Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Въпрос за реализация на дълъг таймлапс
Автор: Frenchev   
Дата:   06-09-15 12:48

[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за реализация на дълъг таймлапс
Автор: Frenchev   
Дата:   06-09-15 12:48

Кой е най-добрият вариант за няколкомесечен timelapse? Искам да направя timelapse, при който камерата да снима 6 месеца. Един клиент ще строи парк с мострени къщи и искам да заснема цялото строителство, което ще продължи от тази есен до следващата пролет. На практика ще ползвам само кадрите, в които някой работи или се случва нещо, но това ще стане в постобработката.

Трябва ми камера, която да може да снима 6 месеца без прекъсване, като прави кадър в минута (интервала не съм решил още какъв точно да е). Мисля, че ще имам възможност за външно захранване, но все пак има ли и варианти с батерия.

Предполагам, че най-лесния начин ще е с gopro. Нямам обаче никакъв опит с въпросната камера. Има ли също вариант с някакъв модул с мобилен интернет да изпраща направените снимки. Има ли подобни готови решения?

Ще съм благодарен на всеки, който сподели знание, опит или дори само идея.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за реализация на дълъг таймлапс
Автор: m.djorov   
Дата:   06-09-15 21:00

При един кадър в минута за 6 месеца са 60*24*187 - към 270 хил. кадъра. И повече от половината няма да се ползват, освен ако не работят по 24 часа 7 дни в седмицата и по празниците. Ясно е, че няма как да стане с батерия - ще си трябва външен източник. И без твоя намеса периодично също. Смяна на карти и преточване на снимките, подновяване на снимането, че май повечето са с ограничение колко снимки да правят и периода, проверка дали не е прекъснало захранването и т.н. Даже май може да се наложи всеки ден да си там да ги правиш тези неща. Начин да намалиш картите е примерно ако има начин да се вържеш към някакъв сензор, който ако засече движение, тогава да прави снимките, че иначе ще имаш по 10-15 часа на ден безсмислени снимки.
Иначе слагаш една IP камера за външен монтаж, връзваш я към PC с мрежов кабел и захранваме и почваш да трупаш снимки на харда.
Зависи какво качество гониш на снимките.



Публикацията е редактирана (06-09-15 21:01)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за реализация на дълъг таймлапс
Автор: m.djorov   
Дата:   06-09-15 21:10

https://www.linkedin.com/grp/post/1790216-205122091 - първия резултат от гугъл за IP камера.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за реализация на дълъг таймлапс
Автор: Frenchev   
Дата:   08-09-15 08:09

Тъй като строежа е далеч от мен няма как да ходя да проверявам всеки ден. Варианта е всички направени снимки да се изпращат към мен периодично през интернет. Един приятел ми даде идея с фотокапан за диви животни - те имали такава функция. Друг вариант е с камера за видео наблюдение.

Тъй като ще е тайм лапс - тоест изходния файл трябва да е 1920х1080. Тоест изискването към качеството не е кой знае колко голямо.

Ако има вариант ще му задам да снима само през деня между 7 и 19 часа. Моментите, в които няма никакво движение просто ще ги трия.

Не знам дали няма някакви решения за gopro - модул със слот за data карта, който да изпраща снимките по интернет.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за реализация на дълъг таймлапс
Автор: e-mil   
Дата:   08-09-15 09:08

Ето ти вариант с автомобилен акумулатор.
http://www.instructables.com/id/How-to-make-a-long-term-time-lapse/


При теб изискването за wifi усложнява нещата, но не толкова конструктивно, колкото със сигурността на връзката. Тоест имаш странични проблеми за решаване:
- Може ли човекът да ти осигури непрекъснат достъп до Интернет? Все пак това са 6 месеца, не 3-4 дни.
- Кой ще се грижи за пращането? WiFi на камерата или външен софтуер? При разпадане на връзката може ли безпроблемно да се закачи отново?
- Какво ще стане ако примерно 1-2 дни няма Интернет? Ще имаш ли буфер? Колко снимки ще се натрупат в него и като получи отново връзка откъде ще почне пращането? От най-старите снимки или от тези, които в момента прави?
- Каква ще е скоростта? Ще успее ли да прати всичко в разумен срок преди да се напълни картата?
- И кой ще управлява този буфер?

Струва ми се, че не можеш да разчиташ само на камерата. Ще трябва някое лаптопче или поне смартфон с някаква програма, която да се грижи за всички тия неща. Пък ако има и начин за бекъп на място - още по-добре.


Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за реализация на дълъг таймлапс
Автор: Frenchev   
Дата:   08-09-15 09:18

Идеята ми беше като снима една снимка директно да я праща. Захранване ще има на място, а за интернет смятам да ползвам карта с мобилен интернет.

Ако е с GoPro може да му се сложи една 64 или 128 гб карта, която може да поеме много снимки.

Пращането по интернет е по скоро застраховка, че всичко работи нормално тъй като няма да имам възможност да ходя до там редовно. Един път в месеца би било ОК, но няма да ми е достатъчно.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »