Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Преходник М42 EOS с EMF чип
Автор: DStefanov   
Дата:   13-05-16 07:53

Здравейте,

От няколко седмици имам Canon 70D, който ползувам с китовия Canon EF-S 18-55mm f/3.5-5.6 IS STM. Досега съм снимал предимно на лента със Zenit 122 и ръчнофокусен обектив MC Zenitar-M 1,9/50.
Въпросът ми е има ли начин да поставя MC Zenitar-M 1,9/50 на канонското тяло?
От предварителният прочит и прочуване това би могло да стане с преходник позволяващ да се монтират обективи на резба M42 на тяло Canon EOS и по специално такъв с EMF платка/чип/ за подтвърждаване на фокуса.

Моля, за Вашето мнение и лично впечатление за това какъв преходник да търся. Желанието ми е да бъде нещо качествено и изпитано.

Отговори на това съобщение
 Re: Преходник М42 EOS с EMF чип
Автор: realnoncho   
Дата:   13-05-16 08:01

Имам такъв за М42 с чип, който ползвах на 70D преди. На този апарат снимах по-скоро на Live view отколкото да разчитам на чипа за потвърждение. И трябва да се внимава, че някои от по-старите преходници с чипове не работят със 70D.

Отговори на това съобщение
 Re: Преходник М42 EOS с EMF чип
Автор: DStefanov   
Дата:   13-05-16 08:33

@realnoncho, попаднах на този , за който казват, че става за Canon 70D! Ти същият ли ползваш и доволен ли си?

Отговори на това съобщение
 Re: Преходник М42 EOS с EMF чип
Автор: quazimodo   
Дата:   13-05-16 09:18

Имам такъв и го ползвах на 40Д. Върши работа с някои условности - да схванеш в коя посока на въртене (от или към безкрайност) дава по-точно потвърждение и да си достатъчно упорит с програмируемото донастройване на фокуса. Ако пребиваваш в София мога да ти го дам за неколкодневна проба. Ако ти хареса, винаги може да похарчиш едни 55 лева[smile].

П.П. Не знам дали тоя Зенитар си струва заигравката.

Отговори на това съобщение
 Re: Преходник М42 EOS с EMF чип
Автор: NikolOB   
Дата:   13-05-16 09:18

Не си давай парите за глупости , не можеш да разчиташ на чипа за потвърждение на фокуса. има преходници по 6 лв в базара без чипове.
МЛ има опция при халфшутър да ти увеличава образа във лайфвю режим 5 или 10 пъти , като си избираш и областта за увеличение.

линк
Това също помага , при слънчево време или проблеми с очите.



Публикацията е редактирана (13-05-16 10:20)

Отговори на това съобщение
 Re: Преходник М42 EOS с EMF чип
Автор: realnoncho   
Дата:   13-05-16 09:40

Ползвам някакъв подобен, ама със сигурност не съм давал 55лв за него. 20-тина от ebay по-скоро. Всъщност даже в момента понеже вече нямам 70Д понякога го ползвам на безогледалния EOS-M със залепено тиксо на тоя чип за потвърждение, че иначе само се бърка и търси обектив електроника заради пиновете.

Отговори на това съобщение
 Re: Преходник М42 EOS с EMF чип
Автор: lamerko   
Дата:   13-05-16 09:48

Canon-a си иска чипа. С преходниците няма проблем, щом е кропка, но трябва да се внимава коя версия е на чипа, че по-старите може да не се разберат с по-нови тела като 70Д.

Отговори на това съобщение
 Re: Преходник М42 EOS с EMF чип
Автор: koleto.spasov   
Дата:   13-05-16 09:54

Аз съм снимал на 70D с преходник с чин, който е 20 или 25 лева. Даже колега от форума ги продава на кило. С такъв преходник и МЛ трябва да ти кажа, че може да снимаш тичащ джак ръсел и всички да са на фокус ;)



Публикацията е редактирана (13-05-16 09:55)

Отговори на това съобщение
 Re: Преходник М42 EOS с EMF чип
Автор: GZS   
Дата:   13-05-16 10:12

Ето тук ще намерите истината. В останалите случаи си е чист късмет, пазара е наводнен от всякакъв тип "ментета" - в смисъл не получавате това което очаквате.

Отговори на това съобщение
 Re: Преходник М42 EOS с EMF чип
Автор: NikolOB   
Дата:   13-05-16 10:30

Наистина ли канона не снима без чип ???
Човека снима с обектив за 20 лева вие му препоръчвате преходник за 80.
Това за тичащото куче може да стане ако снимаш в серия. Въпросния зенитар по спомени имаше около 270 градуса ход на фокусния ринг, така че....

Отговори на това съобщение
 Re: Преходник М42 EOS с EMF чип
Автор: stef7   
Дата:   13-05-16 10:35

Проучвах ги тези чипове и от всички се спрях на ето този
ето този

Намерих го само в EBay. Това е последната версия на EMF. Изработката е много добра и самия чип е интегриран отлично в преходника. Както си пишат работи и с последните тела от Канон включително 5D Mark III и 70D Mark II. За парите си е много добър но не идеален. Бих искал да прилепя по стегнато към тялото.

Дойде от китай за 10 дни, в специална кутийка абе направо си е класа. Колко добре фокусира още не мога да кажа със сигурност. Мисля че е много добре според няколкото теста които направих. На мен ми трябва по-скоро за да ми пише в EXIF фокусното разстояние на обектива и блендата, че инак като снимам със стари ръчнофокусни обективи не помня кога и къде с какъв съм снимал. За това го взех основно, ако търся точен фокус LCD то май наистина е по-добрия макар и по-неудобния и бавен вариант.

Гледах и за руските варианти и разработки, но по тяхните си форуми не ги намират за нещо повече от тези на EMF, а парите са доста повече. Тези чипове ги правят само китайци и руснаци. От китайски за последните версии на EMF чета само добри неща а и като цена са прилични. Руските не ги знам, но като правило са доста по-скъпи. Засега съм решил да ползвам EMF и от първия съм доволен.


Отговори на това съобщение
 Re: Преходник М42 EOS с EMF чип
Автор: koleto.spasov   
Дата:   13-05-16 10:55

NikolOB, Това за тичащото куче може да стане дори и да не снимаш е серия [smilie3] Тествано няколко стотин пъти, дори и на платени събития [smilie7]. Сменил съм с над 5 преходника(от 20 лева) на поне 6 различни тела, проблем никога не съм имал!



Публикацията е редактирана (13-05-16 10:57)

Отговори на това съобщение
 Re: Преходник М42 EOS с EMF чип
Автор: NikolOB   
Дата:   13-05-16 11:04

Това показва ,че имаш отлично зрение , а не че преходниците стават.
И сигурно говориш за визьора на 5Д3 а не за 70д.

Отговори на това съобщение
 Re: Преходник М42 EOS с EMF чип
Автор: koleto.spasov   
Дата:   13-05-16 11:07

Горе ясно съм написал, преходник за 20 лева и МЛ.

Отговори на това съобщение
 Re: Преходник М42 EOS с EMF чип
Автор: Dobromir_Kalenikov   
Дата:   13-05-16 11:54

Аз ползвам такъв преходник за 20 лв. и потвърждавам, че не е толкова трудно, на 135 мм. бракът ми беше ~ 40%, което може би не е добре, но не е и толкова фрапиращо. Да, визьорът ми е по-голям/светъл, не знам на 70D как ще се справи. Сега се двоумя дали да не пробвам 180 мм. на ръчен фокус, не знам дали там вече не се вкарвам в невъзможни филми... [shtrak]



Публикацията е редактирана (13-05-16 12:40)

Отговори на това съобщение
 Re: Преходник М42 EOS с EMF чип
Автор: koleto.spasov   
Дата:   13-05-16 12:08

Аз съм тествал Carl-Zeiss Sonnar 180/2.8 с въпросния преходник за 20 лева на 6D и не съм имал никакви проблеми. Явно аз съм имал късмет с тези преходници, никога не съм имал грешка, а ползвам и фокустрап - той изцяло разчита на това [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Преходник М42 EOS с EMF чип
Автор: quazimodo   
Дата:   13-05-16 12:14

Имам Пентакон 200/4 ръчнофокусен, който успешно ползвах на 40Д-то. Не вярвам 70Д да е по-зле. Процента на бракувани кадри определено не беше повече от 25.

Отговори на това съобщение
 Re: Преходник М42 EOS с EMF чип
Автор: lamerko   
Дата:   13-05-16 12:22

Навремето си бях взел преходник за старото канонско тяло - бачкаше си отлично, докато не си взех 70Д. За мое съжаление - чипа не се разпознаваше правилно от тялото и изписваше някаква странна греша (не беше от тия за проблемна комуникация, а за технически проблем. Вероятно всеки чип, който се продава в момента вече е достатъчно нов, за да няма такива проблеми, но все пак да се има едно на предвид.

Иначе без МЛ не знам дали има начин да се излъже тялото да прави снимки без чип - при мен изписваше постоянно на дисплея, че няма комуникация с обектива, а в менютата нямаше опция за указване, че ползвам преходник, каквато имат повечето безогледалки например.

Отговори на това съобщение
 Re: Преходник М42 EOS с EMF чип
Автор: DStefanov   
Дата:   15-05-16 19:00

Изключително благодаря на Всички за хубавите съвети и полезни коментари по темата!

@quazimodo
Благодаря ти за предложението! От София съм, но не бих искал да те притеснявам.
Прав си, че заигравката може би не си струва заради конкретно този обектив, но идеята ми беше да ползвам на канонското тяло обектив, който имам! Канонските 50/1.4 или 1.8 не са толкова евтини, но ако ми хареса резултата със Зенитара може би ще отделя средства.
Истината, е че китовият ми идва малко тъмен и бих искал да опитам със светлосилен обектив.
Има и един друг вариант, който обмислям и не съм сигурен дали да не се хвърлям! Да продам китовия и да купя Canon EF-S 17-55mm f/2.8 IS USM!
Този обектив би заместил твърдия 50мм, което от своя страна ще обезсмисли и закупуването на преходник! В същото време е доста светъл, остър, варио е и ще използва пълноценно тялото /70D/. Колебая се кой е правилният вариант.

@GZS, @stef7
Благодаря за готовата поднесена информация и линкове, които давате! Оценявам труда Ви! Разгледах ги обстойно и доколкото правилно съм разбрал трябва да търся EMF чип 4-то поколение. За съжаление тук в базара намерих няколко предложения, но не е описано коя версия е фърмуъра и кое поколение са чиповете.

@koleto.spasov
Видях, че в Базара има такива, които са по 20-25лв. Предполагам за тях говорите? Извинявам се за вероятно глупавият въпрос, но не ми стана ясно какво е МЛ? [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Преходник М42 EOS с EMF чип
Автор: koleto.spasov   
Дата:   15-05-16 19:04

Ми не знам тези в базара какви са, но никога не съм давал повече от 25 лева. МЛ- magic lantern аз ползвам focus trap, което до сега не ми е изневерявало, въпроса е да не въртиш като ламер [smilie5] [smilie5] [smilie10]

Отговори на това съобщение
 Re: Преходник М42 EOS с EMF чип
Автор: DStefanov   
Дата:   15-05-16 19:12

МЛ- magic lantern......... [smilie8] Съжалявам, че не се сетих! Това е фърм, който се инсталира на камерата и дава много нови възможности! Вероятно в софтуера се задават данни за преходника и т.н.
За съжаление обаче за Canon EOS 70D е в процес на разработка, доколкото виждам на официалният сайт!

Отговори на това съобщение
 Re: Преходник М42 EOS с EMF чип
Автор: Dr.Strangelove   
Дата:   15-05-16 20:19

Дори да си вземеш 17-55 не ти пречи да си имаш и преходник за м42. Струва 1.80лв с доставката от Алиекспрес без чип, с чип е към 6лв. Има много хубави стари стъкла на цената на един нов сенник от лъскав магазин.

Отговори на това съобщение
 Re: Преходник М42 EOS с EMF чип
Автор: koleto.spasov   
Дата:   15-05-16 20:29

Винаги трябва да си имаш един стар обектив с характер [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Преходник М42 EOS с EMF чип
Автор: aldygreen   
Дата:   15-05-16 21:40

Моят съвет е - не купувай боклуци. Повечето евтини преходници по правило хлопат, доста хлабаво стоят на апарата. Добрите преходници, съответно са и по скъпи, се навъртат "мазно" и нямат осезаем луфт. Луфтът не е безобиден ефект, защото това хлопане става критично около "безкрайност", където и най-малкото подминаване на "безкрайност" рязко съсипва цялото изображение.
За чиповете - EMF последно поколение, с възможност за програмиране и настройка на точността на фокуса. Важно е. С тази настройка на фокуса е възможно да се постигне точно съответствие на действителното разстояние и маркировката върху обектива. Чипът е от особена полза за по-близките разстояния, включително и при макро. За далечните маркировката на обектива за разстоянията върши добра работа. EMF чипът от последно поколение позволява ефективното ползване на TTL светкавица, което си е хубав плюс.
[shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: Преходник М42 EOS с EMF чип
Автор: DStefanov   
Дата:   15-05-16 22:10

@aldygreen, благодаря за съвета! Както съм написал в първият ми пост, желанието ми е да взема нещо качествено!
Засега съм се спрял на този . Как мислите, става ли? Изглежда доста качествена изработка!
Става и за 5D Mark III.....Знае ли човек, кога ще ми прищрака да мина на ФФ! [smilie5]
Никъде обаче не намерих информация EMF чипа кое поколение е!

п.с. Отново благодаря на @GZS, @stef7, че ме упътиха къде да търся!

Отговори на това съобщение
 Re: Преходник М42 EOS с EMF чип
Автор: aldygreen   
Дата:   15-05-16 22:21

За съжаление, дали е качествен или не един адаптер, се разбира едва като се качи на апарата и се поработи с него. Първото важно нещо е луфтът, второто - точното съответствие на "безкрайност". С EMF чиповете обикновено проблеми няма.
[smilie7]


Отговори на това съобщение
 Re: Преходник М42 EOS с EMF чип
Автор: stef7   
Дата:   15-05-16 22:52

@DStefanov, спрял си се на същия адаптер дето купих и постнах линк в тази тема. Само дето в твоя линк е с 8 паунда по-скъп. Ако този си си харесал, а според мен е един от добрите, просто си го поръчай от моя линк и си спести едни 20 лева. Абсолютно същия е.

Последна генерация на EMF е защото такива кръгли контакти обозначение GE-1 не съм виждал другаде а има точната настройка на фокуса, мин. бленда от f1.2 и в някои обяви си пишат че е последна версия

Направих няколко тестови кадъра и в общи линии нямам забележки към фокуса, добре се справя.


Отговори на това съобщение
 Re: Преходник М42 EOS с EMF чип
Автор: DStefanov   
Дата:   15-05-16 23:18

@stef7, спрях се на този адаптер, защото пише, че е за 70D, докато на този, който ти си постнал казват, че е за 7D Mark II! Това ме подведе, но изглежда наистина са еднакви! [beer]
Мисля утре да го поръчвам!

п.с. Предполагам, че тук в България не може да се намери и единственият вариант е ибей?

Отговори на това съобщение
 Re: Преходник М42 EOS с EMF чип
Автор: aldygreen   
Дата:   15-05-16 23:42

В линка на stef7 в описанието пише:

Canon 7D Mark II, 5D Mark III, 5D Mark II, 5D, 7D, 70D, 60D, 50D, 40D, 30D, 100D(SL1/X7), 700D(T5i/X7i), 650D(T4i/X6i), 600D(T3i/X5), 1200D (T5/X70), 550D(T2i/X4), 500D(T1i/X3), 450D, 400D, 350D, 300D, 1100D, 1000D.
NOT sure with 6D, 760D, 750D, 5DS(R) and NOT work with 30, 30V & 33V and 1D series

Само че China post е пълна трагедия. Вече повече от месец чакам едни мандрахулки за следящ фокус и горе-долу за толкова време ми дойде едно кабелче.

[shtrak]



Публикацията е редактирана (15-05-16 23:47)

Отговори на това съобщение
 Re: Преходник М42 EOS с EMF чип
Автор: DStefanov   
Дата:   15-05-16 23:56

@aldygreen, по-нагоре в коментарите си @stef беше написал, че преходника е дошъл за 10-ина дни!!!
Жалко, че тук не може да се намери тази джаджа, а трябва да се поръчва от другия край на света. Иначе, да видях описанието и наистина има и 70D, но не мога да си обясня 2-пъти по-високата цена на един и същи преходник в линка, който намерих аз. Това, което намерих като разлики е, че единият преходник поддържа бленда от f1.1-f64, а другият от f1.1-f45....Може би все пак има някаква минимална разлика! Не е проблема в това, че е малко по-скъп, ако има предимства!

Отговори на това съобщение
 Re: Преходник М42 EOS с EMF чип
Автор: stef7   
Дата:   15-05-16 23:58

Няма разлика :) Един и същ е, просто на едното място описанието не е много точно.

Да моя наистина дойде много бързо, не знам как така, но е факт. Въпросната компания имат и склад в UK, но моя определено дойде от Китай.


Отговори на това съобщение
 Re: Преходник М42 EOS с EMF чип
Автор: stef7   
Дата:   16-05-16 00:00

А цената е различна, щото производителя е един а търговците много.


Отговори на това съобщение
 Re: Преходник М42 EOS с EMF чип
Автор: stef7   
Дата:   16-05-16 00:01

И да потвърждавам че работи на новите тела.


Отговори на това съобщение
 Re: Преходник М42 EOS с EMF чип
Автор: stef7   
Дата:   16-05-16 00:03

В България не може да се намери, търсил съм, предлагането е ограничено щото и търсенето същото. Ще си поръчам още един и трети от Пентакс към Canon EOS. Върши работа а и цената е много добра, само малко търпение се иска.


Отговори на това съобщение
 Re: Преходник М42 EOS с EMF чип
Автор: DStefanov   
Дата:   16-05-16 00:30

"И да потвърждавам че работи на новите тела."

@stef, ти на какво тяло/тела ползваш преходника!
Интересно ми е и какви обективи имаш на резба М42! [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Преходник М42 EOS с EMF чип
Автор: aldygreen   
Дата:   16-05-16 00:51

За бързината на доставка всичко е много относително. Комплект неопренови калъфи за всичките ми обективи дойдоха за 4 календарни дни от Шен Жен, Китай. А тия боклуци, които чакам, са от Хонг Конг.
[beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Преходник М42 EOS с EMF чип
Автор: DStefanov   
Дата:   13-10-16 18:30

Здравейте,

Въпросите ми отново са свързани с преходника от М42 към EOS с EMF чип и за това, как той се ползува закачен на тяло Canon 70D.
Преходника, който поръчах пристигна, но в кутийката с която дойде нямаше никаква инструкция за ползване. От тогава до преди няколко дни ползувах преходника с обектив Carl Zeiss Jena MC FLECTOGON 2.8/20 без да подозирам, че е необходимо да се правят някакви настройки /програмиране/ на преходника. Скоро попаднах на на някакъв материал от нета в който бяха описали какво се прави, но честно казано не разбрах много.
Моля, ако някой има време и желание да отдели малко време и да обясни как се прави това програмиране и за какво е необходимо то.
Наясно съм, че преходника може да се ползува само в режими A и M. При снимане в режим A как работите с блендата. От обектива ли я променяте или от тялото с врътката? В моя случай обектива е с постоянна бленда 2.8. Ако искам да снимам на бленда 11 какви настройки трябва да направя на тяло и обектив? Аз в момента нагласявам ринга на обектива на 11 и с врътката правя 11 и на тялото, но нещо не ми се получава.
Не намерих подобна тема с описание при работа с преходник и се надявам, че тази ще бъде полезна и за други.
Благодаря.

Отговори на това съобщение
 Re: Преходник М42 EOS с EMF чип
Автор: BXMarkov   
Дата:   13-10-16 18:49

Нищо не сменяш от тялото, няма смисъл,помисли. Блендата си я слагаш ръчно на обектива.



Публикацията е редактирана (13-10-16 18:56)

Отговори на това съобщение
 Re: Преходник М42 EOS с EMF чип
Автор: BXMarkov   
Дата:   13-10-16 18:56

https://www.youtube.com/watch?v=lPZv3Jl_R8E

Отговори на това съобщение
 Re: Преходник М42 EOS с EMF чип
Автор: quazimodo   
Дата:   13-10-16 19:31

Зависи от поколението на чипа. Мисля, че четвърто поколение има възможност за микронастройки на фокуса. Блендата също може да се програмира, но само за отбелязването й в екзифа. Иначе си връткаш блендата от ринга на обектива. Когато ползвам ръчнофокусни обективи на Канон, обикновено ги ползвам или на отворена бленда, или притворена на едно деление. Ако искаш да ползваш по-затворена бленда ти трябва статив, за да фокусираш без голямо разместване на апарата - фокусираш на отворена бленда и след това я затваряш до желаното значение. Ако се опиташ да фокусираш на бленда5.6-8.0, апарата даже може и да не реагира[smile]Ако съм се захванал с някое макро отивам и на 11-16 [smile], но след фокусирането. Идеална работа ми вършат обективите с пресет на блендата - Хелиос 44 и 200мм Пентакон с 15-ламелна бленда. Една подробност, която се дава и от Лушников - точността на фокуса зависи от посоката на въртене на ринга. Някога е добре в посока безкрайност, някога от безкрайност.


Отговори на това съобщение
 Re: Преходник М42 EOS с EMF чип
Автор: lamerko   
Дата:   13-10-16 19:39

Внимавайте с тия адаптори, че една и съща комбинация от преходник и обектив е ОК на 5д3, но огледалото опира на 6д след някаква точка на фокус... а това е един много добър начин да съсипеш огледалото преди да разбереш какво точно се случва :)

Отговори на това съобщение
 Re: Преходник М42 EOS с EMF чип
Автор: quazimodo   
Дата:   13-10-16 20:14

Винаги проверявам непознатите обективи каква позиция заемат при положение на безкрайност[smilie5].

Отговори на това съобщение
 Re: Преходник М42 EOS с EMF чип
Автор: DStefanov   
Дата:   13-10-16 20:19

@BXMarkov, Точно това си помислих и аз! Най-логично ми се видя да сменям блендата от обектива. Това, което не знам обаче е в какво положение трябва да настроя блендата в тялото? С врътката настройката мога да променям блендата в граници от 1.4 до 64. Интересното, е че при различна настройка на това число ефекта в крайният резултат на кадъра е различен, т.е има значение какво е числото!!! Ето за това се чудя как трябва да се настрои блендата в тялото! Най-логично ми е когато настроя бленда от обектива 2.8 и на тялото да сложа 2.8, обектив 11 и на тяло 11.....да, ама мазалото е голямо.
Благодаря за линка с обяснението за програмиране, но точно на него попаднах и аз и нищо не разбрах. Ако има подобно нещо на Български /видео или текст/ ще съм благодарен.

@quazimodo , Мисля, че чипът ми е последно 4-то поколение. По препоръка на колегата @stef7 взех този с кръглите пинове на Pixco и ако не се лъжа той има микронастройка на фокуса.
Точно това програмиране обаче не ми е ясно как се прави и бих искал някой, който го е правил да опише стъпка по стъпка как става. Благодаря за написаното! [smile]

@lamerko Благодаря за съвета, но слава Богу нямам този проблем!


Отговори на това съобщение
 Re: Преходник М42 EOS с EMF чип
Автор: stef7   
Дата:   13-10-16 20:38

Имам подробни обяснения и ще намеря линка как се програмира чипа. Но са на английски.

Чипа програмираш на най-отворената бленда която има обектива ти. Това е долната граница под която блендата не може да слиза. Примерно за 50мм ф1.4, това е блeнда 1.4. Програмираш фокусното разстояние на обектива, идва по подразбиране на 50мм, така че ако имаш 50мм обектив това програмиране ти се спестява. Може да програмираш и тези microadjustments но не съм си играл с тях. Това е. Програмират се тези 3 неща.

След това при снимане си настройваш на обектива каквато бленда ти трябва примерно f2.8. Камерата ти трябва да е в ръчен режим или на приоритет на блендата. Нагласяш ф2.8 и в камерата. Т.е. да съвпада с това което е реално на обектива и вече си нагласяш скорост и ИСО за правилна експозиция. Правилно си го разбрал. За да имаш вярна експозиция блендата на обектива и тази зададена в камерата трябва да съвпадат. Малко е по-тегаво за разлика от безогледалките където нагласяш само от обектива и камерата си определя правилната експозиция, но се ядва. И фокусираш за което ти помага чипа със звуков и светлинен сигнал.



Публикацията е редактирана (13-10-16 20:44)

Отговори на това съобщение
 Re: Преходник М42 EOS с EMF чип
Автор: stef7   
Дата:   13-10-16 20:58

Едно малко допълнение. Тъй като най-лесно се фокусира на максимално отворена бленда, добре е да се направи фокусирането преди нагласянето на блендата и експозицията.

Ето го и документа.

Мога да преведа основните положения. Веднъж като ги схванеш е лесно нататък.



Публикацията е редактирана (13-10-16 20:58)

Отговори на това съобщение
 Re: Преходник М42 EOS с EMF чип
Автор: stef7   
Дата:   13-10-16 21:37

Ето и кратко ръководство на български. Това не е превод на документа а моя интерпретация на базата на документа и моя опит с цел да е максимално прост и ясен и верен.

Програмират се 3 неща:

бленда - 0
фокусно разстояние - 1
microadjustments - 2

Както се вижда всяка от тях е обозначено с определена цифра, а цифрата се "превежда" за чипа със задаването на определена бленда + спусък (натискане на спусъка на апарата) по следната табличка

0 - f/2.0
1 - f/2.2
2 - f/2.5
3 - f/2.8
4 - f/3.2
5 - f/3.5
6 - f/4.0
7 - f/4.5
8 - f/5.0
9 - f/5.6

Камерата се изключва. Слага се обектива с преходника. Камерата се включва и се проверяват и нагласят следните неща
- да е в ръчен режим (М)
- скоростта на затвора се слага на 1/60 и не се пипа до края на процедурата
- камерата е в режим на снимане на една снимка (single drive mode) т.е. едно натискане на затвора прави винаги една снимка
- блендата се наглася на стъпки от 1/3. Това е настройка в камерата. Повечето по подразбиране са така но трябва да се провери

Готови сме да започнем програмирането. За пример ще използвам обектив 135мм ф2.8.

0 - Програмиране на максимална (най-отворена) бленда на обектива:

Влизане в режим на програмиране:

Наглася се блендата на F64 и се натиска спусъка
Наглася се блендата на F57 и се натиска спусъка
Наглася се блендата на F64 и се натиска спусъка

Чипа би трябвало да е влязал в режим на програмиране. За да се провери дали това е така, блендата се наглася на 1.0 но БЕЗ ДА СЕ НАТИСКА спусъка. Ако може да стигне и покаже тази стойност, значи наистина сме в режим на програмиране и може да почнем да програмираме. Това е един вид проверка. Ако не може да стигне до 1.0 нещо не е направено както трябва и трябва да започнем отначало. Това е единственото място на което НЕ СЕ НАТИСКА СПУСЪКА ! след смяна на блендата


Програмираме блендата (на чипа) нагласяме блендата в камерата на f2.0 и натискаме спусъка (както е по табличката в документа). С това казваме де факто на чипа отсега нататък задавам стойностите на блендата
Нагласям блендата на реалната стойност която искаме да има. Ако е 1.4 я слагаме на 1.4. За нашия пример я слагаме 2.8 щото обектива 135мм ф2.8. Напомняне - програмира се максималната най-отворена бленда на обектива. Натискаме спусъка като за снимка. Готови сме с блендата
Стойност 1.0 не е допустима, т.е. реалните стойности започват от 1.2 и стигат до максимално 5.6. Над 5.6 не е допустимо защото фокусната система може да откаже да работи.

Запомняне на въведената бленда

Наглася се блендата на F57 и се натиска спусъка
Наглася се блендата на F64 и се натиска спусъка
Наглася се блендата на F57 и се натиска спусъка


1- Фокусно разстояние

Влизане в режим на програмиране:

Наглася се блендата на F64 и се натиска спусъка
Наглася се блендата на F57 и се натиска спусъка
Наглася се блендата на F64 и се натиска спусъка

За да прогрмираме фокусното разстояние на обектива нагласяме блендата на камерата на ф2.2 и натискаме спусъка. Готово влязли сме в този режим.
Фокусното разстояние се задава с 5 цифрено число. Последните две или три цифри са стойността му а останалите до 5 пред тях се допълват с нули. Да кажем искаме да го нагласим на 135мм. Всяка цифра се задава с определена бленда и табличката е в документа. 135мм ще се преведе като числото 00135
а вкарването му ще е следната поредица (по табличката) от бленди и натискания на спусъка

f2.0 (спусък) f2.0 (спусък) f2.2 (спусък) f2.8 (спусък) f3.5 (спусък)

Запомняне на въведеното фокусно разстояние

Наглася се блендата на F57 и се натиска спусъка
Наглася се блендата на F64 и се натиска спусъка
Наглася се блендата на F57 и се натиска спусъка

готово

2 - Мicro adjustments
Третия параметър Мicro adjustments засега го прескачам, но е лесен за въвеждане. Това де факто е едно двуцифрено число. Проблема е по-скоро да се види дали камерата има back или front фокус за този обектив и как да се компенсира. Което е тестове и доста играчка. При двата обектива които ползвам не съм забелязал проблем с back или front фокус затова не съм и правил корекции.

Това е.

Както се вижда цялото програмиране е една поредица от бленди потвърдени с натискане на спусъка. Така де факто разговаряме с чипа и го програмираме.

Като направиш снимка с обектива в EXIF би трябвало да ти се появи - правилното фокусно разстояние на обектива - в нашия примерен случай 135мм, Правилната бленда на която е направена снимката. Да кажем снимали сме на ф4 и сме сложили и камерата и обектива на тази бленда, тогава тя ще се появи в EXIF, което е екстра и е една от благинките които правят цялото това упражнение да има смисъл.

Забелязах също така че правилната експозиция апарата дава на отворена бленда за обектива и я определя на базата на това което си сложил в камерата. Не съм сигурен дали по принцип е така или някъде не бъркам но изглежда така. Затова като се снима най-добре е да се прави следното. Обектива се слага на максимално отворена бленда. Фокусира се, и се наглася експозицията в камерата като блендата се слага на тази на която ще се прави снимката. Отново камерата определя експозицията на базата на това което е зададено в ръчен режим в нея. Накрая обаче обектива трябва да се затвори на реалната бленда също и да се направи снимката. В този момент експозицията в камерата обаче също се променя но е невярна.

Дано съм бил ясен. Пробвайте и ако има въпроси питайте.



Публикацията е редактирана (14-10-16 09:02)

Отговори на това съобщение
 Re: Преходник М42 EOS с EMF чип
Автор: BXMarkov   
Дата:   13-10-16 21:48

stef7, сполай ти за труда [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Преходник М42 EOS с EMF чип
Автор: DStefanov   
Дата:   13-10-16 23:00

"Чипа програмираш на най-отворената бленда която има обектива ти. Това е долната граница под която блендата не може да слиза. Примерно за 50мм ф1.4, това е блeнда 1.4. Програмираш фокусното разстояние на обектива, идва по подразбиране на 50мм, така че ако имаш 50мм обектив това програмиране ти се спестява. Може да програмираш и тези microadjustments но не съм си играл с тях. Това е. Програмират се тези 3 неща."

@stef7, Надявам, се че не бъркам, но от тук следва, че ако поставя различен обектив от 50/1.4 / например 20/2.8 / всеки път чипа трябва да се препрограмира! Така ли е?

"Тъй като най-лесно се фокусира на максимално отворена бленда, добре е да се направи фокусирането преди нагласянето на блендата и експозицията."

@stef7, Благодаря за полезният съвет!

А, за труда, който си положил ....нямам думи! Оценявам го много и с радост бих те почерпил. Дай си адреса и кажи какво пиеш на лични и ще имам грижата да ти доставят бутилката /касата, ако е бира/ лично до входната ти врата! Евала, че има все още нормални и полезни хора, като теб! [smilie24] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Преходник М42 EOS с EMF чип
Автор: aldygreen   
Дата:   14-10-16 00:51

@DStefanov, Моята препоръка е ако имаш няколко ръчнофокусни обектива, де си ги обзаведеш с по един азаптер с EMF програмируем чип, за да не се налага всеки път да извършваш и настройката на точността на фокуса. Уверявам те, че си има своето значение. При мене с точно настроения чип фокусът цепи косъма, особено на по-близките дистанции. Отделно, данните за фокусното разстояние и началната стойност на блендата също са полезни.
Аз поне съм възприел този подход и не съжалявам ни най-малко.
[beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Преходник М42 EOS с EMF чип
Автор: stef7   
Дата:   14-10-16 08:05

Надявам, се че не бъркам, но от тук следва, че ако поставя различен обектив от 50/1.4 / например 20/2.8 / всеки път чипа трябва да се препрограмира! Така ли е?

Така е. За мен един адаптер е за един обектив. Програмирането би трябвало да се прави веднъж за конкретния обектив. Ако имаш два или повече обектива, трябва да имаш два или повече адаптери. Тва да си играеш да препрограмираш за всяка смяна не си е работа. А и за едно препрограмиране ти отиват 10-20 сработвания на затвора.

Днес реших да направя една настойка за да проверя дали всичко което съм написъл е вярно, че съм ги правил тези неща преди време и трябваше да направя 3 корекции. Редактирах предишния си пост.

1.Когато въвеждаме фокусното разстояние на обектива, запълващите нули до 5 цифри се поставят не отзад а отпред. Т.е. за 135мм няма да е 13500 а 00135 и поредицата ще е
f2.0 (спусък) f2.0 (спусък) f2.2 (спусък) f2.8 (спусък) f3.5 (спусък).
85мм обектив ще е 00085 и т.н.

2. Втората корекция е че в EXIF се пази реалната бленда на която е направена снимката, заедно с фокусното разстояние, което е много добре.

3. Третата е, че запомнянето става след промяната на всяко едно от трите неща – максимално отворена бленда на обектива, фокусно разстояние, microadjustments, а не накрая на трите.


Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »