Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Съвет за избор на общоползвателно варио за Canon FF
Автор: Dobromir_Kalenikov   
Дата:   13-08-15 20:14

Здравейте.
Отново имам нужда от вашите съвети.
В момента снимам с 5D Mk II и твърди обективи - 1 х 50 мм., 1 х 58 мм., 1 х 135 мм., преди седмица си продадох вариото - 24-105 f4L и почти на мига започнах да съжалявам - за туристическо снимане без големи предизвикателства в условията се оказва, че ми е вършил добра работа.
Към настоящия момент ми се иска да си взема пак варио в диапазона 24-**/24-***. Оглеждам три опции - една бюджетна и две по-предизвикателни финансово:
1) Отново да си купя 24-105 - има ги запазени по 900-950 лв. - тъпото е, че моя го продадох за 800, а сега ще се набутам поне още 100-150 лв.,но то човек от главата си страда.
2) Да се опитам да скоча за 24-70 2.8L първата версия - въпросът е заслужава ли си похарчването на екстра 500+ лева и ще доведе ли до осезаемо по-добра картинка?
3) Тамрон 24-70 2.8 USD VC - почти нов на цената на доста лангъркан 24-70 - по сравненията в нет го дават убиец, но пак има 500+ лева разлика спрямо 24-105 4L.
4) Друга опция, която вие предложите.

Бих бил благодарен и на колега, който може да ми помогне с избора чрез тест на тамрона или 24-70 канона в Пловдив. Отплащам се с бира / почерпка.

Благодаря ви предварително.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за избор на общоползвателно варио за Canon FF
Автор: kvakioh   
Дата:   13-08-15 20:20

Tamron 24-70 VC

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за избор на общоползвателно варио за Canon FF
Автор: lamerko   
Дата:   13-08-15 20:51

Като kvakioh - това и ползвам :)

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за избор на общоползвателно варио за Canon FF
Автор: tuizzl   
Дата:   13-08-15 22:08

Аз бих си взел отново 24-105, но нов. Перфектен обектив.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за избор на общоползвателно варио за Canon FF
Автор: GNikolov   
Дата:   14-08-15 11:15

Добри , Тамрона е по-добър , но губиш 35мм. Ако диапазона 70-105 не ти трябва , скачай на него. От друга страна 24-105 е страхотен обектив за всекидневен обектив , а и за парите си. Всичко зависи от приоритетите ти, но нещата са на кантар.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за избор на общоползвателно варио за Canon FF
Автор: 2metraninja   
Дата:   14-08-15 11:48

Зависи и какво снимаш. Ако за туристически зум ще го ползваш, май 24-105 е по- доброто - повече диапазон, не по лоша картинка, че чак и стабилизация на снимане на тъмното от ръка. От друга страна 24-70 е цяла бленда по- светъл. Аз лично не съм го наблюдавал това, защото мой 24-70 не съм имал, но са ми казвали че специално за портрети не е много добре, кривял малко гадно лицата :)

24-70 тамронския го има в пловдивския павилион. Не е същото като да си го пробваш спокойно навън, но пак е нещо. Единственото, което ме притеснява в тамрона е че зум ринга му се върти наобратно от канонските.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за избор на общоползвателно варио за Canon FF
Автор: Dobromir_Kalenikov   
Дата:   14-08-15 12:14

Благодаря на всички засега за отговорите.
Относно използването - за портрети съм подсигурен с ръчнофокусни - един хелиос от онези с концентрично-диаболичното боке и един цайс 135 с невероятен дефокус и цветове. Портретите са ми нагласени, с достатъчно време за уцелване на фокуса и ръчното му управление не ме притеснява. 24-105/24-70 за портрети няма да се ползва. Това, за което искам да го ползвам, е да играе ролята на обектив, който да закача при пътувания и, ако не реша да правя някакви по-нестандартни неща, съответно да не откача през цялото време - ще се снимат така популярния "стрийт" :), пейзажи и каквото ми щукне по време на походи и разходки. Теглото не ме притеснява, самият аз съм близо 120 кг. и съм свикнал да мъкна като добиче. Въпросът е дали 24-70 канонският дава толкова по-добро качество на снимката спрямо 24-105, че да бъде предпочетен на цена +500+ лева. Другите му преимущества са ясни - по-светъл (но пък без стабилизация), по-солиден, 100% метален.
Не знам механично Тамронът как е изпълнен - ядове с плъзгачи/лентови кабели и т.н. има ли?

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за избор на общоползвателно варио за Canon FF
Автор: kvakioh   
Дата:   14-08-15 13:09

Доста хора преминаха напоследък от 24-105 към Тамрона. Работен обектив, за разлика от разни по-нисък клас обективи на Тамрон 17-50, 70-300, пак с VC стабилизацията е по-бърза като скорост, обективът е доста солидна изработка, има много малко оплаквания откъм фокуса (бек-фронт).
Има вариант и за Сигма 24-105/4, която единствено няма макро, но показва повече в тестове и ревюта от стария 24-105/4L.
За стриийт и друго намерих решение, макар и доста трудно- Сигма 20-40/2.8, която изключително трудно се намира. Но не е за всеки, макар че е отличен, светъл и без да криви обектив.
Не бих скочил на стария 24-70/2.8, освен ако не е някаква година, малко употребявана бройка.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за избор на общоползвателно варио за Canon FF
Автор: stef7   
Дата:   15-08-15 14:45

За мен 24-105мм L f4 IS е най-близко до твоето определение за туристически обектив.
Интересено защо си го продал. Значи въпроса се свежда до: Какво искам: 35мм повече теле обектив
или 1 стоп повече светлина и по-отворена бленда.

По отворената бленда и по-светлия обектив ти дава две предимства
- да снимаш по-замазан фон за портрети
- един стоп повече когато светлината не достига

Ти за първото казваш си имаш портретни обективи. За второто освен ако не се снима бързо движещи се обекти IS ти дава 2-3 стопа. Едно време като снимахме на 50 и 100 исо филм който на това отгоре не може да смениш или доста трудно сменяш след като веднъж е в камерата, разликата между f2.8 и f4 можеше да е като за имаш снимка и да нямаш, но при днешните дигитални камери които може да сложиш 3200 че и нагоре ИСО, обективи които ти дават 3 стопа отгоре от стабилизация, във Фотошоп може да правиш push на RAW файла, 1-2 стопа, един стоп по-малко за обектива никога не е проблем.

От друга страна IS ти дава и предимството да правиш повече резки снимки от ръка, особено когато си в движение. За мен IS ми дава стабилизация за видео, което също снимам.

Ако човек вземе 24-70, ще трябва да го подпре с нещо отгоре. Вярно снимам рядко на теле но все пак си трябва. Т.е. втори обектив откъм теле си е задължителен и ще има смяна.

Бях пред подобен избор скоро и си взех 24-105мм L f4 IS. Тамрона е практически 2 пъти по-скъп, аналогичната на Канон 24-105 Сигма също, въпреки че има по-малко изкривявания в широкия край и малко по-добро боке. Поради това че 24-105мм L f4 IS го продават като китов за 5D и 6D и от доста отдавна, цената втора ръка е доста добра. Моя смятам да го използвам дори и за портрети ако се наложи в дългия край, когато съм в движение. Така че цената се оказа решаваща за мен, и сигмата и тамрона са много добри обективи но цената е друга а 24-70 иска още един обектив поне.
За разликата в цената мога да си купя 85 ф1.8 който е наистина светъл и страхотен портретен обектив, боке, светлосила, DOF са по-добри от 24-70 f2.8

За китов туристически, универсален или обектив който е през повечето време на камерата 24-105мм L f4 IS си е екстра.
Единсвения му недостатък евентуално са размер и тегло. В този аспект той не е подходящ за street. Но същото важи и за останалите обективи от тази група. Там ти трябва нещо малко и компактно което да не привлича внимание. 35, 50мм обектив или още по-добре 35мм и една безогледалка като Сони А6000.

Иначе от това което прочетох по ревютата и форумите:
Тамрон 24-70 е по-скоро 24-60мм, Canon 24-105мм L f4 IS, e по-скоро f5 отколкото f4, Сигма 24-105 е f4 наистина, има по-малки изкривявания на 24мм по-добро боке от Канона ако това има значение.



Публикацията е редактирана (15-08-15 14:48)

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за избор на общоползвателно варио за Canon FF
Автор: lamerko   
Дата:   15-08-15 15:09

Тамрона също е стабилизиран, и то с доста добра стабилизация :)

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за избор на общоползвателно варио за Canon FF
Автор: Dobromir_Kalenikov   
Дата:   16-08-15 10:35

stef7 написа:

>.............

Ами какво да кажа, полакомих се по арт сигми и ореола на 24-70 F2.8L, след това осъзнах, че нов твърд обектив няма да ми свърши работа (това относно сигма арт 35), а дори от ибей един 24-70 под 1500 лева не се намира. Липсващите 35 мм. (от 70 до 105) не ми пречат толкова, колкото ми помага ф2.8 Обаче пък стабилизацията на 24-105 никак не е за подценяване, така че... Изкушението остава само по хипотетично по-доброто изображение на 24-70(а дали?) и по по-якото изпълнение (имам фетиш към солидната изработка на техниката). Tamron-а и Canon-a 24-70 са с по минимум 500 лева по-скъпи, така че явно и те отпадат от надпреварата, още повече, че чувам все повече мнения относно прехвалеността на Canon 24-70 2.8
Явно съм си "амачьорчи" и без варио не се оправям [smilie8] :) Везните се накланят сериозно в полза на 24-105 отново, ами да ме пита човек защо бързам да продавам. Купих за 1050, продадох за 800, сега пак ще купувам за 900+. Голяма далавера, няма що. [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за избор на общоползвателно варио за Canon FF
Автор: stef7   
Дата:   17-08-15 08:56

Виж всички минаваме през някаква смяна на обективи и техника докато установим какво точно ни допада или върши работа. Така че споко, но уви този опит ни струва пари. 24-70 има по-малко изкривявания на 24мм. За острота не знам, през повечето време туристически снимам на f8 или f5.6 и там разлика в двата обектива едва ли ще се забележи. Иначе да 24-70 е по-солидно изработен. Защо не минеш през някой фото магазин да пробваш как е 24-70мм. Знам това ще е по-новата версия, но все пак. Че и тамрона може да пробваш. Както казват око да види ръка да пипне. Може би това ще ти помогне да определиш какво повече ти допада.


Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за избор на общоползвателно варио за Canon FF
Автор: PhotoBo   
Дата:   17-08-15 11:33

Аз съм за това да пробваш стабилизирания Тамрон 24-70/2.8 и тогава да решиш окинчателно. С такъв съм, но на другата секта и мога да ти кажа, че си заслужава парите до стотинка! Щом 35-те мм не са от голямо значение за теб, определено светлосилата ще окаже влияние и в същото време ще имаш отново добра и солидна изработка в ръцете. Да вярно е, че не всичко скъпо е качествено, но определено всичко качествено не е евтино, не случайно ще трябва да бръкнеш малко по-дълбоко в джоба за нещо, което си заслужава. Не знам как ги тълкуваш мненията до тук, но от прочетеното за мен везните не накланят към стария ти обектив. Виж ако искаш просто да получиш подкрепа тук в темата да вземеш пак стария обектив, то имаш я и няма сила, която да те спре, все пак патите ги даваш ти, но ако се вслушаш наистина в повечето мнения, то твоя избор би трябвало да бъде Тамтона...Но това сам ти го решаваш! Наслука!

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за избор на общоползвателно варио за Canon FF
Автор: kvakioh   
Дата:   17-08-15 11:36

По-новото тегли доста. Няма начин. 24-105/4 си е класика за работа, за макро дори. Но няма смисъл, след като вече е имало такъв. 24-70/2.8 първия също няма никакъв смисъл, освен ако не е малко употребявана бройка, това трябва да се внимава много при този обектив- времето на ползване.
Сигма 24-105/4 OS или 24-70/2.8 Тамрон. Това е според мен дилемата.
24-105/4 съм виждал и за 700лв бройки, има масово всякакви. Но при 24-70/2.8 да се гледа да е ползван колкото се може по-малко, ако все пак ще е този.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за избор на общоползвателно варио за Canon FF
Автор: PhotoBo   
Дата:   17-08-15 11:49

Така е да. Ако вземе сватбарски Тамрон, може и да ни псува после за лошите съвети, които сме дали. Аз моя го взех с оставаща гаранция от 18 месеца, без следа от употреба и да чукна на дърво - железен е. Човека го продаваше, защото му се родило детенце и му трябваха пари пък и не снимал често и т.н. Трябва си и търпение за покупката на тия неща, фотографската техника не бива да е импулдивна покупка.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за избор на общоползвателно варио за Canon FF
Автор: Dobromir_Kalenikov   
Дата:   17-08-15 20:15

Момци, голямо благодаря за съветите. Върнах се пак там, където бях и смятам да се спра за известно време. Бройката е запазена доста и е по-остра на ф4 от старата ми (изчетох доста, явно наистина и при канон когато става въпрос за 24-105 има разлики от бройка до бройка). Това си беше и бюджетно решение, защото още над 500 лв. за която и да е от другите две алтернативи нямаше откъде да извадя, без това сериозно да разклати семейния бюджет. Пак хиляди благодарности за съветите и насоките! [smilie24] [beer] [cool]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »