Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Full frame и покритието на фокусните точки
Автор: rasmus   
Дата:   05-05-15 05:45

Здравейте, съфорумници,

Въпросът ми е към тези от вас, които снимат портрети с фул фрейм тела.

Обикновено при портретни снимки фокусът е желателно да е точно върху очите на модела. Както е известно обаче, при кропките фокусните точки покриват доста голяма площ от визьора, докато при фул фрейма почти всички фокусни точки са разположени в центъра.
Това не ви ли пречи и не ви ли ограничава твърде много? Успявате ли лесно да направите композициите, които искате?

Отговори на това съобщение
 Re: Full frame и покритието на фокусните точки
Автор: dekov   
Дата:   05-05-15 07:28

Мога да снимам и с една точка и пак не ми пречи да си фокусирам където искам и да си правя композицията както си искам.
[smile]


Отговори на това съобщение
 Re: Full frame и покритието на фокусните точки
Автор: Джъмбо   
Дата:   05-05-15 07:45


https://photo-forum.net/static/forum/2015-05/suek4877.JPG


https://c1.staticflickr.com/7/6043/6257421609_a204d9c9ae_z.jpg


точки на Камера с пълноразмерен сензор 35 мм стандарт

като гледам точно по правилото на третините има АФ точки за портрет...

Отговори на това съобщение
 Re: Full frame и покритието на фокусните точки
Автор: PhotoBo   
Дата:   05-05-15 09:08

Ако трябва да бъда честен на мен разположението на фокусните точки на D610 хич не ми допаднаха, сравнено с тези на кроо. Именно за това смених тялото, но разбира се моето мнение не може да бъде меродавно. Особено след като имаме толкова сполучливи примери за добре заснети портрети, не само тук във форума, а като цяло. Веднага се сещам за колегата iskren84, който доста умело успява да кадрира портретите си [smilie3] Така, че май повече е в сила приказката за криватабракета [smilie25]

Отговори на това съобщение
 Re: Full frame и покритието на фокусните точки
Автор: rasmus   
Дата:   06-05-15 10:35

Здравейте пак,

Питането ми всъщност е свързано с това, че имам намерение да си купя Nikon d610. Но до този момент все още не съм хващал фул фрейм в ръцете си. Винаги съм снимал с кропка и съответно съм се възползвал на максимум от разположението на фокусните точки.

dekov, аз познавам хора, които ползват ръчнофокусни обективи и никога не се доверяват на автофокуса на обектива. simbon4o също е цар на ръчния фокус. Но аз с ръчния фокус въобще не се оправям и 85-90% от снимките ми са брак, когато не използвам фокуса на апарата. Говорим за бленди 1.7-2.0.

Джъмбо, в примера, който си посочил, фокусните точки покриват 25% от кадъра във вертикална посока, така че де факто нямаш фокусна точка върху третините. При D600 положението е още по-зле - там във вертикална посока се покриват едва 17-18% от кадъра (предполагам, че при d610 е същото).

Ето пример за разположението на фокусните точки в D600 и D7000.

https://photo-forum.net/static/forum/2015-05/grmd1671.JPG


http://oi47.tinypic.com/2dhdvk5.jpg



Разликата лично за мен е огромна. И, честно казано, се притеснявам да се изръся 2500+лв за фотоапарат и накрая да не мога да се възползвам от автофокуса му.

PhotoBo, доколкото виждам ти си минал от d610 към d750. Как ти се струва разположението на фокусните точки в по-новия модел?

И за да получа информацията, която ми е необходима, ще преформулирам въпроса си от първото мнение.

Тези от вас, които са преминали от кропка към фулфрейм - по-трудно ли кадрирате снимките си с фулфрейм? Лесно ли свикнахте с това, че фокусните точки при фул фрейм покриват много по-малка част от кадъра.

Освен това какви техники използвате, за да кадрирате, така че да сте сигурни, че обектът ви винаги ще е на фокус?

Благодаря :)


Отговори на това съобщение
 Re: Full frame и покритието на фокусните точки
Автор: gbdesign   
Дата:   06-05-15 11:08

Аз съм с най-лошият в това отношение D600. На един от кукерските фестивали, снимах само с 85-ца, режим на автофокуса AF-A, в група от 9 точки и бленда 1.8 до 2.2. Снимах почти само портретни планове, като голяма част от сниманите са в движение. Грубо брака ми от фокус е не повече от 2% и още 7-8% не е на окото, а на 1 см. по-напред, заради групираните АФ точки. Определено е по-удобно, когато има АФ точки пръснати по на широко, но не е кой знае каква драма. Снимането само по централна точка, особено с по-широк обектив, на бленда 1.8-2.8 е възможно само с фотоапарат с по-ниска резолюция на матрицата или ако приемем >20% брак за нормално.

Отговори на това съобщение
 Re: Full frame и покритието на фокусните точки
Автор: jivkojj   
Дата:   06-05-15 11:12

Освен това какви техники използвате, за да кадрирате, така че да сте сигурни, че обектът ви винаги ще е на фокус?

Целех с в очите с някоя от точките и после - кроп. Правех по няколко снимки да излезе поне една. С 50/1.4 на кропката, ако прекадрирах - никакъв шанс за фокус където искам. На смалена и шарпната снимка не личеше толкова, но на оригиналния файл се забелязваше.

Сега, с безогледалката е направо песен - имам профил направен AE-L да търси най-близкото око и да фокусира по него. Дори на най-отворено успеваемостта е над 90%. Изобщо не мислиш за фокус - занимаваш се само с кадрирането.

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Full frame и покритието на фокусните точки
Автор: muzicantini   
Дата:   06-05-15 12:46

Преадрирането е проблем само когато обкектът е много близко и движението на апарата мести фокусната равнина. Но примерно за портрети в цял ръст или дори бюст, проблем няма, ако внимаваш.

Отговори на това съобщение
 Re: Full frame и покритието на фокусните точки
Автор: Slivenski   
Дата:   06-05-15 13:17

Мислех да пусна отделна тема, но ако авторът на тази няма против, може би става и тук.

Интересно е наистина доколко фокусните точки на камерата подпомагат композицията.

Ако вземем за пример класическото правило на третините, логично е поне крайните фокусни точки да покриват пресечните точки на линиите, където се предполага, че трябва да са разположени основните обекти или елементи на една композиция.

Също е интересно коя от четирите пресечни точки е така да се каже водеща. Сигурно при различните хора е различно - откъде "започват" да гледат една снимка.

Открих това:


https://photo-forum.net/static/forum/2015-05/ubjh7830.JPG


http://codropspz.tympanus.netdna-cdn.com/codrops/wp-content/uploads/2012/05/eyescan.jpg



Аз не съм сигурен за себе си поне в тези проценти, но май са доста близо до истината, за мен... [smilie8]


[beer] [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Full frame и покритието на фокусните точки
Автор: iasen2   
Дата:   11-05-15 23:35

не знам защо се ограничавате само с правилото за третините. Ползвайте други правила :)

примерно окото да минава през средата на снимката. Фокусните точки прекрасно пасват на това .

Отговори на това съобщение
 Re: Full frame и покритието на фокусните точки
Автор: Блясък   
Дата:   12-05-15 08:31

[smilie10] Ясене, покажи снимка с такова кадриране

Това ми прилича на.... любителска снимка, където главата на човека е в средата на кадъра, като "на мушка", като снайпер.

А може и да не съм разбрал за какаво кадриране говориш...

Отговори на това съобщение
 Re: Full frame и покритието на фокусните точки
Автор: iasen2   
Дата:   12-05-15 09:03

последната снимка в профила ми е така кадрирана, говоря за окото , не за главата :)

не съм спец в композицията, но гледам да се уча, колкото мога :)



Публикацията е редактирана (12-05-15 09:09)

Отговори на това съобщение
 Re: Full frame и покритието на фокусните точки
Автор: GOSPODIN   
Дата:   12-05-15 09:04

Блясък , ето ти почти централно кадриране.


https://photo-forum.net/static/forum/2015-05/hyuf1270.JPG




https://photo-forum.net/static/forum/2015-05/imrn9549.JPG


Отговори на това съобщение
 Re: Full frame и покритието на фокусните точки
Автор: iasen2   
Дата:   12-05-15 09:05

текст

примерно това клипче има инфо за кадриране . много е добре направено

Отговори на това съобщение
 Re: Full frame и покритието на фокусните точки
Автор: krist   
Дата:   12-05-15 12:44

На Д610 за статични обекти не е голяма драма, но ако искаш движещи се обекти, които да са ти фокусирани на третина, е дразнещо, поне за мен (не, че често снимам такива неща, но когато се наложи, не ми е удобно). Ако ще снимаш често движещи се обекти, по-добре Д750 според мен, макар че някъде имаше чуденка дали неговите фокусни точки все пак не са малко по-сбити от Д810. Така и не разбрах резултата от последното.

Отговори на това съобщение
 Re: Full frame и покритието на фокусните точки
Автор: PhotoBo   
Дата:   12-05-15 17:43

rasmus написа:
PhotoBo, доколкото виждам ти си минал от d610 към d750. Как ти се струва разположението на фокусните точки в по-новия модел?

Разполовението на фокусните точки при Д750 ми допада много повече от това при Д610. Както казах преди, именно за това смених тялото. Не знам как е при Д810, не съм го пипал това тяло. Жалко, че нямах едновременно Д750 и Д7000, за да мога да направя по-точно сравнение и да изкажа мнение. Най-добрия съвет, който мога да ти дам е да идеш до някой магазин и сам да си ги сравниш, но определено с Д750 нямам проблема, който най-много ме дразнеше в Д610....сега си имам други неща, които не харесвам, но както се знае няма перфектно тяло пък и всичко е въпрос на нагласа и лично виждане [smilie3]


Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »