Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Защо снимате?
Автор: PhotoBo   
Дата:   11-11-15 00:52

...to be continue [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Защо снимате?
Автор: PhotoBo   
Дата:   11-11-15 00:52

Моля, да ме извините предварително за това, че сигурно подобна тема за голяма част от тук присъстващите ще се стори безсмислена. Участието в нея на никой не е задължително, но ще бъде интересно като информация за остсналите и за мен самия.
Бях провокиран от изказването на уважаван от мен колега, който ми разясни как снимат про-тата - с асистенти, гримьори, стилисти, пилоти на дрони, кранисти и др. в отговор на мой пост, където споменавам кефа от снимането, като основен стимул за това и как се губи той с всичкия тоя зор и помощни средства да направим идеалния кадър. Това ме накара и да се замисля, че и да попитам вас защо го правите, защо снимате, какво е водещото в това хоби за едни...професия за други? Какво ви стимулира и зарежда? Самото заснемане, щракването на спусъка, шума на затвора/огледалото, улавянето на мига, запазване на спомените, красивото място, уловената емоция в очите на хората, лицата... крайния резултат, участието в конкурси, всеобщото признание, слава, финансовия стимул или нещо друго...? Как е за вас, защо снимате? [shtrak]



Публикацията е редактирана (11-11-15 01:00)

Отговори на това съобщение
 Re: Защо снимате?
Автор: lamerko   
Дата:   11-11-15 00:56

Изцяло за кеф. Не правя комерсиални сесии. А стимула - може би същия, който кара наркомана да си бие поредната доза хероин :)

Отговори на това съобщение
 Re: Защо снимате?
Автор: Bumerang   
Дата:   11-11-15 02:16

Защото всеки регистриран отминал миг в живота не се връща никога повече[smilie2]

Отговори на това съобщение
 Re: Защо снимате?
Автор: ATHOM   
Дата:   11-11-15 02:30

Краста.

Отговори на това съобщение
 Re: Защо снимате?
Автор: MikeDimit   
Дата:   11-11-15 13:57

Заради хъса да уловиш нещо необичайно и да не го забравиш. Нещо като това
https://photo-forum.net/static/site_pics/120/1446579428_IMG_9479-1.jpg



зала Арена Армеец,бяха разрешили свободен достъп до тренировката. Имах възможност за около 40 минути да присъствам. Та един от състезателите се изръси. Огледа се за другите по трасето, но вместо да тръгне да вдига мотора си, се втурна да спасява ГоПро-то си от връхлитащите мотори. За мен това е момент за който си струва да снимам. [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Защо снимате?
Автор: lmitov   
Дата:   11-11-15 14:52

Снимам изцяло за удоволствие. Да уловя момента. Обикновено от 100-200 кадъра аз лично за себе си харесвам 2-3. Така че..... за кеф :)


Отговори на това съобщение
 Re: Защо снимате?
Автор: codcdbp   
Дата:   11-11-15 15:00

За да не изчезне филма [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Защо снимате?
Автор: io_bs   
Дата:   11-11-15 15:02

Снимам за кеф. Доставя ми удоволствие боравенето с техниката, разпъването на статив, цъкането с дистанционно, търсенето на интересен ъгъл, на подходяща поза за модела, разглеждането на снимките и обработката им, но най-сублимният момент е точно когато си завършил с фотошопа и си доволен от резултата :)

Отговори на това съобщение
 Re: Защо снимате?
Автор: codcdbp   
Дата:   11-11-15 15:03

Също ме кефи червената светлина [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Защо снимате?
Автор: roumen6   
Дата:   11-11-15 15:12

Заради радостта в очите на човека, на когото си подарил отпечатана снимка. Неописуемо! [beer] [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Защо снимате?
Автор: kvakioh   
Дата:   11-11-15 15:18

1 заради работата, налага се. 2 заради чувството и запечатването на момента. 3 заради техниката, т.е. техничарското. И заради механиката на старите апарати.

Отговори на това съобщение
 Re: Защо снимате?
Автор: Pac   
Дата:   11-11-15 15:18

Аз лично имам нужда от някаква творческа дейност, съзидателно хоби, което да ме разнообразява от сравнително скучната ми работа на програмист и да ми носи допълнително удовлетворение.
Преди свирех на бас китара с разни гаражни банди, чат пат по клубове. Семейният живот обаче се оказа сравнително трудно съвместим с ходене по репетиции и концерти и си намерих друг отдушник. А и децата имат по-читави снимки за спомен.
Положителните отзиви от приятели и още повече от непознати галят егото. В редки случаи съм снимал за пари, което съм приемал за вид признание от човека, който ме ангажира.
Парите никога не са били самоцел, но и не искам да снимам безплатно или на много ниски цени, най-вече за да не подбивам пазара на доказани фотографи. Искам да ме избират заради снимките ми, а не заради цената.
И да, разбира се, кеф ми е да снимам. Откакто минах на Фуджи дори развих нездрава сантиментална вързка с фото хардуера, която води до доста харчове, но и до повече кеф. :)

Отговори на това съобщение
 Re: Защо снимате?
Автор: hrup   
Дата:   11-11-15 16:06

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Защо снимате?
Автор: sherbit   
Дата:   11-11-15 18:13

Снимането е свързано с туризма при мен.

Отговори на това съобщение
 Re: Защо снимате?
Автор: batsali   
Дата:   12-11-15 02:55

Защото съм ренесансова личност! [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Защо снимате?
Автор: stoikovv666   
Дата:   12-11-15 04:05

Защото е страхотно да си представя и сглобя една картина в съзнанието, след това да я видя пред мен и заснема момента. А през всичкото това време на подготовка, адреналина се качва все повече докато накрая се взривява с онова щрак-щрак . Защото виждам неща които ако не се занимавах с фотография никога нямаше да погледна, или да предположа за тяхното съществуване. Защото виждам света по друг начин през обектива. Следя предмети, детайли, светлина в природата и изобщо наблюдавам всичко около мен.
Фотографията е друг свят или втори живот в които изпитвам истинска свобода на духа в мен.

Останалото ще си го спестя, че съвсем ще оплескам правописа и подредбата на мисли [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Защо снимате?
Автор: compur   
Дата:   12-11-15 08:20

аз пък - заради сБирките - хора, които те разбират и споделят една и съща страст! може да е в на различни места, но... винаги на един дух! [beer] [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Защо снимате?
Автор: axlastro   
Дата:   12-11-15 09:05

Защото не мога да рисувам.

Отговори на това съобщение
 Re: Защо снимате?
Автор: tonyboy79   
Дата:   12-11-15 13:44

Заради секса... [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Защо снимате?
Автор: PhotoBo   
Дата:   13-11-15 14:42

До тук почти във всеки отговор намитам по нещо от себе си и се радвам, че напук на комерсиализацията има много хора, чието хоби е свързано със сюблимния момент от натискането на спусъка, самото снимане и резултата от него. Разбира се всичко трябва да е видяно предварително в главата, но има и екстремни моменти, в коити просто нямаш време за отиграване, обмисляне или режисиране...просто вдигаш, фокусираш и щрак [shtrak]
Радвам се също, че голяма част от хората го правят зарафи самото удоволствие и тръпка, а не сме се вманиачили само в техническото изпълнение, изразните средства и похвати в самата фотогравия. Абе кефя се един вид...[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Защо снимате?
Автор: erzsebet   
Дата:   13-11-15 14:54

... И един дърварски отговор от мен: снимам, за да си спомням след време къде съм била [smilie5] . А приятелят ми снима, защото е по-бързо и изпълнимо от рисуването (мои подозрения).
Друг е въпросът защо разглеждам снимки и картини - заради неописуемото удоволствие! Почти всички снимки, които съм видяла тук, ми харесват много [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Защо снимате?
Автор: CDman   
Дата:   13-11-15 15:33

Не знам [smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Защо снимате?
Автор: bus1ness   
Дата:   13-11-15 18:46

Защото е нещо с което не се справям. И това ме кара да опитвам пак и пак!

Отговори на това съобщение
 Re: Защо снимате?
Автор: tvk75   
Дата:   13-11-15 18:58

за удоволствие [smile]
просто обичам

Отговори на това съобщение
 Re: Защо снимате?
Автор: chill   
Дата:   14-11-15 00:49

За Б-точки, разбира се ... [smilie21] [smilie25]


Отговори на това съобщение
 Re: Защо снимате?
Автор: geokar   
Дата:   14-11-15 01:10

Защо снимам? Имаше една тема за гледната точка, там се бях разприказвал, ама сега... Честно казано - не знам. Обаче го правя - от 10-12 годишен и ще продължавам да го правя. Това ми помага да виждам света и да продължавам да му се учудвам. И дава чисто теоретичната възможност да споделям това учудване с други. Теоретична, защото на практика не се получава, ама все пак възможност.


Отговори на това съобщение
 Re: Защо снимате?
Автор: chefo111   
Дата:   14-11-15 07:30

Започнах покрай планинарството, а в началото бях убеден , че няма да си купя апарат със сменяеми обективи [smile] Като цяло за удоволствие и в много редки случаи за пари.

Отговори на това съобщение
 Re: Защо снимате?
Автор: hemilio   
Дата:   14-11-15 07:50

А,защо не?[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Защо снимате?
Автор: kukumichin   
Дата:   14-11-15 08:02

Искам да направя някой ден Снимката, след което ще спра. Все още се боря и правя плахи опити.

Отговори на това съобщение
 Re: Защо снимате?
Автор: fotorafi   
Дата:   14-11-15 09:23

Снимам вече по-малко, защото съм на 68 г. снимам от 48 години
Защото ми е ХОБИ И ЛЮБИМА ПРОФЕСИЯ[smitten]

Отговори на това съобщение
 Re: Защо снимате?
Автор: doofy   
Дата:   14-11-15 20:53

Защото не мога,а искам да промога...някой ден.Единствено и само за кеф [smilie25]

Отговори на това съобщение
 Re: Защо снимате?
Автор: Bess_bg   
Дата:   14-11-15 21:02

Заради релакса, заради техниката, защото ми е интересно, защото ми е вид медитация (и снимането и обработването), заради експеримента, за да си раздвижа мозъка... Тези май са ми достатъчни като за начало. :)

Отговори на това съобщение
 Re: Защо снимате?
Автор: bpavlov   
Дата:   16-11-15 03:01



Аз снимам изцяло заради пари. Е, понякога ми се случва да си преглеждам някои снимки с умиление и да отронвам по една салза, ама е рядко. Това обаче не ми пречи да се отнасям много по-отговорно към работата си, отколкото други колеги, за които фотографията е страстта на живота им...

Отговори на това съобщение
 Re: Защо снимате?
Автор: Bess_bg   
Дата:   16-11-15 19:37

Разбира се. Отговорността е отношение към живота въобще, не само към това, което ти доставя удоволствие или към това, което ти носи пари.

Отговори на това съобщение
 Re: Защо снимате?
Автор: PhotoBo   
Дата:   17-11-15 00:02

Харесва ми това, че давате искрени отговори! Няколко човека включиха техниката и обработката при удоволствоето от фотографията. Всичко е ок, ама при мен лично обработка е един от най-тегавите и досадни процеси, които се опитвам да правя, но може би е така, защото толкова си мога. Всичко е много тромаво и мъчно за мен, пък без обработка снимките стоят едни...постни в днешно време. На път съм да отворя нова тема, но ще се въздържа...просто се чудя за всички ли тоя процес е любим или има и такива, като мен, чийто кеф се свежда до заснемането на кадъра, а не след това на компа вкъщи?

Отговори на това съобщение
 Re: Защо снимате?
Автор: stoikovv666   
Дата:   17-11-15 01:55

PhotoBo, за мен също е досаден процес! [smilie24] Опитвам се да докарам нещата до минимум обработка, но много рядко се получава да ми хареса без сериозна софтуерна намеса...
Точно поради тази причина имам кадри които чакат с месеци, да се покажат на светло [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Защо снимате?
Автор: bogdanov   
Дата:   17-11-15 10:15

Имам един приятел, който не снима. Попитах го... приятелю, защо не го правиш? А той ми отвърна:
Защото нямам фотоапарат.
Дадох му фотоапарат. (аз имам много, пък и ми е приятел) А той пак не снима и не снима. Питам го...приятелю, защо пак не снимаш??...
Обектив нямам(вика).
Дадох му обектив и вече ни го питам, ни разпитвам, защото ми е сърдит, че му критикувам снимките. ;)

Отговори на това съобщение
 Re: Защо снимате?
Автор: photoninja   
Дата:   25-11-15 23:41

Снимам защото това е начина да запазя спомена, да отразя момента...и един ден да имам частица от този миг, която лесно да ми припомни отминалото време, останалото в съзнанието, красивия миг.
За жалост в кадрите се запаметява една незначителна част от живота на даден човек, но макар и такава - всеки може да остане със спомените си, да си ги припомни, а понякога и да ги разкаже и на останалите. Или просто защото обичам да снимам [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Защо снимате?
Автор: turntablism   
Дата:   26-11-15 02:00

Снимам за да чувствам. Запаметявайки дадено чувство в даден кадър, макар и само за мен разбираемо, по късно гледайки го успявам да се върна в този момент и да го изживея отново в малко по различен аспект. Снимката ми разкрива нови хоризонти, въжможни такива и още толкова невъзможни. Създавам си малки прозорчета към моята душа (същност), гледам през тях и се опознавам... Опознавайки се се харесвам или нехаресвам, но изпитвам! Защо споделям сниманото ? За да дам възможност някой да види себе си в прозорчето и поне за миг да го изостави чувството на самота в тази необятна вселена... Защо гледам чужди снимки ? Поради същата причина ...

Отговори на това съобщение
 Re: Защо снимате?
Автор: Frenchev   
Дата:   26-11-15 11:37

Фотографията ми е хоби и професия едновременно.

Професионално снимам за пари. Снимам архитектурна и интериорна фотография. Преди снимах за удоволствие, сега това изчезна. Не мога да кажа, че ми е досадно, но единствената цел е финансовата облага.

За хоби обичам да снимам хора (репортажно) и пейзажи. Обичам да пътешествам и да снимам хората и местата на които съм бил. Подбудите са различни, но от всичко най-много обичам да подарявам принтираните снимки на въпросните заснети хора.

Отговори на това съобщение
 Re: Защо снимате?
Автор: impuls   
Дата:   26-11-15 12:01

Снимам доста преди фотографията да ми стане професия. Сега снимам, когато отида на непознато место, за да мога по-често да се връщам отново там чрез снимките. Миналото лято бех в Саксонска Швейцария през следващия юни ще посетя за седмица истинската Швейцария, няма как да не снимам. Вероятно за в бъдеще ще снимам все по-малко, защото съм започнал от 1957 с една бокс АЛТИСА 6х6.

Отговори на това съобщение
 Re: Защо снимате?
Автор: PhotoBo   
Дата:   26-11-15 12:07

Frenchev [cool]
Надявах се да получа искрени мнения от хора снимащи комерсиално (да се разбира срещу заплащане).
Това ми напомня за чичо ми, който цял живот е ръководител полети, взима адски много пари, но винаги е искал да "кара" самолет. Изкара сериозен курс, вече има десетки летателни часа и продължава да рабити за много пари, но винаги казва, че стимула не трябва да бъде само финансов, защото един ден човек се демотивира и спира да харесва хобито си, както и да следва мечтите си. Разбира се тук аналога е неуместен, става въпрос за изкуство, гледна точка, разбирания...но може би когато човек прави нещо само за пари, може би е добре да се насочи и към още едно хоби, което му доставя повече удоволствие. Аз така се кефя на всички лекари тук, които са се насочили към фотографията, защото като им гледам кадрите наистина мога да кажа, че правят това, което харесват.
От друга страна мечтата да не кажа на всички, но на голяма част от хобистите е да започнат да се занимават един ден професионално с фотография, но никой не си дава сметка, че понякога човек може да стигне нивото, за което ти говориш. Така или иначе хубаво е освен да изпитваме удоволствие от това, което правим за удоволствие да имаме и достатъчен стимул да постигнем това, което желаем!

Отговори на това съобщение
 Re: Защо снимате?
Автор: Dobromir_Kalenikov   
Дата:   26-11-15 12:32

Относно комерсиално-некомерсиално снимане: Аз не искам да снимам за пари. Вероятно мога, техниката ми все още не е толкова морално остаряла, а примери за по-лоша дори и от моята, но комерсиална фотография - с лопата да ги ринеш. Портрети без идея и що-горе грамотно изпълнение се продават на кифлите ежедневно. За мен обаче това е И неуважение към фотографията, професията, професионалистите и клиентите. Наскоро видях едно детско фешън студио, което се гордееше със снимките си на деца - в затворено помещение, със естествен източник на светлина - 1 прозорец някъде у лево(демекь - половината лице на детето на сянка, другата на светлина, нула обработка освен шарпене, сковани пози и никакво излизане от клишето "Гошко, мама, застани мирно за камерата! Усмихни се!" и т.н.), декор - експлодирала дъга - всякакви цветове, а детето/лицето на детето точно пред тях. Хаос, ужас, бъркотия, подпис- Мария, както се казваше в един виц. Таааа, накъсаната ми мисъл е, че дори тези хора взимат пари за снимане, имат часове, записвания и графици.
Аз обаче снимам за удоволствие и редуциране на стреса - обожавам снимането, обожавам редактирането на снимките, обожавам да метна чантата в колата и да забия за някъде - сам, да седна след това и да си почистя обективи/тяло/аксесоари. Фотографията като хоби за мен е най-самотното занимание на света, в положителен смисъл. Време само за теб самия, далеч от всичко и всички. Един вид мазето с 52 инча ЛСД, хладилник с всякаква бира от близки, от далечни и от екзотични места, фанелки/шалчета по стените за футболния фен.
Имам приятели, снимащи за пари, които си намразиха хобито покрай това. Ако е такъв рискът и при мен - не, мерси. Имам нужда от това хоби, прекалено ми е ценно, за да го жертвам за допълнителна финансова облага от 100-150 лв. месечно (надали с моето ниво и заетост бих могъл да стигна даже тая сума, камо ли вадя повече).
С една дума - фотографията е моят оазис, моят Safe Haven от всичко, което ме заобикаля. И когато снимам - главата ми се изпразва от мисли за проблеми, за служебни неприятности и неуредици с клиенти, партньори, счетоводства и т.н., нито пък ми тежи техниката и мъкненето ѝ по разни неприветливи места. После 1 снимка да нямам за пред света - не е фатално, аз моето съм си го взел. [shtrak] [beer]



Публикацията е редактирана (26-11-15 12:33)

Отговори на това съобщение
 Re: Защо снимате?
Автор: Frenchev   
Дата:   26-11-15 12:55

принципно е така, но май не си ме разбрал напълно.

Комерсиално снимам единствено и само за пари. Снимането комерсиално не ми доставя удоволствие вече, но не е работа, която мразя или ненавиждам и това за мен е огромен плюс.

Същевременно нямам търпение (забележи) да хвърля д800, да хвана малкия некс и да тръгна да пътешествам или просто да се разходя и да снимам хора, пътища, репортажи, да правя пътеписи, да принтирам снимки, да подарявам фотоси.

Смешното е, че преди когато фотографията ми беше само хоби си мечтаех за техниката, с която разполагам в момента, но не можех да я имам. Сега имам всичко, но тръгна ли да снимам за кеф хващам малкия некс с две обективчета и са ми напълно достатъчни.

Тоест, работата си е работа, но снимането за кеф си остана любимото ми хоби. Просто има граница между двете, Граница, която не съм си наложил сам. Тя просто се появи.

И никога не съм съжалил, че си направих хобито професия. Не ми доставя това удоволствие като началото, но поне не я мразя работата. Самия тип фотография (интериорна и особено панорамната) не изиска кой знае каква креативност като продуктовата примерно. Но и там съм сигурен, че рутината взима връх в един момент.

Отговори на това съобщение
 Re: Защо снимате?
Автор: boni   
Дата:   26-11-15 14:50

Аз пък да ви кажа честно снимам предимно комерсиално и това ми доставя удоволствие:) Получила се е една симбиоза - снимам за клиента, но гледам да вложа много от себе си, така че снимам и за себе си. Гледам да усетя духа на хората, за които снимам и ми доставя удоволствие, че опознавам и се сблъсквам с различни характери. Вероятно клиентите го усещат и много от тях ми казват, че съм уловил духа на събитието, както и че съм направил деня им по-интересен. Това пък на мен ми доставя допълнително удоволствие и гледам да им направя някаква малка изненада или жест. Това пък на тях им доставя допълнително удоволствие, което споделят с мен, виждаме се вече като приятели на бира и т.н. ефектът на "удоволствието" се засилва:):)
Изобщо гледам да си докарвам добри доходи и заедно с това положителни емоции от общуването с хората, а фотографията е посредника...[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Защо снимате?
Автор: Pac   
Дата:   26-11-15 15:00

boni [smilie24]
Това е съвършената комбинация!

За момента, в редките случаи, в които снимам за пари, и аз го правя с кеф. Винаги съм си мислел обаче, че ако имам постоянно поръчки и то сравнително еднотипни, бързо ще изгубя кефа.
Много е хубаво да чуеш, че кефа може да остане и след години професионален опит. Дай Боже повече такива случаи! :)

Отговори на това съобщение
 Re: Защо снимате?
Автор: boni   
Дата:   26-11-15 15:09

Да, но аз филтрирам поръчките много, така че хората да паснат максимално на характера и разбиранията ми. Отказвам много видове поръчки ако сметна, че няма да ми доставят удоволствие.
Също така зависи от нагласата. Много колеги отиват да снимат, мислейки за парите и за ангажимента като някаква работа дето трябва да свършим и да си вземем парите.
Моята нагласа е различна. Аз отивам да се запозная с нови хора, да намеря нови приятели, да съм част от емоцията на деня и да пробвам поредното предизвикателство - ще мога ли да се впиша психологически в атмосферата. Въобще не мисля за парите, никога не вземам пари предварително, никога не вземам капаро . Парите при мен се плащат след като клиента си е получил снимките и е останал доволен. И да ви кажа честно не съм имал проблеми за всичките тези години.

Отговори на това съобщение
 Re: Защо снимате?
Автор: PhotoBo   
Дата:   26-11-15 15:22

Познавам лично още една фотографка, която смея да твърдя е на доста високо ниво в своята кариера и тя е точно като Бони с подбора на клиентите си, както и смятам, че нейните разсъждения биха били близки до горепосочените. За жалост не е част отдавна от форума ни, но все пак показва, че бизнеса може спокойно да върви ръка за ръка с удоволствието! [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Защо снимате?
Автор: Frenchev   
Дата:   26-11-15 15:25

Бони има разлика между сватбената и моя тип фотография. Ако в сватбената не вложиш чувство нищо няма да се получи.

При виртуалните панорами само въртиш камерата в кръг - ни хора, ни емоции, ни чувства - само внимаваш за бленда, фокус и т.н.

Аз снимам сватби макар и много малко - 2 за тази година. И при мен чувството е същото и се сприятелявам с повечето от младоженците. Но и аз като теб филтрирам страшно много клиентите.

Просто има разлика между типовете фотография. Не мисля, че някой може да харесва да снима паспортни снимки или обувки за някой онлайншоп.

Отговори на това съобщение
 Re: Защо снимате?
Автор: boni   
Дата:   26-11-15 15:27

Безспорно Емо, ама аз и за това снимам само такъв тип фотография, който да не ми е скучен:)

Отговори на това съобщение
 Re: Защо снимате?
Автор: Pac   
Дата:   26-11-15 15:31

Луксът да си един от най-добрите! [beer]



Публикацията е редактирана (26-11-15 15:32)

Отговори на това съобщение
 Re: Защо снимате?
Автор: PhotoBo   
Дата:   26-11-15 15:33

Ето тук идва място за въпроса: Защо снимате неща, които не ви доставят удоволствие? [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Защо снимате?
Автор: тьма   
Дата:   26-11-15 16:05

[smile]



Публикацията е редактирана (26-11-15 18:12)

Отговори на това съобщение
 Re: Защо снимате?
Автор: Frenchev   
Дата:   26-11-15 16:46

Защо снимам нещо за пари, което не ми доставя удоволствие. Лесен въпрос.

С пейзажи и репортажни портрети не мога да изкарвам достатъчно пари. Сватбената фотография е добре платена, но се работи през уикендите. Повечето ми приятели, които снимат сватби, от април до октомври нямат свободен уикенд. а през седмицата също не остава време.

Затова се насочих към интериор, архитектура и панорами. Не са свързани с точна дата, можеш да си планираш времето много по лесно. А и като цяло са свързани с много по малко работа. Тъй де като няма да е за кеф поне да изберем по лесното :)

За жалост в България не са добре платени - една от причините да забегна временно в Германия.

Отговори на това съобщение
 Re: Защо снимате?
Автор: PhotoBo   
Дата:   26-11-15 17:10

Напълно те разбирам! Аз искам да снимам пейзажи, портрети, макро, понякога и стрийт ми се дощраква, обаче пределно разбирам, че за допълнителни финанси трябва да се насоча към интериор, сватби, семейни фотосесии, събития или продуктова фотохрафия. Така и става - имам няколко от всички споменати и подхождам с не по-малък ентусиазъм от това да снимам за себе си и каквото ми е кеф. Но ако хобито ми се превърне един ден в професия (на пълен работен ден), не знам дали ще успея така умело да балансирам и да изпитам същата емоция, както вече се спомена. Ама дано! Само времето ще покаже [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Защо снимате?
Автор: CatandGoddess   
Дата:   28-11-15 23:45

Все нещо трябва да правя, затова снимам. Мога да правя и други неща, но поне в началото фотографията ми се стори най-възбуждаща, сега не е съвсем същото. Ако ми откраднат техниката сигурно ще се откажа, даже един ден си представях как вратата е разбита и чантите ги няма... бяха интересни 15 минути.


Отговори на това съобщение
 Re: Защо снимате?
Автор: exobexo   
Дата:   28-11-15 23:53

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Защо снимате?
Автор: my.point.of.view   
Дата:   29-11-15 20:39

Не мога да смогна да кажа всичко с думи, защото трябва да си поемам дъх, затова снимам, да мога и без да приказвам.

Отговори на това съобщение
 Re: Защо снимате?
Автор: Антивик   
Дата:   30-11-15 08:41

Най-първом що ми е много кеф, що ми харесва да застопоря определен момент и след време да си спомням ситуацията и да си върна емоциите.
И после да мога да пускам тук снимките и да дразня разбирачите, че пускам клишета и лоша обработка, ма аз толкоз си мога що съм МНОГО ПРОСТ любител[smilie3] .

Отговори на това съобщение
 Re: Защо снимате?
Автор: photoninja   
Дата:   11-12-15 14:56

Снимането или крайния резултат е с приоритет за повечето? В смисъл ключа в обработката ли е или по-скоро в композитането и изпълнението на даден кадър?

Отговори на това съобщение
 Re: Защо снимате?
Автор: Бонд   
Дата:   11-12-15 14:57

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Защо снимате?
Автор: photoninja   
Дата:   11-12-15 15:02

Бонд [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Защо снимате?
Автор: J0R0   
Дата:   11-12-15 15:19

На 20 пробвах да съм работник. Гадно беше. Не се получи.
По-добре да стана артист, си викам.
Даже по-добре лош артист, отколкото добър работник.
Никога повече работник, така си казах, след няколко дни в цеха.
Пробвах първо със свирене.
Получи се точно като в баснята "Щурец и мравка".
А когато сняг забръска...
После пробвах с писане.
Изписал съм толкова много, че ако беше в сила американското правило за публикациите от времето на Марк Твен, дума-долар, щях да съм отдавна милионер. Ама не случих на издатели.
Таман бях почнал да пробвам с рисуване, някаква реклама ми отвори очите.
"Вие само натиснете копчето, а ние ще направим останалото".
Е, това е само за мене, си казах.
Затова снимам.
И затова обичам рекламите.
Защото правят живота хубав и лесен.
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Защо снимате?
Автор: raffito   
Дата:   11-12-15 19:51

Защо снимате?-[smilie11]
------------------------------------------------------------
Все едно да попитате някой наркоман...защо се друсате???[shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: Защо снимате?
Автор: goldstar   
Дата:   12-12-15 01:15

Защото обичам звука който издава затвора ![smitten]

Отговори на това съобщение
 Re: Защо снимате?
Автор: illuminations   
Дата:   12-12-15 12:48


защото имам апарат [thankyou]

Отговори на това съобщение
 Re: Защо снимате?
Автор: мара   
Дата:   12-12-15 18:47

защото в мойта работа някой трябва да снима ДОБРЕ, БЪРЗО И ЕВТИНО, това което аз/колегата е направил/произвел [smilie5]

е, ами научих се.
после почна и да ми харесва...че даже и с удоволствие го правя. не е за пари, но ми пести пари :) и, което е по-важно, време!
научих се и предпечат и оформление да си правя - за мои си цели.
пак по същата причина.

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »