Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Въпрос относно UV филтър
Автор: lucky55   
Дата:   02-10-15 18:24

Здравейте. Замислям се напоследък да си взема UV филтър за моя FZ200. Прочетох, че всъщност доста често този вид филтри се използват просто за защита на челната леща на фотоапарата. На мен също ми трябва точно заради това, а пък дали ще задържа ултравиолетовите лъчи, не ме вълнува толкова. Чудя се обаче дали поради самия факт, че това е едно допълнително стъкло/преграда пред обектива, може да има някакво влошаване на изображението. Поне на теория не може да няма влошаване, но дали на практика би се забелязвало чак толкова?

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно UV филтър
Автор: kvakioh   
Дата:   02-10-15 18:30

Всяка "пречка" пред челната леща на обектива е вид влошаване. Дори при най-скъпите филтри. При такава турбосапунерка едва ли ще се види някаква съществена разлика с или без филтъра. Ако целта е предпазване, няма грижи.
Един добър филтър все пак не пречи толкова, Hoya 52mm Pro-1, B + W или нещо подобно като марка. 25-50лв да е за Панасоника.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно UV филтър
Автор: batsali   
Дата:   03-10-15 12:53

Плюсовете на тоя филтър са малки, минусите също. Просто не си струва за мене.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно UV филтър
Автор: Jebediah   
Дата:   03-10-15 14:29

Колко пък толкова да влошават качеството? Аз лично предпочитам филтъра да се търка и драска, а не стъклото за 2000+ лв. или по-малко, но лично мнение

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно UV филтър
Автор: ZENON   
Дата:   03-10-15 21:21

абе това с филтрите е леко преиграване. За мен не са нужни, поради гореизложения довод за стъклата.
До сега никога не се е случвало да имам проблем с някой обектив. Всичките обаче ги ползвам със сенници, когато са на апарата. А това са си вече бая години. Предполагам, че ако се снима мотокрос или някакво бурно море, вълни или други по-екстремни неща, би имало смисъл. В обикновената практика си е наливане на пари в кенефа.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно UV филтър
Автор: terminator   
Дата:   04-10-15 10:04

Конкретно на Sony HX300v UV филтъра му пречи - на зум от 2/3 до към края (1200мм) има очевидно влошаване на резултата - не може да хване фокус! Уж има фокус, но всички обекти (дори и този който е на фокус) седят леко размазани. На същия кадър без UV филтър го няма това. В резултат - ан този апарат го ползвам единствено като капачка на обектива - лошото е че понякога забравям да го махна и ...

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно UV филтър
Автор: Slivenski   
Дата:   04-10-15 10:55

Тия стъкла с шкурка ли ги търкате? [smilie18] [smilie18]

Шегувам се, разбира се. Зависи от условията на снимане. Освен ако не се снима рали, мотокрос или нещо на брега на морето или пръскаща наоколо вода, не виждам особена полза от предпазен филтър. И да попадне прах, има си духалки, четки и кърпички за почистване.

[beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно UV филтър
Автор: nikons93   
Дата:   04-10-15 20:02

Аз съм с UV филтри и на двата ми обектива. Разликата е минимална - в остротата, все пак си е още 1 "джам" отпред. Но не е нищо особено.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно UV филтър
Автор: lucky55   
Дата:   07-10-15 20:00

Благодаря на всички включили се в темата. Намерих тези двата:

http://www.photopavilion.com/?page=catalog&catalog=20&product=6160&show=additional

http://www.photopavilion.com/?page=catalog&catalog=20&product=13626&show=additional

Имате ли някакви преки впечатления, коя от двете марки е за предпочитане?


Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно UV филтър
Автор: kvakioh   
Дата:   07-10-15 20:09

Oт представените 2- Kenko.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно UV филтър
Автор: m.djorov   
Дата:   07-10-15 20:13

https://www.photopavilion.bg/?page=catalog&catalog=20&cat=52&product=1465&show=additional ?

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно UV филтър
Автор: ibonita   
Дата:   09-10-15 11:45

Здравейте, и аз имам един въпрос.
Отскоро съм собственик на Никон Д5300 с обектив 18-105мм /любител-фотограф съм/, и не съм много наясно с филтрите...
Чудя се дали да си купя някакъв филтър за обектива и какъв точно?
Този ще свърши ли работа:

B+W ND 0.3-2X SC (101) 67mm
Благодаря предварително за мненията


Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно UV филтър
Автор: 798099   
Дата:   09-10-15 13:19

ibonita , това е ND филтър! Пусни търсачката тук, във форума има доста теми за тези филтри.

По основния въпрос, има и предпазни филтри, които не са UV, и по твърдение на производителите, не оказват влияние на крайния резултат. Имам такъв на Сони 16-50/2,8 и нямам впечатления да "нанася щети". Това, разбира се, не е критерий, защото снимам за кеф и не броя пиксели...


Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »