Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Малко разяснение за скоростите на затвора в exif-a
Автор: m.djorov   
Дата:   20-05-15 15:19

Като разглеждам снимките тук, често тези, които ми харесат повече, преглеждам и EXIF-а ако има сложен, да видя кка е заснета дадената снимка. Направи ми впечатление, че на доста снимки с по-дълга експонация основно от Nikon камери числата за скорост на затвора са стрнни дроби - 34/5, 267/5, или пък най-странното 4000s! Дори да ги разделя се получават едни стрнни стойности за еди колко секунди и нещо. Другите 1/25. 1/100, 1/600 - са разбираеми, 6/1, 20/1, 30/1 също, но тия първите са някви странни. Кога идват такива времена? - при снимане bulb/интервал ли ги смята така или просто EXIF-a се омазва нещо тук в сайта? Но пък като писах това го забелязах основно когато камерата е Nikon.

Отговори на това съобщение
 Re: Малко разяснение за скоростите на затвора в exif-a
Автор: Lycan   
Дата:   20-05-15 15:46

сложи си exif viewer


Отговори на това съобщение
 Re: Малко разяснение за скоростите на затвора в exif-a
Автор: nikolaijelezov   
Дата:   20-05-15 16:45

Малко извън темата, но... Защо на повечето снимки нямам EXIF за скорост на затвора, ISO, бленда и прочие при положение, че си сложих EXIF Viewer-а?



Публикацията е редактирана (20-05-15 16:45)

Отговори на това съобщение
 Re: Малко разяснение за скоростите на затвора в exif-a
Автор: m.djorov   
Дата:   20-05-15 16:46

Не съм с хром. Просто ми е интересно защо са тези стойности тук в сайта. От самия апарат ли идват така и дали са "валидни" = т.е защо са такива странни дроби.

Отговори на това съобщение
 Re: Малко разяснение за скоростите на затвора в exif-a
Автор: Mogila   
Дата:   20-05-15 17:26

Защото никонския затвор хвърля масло и като се плъзне и айдее...

Отговори на това съобщение
 Re: Малко разяснение за скоростите на затвора в exif-a
Автор: jivkojj   
Дата:   20-05-15 17:41

Дай пример, къде се вижда така?

Сега докато разцъквах ми попадна снимка с екзиф, парснат от сайта със стойност 250сек. Аз обаче имам един адд-он на хрома, който ми показва 1/250 на същата снимка. Така, че е твърде вероятно скрипта в сайта да се дъни. Ама то какво друго да очакваш от платформа, останала някъде в далечната 1999-та година.


Отговори на това съобщение
 Re: Малко разяснение за скоростите на затвора в exif-a
Автор: m.djorov   
Дата:   20-05-15 17:48

34/5
4000sec!!!
267/5
Просто и друг път съм попадал на странни стойности в скоростите, реших вече да питам

тук е леко подобно, но поне дробта е по-нормална и ако се раздели става 1/13 за скорост, нищо, че е като 10/130. Но горните са си странни.



Публикацията е редактирана (20-05-15 17:52)

Отговори на това съобщение
 Re: Малко разяснение за скоростите на затвора в exif-a
Автор: jivkojj   
Дата:   20-05-15 18:09

На 34/5 ми дава 6.8сек.
на 4000сек ми дава 1/4000
на 267/5 ми дава 53.4сек
на последната - 1/13

значи тея дробните горе-долу отговарят, но поднесени по странен начин, само тея от типа на 1/4000 ги дава грашно.
Както казах, предполагам, че е от скрипта на сайта, защото добавката на хрома няма проблем с тях.



Публикацията е редактирана (20-05-15 18:11)

Отговори на това съобщение
 Re: Малко разяснение за скоростите на затвора в exif-a
Автор: And   
Дата:   20-05-15 18:49

Скоростите на NIKON D3200: 30 - 1/4000 сек. Така че 1/4000 сек. е нормална стойност. Стойности като 6.8 сек. и 53.4 сек. възможно получават се при ръчна експонация.



Публикацията е редактирана (20-05-15 18:50)

Отговори на това съобщение
 Re: Малко разяснение за скоростите на затвора в exif-a
Автор: Lycan   
Дата:   20-05-15 20:00

exif viewer има за всякакви браузери

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »