Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Photoshop или Lightroom ползвате?
Автор: PhotoBo   
Дата:   24-11-15 22:20

[smitten]

Отговори на това съобщение
 Re: Photoshop vs Lightroom
Автор: PhotoBo   
Дата:   24-11-15 22:20

Коя програма за обработка предпочитате и защо?

Пробвал съм и двете, но Lightroom-a нещо не успя да ме впечатли. На шопа може да знам супер малко неща как стават, но поне си ги знам и някак съм свикнал, в лайтрума доста неща ги няма, работата е по-различна, по-орязана...абе не е същото, но пък знам, че точно поради по-лесното бораврне и каталозите много хора предпочитат ЛР.

Питането ми е провокирано от една промоция за creative cloud, която видях вчера в амазон, днес я няма (има я, но цената е друга), но съм сигурен, че за черния петък ще излезе отново. Лиценза е за една година за двете програми и даже може да си ги разделим с един колега, може и да не може де...просто хрумка.

Та какво ще кажете, кое, как и защо предпочитате?

Отговори на това съобщение
 Re: Photoshop vs Lightroom
Автор: mogila   
Дата:   24-11-15 22:23

Ти кое предпочиташ: ракийка или бира? Аз първо пийвам ракийка и после си отварям една биричка.

Отговори на това съобщение
 Re: Photoshop vs Lightroom
Автор: PhotoBo   
Дата:   24-11-15 22:28

Ам то и аз съм така за ракийката и биричката, ама тук питам за конкретни програмки и кой защо ги предпочита. [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Photoshop vs Lightroom
Автор: kvakioh   
Дата:   24-11-15 22:29

Шопа, винаги.

Отговори на това съобщение
 Re: Photoshop vs Lightroom
Автор: iliyanb   
Дата:   24-11-15 22:29

Аз ползвам и двете. Лайтруум може да те впечатли само, ако знаеш какво правиш с него. Ако базовите корекции в един кадър, които са 90% от работата в повечето случаи не те впечатляват, то значи просто не познаваш тези базови корекции и не умееш да работиш с тях. Фотошоп е незаменим за доста неща, но често тези неща са завършек.

Отговори на това съобщение
 Re: Photoshop vs Lightroom
Автор: Бонд   
Дата:   24-11-15 22:36

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Photoshop vs Lightroom
Автор: mogila   
Дата:   24-11-15 22:41

Ми както с ракийката и биричката така и с лайтруума и фотошопа...

Отговори на това съобщение
 Re: Photoshop vs Lightroom
Автор: neoneno   
Дата:   24-11-15 22:49

Като Ретъчър на сватби, с около 80-90 сватби зад гърба си. Лайтрум е лесна и супер бърза. Има комплексни точни настройки на РАУ, които са базови и като се свикне всичко става за секунди.И много шитави кадри се връщат в играта за секунди. Шорт кътите са супер удобни и лесни. СНимам само в Рау и всичко си прекарвам през лайта. там може и да си вкараш стил и поглед на нещатата по свой начин без яко пипане.

Полвам и Фотошоп когато се налага. За мен си е работилница за мен там се създават неща, а с лайта се доработват дет са вика....
Тъи ги усешам аз нещата[shtrak] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Photoshop vs Lightroom
Автор: PhotoBo   
Дата:   24-11-15 22:50

Ама що? За ракийката е ясно [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Photoshop vs Lightroom
Автор: Frenchev   
Дата:   24-11-15 23:03

не можеш да сравняваш фотошоп с лайтрум.

Това е все едно да сравниш клещи с менгеме. Има някои операции, които можеш да свършиш и с двата инструмента, но като цяло всеки си има своето предназначение.

Отговори на това съобщение
 Re: Photoshop vs Lightroom
Автор: alext   
Дата:   24-11-15 23:16

Това доста пъти е коментирано, но като цяла двете програми са по- скоро различни, въпреки припокриването на някои функции. Lightroom е софтуера за обработка на вече готов суров файл и организиране, а фотошопа за създаване и редакция на изображения грубо казано. Lightroom позволява много с оглед на фотографията и дигиталната постобработка, организацията на файловете, експорт и принтиране, но голяма част от функциите на фотошопа липсват- маските, слоевете, цветовите пространства, 3Д и видео обработка. Фотошопа пък без камера роу нямаше да върши такава работа за постобработка.. С шопа може да създадеш нещо от нулата, с лайтрума да направиш кадър от технически зле на малко по- незле донякъде [smilie5] За наш късмет се допълват прекрасно за това Photoshop&Lightroom. [beer]



Публикацията е редактирана (24-11-15 23:21)

Отговори на това съобщение
 Re: Photoshop vs Lightroom
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   24-11-15 23:22

Все едно да питаш дали предпочитаме гума или джанта, това ни пита. [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Photoshop vs Lightroom
Автор: PhotoBo   
Дата:   24-11-15 23:27

Frenchev, моите уважения, но мисля, че не си ме разбрал. Не ги сравнявам, нито ги противопоставям, по скоро се допитвам (правя негласна анкета) кой какво ползва и защо, опитвам се да намеря плюсовете и минусите от потребителска гледна точка. Съгласен съм, че заглавието ми подвежда, корегирам моментално!
Alext, добре обоснован и развит отговор, благодарско!

Отговори на това съобщение
 Re: Photoshop или Lightroom ползвате?
Автор: brutas   
Дата:   25-11-15 01:00

И двете, разбира се [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Photoshop или Lightroom ползвате?
Автор: Pac   
Дата:   25-11-15 01:25

Засега само Lightroom. Идеята ми беше да започна от по-простата програма и чак когато усетя, че съм я овладял напълно, да започна и с Photoshop. Ама тоя Lightroom постоянно ме изненадва колко е мощен и се научавам на нови техники.

Отговори на това съобщение
 Re: Photoshop или Lightroom ползвате?
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   25-11-15 01:39

Деленето на лайтрум и фотошоп на "проста" и.. предполагам "непроста" показва, че юзърът още не е вникнал добре функционално ни в едниния, ни в другия софтуер и трябва още да се упражнява и учи :)
Както каза някой,това са различни инструменти, всеки ги ползва според възможностите и нуждите си, но това не ги прави "прости или умни".

Отговори на това съобщение
 Re: Photoshop или Lightroom ползвате?
Автор: DX   
Дата:   25-11-15 03:51

Според мен се има в предвид, че едата е по-лесна, а другата по-трудна за боравене [smilie3]
Никой не иска да обижда едни от най-великите програми за манипулиране и създаване на изображения...и не само [smilie24]

Всеки ползва тази според нуждите си, някой и двете, а лешниците като мен - тази с която е свикнал [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Photoshop или Lightroom ползвате?
Автор: Chipsy   
Дата:   25-11-15 11:14

Защо постоянно ги делите двете програми? Те са допълващи се, не заменяеми.
Не случайно Creative Cloud Photography пакета включва двете заедно.
Както някой каза - все едно да питаш кое предпочитаме - гума или джанта...

Отговори на това съобщение
 Re: Photoshop или Lightroom ползвате?
Автор: Dimitar.Tzankov   
Дата:   25-11-15 13:36

Мдааа, ама доста караме само по джанта, а други ползват по-обикновенната джанта (camera raw) идваща с гумата.

Аз лично предимно LR и тепърва навлизам в Шопа.

Отговори на това съобщение
 Re: Photoshop или Lightroom ползвате?
Автор: nyamago   
Дата:   25-11-15 13:54

Ползвам и двете - по начина, по който са предвидени да се ползват. ЛР ми е каталог, в него избирам снимка за обработване и там правя базови корекции ('базовите' могат да бъдат и доста напреднали понякога). В половината случаи оттам излиза готова крайна снимка.

В останалите случаи (когато е нужно нещо повече), ФШ ми е зареден като първи 'външен редактор' (по подразбиране) и излизам в него за работа със слоеве, маски, или специализирани плъгин-и (някои от тях вече могат да се извикват директно от ЛР, но повечето - все още не). След ФШ процесите, всичко се връща обратно в ЛР и пак там завършва готовата снимка.

Наскоро опитах да скоча направо във ФШ и да си правя базовите настройки там. С изненада открих, че Camera RAW - противно на някои твърдения - не е равностоен заместител на ЛР. Има общо в най-базовите неща, но липсват доста настройки и функции. Трябва си ЛР (освен за най-невзискателните потербители, или за върховните майстори дето винаги вадят безупречна готова снимка направо от апарата).
- - -

И освен тези два 'стълба' на обработката, ползвам и няколко външни допъонителни програми от други фирми. Имам инсталирани 20-тина, от тях 5-6 се ползват редовно.

Та - на въпроса "Вино или ракия?" - "И бира, дядо Попе!" [smile]

[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Photoshop или Lightroom ползвате?
Автор: ishootraw   
Дата:   25-11-15 13:58

LR за роу конверсията и после PS.

Отговори на това съобщение
 Re: Photoshop или Lightroom ползвате?
Автор: brutas   
Дата:   25-11-15 14:42

Nyamago: "След ФШ процесите, всичко се връща обратно в ЛР и пак там завършва готовата снимка."

Би ли обяснил защо пак се връщаш в ЛР? Аз лично си оставам във ФШ и там си завършвам снимката. Какви са предимствата да се връщаш в ЛР?


Отговори на това съобщение
 Re: Photoshop или Lightroom ползвате?
Автор: Pac   
Дата:   25-11-15 14:44

nyamago много добре е обяснил какъв е замисъла на двете програми като workflow. Само дето аз завършвам 100% от снимките си в LR, защото не съм се захванал да разучавам PS все още.

И като съм казал по-простата програма, съм имал предвид точно по-лесната за употреба, с по-малко инструменти, които по-лесно можеш да разучиш в детайли за относително кратко време.



Публикацията е редактирана (25-11-15 14:44)

Отговори на това съобщение
 Re: Photoshop или Lightroom ползвате?
Автор: kvakioh   
Дата:   25-11-15 14:46

LR точно като каталог ми пречи винаги. Постоянно се налага да избирам само 1 кадър от някоя папка и да обработвам допълнително. с LR ми трябва да въртя доста, за да асоциирам точния файл, с който да работя.
След Canon Photo Professional Photoshop и GIMP са ми програмите. В първата имам и оразмеряване на куп кадри+ директно прехвърляне на RAW в jpeg, стига ми толкова.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »