilie18] [smilie18] [smilie18] [beer] [beer] [beer]
[smilie24]


Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »