Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Преходник М42 EOS с EMF чип
Автор: DStefanov   
Дата:   13-05-16 07:53

Здравейте,

От няколко седмици имам Canon 70D, който ползувам с китовия Canon EF-S 18-55mm f/3.5-5.6 IS STM. Досега съм снимал предимно на лента със Zenit 122 и ръчнофокусен обектив MC Zenitar-M 1,9/50.
Въпросът ми е има ли начин да поставя MC Zenitar-M 1,9/50 на канонското тяло?
От предварителният прочит и прочуване това би могло да стане с преходник позволяващ да се монтират обективи на резба M42 на тяло Canon EOS и по специално такъв с EMF платка/чип/ за подтвърждаване на фокуса.

Моля, за Вашето мнение и лично впечатление за това какъв преходник да търся. Желанието ми е да бъде нещо качествено и изпитано.

Отговори на това съобщение
 Re: Преходник М42 EOS с EMF чип
Автор: realnoncho   
Дата:   13-05-16 08:01

Имам такъв за М42 с чип, който ползвах на 70D преди. На този апарат снимах по-скоро на Live view отколкото да разчитам на чипа за потвърждение. И трябва да се внимава, че някои от по-старите преходници с чипове не работят със 70D.

Отговори на това съобщение
 Re: Преходник М42 EOS с EMF чип
Автор: DStefanov   
Дата:   13-05-16 08:33

@realnoncho, попаднах на този , за който казват, че става за Canon 70D! Ти същият ли ползваш и доволен ли си?

Отговори на това съобщение
 Re: Преходник М42 EOS с EMF чип
Автор: quazimodo   
Дата:   13-05-16 09:18

Имам такъв и го ползвах на 40Д. Върши работа с някои условности - да схванеш в коя посока на въртене (от или към безкрайност) дава по-точно потвърждение и да си достатъчно упорит с програмируемото донастройване на фокуса. Ако пребиваваш в София мога да ти го дам за неколкодневна проба. Ако ти хареса, винаги може да похарчиш едни 55 лева[smile].

П.П. Не знам дали тоя Зенитар си струва заигравката.

Отговори на това съобщение
 Re: Преходник М42 EOS с EMF чип
Автор: NikolOB   
Дата:   13-05-16 09:18

Не си давай парите за глупости , не можеш да разчиташ на чипа за потвърждение на фокуса. има преходници по 6 лв в базара без чипове.
МЛ има опция при халфшутър да ти увеличава образа във лайфвю режим 5 или 10 пъти , като си избираш и областта за увеличение.

линк
Това също помага , при слънчево време или проблеми с очите.



Публикацията е редактирана (13-05-16 10:20)

Отговори на това съобщение
 Re: Преходник М42 EOS с EMF чип
Автор: realnoncho   
Дата:   13-05-16 09:40

Ползвам някакъв подобен, ама със сигурност не съм давал 55лв за него. 20-тина от ebay по-скоро. Всъщност даже в момента понеже вече нямам 70Д понякога го ползвам на безогледалния EOS-M със залепено тиксо на тоя чип за потвърждение, че иначе само се бърка и търси обектив електроника заради пиновете.

Отговори на това съобщение
 Re: Преходник М42 EOS с EMF чип
Автор: lamerko   
Дата:   13-05-16 09:48

Canon-a си иска чипа. С преходниците няма проблем, щом е кропка, но трябва да се внимава коя версия е на чипа, че по-старите може да не се разберат с по-нови тела като 70Д.

Отговори на това съобщение
 Re: Преходник М42 EOS с EMF чип
Автор: koleto.spasov   
Дата:   13-05-16 09:54

Аз съм снимал на 70D с преходник с чин, който е 20 или 25 лева. Даже колега от форума ги продава на кило. С такъв преходник и МЛ трябва да ти кажа, че може да снимаш тичащ джак ръсел и всички да са на фокус ;)



Публикацията е редактирана (13-05-16 09:55)

Отговори на това съобщение
 Re: Преходник М42 EOS с EMF чип
Автор: GZS   
Дата:   13-05-16 10:12

Ето тук ще намерите истината. В останалите случаи си е чист късмет, пазара е наводнен от всякакъв тип "ментета" - в смисъл не получавате това което очаквате.

Отговори на това съобщение
 Re: Преходник М42 EOS с EMF чип
Автор: NikolOB   
Дата:   13-05-16 10:30

Наистина ли канона не снима без чип ???
Човека снима с обектив за 20 лева вие му препоръчвате преходник за 80.
Това за тичащото куче може да стане ако снимаш в серия. Въпросния зенитар по спомени имаше около 270 градуса ход на фокусния ринг, така че....

Отговори на това съобщение
 Re: Преходник М42 EOS с EMF чип
Автор: stef7   
Дата:   13-05-16 10:35

Проучвах ги тези чипове и от всички се спрях на ето този
ето този

Намерих го само в EBay. Това е последната версия на EMF. Изработката е много добра и самия чип е интегриран отлично в преходника. Както си пишат работи и с последните тела от Канон включително 5D Mark III и 70D Mark II. За парите си е много добър но не идеален. Бих искал да прилепя по стегнато към тялото.

Дойде от китай за 10 дни, в специална кутийка абе направо си е класа. Колко добре фокусира още не мога да кажа със сигурност. Мисля че е много добре според няколкото теста които направих. На мен ми трябва по-скоро за да ми пише в EXIF фокусното разстояние на обектива и блендата, че инак като снимам със стари ръчнофокусни обективи не помня кога и къде с какъв съм снимал. За това го взех основно, ако търся точен фокус LCD то май наистина е по-добрия макар и по-неудобния и бавен вариант.

Гледах и за руските варианти и разработки, но по тяхните си форуми не ги намират за нещо повече от тези на EMF, а парите са доста повече. Тези чипове ги правят само китайци и руснаци. От китайски за последните версии на EMF чета само добри неща а и като цена са прилични. Руските не ги знам, но като правило са доста по-скъпи. Засега съм решил да ползвам EMF и от първия съм доволен.


Отговори на това съобщение
 Re: Преходник М42 EOS с EMF чип
Автор: koleto.spasov   
Дата:   13-05-16 10:55

NikolOB, Това за тичащото куче може да стане дори и да не снимаш е серия [smilie3] Тествано няколко стотин пъти, дори и на платени събития [smilie7]. Сменил съм с над 5 преходника(от 20 лева) на поне 6 различни тела, проблем никога не съм имал!



Публикацията е редактирана (13-05-16 10:57)

Отговори на това съобщение
 Re: Преходник М42 EOS с EMF чип
Автор: NikolOB   
Дата:   13-05-16 11:04

Това показва ,че имаш отлично зрение , а не че преходниците стават.
И сигурно говориш за визьора на 5Д3 а не за 70д.

Отговори на това съобщение
 Re: Преходник М42 EOS с EMF чип
Автор: koleto.spasov   
Дата:   13-05-16 11:07

Горе ясно съм написал, преходник за 20 лева и МЛ.

Отговори на това съобщение
 Re: Преходник М42 EOS с EMF чип
Автор: Dobromir_Kalenikov   
Дата:   13-05-16 11:54

Аз ползвам такъв преходник за 20 лв. и потвърждавам, че не е толкова трудно, на 135 мм. бракът ми беше ~ 40%, което може би не е добре, но не е и толкова фрапиращо. Да, визьорът ми е по-голям/светъл, не знам на 70D как ще се справи. Сега се двоумя дали да не пробвам 180 мм. на ръчен фокус, не знам дали там вече не се вкарвам в невъзможни филми... [shtrak]



Публикацията е редактирана (13-05-16 12:40)

Отговори на това съобщение
 Re: Преходник М42 EOS с EMF чип
Автор: koleto.spasov   
Дата:   13-05-16 12:08

Аз съм тествал Carl-Zeiss Sonnar 180/2.8 с въпросния преходник за 20 лева на 6D и не съм имал никакви проблеми. Явно аз съм имал късмет с тези преходници, никога не съм имал грешка, а ползвам и фокустрап - той изцяло разчита на това [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Преходник М42 EOS с EMF чип
Автор: quazimodo   
Дата:   13-05-16 12:14

Имам Пентакон 200/4 ръчнофокусен, който успешно ползвах на 40Д-то. Не вярвам 70Д да е по-зле. Процента на бракувани кадри определено не беше повече от 25.

Отговори на това съобщение
 Re: Преходник М42 EOS с EMF чип
Автор: lamerko   
Дата:   13-05-16 12:22

Навремето си бях взел преходник за старото канонско тяло - бачкаше си отлично, докато не си взех 70Д. За мое съжаление - чипа не се разпознаваше правилно от тялото и изписваше някаква странна греша (не беше от тия за проблемна комуникация, а за технически проблем. Вероятно всеки чип, който се продава в момента вече е достатъчно нов, за да няма такива проблеми, но все пак да се има едно на предвид.

Иначе без МЛ не знам дали има начин да се излъже тялото да прави снимки без чип - при мен изписваше постоянно на дисплея, че няма комуникация с обектива, а в менютата нямаше опция за указване, че ползвам преходник, каквато имат повечето безогледалки например.

Отговори на това съобщение
 Re: Преходник М42 EOS с EMF чип
Автор: DStefanov   
Дата:   15-05-16 19:00

Изключително благодаря на Всички за хубавите съвети и полезни коментари по темата!

@quazimodo
Благодаря ти за предложението! От София съм, но не бих искал да те притеснявам.
Прав си, че заигравката може би не си струва заради конкретно този обектив, но идеята ми беше да ползвам на канонското тяло обектив, който имам! Канонските 50/1.4 или 1.8 не са толкова евтини, но ако ми хареса резултата със Зенитара може би ще отделя средства.
Истината, е че китовият ми идва малко тъмен и бих искал да опитам със светлосилен обектив.
Има и един друг вариант, който обмислям и не съм сигурен дали да не се хвърлям! Да продам китовия и да купя Canon EF-S 17-55mm f/2.8 IS USM!
Този обектив би заместил твърдия 50мм, което от своя страна ще обезсмисли и закупуването на преходник! В същото време е доста светъл, остър, варио е и ще използва пълноценно тялото /70D/. Колебая се кой е правилният вариант.

@GZS, @stef7
Благодаря за готовата поднесена информация и линкове, които давате! Оценявам труда Ви! Разгледах ги обстойно и доколкото правилно съм разбрал трябва да търся EMF чип 4-то поколение. За съжаление тук в базара намерих няколко предложения, но не е описано коя версия е фърмуъра и кое поколение са чиповете.

@koleto.spasov
Видях, че в Базара има такива, които са по 20-25лв. Предполагам за тях говорите? Извинявам се за вероятно глупавият въпрос, но не ми стана ясно какво е МЛ? [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Преходник М42 EOS с EMF чип
Автор: koleto.spasov   
Дата:   15-05-16 19:04

Ми не знам тези в базара какви са, но никога не съм давал повече от 25 лева. МЛ- magic lantern аз ползвам focus trap, което до сега не ми е изневерявало, въпроса е да не въртиш като ламер [smilie5] [smilie5] [smilie10]

Отговори на това съобщение
 Re: Преходник М42 EOS с EMF чип
Автор: DStefanov   
Дата:   15-05-16 19:12

МЛ- magic lantern......... [smilie8] Съжалявам, че не се сетих! Това е фърм, който се инсталира на камерата и дава много нови възможности! Вероятно в софтуера се задават данни за преходника и т.н.
За съжаление обаче за Canon EOS 70D е в процес на разработка, доколкото виждам на официалният сайт!

Отговори на това съобщение
 Re: Преходник М42 EOS с EMF чип
Автор: Dr.Strangelove   
Дата:   15-05-16 20:19

Дори да си вземеш 17-55 не ти пречи да си имаш и преходник за м42. Струва 1.80лв с доставката от Алиекспрес без чип, с чип е към 6лв. Има много хубави стари стъкла на цената на един нов сенник от лъскав магазин.

Отговори на това съобщение
 Re: Преходник М42 EOS с EMF чип
Автор: koleto.spasov   
Дата:   15-05-16 20:29

Винаги трябва да си имаш един стар обектив с характер [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Преходник М42 EOS с EMF чип
Автор: aldygreen   
Дата:   15-05-16 21:40

Моят съвет е - не купувай боклуци. Повечето евтини преходници по правило хлопат, доста хлабаво стоят на апарата. Добрите преходници, съответно са и по скъпи, се навъртат "мазно" и нямат осезаем луфт. Луфтът не е безобиден ефект, защото това хлопане става критично около "безкрайност", където и най-малкото подминаване на "безкрайност" рязко съсипва цялото изображение.
За чиповете - EMF последно поколение, с възможност за програмиране и настройка на точността на фокуса. Важно е. С тази настройка на фокуса е възможно да се постигне точно съответствие на действителното разстояние и маркировката върху обектива. Чипът е от особена полза за по-близките разстояния, включително и при макро. За далечните маркировката на обектива за разстоянията върши добра работа. EMF чипът от последно поколение позволява ефективното ползване на TTL светкавица, което си е хубав плюс.
[shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: Преходник М42 EOS с EMF чип
Автор: DStefanov   
Дата:   15-05-16 22:10

@aldygreen, благодаря за съвета! Както съм написал в първият ми пост, желанието ми е да взема нещо качествено!
Засега съм се спрял на този . Как мислите, става ли? Изглежда доста качествена изработка!
Става и за 5D Mark III.....Знае ли човек, кога ще ми прищрака да мина на ФФ! [smilie5]
Никъде обаче не намерих информация EMF чипа кое поколение е!

п.с. Отново благодаря на @GZS, @stef7, че ме упътиха къде да търся!

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »