Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Препоръки за графичен таблет
Автор: nsirakov   
Дата:   30-09-15 15:53

Навил съм си нещо на пръста, да се пробвам да работя с подобно устройство. Ако има хора, запознати с различните модели и марки, моля споделете опит.

Като пълен лаик - ще го ползвам за първи път, нямам идея как се работи с него, определено не бих отделил много средства за ПРО модели...

Проблемът ми е, че в диапазона 70-180 лева, (колкото бих дал) има много близки по характеристики (дори с еднакви характеристики на хартия)модели.

По какво на практика се различават моделите, кой е подходящ за обработка на снимки ( за което ще се ползва на 100%), площта на таблета от жизнено важно значение ли е - гледам има работни площи от 10 до 22с ширина...

Благодаря предварително за помощта

Отговори на това съобщение
 Re: Препоръки за графичен таблет
Автор: hrup   
Дата:   30-09-15 15:57

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Препоръки за графичен таблет
Автор: LorDDemoniC   
Дата:   30-09-15 15:58

На тия пари 7 инча ...

Отговори на това съобщение
 Re: Препоръки за графичен таблет
Автор: nsirakov   
Дата:   30-09-15 15:58

Много ли ти се струва?

Отговори на това съобщение
 Re: Препоръки за графичен таблет
Автор: kvakioh   
Дата:   30-09-15 15:59

WAcom, това ползват масово.
И най-евтиния става.

Отговори на това съобщение
 Re: Препоръки за графичен таблет
Автор: nsirakov   
Дата:   30-09-15 16:01

Точно това исках да разбера,

Модели

в този диапазон има 6 продукта, какво толкова е различното между тях, в предвид да ми помага за работата... не ме интересува нито външния вид нито това дали е с кабел или безжично

Отговори на това съобщение
 Re: Препоръки за графичен таблет
Автор: hrup   
Дата:   30-09-15 16:02

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Препоръки за графичен таблет
Автор: nsirakov   
Дата:   30-09-15 16:04

hrup, съгласен съм, че с качванена тавана екстрите са повече, но не съм се докосвал дори до подобен начин на работа, затова исках да питам, къде точно е разликата... с какво точно този от по-доре е по-добър (като гледам нивата на натиск и чувствителността са еднакви)...

Отговори на това съобщение
 Re: Препоръки за графичен таблет
Автор: rimohit   
Дата:   30-09-15 16:07

Wacom Intuos Pen&Touch Small
Върши ми страхотна работа . Работа , не в смисъла на изкарване на пари , а като трябва да селектирам , изтрия или подчертая нещо става много по-лесно , приятно и не натоварващо ръката! Има и разни опции , които дори не ползвам пълноценно .[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Препоръки за графичен таблет
Автор: nsirakov   
Дата:   30-09-15 16:10

Аз искам да го ползвам за ретуш на снимките...

Отговори на това съобщение
 Re: Препоръки за графичен таблет
Автор: roumen6   
Дата:   30-09-15 16:13

без да се обиждаш, но приеми израза "обработка на снимки" като израза "каране на кола"...

може би отговорът на въпрос: какви корекции - основни или по-задълбочени ще влее някаква яснота в търсенето...

а иначе на по-голяма част от хорама им е по-удобно да работят с М-модел, заради по-голямата площ...

ако си от София, днес започва изложението COPYS където ще можеш да пипнеш всеки един модел и да решиш дали си заслужава



Публикацията е редактирана (30-09-15 16:14)

Отговори на това съобщение
 Re: Препоръки за графичен таблет
Автор: nsirakov   
Дата:   30-09-15 16:24

Не се обиждам, точно за това питам, защото не съм наясно...
Какви корекции.. ами това, което правя върху снимките си с мишката, смятам, ще е по-прецизно с писалка (или греша?) - основно селекции, маски, от време на време ретуш по кожа на някоя моделка (дай боже да има) и подобни фини корекции...

Уви не съм от София :(



Публикацията е редактирана (30-09-15 16:24)

Отговори на това съобщение
 Re: Препоръки за графичен таблет
Автор: nsirakov   
Дата:   30-09-15 16:30

Може да звучи тъпо, но продължавам да не разбирам - например Wacom One M (CTL-671) има по-голяма площ от Wacom Intuos Manga (CTH-480M)

останалите характеристики като гледам са еднакви (май само няма бутони) а цената е двойно по-ниска...

а сравнено с Wacom Intuos Pen&Touch Small (CTH-480S) последният модел има тъч опция, по-малка площ и пак двойна цена... останалите характеристики са еднакви...

тогава с кое скъпите модели превъзхождат този Уан М (защото не мисля, че едни бутони са чак от толкова важно значение (за тъч функцията не мога да коментирам))



Публикацията е редактирана (30-09-15 16:30)

Отговори на това съобщение
 Re: Препоръки за графичен таблет
Автор: marvves   
Дата:   30-09-15 16:36

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Препоръки за графичен таблет
Автор: roumen6   
Дата:   30-09-15 16:39

на бутоните може да им присъждаш функции - например: на един бутон да присъдиш функцията "5 звезди", а на друг - червен етикет", на трети - "за корекция" и т.н. освен това може да им присъдиш и функции като клавиши "Алт" и "Контрол"... за да отпадне съвсем боравенето с клавиатура... на някои таблети можеш да плъзгаш и мишка (въпреки, че това се обезмисля!)...

Отговори на това съобщение
 Re: Препоръки за графичен таблет
Автор: nsirakov   
Дата:   30-09-15 16:40

ее това исках да чуя... практични съвети!! Ок ще се ориентирам към тъч функции, дори да е с малко поле на работната площ

БЛАГОДАРЯ![beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Препоръки за графичен таблет
Автор: nsirakov   
Дата:   30-09-15 16:52

Ето какво мога да си позвля с Touch функция...

Сравнение

ако се абстрахирам от софтуера, с който идват някои от тези модели (който няма да ползвам) останалите разлики само в дизайна ли са?

Отговори на това съобщение
 Re: Препоръки за графичен таблет
Автор: lamerko   
Дата:   30-09-15 16:56

И аз съм с Wacom М - препоръчвам фирмата, модела както дойде според бюджета!

Отговори на това съобщение
 Re: Препоръки за графичен таблет
Автор: itilien   
Дата:   30-09-15 17:24

За фотографски цели таблета на практика е долу горе само една мишка. Дори сензора за натиск не е нужен. Тъй че не ти трябва нищо скъпо. По-горе казаха, че големите площи са нужни само когато рисуваш - за ретуш са ненужно разхождане на ръката. Даже и софтуер не е нужен. Аз имам един genius дето го бях купувал 2006-та. Софтуер за уин 7 изобщо няма, той си го разпознава като мишка - не ползвам сензора за натиск. И пак си върши идеална работа за ретуш. То приятелката ми го ползва основно де. Иначе има и един уаком, забравих точния модел, дето си има софтуер, ама нещо не може да му нагоди настройките и има проблеми като мърда разни слайдери - като отлепи писалката тя продължава известно време да ги мърда и така не остават там, където иска.



Публикацията е редактирана (30-09-15 17:28)

Отговори на това съобщение
 Re: Препоръки за графичен таблет
Автор: e-mil   
Дата:   30-09-15 17:37

Общо взето Wacom е най-доброто, което може да купиш, като краен потребител. Кажи-речи са монополисти в тази област.
Това долу го писах миналата година в ХардуерБГ. Само леко го преправих, че няма време за повече. Виж дали ще ти свърши някаква работа (в случай, че избереш стар модел втора ръка). Версиите на драйверите не съм ги променял, щото не се сещам с кои съм в момента.

Има едни базови функции, които ги могат всички таблети: примерно да регулираш дебелината на щриха, да си оразмеряваш полето в което рисуваш и т.н. Някои функции ги имаше дори при първия ми супер евтин китайски Lenco, който купих нов за 50 лв през 1998. Освен тях обаче при Wacom получаваш "pen tilt", тоест отчитане на наклона на писалката. Особено полезно е при рисуване с четки.
Някои от настрйките се правят в програмата, която ползваш. Например в палитрата Brush на Фотошоп имаш падащи менюта, в които можеш да избереш как да се държи писалката - дали като молив с "Pen Presure" или като четка с "Pen Tilt".

Други настройки се правят в Control Panel, където ще ти се появи нова позиция "Wacom Tablet Properties". Ето настройките в Control Panel на моя Intuos4 (струваше към 700 лв нов преди 5 години). Предполагам при Pen & Touch трябва да са много подобни, ако не и същите:

Избор за натиска, действията на бутоните и пр. за писалката:

https://photo-forum.net/static/forum/2015-09/gvxy1775.JPG


http://prikachi.com/images/236/7574236Y.jpg



Настройка на "гумата"

https://photo-forum.net/static/forum/2015-09/mxbu8522.JPG


http://prikachi.com/images/238/7574238h.jpg



Настройка да се държи като мишка (тоест с относително положение на курсора)...

https://photo-forum.net/static/forum/2015-09/pmtf6750.JPG


http://prikachi.com/images/240/7574240F.jpg



... или като молив (с абсолютни стойности за курсора). От падащото меню Screen Area можеш да избереш дали да работиш по целия екран или само част от него (Portion). Отдолу пък в Tablet Area избираш дали да работиш по цялата повърхност на таблета или само част.

https://photo-forum.net/static/forum/2015-09/jcfi5411.JPG


http://prikachi.com/images/247/7574247V.jpg



Ако избереш Portion ти излиза прозорец за дефиниране на пространството

https://photo-forum.net/static/forum/2015-09/nbci7189.JPG


http://prikachi.com/images/248/7574248e.jpg



Дали ще усетиш разлика между евтин и скъп модел си зависи само от теб. Аз например правя предимно ретуш и обработка, затова мога да мина с евтин модел. Но ако ти рисуваш много може да усетиш разликата още в първите седмици.
Например при Intuos4 в стойката за писалката има набор от различни писци (nibs). Някои са като твърд молив, други меки като тънка четка с къси косми, трети са с вградена пружина и т.н.


https://photo-forum.net/static/forum/2015-09/czjp6959.JPG


http://linuxlookup.com/files/imagecache/800x600/wacom-intuos4_6.jpg



Така че провери внимателно комплектацията на таблета преди да го купиш. Разбира се по-късно можеш да вземеш по-хубава и по-удобна писалка, както и различни писци, но имай предвид, че консумативите на Wacom хич не са евтини.


* * *
Ако си левичар обърни внимание, че има две букси за кабела! Отдолу на таблета има превключвател, който открива едната и закрива другата. Можеш да го завъртиш както ти е удобно.

Досадното на Intuos 4 е, че направиха работната му повърхността леко грапава, за разлика от Intuos 3, при който беше гладка. Идеята на Wacom беше да имитират повърхността на хартия, за да зарадват художниците свикнали да ползват молив. В резултат обаче всички потребители с изненада установихме, че черните твърди писци започнаха да се хабят ужасно бързо. При хора като мен пак е поносимо, защото не го ползвам всеки ден, а и правя само ретуш, но художниците изпищяха. Само след няколко месеца писецът се подостря от едната страна и трябва да го завъртиш.
Не че е болка за умиране. На самия таблет нищо няма да му стане, освен че първо се надрасква, после се излъсква и накрая отдолу се показва гладка повърхност. Но е ужасно досадно да ти скърца писецът. А и както казах консумативите не са евтини.

Другото неудобство понякога е Touch Ring. От една страна обичам таблета да е пред мен, а не вдясно отатък мишката. От друга пък ползвам много клавишни комбинации от клавиатурата и програмируемите бутони на таблета не са ми достатъчни. Затова лятно време, когато съм по къс ръкав лявата ми ръка ляга върху Touch Ring и кожата ми често го задейства.
Ако рисуваш това може би няма да е проблем, защото можеш да се облегнеш назад и да ползваш само таблета.

Третата досада е, че при последните драйвери (6.3.8-4) се смени начинът на работа. Разликата е, че досега бутоните на писалката работеха свободно дори ако само е доближена до таблета без да го докосва. Сега горният бутон (който съм настроил да е "десен") работи като такъв само с натискане плюс докосване. Тоест за да си извадя с "десен" бутон палитрата с четките трябва да "кликна" с писалката и едновременно да натисна бутона. И трябва да внимавам да не изтрия нещо или да не оставя петно от четка.
За мен промяната е неприятна, но нямах време да потърся по форумите дали може да се настрои по стария начин. Ако и при теб е така и не го харесваш можеш да пробваш някой от Legacy Drivers - примерно от 6.3.6-3 назад. При тях със сигурност не е така.

Четвъртият проблем е непостоянен и може при теб да не се появи.
От време на време Wacom пускат недооправени драйвери на таблета, които се скапват и трябва да се преинсталират. Да кажем 2-3 пъти годишно. Това започна някъде през 2012 докъм 2014, преди това нямах проблеми. Те самите не даваха обяснение: просто казват "Преинсталирайте!" Със сегашните драйвери май съм нямал проблем наскоро.

Иначе Intuos4 е хубав, издържлив. Често съм го носил нагоре-надолу сложен в раница. За 5 години не е мръднал. И е приятно тежък - понякога си затискам капака на скенера с него.
Писалката също е качествена. Пръстите ми лесно се омазняват, но гумата държи и не се разтяга.
Ако при почистване без да искаш завъртиш гумата, да не се шашкаш в случай, че бутонът на писалката изскочи. Не се е счупил и лесно се вкарва обратно.



Публикацията е редактирана (30-09-15 17:40)

Отговори на това съобщение
 Re: Препоръки за графичен таблет
Автор: ecobo   
Дата:   30-09-15 17:59

На таблета точно функцията за натиск е ценна. Колкото по-прецизно работи тази функция, толкова по-удобно се работи.
Аз съм с таблет от доста години, имам Intuos 3 откакто се появи на пазара и към днешна дата изобщо не мога да си представя да работя без таблет.

Отговори на това съобщение
 Re: Препоръки за графичен таблет
Автор: itilien   
Дата:   30-09-15 18:03

ecobo - за какво ползваш натиска? Може и да е по-удобно, аз поне не съм го ползвал за нищо, приятелката ми също, пък тя ретушира доста.

А сензор за наклон мисля имат само по-високия клас. По-ниския имат само натиск.



Публикацията е редактирана (30-09-15 18:04)

Отговори на това съобщение
 Re: Препоръки за графичен таблет
Автор: ecobo   
Дата:   30-09-15 18:37

itilien написа:

> ecobo - за какво ползваш натиска? Може
> и да е по-удобно, аз поне не съм го
> ползвал за нищо, приятелката ми
> също, пък тя ретушира доста.


За много неща, както си го настроиш, но основно за Size и Opacity на четки. Невероятно удобство, което никога на може да имаш с каквато и да е мишка. За удобството да се ползва писалката като мишка да не говорим, уморява ръката поне 3 пъти по-малко от мишката.

Отговори на това съобщение
 Re: Препоръки за графичен таблет
Автор: nsirakov   
Дата:   30-09-15 18:41

Благодаря ви много за ценните съвети

[thankyou] [thankyou] [thankyou] [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Препоръки за графичен таблет
Автор: johnny_fx   
Дата:   01-10-15 00:00

...основно за Size и Opacity на четки

Доста практика ще трябва докато стане прецизно боравенето по този начин. Това при мен не го виждам изобщо, където работя на 1, 2 % флоу и някой път, и 1 % ми е много. [smilie5]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »