Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Филмов скенер - препоръка
Автор: lamerko   
Дата:   18-06-15 17:35

Препоръчайте ми някой сравнително читав филмов скенер. Изисквания - да има читава система за корекция дефекти чрез IR скан. По възможност да има функция за многократно сканиране за по-добро качество. Бюджет - до към 800 лв. Като за начало ще се сканират 35мм черно-бели филми и тук-таме някой друг цветен 35мм филм. И да има приставка за сканиране на единични кадри (изрязани и сложени в пластмасови шини за проектор - не знам как им се викат...). Общо взето - това е. :)

Отговори на това съобщение
 Re: Филмов скенер - препоръка
Автор: kvakioh   
Дата:   18-06-15 18:09

Epson

Отговори на това съобщение
 Re: Филмов скенер - препоръка
Автор: hose   
Дата:   18-06-15 23:36

Coolscan

и аз търся

Отговори на това съобщение
 Re: Филмов скенер - препоръка
Автор: hose   
Дата:   18-06-15 23:37

"шините" са диапозитивни рамки ;)

Отговори на това съобщение
 Re: Филмов скенер - препоръка
Автор: pstoev   
Дата:   19-06-15 00:15

ако ще сканираш само 35мм ти предлагам два варианта:
1. Плюстек OpticFilm 8200i SE
2. Минолта Minolta Scan


Отговори на това съобщение
 Re: Филмов скенер - препоръка
Автор: s_dyakov   
Дата:   19-06-15 09:53

Хубаво е да има гаранция и сервиз - че иначе става само да си подпираш вратата като спре в един хубав ден да работи.


Отговори на това съобщение
 Re: Филмов скенер - препоръка
Автор: sirkhann   
Дата:   19-06-15 10:02

Ir сканирането не работи с ч/б филми

Отговори на това съобщение
 Re: Филмов скенер - препоръка
Автор: джъмбо   
Дата:   19-06-15 10:05

да ир сканирането не работи с чб филм... освен ако не е тмакс СН41 или илфорд който се проявява по с41...

така че примири се че ще чистиш яко драскотини

Отговори на това съобщение
 Re: Филмов скенер - препоръка
Автор: lamerko   
Дата:   19-06-15 11:48

Мда, запознах се с този "проблем" вече - "светнаха" из Фейса. Казаха ми да избягвам фалбет скенерите, с което апетитите ми към Epson V600 сякаш ми се изпариха, особено като прегледах едни сравнения, а и не ми трябва чак толкова голямо животно.

Сега се насочих към Reflecta ProScan 10T - някой има ли мнение за него? Гледам, че има сравнително читава оферта, съвсем малко над бюджета ми (за нова бройка). На тестовете го дават много по-бърз от OpticFilm 8200i и с по-добро качество, но пък софтуера му е куц. Хубавото е, че Рефлекта е сертифициран за SilverFast 8, но факта, че не го включва в комплекта доста би оскъпило играчката - 50 евро е базовата версия на SilverFast 8 (да кажем, че е приемливо), но ако искам версията с опция "Multi-Exposure, трябва да се бръкна 120 евро, което вече ми идва малко повече. И това е версия без калибровките...

Отговори на това съобщение
 Re: Филмов скенер - препоръка
Автор: sirkhann   
Дата:   19-06-15 12:17

По-добре си прекопирай негативите с дигиталка. Евентуално, ако не можеш да се ориентираш кой кадър да сканираш, си прави превюта на плосък скенер, след което копираш с макро обектив директно от филма. Ще извадиш повече детайл от посредствен скенер.

Отговори на това съобщение
 Re: Филмов скенер - препоръка
Автор: kvakioh   
Дата:   19-06-15 12:22

Да, има доста вярно в това.
С една Сигма 50/2.8 макро се сканира отлично, като кутията за негативите идва към 30-40лв. в най-екстремния случай. А може и по-евтино с обектив да се мине.

Отговори на това съобщение
 Re: Филмов скенер - препоръка
Автор: lamerko   
Дата:   19-06-15 13:34

Имам макро обектив Canon 100/2.8L, завинтен на ФФ Canon 6D - бих казал, че е идеалната ситуация за DSLR скан. Правих опити за сканиране като се мъчих на сенника да закрепя една картонена кутия, с която да обера минималното фокусно разстояние. Проблема е, че тази "конструкция е твърде нестабилна - постояно има леки измествания, а и самата кутия не е с напълно правилни размери. По този начин фокусната равнина се изкривява, а при макро близо до 1:1.5 това дава отражение. Естетсвено при опит за 1:1, нещата излязоха извън контрол. Втория проблем, свързан с нестабилната сглобка е, че при опит да сменям кадрите или филма, цялата простотия е на косъм да се разпадне [smilie18]
И накрая - нямам специализиран холдър за филми... опитите си ги правих с една приставка от флатбет скенер с опция за филми (напълно неизползваема) - приставката е с много лошо качество и филма трудно се слайдва... като през това време опасноста да го надера жестоко е голяма. Ако имате някакви предложение откъде мога да си намеря холдъри за 35мм филм и "диапозитивни рамки" - ще е добра насока да помисля за някаква по-стабилна конструкция, изключваща подобни изпълнения като първото ми [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Филмов скенер - препоръка
Автор: axlastro   
Дата:   19-06-15 21:09

Малко е сложно с установката за скаморане. Има в нета разни идейи, но като цело трябва изобретателност да се прояви. Хубав статив също помага.

Отговори на това съобщение
 Re: Филмов скенер - препоръка
Автор: didesignbg   
Дата:   19-06-15 21:28

Няма нищо чак толкова сложно.
Ето как изглежда перфектния вариант.

https://photo-forum.net/static/forum/2015-06/xwxz1478.JPG


http://www.savazzi.net/photography/images/ps-6.JPG


Но дори само макро шейна и държач за филм са достатъчни.

Отговори на това съобщение
 Re: Филмов скенер - препоръка
Автор: axlastro   
Дата:   19-06-15 21:58

Да, аз имам част от установката, но се намират трудно на добри пари.

Отговори на това съобщение
 Re: Филмов скенер - препоръка
Автор: pstoev   
Дата:   19-06-15 22:01

SilverFast е супер скапан софт. прекалено голям контраст, който изяжда динамиката. сенките са черни а светлината прегаря.
VueScan е най-добрия вариант.
http://www.hamrick.com/

Отговори на това съобщение
 Re: Филмов скенер - препоръка
Автор: lamerko   
Дата:   19-06-15 22:23

Уфф, за релсата не се сетих... може би защото моята все още стои в кашончето както съм я получил без дори да я разопаковам от половин година :)

Ама вече няма значение - днес се убедих отново, че европейския пазар е за БАЛЪЦИ. Гледах информация за въпросния скенер Reflecta ProScan 10T като по едно време установих, че всъщност в САЩ същия модел е под друго име и БРАНД - Pacific Image Prime Film XE. Наистина изнервящо е да разбереш, че в САЩ е на цена над 2 пъти по-ниска от тази в Европа, но върха на всичко е, когато разбереш, че в американската версия е включен софтуер за 120 евро (SilverFast Plus 8), докато в европейската - за 15 евро. Дойде ми малко множко и вече съм собственик на този скенер - само да видим кога ще пристигне :)


https://photo-forum.net/static/forum/2015-06/vmii9724.JPG


http://www.scanace.com/images/product/20150225045916_54ece624d03f7_s.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: Филмов скенер - препоръка
Автор: s_dyakov   
Дата:   20-06-15 15:41

Е супер - ще кажеш после отзиви като ти пристигне скенера.
Аз имам някаква древна рефлекта (PrimeFilm 7250u) която може да сканира само с CyberVieweX което си е доста допотопно софтуерче.

Пробвал съм и с вюскан и не мога да го докарам до някакво смислено качество - след много базикане достигам нещо подобно на ауто режима на CyberVieweX . Може би силвърфаст ще е по-добре но не мога да намеря някаква версия която да работи с моя скенер.
Ако твоя идва със силвърфаст ще е идеалният вариант - поне ще можеш да изтискаш максимума от скана :)


Отговори на това съобщение
 Re: Филмов скенер - препоръка
Автор: lamerko   
Дата:   22-06-15 13:53

Мерси :)

Скенерчето гледам, че вече чака за доставка до адреса на моя "агент" в САЩ, който ще ми го препрати - ако всичко е наред, след около седмица ще е при мен.
За софтуера - нямам никакви допирни точки с филмов скенер до момента (флатбет скенерчето за 230 лв. преди 10 години не се брои). От това, което четох разбирам, че въпросния софтуер CyberVieweX е много повърхностен, но в него са пакетирани и драйверите за скенера. В комбинация със същите драйвери, VueScan Pro и някакъв плъгин за цветова корекция към шопеца явно става доста добра комбинация и много хора я препоръчват. За SilverFast чета доста противоречиви мнения - от това, че е най-добрия софтуер, до това, че е най-скапания [smilie18]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »