Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Имам въпроси,относно изисквания за покана
Автор: etto   
Дата:   06-05-15 09:43

Здравейте! Правя поканата за сватбата на едни близки ,но след направата на въпросната покана навсякъде са отказали да я принтират(незнайно защо).След разяснение печатарите дадоха изискванията си за сватбена покана,повечето ги разбирам,но част от тях са ми тъмна Индия.Ето и какво не разбирам:

*Да се поставят ножове на 2 мм от всяка страна
*При щанцоване да се оставят раздувки по 5 мм
*Нож и биг се отбелязват с два различни цвята

Ако може някой да ми ги обясни ще бъда вечно благодарен!

Отговори на това съобщение
 Re: Имам въпроси,относно изисквания за покана
Автор: GenaDP   
Дата:   06-05-15 10:01

Щом не ти е ясно какво означава "два различни цвята" - дай на някой друг да я направи.

Отговори на това съобщение
 Re: Имам въпроси,относно изисквания за покана
Автор: jivkojj   
Дата:   06-05-15 10:10

биг е предполагам някава българска трактовка на немското biegen - огъвам [smilie11]

т.е. трябва да е с различни цветове линии на рязане и огъване (сгъване)



Публикацията е редактирана (06-05-15 10:10)

Отговори на това съобщение
 Re: Имам въпроси,относно изисквания за покана
Автор: fototo   
Дата:   06-05-15 11:11

*Да се поставят ножове на 2 мм от всяка страна
линии къде да реже ножа/линии с червен цвят/
*При щанцоване да се оставят раздувки по 5 мм
това ако картичката е с двойни листи като обем 3D
*Нож и биг се отбелязват с два различни цвята
където се реже червена линия за биговане зелена, синя линия

Отговори на това съобщение
 Re: Имам въпроси,относно изисквания за покана
Автор: imitev   
Дата:   06-05-15 11:19

Аз мога да обясня, но това едва ли ще ти помогне за подготовката.

Вместо тях - ти отиди в печатница и подгответе файла с предпечатаря, така че да могат да го направят.

Ако уточниш за кой град става дума ще е по-лесно да препоръчаме и къде да отидеш.

За колко покани става дума?

Отговори на това съобщение
 Re: Имам въпроси,относно изисквания за покана
Автор: e-mil   
Дата:   06-05-15 11:33

1. Означава, че рязането в печатниците не е прецизно и може да се сгреши с около 2 мм. На някои места може да се сгреши и с повече. Затова при композиране да нямаш важни елементи на 2 мм от ръба. Ако е много важно да се среже на определено място слагаш кроп марките на 2 мм извън важната линия. Тоест ако примерно имаш фон не го оразмеряваш по точните размери на поканата, ами си пускаш аванс извън тях.

2. Щанцата е огънат под някаква форма нож. Примерно пъзелите се режат със щанца.

http://e-stiker.bg/userfiles/productlargeimages/product_1276.jpg


Тя също греши при рязане, затова като си правиш картинката чертаеш контура за рязане вътре в нея, а не по ръба и.

3. Биг (биговане) е мястото на сгъване, както вярно е отбелязал Живко. Дебелите картони се минават по сгъвката с тъп нож за да стане равна линия. Както оставяш кроп марки за обрязването, така трабва да сложиш марки и за биговането, щото работникът ще има един куп поръчки за сгъване и няма как да гадае къде да ти сгъне поканата.

И винаги е добре да питаш печатаря за това, което не знаеш, както вече те посъветваха. За да не се окаже, че грешиш и в другите неща дето си мислиш, че ги разбираш. Ще му дадеш някой лев, но ще си спокоен, щото в печата грешките се плащат скъпо.

Отговори на това съобщение
 Re: Имам въпроси,относно изисквания за покана
Автор: Bumerang   
Дата:   06-05-15 12:54

Абе кой ти гледа поканите.Виж яденето и пиенето са много важни.
Преди много години бях поканен на една селска сватба /600човека/в едно село около Първомай.Та до мен стои един непознат и при всяко сервиране на каквото и да е казваше:"Това нищо не .Ела другата седмица аз да видиш каква сватба ще правя. "Накъде към 11 дойде камион с бира а той си знае същото.Беше заклано теле и не знам колко още друго свинско месо -оня пак недоволен-малко било.Та никой от нас нямаш напечатана покана -всичко устно.Подаръци в пари.Така се прави на село:-)

Отговори на това съобщение
 Re: Имам въпроси,относно изисквания за покана
Автор: imitev   
Дата:   06-05-15 13:24

e-mil

Щанцата реже и бигова едновременно.

За 50 покани никой няма да ти направи щанца...

Отговори на това съобщение
 Re: Имам въпроси,относно изисквания за покана
Автор: e-mil   
Дата:   06-05-15 13:33

Автор: imitev
Дата: 06-05-15 13:24
"Щанцата реже и бигова едновременно."


Това за клиента няма значение. А в случая пък съвсем, защото темата пита конкретни въпроси.
А дали са 50 или 5000 копия няма как да знам, а и това също няма значение. Въпросите явно са копирани от готов списък с изисквания и човекът просто иска да знае какво означават.

Отговори на това съобщение
 Re: Имам въпроси,относно изисквания за покана
Автор: mitpis   
Дата:   06-05-15 19:58

Ако иде при печатаря да си подготвя файла, ще му вземат пари за предпечат, те малките агенции гледат да те изсмучат за всичко от което могат, например за форматирането на текста за такава покана ръсят 30-40 лева. Аз за печат на такива покани ползвам една много стабилна агенция Print.bg.Същата е качила на сайта си темплейти за всякакви неща и за всякакви покани също ,в различни размери, които можете да си изтеглите сами безплатно. Темплейтите съдържат всички гореописани елементи и са в следните основни формати EPS,Ai,PSD, CDR ти само наливаш съдържанието , после отиваш при тях избираш си хартия и след ден отиваш да си вземеш поканите, ако си редовен клиент и ти имат данните, само им изпращаш файла и отиваш да си вземеш нещата.



Публикацията е редактирана (06-05-15 20:00)

Отговори на това съобщение
 Re: Имам въпроси,относно изисквания за покана
Автор: asahi   
Дата:   07-05-15 12:51

Дизайнът, печатът и отговорността за извършената работа не се наричат форматиране на текст. 30-40 лева взимат за по-сериозни проекти.

Отговори на това съобщение
 Re: Имам въпроси,относно изисквания за покана
Автор: etto   
Дата:   07-05-15 13:56

Благодаря ви,колеги (:

Отговори на това съобщение
 Re: Имам въпроси,относно изисквания за покана
Автор: mitpis   
Дата:   07-05-15 21:49

asahi. Знам какво е форматиране на текст, с това се занимавам професионално от много години, иначе щях да пиша нещо друго, виж им тарифите и тогава се изказвай. Това, което пиша не е случайно - лично съм се сблъсквал с подобни предложения за избор на шрифт и форматиране на параграфи.

Отговори на това съобщение
 Re: Имам въпроси,относно изисквания за покана
Автор: nemchev   
Дата:   07-05-15 22:03

EPS,Ai,PSD, CDR това за повечето хора е като част от китайската азбука. Ежедневно се сблъсквам с такива проблеми. Особено сега, когато започна сезона на сватбите. Обикновено хората си купуват покани от сватбените агенции, които обаче не могат да им ги надпишат. После ходят в рекламни агнеции с тези покани и търсят начин за надпис. И мисля, че е съвсем нормално да поискаш пари срещу предложена от теб услуга.

Отговори на това съобщение
 Re: Имам въпроси,относно изисквания за покана
Автор: mitpis   
Дата:   07-05-15 22:30

nemchev. Не ме разбирай погрешно не страдам от излишък на алтруизъм, ама нали човека е другарче от фото форума, реших да му помогна със съвет да спести някой лев за обектив.

Отговори на това съобщение
 Re: Имам въпроси,относно изисквания за покана
Автор: nemchev   
Дата:   08-05-15 00:53

разбирам те идеално. Аз лично винаги обяснявам и се опитвам да помогна, щото така си улеснявам работата[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Имам въпроси,относно изисквания за покана
Автор: compur   
Дата:   08-05-15 06:41

пък аз бих му помогнал фрий, ама не ще... иска сам и това си е![beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Имам въпроси,относно изисквания за покана
Автор: imitev   
Дата:   08-05-15 06:47


Сватбените агенции мноооого отдавна предлагат надписване на картичките... Но на хората им се струва висока цената и после ходят да обикалят с надеждата да спестят някой леФ...

Но темата не е за това.

Вие не знаете за какво точно става дума в заданието на етто - дали са готови картички само за надпис, дали е някакъв по-засукан проект, който тепърва ще се изпълнява и т.н.

Аз останах с впечатлението, че клиентите са взели файла и са ходили сами по печатниците. Когато са ги питали това какво е, онова къде е - са вдигали рамене че не знаят. Съответно от печатницата ги изпращат по живо, по здраво да си ходят.

Конкуренцията в бранша е голяма и всеки гледа да вземе поръчки, но не и такива, които не е ясно какво представляват.

По-горе съм написал какво да направи, ако иска да им помогне. Другото е чесане на езиците...

PS: А предпечатаря ще вземе пари за работа, както фотографа ще вземе пари за снимане и сервитьорката ще вземе пари за яденето и пиенето, които носи. Всички искат да ядат хлебец...

Отговори на това съобщение
 Re: Имам въпроси,относно изисквания за покана
Автор: mitpis   
Дата:   08-05-15 10:30

Аз пак ще повторя, ако няма достатъчно пари и ако отбира поне малко от Illustrator или CorelDraw да си изтегли темплейта от Print.bg и да си налее съдържанието, ако не разбира да си плати и да не се мъчи.
imitev. напълно съм съгласен с теб, че всеки трябва да яде.[smile]



Публикацията е редактирана (08-05-15 10:32)

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »