Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Въпрос за лазери за рязане
Автор: Frenchev   
Дата:   14-05-16 00:58

[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за лазери за рязане
Автор: Frenchev   
Дата:   14-05-16 01:00


Здравейте колеги,

имам няколко въпроса свързани с лазери. Става въпрос за лазерите, които режат дърво, метал, картон и прочее. Имам да отрежа около 50000 детайла от шперплат с дебелина 3 или 4 милиметра. Всички детайли се събират на 2000 шперплат листа с размер А4 - нещо подобно като на картинката по-долу.


https://photo-forum.net/static/forum/2016-05/dbbm2427.JPG


http://gentrycustomboats.com/pics/Frame%20patterns.jpg



Пробата я направихме при приятел, който има 40 W лазер. Стана перфектно. Първата ми мисъл беше да си купя лазер около 40 - 80 вата и да си ги нарежа сам, но не съм сигурен, че това ще е най-удачния вариант. Най-малкото освен пробата онзи ден, нямам никакъв опит с подобни машини. Чух че като се реже много шперплат, заради лепилото се образува пушек и зацапвал лещата, също че тръбата имала живот около 1000 часа - тоест ще ми трябва да сменя няколко тръби за всики детайли и други подобни.

Според вас, това ли е най-удачния начин да се свърши работата или има и други. Примерно има ли щанци които да режат шперплат с дебелина 3 - 4 милиметра или пък с някакъв тип фрези. Гони се възможно най-ниска цена.

Ще се радвам на всякакви идеи и споделен опит. Благодаря предварително на всички за отделеното време.

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за лазери за рязане
Автор: rimohit   
Дата:   14-05-16 01:03

[smile] ще стане каяка :)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за лазери за рязане
Автор: Frenchev   
Дата:   14-05-16 01:05

Хаха - не е за каяк, ама все още не мога да кажа за какво точно става въпрос. Нека първо стане.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за лазери за рязане
Автор: rimohit   
Дата:   14-05-16 01:07

При толкова много детайли няма ли да е по-добре да е нещо свързано с комп и да му задаваш чертеж, а той да си ги реже..? (Нещо CAD)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за лазери за рязане
Автор: lamerko   
Дата:   14-05-16 01:11

Преди време търсих кой да ми направи едни детайли - отказаха ми на три места. Всички работели само с метал и стъкло - вероятно по същата причина :)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за лазери за рязане
Автор: Frenchev   
Дата:   14-05-16 01:12

Да тези лазери, за които говоря са точно такива:


https://photo-forum.net/static/forum/2016-05/svmy2841.JPG


http://www.artaylor.co.uk/images/laser/Mini-Laser-Cutting-and-Engraving-Machine-JC-40W.jpg



Пъхаш му листа шперплат и от корела м вкарваш чертежа и го пускаш да реже.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за лазери за рязане
Автор: Lycan   
Дата:   14-05-16 01:20

Рутер-фреза? Колко фин е детайлът?

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за лазери за рязане
Автор: Frenchev   
Дата:   14-05-16 01:20

А има ли толкова мощни преси и шанци да режат 3-4 милиметра шперплат?

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за лазери за рязане
Автор: Konstantinov   
Дата:   14-05-16 01:22

За такава бройка е изгодно да се направи щанца,ако са еднакви детайлите и да се щракнат на преса.Иначе ги режат на така наречения воден лазер,на който режат всякави неметали.На класически лазер не е препоръчително,заради отделяните отровни газове.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за лазери за рязане
Автор: 798099   
Дата:   14-05-16 08:11

Е не съм убеден доколко ще е изгодно правенето на щанца! Имам "известен" опит, макар и не с щанци за дърво.
Колко според теб ще струва една щанца и само една за детайл ли ще бъде?
Освен това, не бих се обзаложил, че острите ъгли няма да се чупят. Все пак, дърво е!

С фреза пък направо няма как да стане. За да се оформят правите ъгли, детайлът трябва да се "изправи" и да се хване в позициониращо приспособление и т.н и т.н.... А как ще се оформи сърцевидния отвор в единия детайл, направо не мога да си го представя.


Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за лазери за рязане
Автор: kokotoo   
Дата:   14-05-16 10:01

вземаш нещо подобно http://olx.bg/ad/lazeren-gravir-km6090-ID5VH2I.html#906fa30b22 , режеш 250 големи листа вместо 2000 а4 и за 1 - 2 седмици си готов и продаваш пак машината. Никви тръби и лещи не се сменят щото всички лазери си имат помпи които духат въздух пред лещата и пречат на пушека да я зацапа, ама ако имаш мерак в края на деня си я чисти с памуче и спирт, а 1000 - 2000 часа на тръбата на пълна мощност си е 1 година нон-стоп работа [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за лазери за рязане
Автор: imitev   
Дата:   14-05-16 10:10

Има се предвид CNC плосък рутер (подобен на лазера, но инструментът е фрезер), не обикновена фреза...

Няма да пуши, но се износват фрезерите от шперплата малко по-бързо.

Отделно ако имаш остри вътрешни ъгли те стават заоблени (естествено с радиуса на фрезера).

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за лазери за рязане
Автор: da.fo   
Дата:   14-05-16 10:11

То за щанците е изгодно когато се правят големи серии, пък и този шпертплат така ще се начупи по краищата, че въобще не си мисля , че ще се достигне някаква точност и еднаквост на детайлите. А пресата - каква ще е и колко ще струва. Ако е производство и не е шпертплат а някаква платмаса - по ми се връзват понятията за щанца. По скоро с лазер но с някаква система за отвеждане на пушека да се направи - нещо като прахосмукачка която да дърпа и отвежда пушеците настрани, хем да не мирише, хем да не задимява.


Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за лазери за рязане
Автор: mimasaka   
Дата:   14-05-16 10:30

da.fo от миризмата няма отърваване, режа и гравирам на една китайска лазарница с размер 60/90 см. Има система, която отвежда пушеците и миризми извън помещението. Хартията и шперплата се траят, но почна ли да кълцам плексиглас или кожа става страшно. Миризмата е отвратителна. А проблема с опушване на лещата е решим, сваляш зачистваш и си режеш.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за лазери за рязане
Автор: da.fo   
Дата:   14-05-16 11:54

mimasaka , той (плексигласа) е "друга бира". Напълно съм съгласен с теб !!! За кожата - не съм компетентен.


Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за лазери за рязане
Автор: penco   
Дата:   14-05-16 13:48

Фрезер инструмент няма, казва се фреза. С фрезоване, ще става бавно и трябва да се измисли много ефективно охлаждане, защото от комбинацията дърво -смола каналите на двайсетия милиметър ще се запълнят и до там. Особено доколкото разбирам, детайлите са дребни, което ще е причина избора- фрезата да е с малък диаметър и съответно с плитки стружкови канали.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за лазери за рязане
Автор: kokotoo   
Дата:   14-05-16 14:30

прав е колегата, вярно е че с фрезата е бавно, прашуляк и голяма гирултия, направо забрави за такова количество

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за лазери за рязане
Автор: Nikolas666   
Дата:   14-05-16 14:44

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за лазери за рязане
Автор: imitev   
Дата:   14-05-16 14:45

Фреза се нарича машината, инструментите са фрезери, процесът е фрезоване...

Фрезерите са различни модели, с различни режещи ръбове, различни канали, избират се за целта, шпинделите се въртят с различни обороти, съответно подаването също се регулира за да може ефективно да се извършва рязането. При 30-40 000 min-1 на шпиндела нищо няма да остане в каналите.

Скоростта на рязане на качествените рутери е съизмерима с тази на лазерите, без да изгарят материала.

В шперплатът, който виждам на снимките няма чак толкова много лепило.

Казвам го като вариант. За толкова много детайли аз бих си купил някаква машина и после ще я продам.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за лазери за рязане
Автор: Nikolas666   
Дата:   14-05-16 14:49

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за лазери за рязане
Автор: Frenchev   
Дата:   14-05-16 14:52

Ами и аз май съм се насочил към купуването на лазер. Само не знам колко голям да е. Ако е някой 100W и се пусне на пълна мощност, за да реже бързо няма ли да се запалва материала.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за лазери за рязане
Автор: Nikolas666   
Дата:   14-05-16 14:54

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за лазери за рязане
Автор: imitev   
Дата:   14-05-16 15:05

Имам познат който използва въглероден двуокис в зоната на рязане, за да не му се пали материалът... Не че помага особено много, но поне няма големи пламъци.

И ако смятате, че плексигласа мирише, изрежете някакъв PVC материал, да видите какво е то миризма и има ли почва у нас [smilie18]

А термините не ги налагам аз, а жаргона и практиката - стругарските ножове могат да са щирия (бързорезна стомана) или видия (с твърдосплавна пластина), на отворите масово се казва дупка, свредлата са бургии и т.н.

Ако потърсите по магазините едва ли някой ще ви разбере като поискате фреза 5 мм... На английски е доста по-добре - казват им tool/инструмент и готово. Но те и англичаните са по-практични в употребата на думите за инструменти.

Нали всички знаем на какво се казва перфоратор за бетон, даже и фирмите производители вече започнаха да им казват така на ударните бормашини с SDS захващане на свредлото...

А в крайна сметка, когато искаш да си свършиш работата, казваш на нещата така, че да те разберат [smilie8]



Публикацията е редактирана (14-05-16 15:18)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за лазери за рязане
Автор: kokotoo   
Дата:   14-05-16 15:11

ако пуснеш 100 Вата на макс си извикай предварително пожарната, а друг е въпроса че не го ли отреже от първия път си направи загар и си до там, не е като с плегсигласа колкото си искаш да минаваш

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »