Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Филтри
Автор: Hagrata   
Дата:   10-04-16 23:48

Здравейте.Искам да попитам защо фотографчето в дискотеката използва филтър и какво е значението му попринцип? Благодаря предварително :)

Отговори на това съобщение
 Re: Филтри
Автор: Lycan   
Дата:   10-04-16 23:59

и защо не пита фотографчето в дискотеката?

Отговори на това съобщение
 Re: Филтри
Автор: kvakioh   
Дата:   11-04-16 11:08

Или е само UV или ако го върти докато снима някой поляризиращ. Добра идея е да се пита наистина.
Преди време една фотографка в клуб снимаше с поляризиращ, снимките й бяха бавни, т.е. не заснемаше много движение. Променяло отблясъците, така ми обясни, че аз съм си любопитен. На Токина 16-50/2.8 беше сложен филтъра и Канонско тяло.

Отговори на това съобщение
 Re: Филтри
Автор: realnoncho   
Дата:   11-04-16 11:12

Ми вероятно ползва, за да не пие обектива каквото пият присъстващите [smilie3]

Заради това питане ли се регистрира във форума [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Филтри
Автор: Hagrata   
Дата:   11-04-16 21:12

Не просто ми стана интересно като цяло за какво се използват филтрите като цяло.Регистрирал съм се ,защото съм начинаещ и мисля ,че ако попитам няма да е лошо :)

Отговори на това съобщение
 Re: Филтри
Автор: bogorodoff   
Дата:   11-04-16 21:43

И аз съм нов, но гледам да не питам много. Все пак това е български форум ;-)

Отговори на това съобщение
 Re: Филтри
Автор: Dimitar.Tzankov   
Дата:   11-04-16 21:51

Вероятно е UV филтрър за да поеме потенциалните щети от разлята напитка или произволен удар в навалицата. Не виждам причина да се ползва какъвто и да е друг филтър на толкова тъмно.

Отговори на това съобщение
 Re: Филтри
Автор: ANUBIS76   
Дата:   11-04-16 22:18

Bogorodoff[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Филтри
Автор: t.marev   
Дата:   12-04-16 00:42

Hagrata написа:

> Здравейте.Искам да попитам защо
> фотографчето в дискотеката
> използва филтър и какво е
> значението му попринцип?
> Благодаря предварително :)

Ако наистина искаш да научиш нещо, добре е да питаш по подходящия начин.
Филтрите във фотографията се използват по най-различни причини. В повечето случаи те филтрират определени лъчи, но понякога добавят ефекти. В нета можеш да се информираш.....А какъв е филтъра, който е използвал "фотографчето" в тая дискотека, знаете само ти и той. Той вероятно знае защо го е завинтил, остава ти да пси спомниш какъв е бил и да ни кажеш, пък може някой и да отгатне.
Аз лично, в дискотеките ползвам един специален филтър, който позволява да се снима през дрехите....Снимките стават чудесни, вЕрвай ми!

Отговори на това съобщение
 Re: Филтри
Автор: colorphoto   
Дата:   12-04-16 01:01

Масово се слагат филтри,особено от начинаещи,без да имат ясна представа,какъв точно е ефекта от дадения филтър,просто защото са чули-недочули че има някакви филтри във фотографията и се надяват врътнатия на китака филтър за 15 лева да направи поразително хубави кадрите им,че и да запази обектива......

Ако отворилия темата иска да научи повече за филтрите във фотографията във Гуугъл може да научи доста,а има и книжки по въпроса достатъчно.



Публикацията е редактирана (12-04-16 01:04)

Отговори на това съобщение
 Re: Филтри
Автор: ibonita   
Дата:   19-04-16 15:17

Здравейте. Понеже много, много не разбирам от филтри, бих искала да попитам следното:
Имам никон д5300 с обектив 18-105. Бих искала да му взема филтър, но се чудя какъв - дали UV илиполяризиращ.
Прочетох малко, и разбрах, че UV филтъра е по-универсален, а другия - по-скоро за пейзажи. Така ли е?
И между тези два филтъра, кой бихте предпочели:

Hoya UV HMC (C) 67mm - 30лв.,пише че е чисто нов, цена от форума

Praktica UV+PROTECTION MC 67mm - 39 лв. цена от фотосинтезиз

Предварително благодаря за отговора.


Отговори на това съобщение
 Re: Филтри
Автор: itilien   
Дата:   19-04-16 15:26

Ако си отговориш на въпроса защо би искала да му вземеш филтър, може би ще стигнеш и до отговора какъв да е той.

Отговори на това съобщение
 Re: Филтри
Автор: ibonita   
Дата:   19-04-16 15:54

1. За да стават малко по-контрастни снимките.
2. Да предпазва обектива.

Коя марка е по-добра - Практика или другата?



Публикацията е редактирана (19-04-16 15:54)

Отговори на това съобщение
 Re: Филтри
Автор: itilien   
Дата:   19-04-16 16:05

УВ филтрите обикновено ги ползват за предпазване на обектива. Аз обаче не смятам това за нужно. Едно че за 10 години още не съм наранил по никакъв начин обектив, независимо, че ми се е случвало и капачки да не им слагам докато са в чантата, раницата, джобовете или където и да е. Друго, че слагайки обектив само внасяш още едно стъкло отпред, което може да създава флеъри и да намалява контраста. Така или иначе УВ филтъра няма да ти направи снимките по-контрастни.

Поляризационния филтър има съвсем друго предназначение - да премахва отблясъци от различни повърхности. При снимане на пейзаж води до потъмняване на небето (там, където няма облаци), като силата на потъмняването зависи от ъгъла спрямо слънцето. Също така до известна степен премахва маранята, което визуално изглежда като повишаване на контраста. Премахва също отраженията от листата, което води до промяна на цвета им, който ефект се наблюдава дори при облачно време. Също така премахва отражения от водна повърхност и мокри камъни/листа, което води до промяна на осветеността им. Но така или иначе, този филтър не е за постоянно използване, най-малкото защото ти изяжда към 2 стопа светлосила. Освен това при снимане на хора и предмети на близки разстояние не помага с нищо, освен ако не искаш да премахваш някакви отражения.

Отговори на това съобщение
 Re: Филтри
Автор: colorphoto   
Дата:   19-04-16 16:20

ibonita: По-контрастни ли?!

Първо прочетете поне малко повече,за да не пишете такива неща!

По-горе имах пост,който явно не сте прочела,или не Ви се вярва на написаното!

Много пъти е писано че НА ЦИФРОВ АПАРАТ УВ ФИЛТРИ НЯМА СМИСЪЛ ДА СЕ СЛАГАТ.

На филмови /лентови/ апарати е различно.

Още едно стъкло със съмнително качество САМО ЩЕ ВЛОШИ КАРТИНКАТА.

При снимане с косо слънце /или осветление/,или срещу светлината ще се получат паразитни рефлекси и само ще влошат образа.

УВ - може да затрудни автофокуса в някои случаи.

На обектива 18-105 няма смисъл да се слага филтър за протекция поради съотношението цена филтър-обектив,а е по-добре да се ползва винаги СЕННИКА.

Ако толкова се трепери за защита на обектива има ПРОТЕКЦИОННИ филтри.

Поляризационен филтър се ползва само в СПЕЦИФИЧНИ случаи и преди да се закупи трябва добре да се научи от евентуалния ползвател КАКВО и КОГА може да промени в кадъра въпросния филтър и как физически действат фотофилтрите по принцип.

Първо прочетете и научете повечко за филтрите и после ще си отговорите какви Ви трябват.

Да се купува нещо без да се разбира действието му е незряло.

В магазините "консултантите" ще Ви предложат да купите УВ филтър за протекция само за да реализират оборот.



С itilien сме писали едновременно......[smilie3]



Публикацията е редактирана (19-04-16 16:27)

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »